In Brasov nou nascutii sunt in pericol!!!

In Brasov nou nascutii sunt in pericol!!! | Autor: Alegria

Link direct la acest mesaj


Dupa ce in noiembrie 2005 maternitatea din Brasov a fost pusa sub carantina din cauza existentei un stafilococ ce a provocat moartea unui nou nascut si imbolnavirea altor opt, acum ne confruntam cu aceeasi situatie. Inca 10 copii sunt imbolnaviti cu acest stafilococ auriu. Nepotica mea, care are doar 4 saptamani, a fost ieri operata la san, din cauza unei infectii; daca mai statea acasa cateva zile, putea fi si ea trecuta pe lista copiilor decedati in maternitatea din Brasov. Si autoritatil e nu iau nici o masura care sa aduca si rezultate. Am sunat la Directia de Sanatate Publica Brasov, dar in afara de "depuneti o reclamatie in scris, si o sa vedem ce puem face", nu am primit nimic. Bineinteles, ca asa cum se poarta in Romania, tatal fetitei a trebuit sa mai dea si bani pentru operatia asta. Autoritatile joaca ruleta ruseasca cu vietile copiilor nostri! Se poate ca in secolul 21 sa fie mai sigur sa nasti acasa, decat sa mergi in maternitate??? Se poate ca dupa atata timp, in care maternitatea cunoaste faptul ca acest stafilococ auriu, cum este numit, revine (pentru ca problema nu este de anul trecut, ci de multi, multi ani) totusi acest spital sa functioneze in mod normal??? Se fac dezinfectii, in timp ce mamele sunt acolo, cu producte atat de acide, incat ochii lacrimeaza si te ustura in gat, intr-o maternitate??? In ce lume oare??? Cine mai are curajul sa aduca pe lume un copil in aceste conditii?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Alegria, eu am nascut in octombrie la Gine1 la Cluj si am avut surpriza neplacuta sa ma pricopsesc eu cu stafilococ auriu. Eu am facut o infectie urinara cu acest stafilococ. Slava Domnului ca bb n-a patit nimic. Doctorita mea mi-a spus cand m-am intors la controlul de 6 saptamani ca atunci odata cu mine au mai fost alte 6 -7 cazuri de stafilococ auriu. Deci si la Cluj, din pacate. Sa nu mai spun de alte "surprize" cu care au fost cadorisite alte mamici cum ar fi trichomonas. Frumos,nu? Si cand ma gandesc ca e Cluj si spital judetean....cum o fi in alta parte?

Mandy si Krisztián (23.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gyna spune:

Ma apuca disperarea cand citesc ce scrieti. Si la noi este JALE in spital , chiar si la cabinetele particulare unde dai o caruta de bani doctorii se poarta urat, lucreaza fara pic de raspundere, nu-i inteleg de ce-si aleg aceasta meserie daca o fac fara tragere de inima?
Pana acum de cate ori aveam o problema de sanatate mai spinoasa eu ori cineva din familia mea mergeam la Cluj sa ne rezolvam, dar acum din ce scrieti voi chiar ca ma apuca
Ce-i de facut oare sa fim si noi tratati civilizat, tinand cont ca totusi platim in fiece luna cota pentru sanatate.Am inteles ca nu au fonduri pentru medicamente de fapt pentru nimic , la noi in spital de la algocalmin, vata , pansamente pana la injectii , branule, medicamente, lenjerie,, bolnavul merge de acasa cu de toate. Fina mea a fost internata in spital cu cea mica pentru ca avea probleme cu burtica si pe perioada spitalizarii a adus de acasa 4 kg de morcov pentru regimul micutei
Eu am pierdut o sarcina pentru ca (ghinionul meu) toata tarasenia sa petrecut noaptea iar doctorita de garde nu a vrut sa se trezeasca pana dimineata la 6 (si atunci cu multe insistente) si deja era prea tarziu
Hai ca prea m-am lungit dar sunt foarte furioasa pe tot ce inseamna SANATATE in Romania
Cred ca o sa-mi iau familionu si o sa EMIGREZ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Si la maternitatea din Ploiesti in anul 2003 a fost o situatie asemanatoare de 2 ori in acel an chiar, nu mai retin daca era vorba de stafilococul auriu sau de altceva retin doar bilantul: mai mult de 10 nou-nascuti morti. Din cauza unei infectii intraspitalicesti.

E absurd!

Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaatan spune:

Si eu am venit din maternitate cu 2 infectii. De la celebra Gine 1 din Cluj: infectie urinara si o infectie de piele, localizata exact pe pulpe, unde se sprijina picioarele pe capra ginecologica.
Ce ziceti de asta?

Mama lui Thomas
Toate pozele lui Thomas aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alegria spune:


Este incerdibil ca in lumea moderna in care traim, sa ne confruntam cu probleme din Evul Mediu. Am sunat si la autoritati si i-am intrebat cum se poate ca dupa punerea sub carantina din noiembrie 2005, din cauza aceluiasi stafilococ, acum acelasi microb sa apara din nou, si el (cel de la Directoa de Sanatate)sa-mi zica: poate este doar un icter? Si daca vreau sa depun e reclamatie, sa o fac in scris... Ma apuca furia... Copiii mor, si noi ne luptam cu nepasarea si cu birocratia. Daca acest caz este cunoscut, ar fi trbuit imediat sa "sara" de pe scaun, si sa ia masuri. Si, s-a "scapat" si a spus ca si data trecuta, autoritatile s-au sesizat abia dupa ce presa a facut o stire din aceasta problema. Asa am ajuns: sa asteptam pana vine presa, pentru ca presa are grija de linistea noastra, si nu autoritatile.
Si cand mai aud si ca in Cluj, care este - asa cum ne place sa spunem - un oras la standarde europeene, se intampla astfel de cazuri... Chiar am spus ca mai bine stam acasa si nastem, macar stim ce microbi avem acasa...
Tare dezamagita si disperata sunt.
Acum fetita a fost operata, insa parinitii se confrunta cu o a doua problema: nepasarea medicilor; nimeni nu le spune ce ii asteapta pe viitor, daca fetita se va dezvolta normal sau nu... Nimeni nu le explica nimic...
Trist ce se intampla la noi in Romania...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisM spune:


Experienta sederii in spitalul din Constanta a fost unul din motivele care m-au determinat sa-mi iau traista in bat si sa plec din tara.Nasterea a fost OK,la fel doctorul si asistentele(desigur cu plicurile de rigoare in buzunare),insa perioada de spitalizare a fost un cosmar.Copilul meu a facut acolo o infectie a pielii,despre care o asistenta mi-a spus explicit ca se datoreaza MIZERIEI DIN SPITAL.Cand am ajuns acasa mai avea si un stafilococ la un ochisor ca sa fie treaba incheiata.Cand m-am vazut acasa cu copilul dupa mine am plans de bucurie.Cosmarul se incheiase!Acolo am invatat legea junglei,m-am luptat cu dintii pentru copilul meu,am cersit si am mituit pentru o gura de lapte,am fost umilita si mi-am inghitit vorbele de mii de ori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina costin spune:

Si in Iasi este aceeasi problema.Fetita mea s-a ales cu o piodermita tot datorita mizeriei din maternitate.
Asta e tara in care traim
Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Eu n-am patit nimic din toate astea... dar, Doamne iarta-ma, nu m-as interna intr-un spital in care este mizerie!!!!

Nu ca n-ar putea convietui stafilococu' si daca aparent e curat si frumos.

dar macar ochiometric as evalua daca mi se par safe sau nu conditiile si, daca nu, m-as duce in alta parte, chit ca ar fi mai departe de casa.

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rosey spune:

quote:
Originally posted by Elise

Eu n-am patit nimic din toate astea... dar, Doamne iarta-ma, nu m-as interna intr-un spital in care este mizerie!!!!

Nu ca n-ar putea convietui stafilococu' si daca aparent e curat si frumos.

dar macar ochiometric as evalua daca mi se par safe sau nu conditiile si, daca nu, m-as duce in alta parte, chit ca ar fi mai departe de casa.

Elise



Da' ce te faci cand e singurul spital din oras?? Si resedinta de judet pe deasupra?!
Eu am luat din spital, cand am nascut, niste "bube", tot in zona pulpelor/spatele genunchilor, pe care le-am tratat in toate felurile, care s-au inmultit pe tot corpul aproape si pe care, pana cand nu le-am servit cu tratament de RAIE nu au cedatNu mai spun ca SINGURUL dermatolog din oras a dat din umeri si a zis ca habar nu are ce sunt???!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alegria spune:


Draga mea Elise,

Mare grija sa ai cand alegi; Mai bine sa cauti persoane care deja au trecut prin faza asta, si care iti pot recomanda, cu mana pe inima, care este o maternitate buna...
Maternitatea din Brasov a fost renovata acum vreo 5 ani, daca imi amintesc bine, a fost o investitie straina, si au fost cumparate si aparatura noua, si echipamente, si s-a facut un mare tam-tam. Toata lumea a fost incantata de ideea, ca in sfarsit avem si noi o maternitate moderna... La intrare trebuie ca fiecare sa isi cumpere papucei de unica folosinta, din motive de igiena..., si totusi stafilococul asta nenorocit exista si traieste de atata timp, si medicii si autoritatile cunosc problema, si totusi fac pe nestitutorii, si neputinciosii.
Asa ca, va rog eu din suflet, pe toate, chiar daca nu mai este planuita o nastere in viitor, (ca mama sa operat asta vara, si tot in maternitatea din Brasov a fost facuta interventia - si, slava Domnului ca nu a facut nici o infectie, dar pentru aia au chinuit-o destul), fiti atente ce maternitate alegeti; si, mai bine faceti un efort financiar si poate gasiti o clinica mai buna, decat sa va riscati sanatatea voastra si/sau a copiilor vostri.
Nepotica mea este acum acasa, si e bine... Ma intreb cat de bine poate fi, dupa o astfel de operatie la doar 4 saptamani... Oare chiar a fost nevoie ca acest copil sa treaca prin asa ceva?
Sunt atat de plina de furie si dezamagire... M-am gandit, si am hotarat, cu riscul de a aduce inca o bila neagra pentru Romania, daca aceasta situatie nu va fi rezolvata in urmatoarea luna, am sa fac o reclamatie si la WHO (= World Health Organistaion), la Biroul regional pentru Europa, pentru ca ma doare cand vad ca nu se iau masuri drastice in ceea ce priveste igiena.

Mergi la inceput