cum se muta mama cu mine in conditii legale?

cum se muta mama cu mine in conditii legale? | Autor: Yasmin

Link direct la acest mesaj

dragii mei, am hotarat sa o aduc pe mama sa locuiasca cu noi in Istanbul.
stiti care sunt procedurile legale? ce e de facut? eu am dubla cetatenie, am familia aici, sotul meu este turc, avem toate actele in regula.
am cautat pe site-ul ministerului de externe dar nu gasesc nici o informatie.
v-ati confrunutat cu asa ceva?

tx

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

de ce nu suni la ambasada/
vrei sa-i obtii cetatenie?
nu merge cu viza de turist?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmin spune:

Am sunat la ambasada Romaniei aici, mi-au dat nr ambasadei turca in rom. dar e cam scump sa stau pe tel de aici pana reusesc sa dau de cineva binevoitor. si pt mama e cam la fel de scump sa sune in buc. in afara de asta voiam sa stiu daca v-ati confruntat cu problema asta si cum a fost practic. ca de la info cu ce ar trebui sa faci si pana la experienta e drum lung.

asadar, chiar nu stie nimeni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hristina spune:

sa locuiasca definitiv? atunci, merita efortul unui telefon la ambasada.Altfel, cum sa afli toate actele si restul?
Sau, daca veniti la vara, mergeti personal la ambasada, va documentati si incepeti procedura!
Bafta!

Kasi si Victoria ( 23 iulie 2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/kasivitan/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizi32 spune:

Yasmin, stiu pe cineva la ambasada aici in Ýst; de fapt e din afara ambasadei dar are trecere si e o pers f normala si binevoitoare; am sa intreb acum si indiferent de rezultat o sa iti spun ce raspuns am primit.
Apropo in Ýst unde stai? ( nu are legatura cu sub de mai sus fireste )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Hei fetele, imi cer scuze ca intervin pe topicul fetei cind nu detin informatii concrete. prietenul meu e turc (la origine0 dar amindoi sintem cetateni sua. la vara venim in istanbul in vizita la rudele lui. daca mai sinteti pe acolo poate ne intilnim?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmin spune:

dau liber la deviat...

adrienne, voi veniti si vedem noi cum facem. tot bem o cafea impreuna cumva. am o prietena aici chiar langa mine locuieste, e americanca si e logodita cu un turc. au o viata cat se poate de... furtunoasa :-)))
lizi, eu stau in cengelkoy, in partea asiatica. tu? nu te-am mai vazut pana acum pe forum, ce-i drept ca in ultimul timp am intrat mai rar. eu sunt aici de aproape 4 ani.
de la consulat de aici nu prea au ce sa faca, m-au trimis cat se poate de amabil (!) la ambasada turciei la buc. nu vreau permisul de sedere in turcia, ma intereseaza mai degraba varianta vizei turistice pe 6 luni daca exista asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leyla spune:

Yasmin,
remember me, noi am mai vorbit pe PM. Eu din cate stiu nu mai exista varianta cu viza turistica pe 6 luni, si eu am tot insistat pe langa colegii mei care se ocupa de vize sa-mi obtina asa ceva fiindca tot calatoresc spre Turcia destul de des. Raspunsul a fost ca exista doar aceea de single entry pe care o obtii de la aeroport/granita. Se putea acorda insa o viza pe 1 an parca dar numai in cazul celor cu pasapoarte business. Cat despre operativitatea celor de la ambasada Turciei din Bucuresti (mai ales in a da informatii la telefon), din pacate lasa de dorit - eu am experienta de la casatoria din vara. Cel mai bine ar fi daca s-ar putea deplasa cineva direct acolo si sa vorbeasca cu cineva face to face. Intreb diseara pe sotul meu daca a ramas cu cineva in relatii de pe acolo poate dam un telefon si aflam totusi ceva. Te tin la curent. pupici

quote:
Originally posted by Yasmin

dau liber la deviat...

adrienne, voi veniti si vedem noi cum facem. tot bem o cafea impreuna cumva. am o prietena aici chiar langa mine locuieste, e americanca si e logodita cu un turc. au o viata cat se poate de... furtunoasa :-)))
lizi, eu stau in cengelkoy, in partea asiatica. tu? nu te-am mai vazut pana acum pe forum, ce-i drept ca in ultimul timp am intrat mai rar. eu sunt aici de aproape 4 ani.
de la consulat de aici nu prea au ce sa faca, m-au trimis cat se poate de amabil (!) la ambasada turciei la buc. nu vreau permisul de sedere in turcia, ma intereseaza mai degraba varianta vizei turistice pe 6 luni daca exista asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmin spune:

Sar'na Leyla draga mea, I appreciate.

Tu ce mai faci, cum iti merge mariajul? vad ca inca esti alive and kicking, semn bun :-))) Ti-am vazut pozele de la nunta, esti minunata. si sotiorul tau la fel. Inca nu aveti de gand sa va mutati? Mai copilariti un pic fara obligatii? ;-)

Mergi la inceput