FIV - 61

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns saftoiu_gina spune:

KLA eu nu inteleg ceva.Tu daca ai extrauterina de ce tot iti repeta bhcg-ul atit si nu rezolva odata situatia ,ei ce asteapta, sa fii mai grav?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saftoiu_gina spune:

Am uitat sa va intreb si eu ceva.Ce inseamna Astenospermie la spermograma ?
KLA si pe mine m-a intristat vestea despre Andreea.
Veronici si eu tot 7 foliculi am avut si m-am ales cu 4 embrioni buni .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kla78 spune:

LULI-maine dimineata merg la analiza si la 12:30 cand e gata am porgramare la dr meu......

vineri(17) beta era de 469,7 ...luni(ieri) era de 484,5.....deci a urcat fff putin...

GINA ei nu vor sa-mi faca nimic pana fac si beta de maine...le este frica sa nu greseasca cu ceva....si din cate vad eu acum incearca sa faca mult pt mine....pe langa asta a stat dr meu de vb cu mine aproape 1 ora chiar daca afara pe hol asteptau multe alte femei....si incerca sa ma incurajeze chiar mi-a dat si o hartie unde este scris programul lui de garda....apoi ieri l-a chemat pe seful lui si acesta la fel m-a luat fff frumos cu vorba si se pare ca m-a tradus daca pot sa spun asa si mi-am recapatat increderea in ei (putin dar e ceva pt moralul meu care e la pamant)....cum se ocupa acum de mine de cand sunt la ei (3 ani)niciodata nu au avut rabdarea sa-mi explice si sa ma faca sa ma simt atat de ajutat de ei....ahhh....au si psiholog si eu refuzam sa merg dar acum m-a convins ca e pt binele meu....si merg si acolo.....eu sper ca in curand sa-mi revin...sunt fff sensibila acum...din orice plang...ma chinui....am ajuns sa-mi disper si barbatul...cred ca nici nu-i mai vine sa se apropie de casail simt si pe el putin mai diferit...cred ca a ajuns cu mine la culmea rabdarii(sunt si cicalitoare)...sa dea d-zeu sa-mi revin apoi o sa incerc sa fac totul cat pot de bine....era sa trag si o cearta cu el daca ma baga in seamadar se tot face ca nu aude...m-a bulversat si nefericitul eveniment al ANDREEIC.....nu pot sa nu ma gandesc la acea fetita..la sotul ei...la parintii ei.....dumnezeu sa o odihneasca in pace!

voua va doresc tot binele din lume si sper ca intr-o zi raul si nefericirea va disparea de pe pamant...iar la fiecare pas pe care-l facem sa vedem numai lacrimi de fericire si bucurie!



"cand o persoana are un vis tot universul conspira pentru ca acest vis sa devina realitate"-Paulo Coelho

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

gina pentru ca am insomnii iti raspund eu:
Astenospermie - Spermatozoizi cu mobilitate redusa.
Kla keep in touch.


Behind every love is a great story

Luli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saftoiu_gina spune:

Luli multumesc.Aseara umblam prin analizele de anul trecut si am dat peste spermograma sotului si diagnosticul a fost de Astenospermie.Constat ca este totusi o problema .Cind am aratat spermograma sotului ,doctorul a spus ca este buna dar iata ca nu prea a fost asa.
Ce stiti ca se ia pentru asa ceva?
KLA cite saptamini ai? Doctorii spera sa nu fie pe trompa? Ce bine ar fi.Eu cred ca faci bine ca mergi si la psiholog .
Te asteptam cu vesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kla78 spune:

LULI-de putem lua de manuta amandoua...si eu am insomnii si oricat as fii de obosita adorm numai dupa 2-3 ore bune dupa ce ma pun in pat!

GINA-am avut transferul in 5 ianuarie...mi rusine sa spun dar nu stiu cum se calculeaza varsta sarcinii la FIv tinand cont ca mie in 11 decembrie am avut ultimul CM apoi din 21 ianuarie dupa testul pozitiv am inceput sa sangerez (asta continua fara oprire si-n ziua de azi)...sarcina in uter nu este ,trebuia sa se vada macar sacul gestational...ei au spus sa-mi iau gandul ca nu e sarcina bunadar spera ca in trompa el sa-si fi incetat activitatea de asta immi repeta beta,sunt cazuri din cate am inteles in care bebele continua sa se dezvolte in trompa...si ei spera ca la mine nu mai creste si cu un tratament cu METROTEXATE(daca am inteles eu bine)il voi elimina fara nici un risc!cam asta e tot ce am inteles de moment v,vad eu azi la 12:30 cand voi avea si rezultatul betei de azi ce va fii in continuare,despre astenospermie stiu si eu ca sunt putin mai "lenesi",eu am auzit ca este un medicament in bulgaria care face minuni,TRIBESTAN,dr.T mi-a spus ca este bun si pt al meu sot care are astenoligospermie,nu am putut sa fac rost de el de aici,au o pagina web unde il poti cumpara on-line dar mie mi-a fost frica sa-mi dau nr de cont,in schimb am luat capsule de TRIBULLUS TERESTRIS-planta din care e facut acest medicament.eu zic sa-i dea sa bei cafea cat de multa inainte de am auzit ca-i face mai harnici!

ALICE2C-bine ai venit printre noi"VETERANLE DE RAZBOI"si-ti doresc sedere cat mai scurta!

"cand o persoana are un vis tot universul conspira pentru ca acest vis sa devina realitate"-Paulo Coelho

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PiaIonut spune:

Am o rugaminte... cine ma poate lamuri ce este procedura IXI.
se pare ca aceasta este sansa noastra, cel putin la momentul acesta. Spermograma sotului meu a iesit cam proasta (1 inainte de tratament si 4mil/ml, dupa tratament). Credeti ca este vreo speranta sa avem un bb? poate cu FIV?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Salut fetele mele dragi de pe meleaguri nemtesti.
Sper ca nu m-ati uitat!
Claudia, imi pare tare rau ca ti s-a confirmat sarcina extrauterina!!!mi-era teama de asta! sper sa se rezolve cat mai curand si multa,multa sanatate si putere sa mergi mai departe!!
Doamne, numai vesti triste am citit de ieri incepand! ma doare sufletul pentru Danutza : Dumnezeu sa-l odihneasca pe tatal ei si Sincere condoleante! , m-a lovit profund vestea despre AndreeaC, nu-mi revin!ma tot gandesc la ce cruda poate fi soarta uneori!...

PiaIonut,bine-ai venit printre noi!sper sa reusesti sa ai un bebe cand iti doresti! uite intra aici,poate te lamuresti:
http://reclama ilegala - conmsidera acesta un avertisment/content/article_print.php3article_id=3145&page_nr=1

Bun venit si lui Alice2c si succes in drumul ptr un bebe!
Veronici,iti tin pumnii sa fie bine!! sa ne dai vesti bune !

Iliuta, ce mai faci? ai repetat analiza? si eu sunt in aceasi situatie, termin tratamentul duminica si n-am timp sa repet analiza (de fapt, sa aflu rezultatul) pana la urmatoarea programare din 16 martie! ma gandeam sa repet analiza mai devreme de 2 saptamani, oare o fi bine?
Alta chestie ciudata : la celalalt laborator mi-a iesit IgA negativ1!! dar dna dr a zis sa facem oricum trat. ca al meu sot a avut o infectie nedepistata care i-a gasit-o in spermograma : cica 4000 leucocite, fata de maxim 1000 cat e normal.

Eu revin in tara duminica. Sper sa aflu numai vesti bune !
O sa incerc sa mai intru pana atunci, macar sa va citesc, pana una-alta, va mult pe toate : Cami, Gina, Crinuta, LAchi, Luli, Pis, Tabi,Avalon, Kla,Luci Miru,Iliuta si pe toate celelalte fete pe care nu le-am mentionat!



Andreea.Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2c spune:

Buna fetelor! Rezultatul de la spermograma este , dupa o luna de la tratament,52 mil., spermatozoizi normal structurati-90%, mobilitate la 1h-70%, la 4h-40% si la 24h-5%. Doctorita care a facut spermograma mi-a spus cand a iesit ca sunt un pic cam obositi dar este bine, deci n-ar avea motive sa nu faca copii.Si asta doar la o luna de tratament.Multumesc lui Dumnezeu si domnului doctor.Acum ramane problema la mine deoarece trompa stanga este infundata. Cunoasteti fete care au ramas insarcinate cu o singura trompa functionala? Trompa stanga este infundata inspre ovar. Doctorul mi-a spus ca daca e infundata inspre uter e mai greu. Nu am facut instilatii. Ce credeti, sunt sanse sa se desfunde prin instilatii? Fetelor, daca ovulez cu ovarul drept, adica acolo unde este trompa buna, ar trebui sa raman insarcinata sau nu e obligatoriu? Spermatozoizii nu se duc spre ambele trompe? Mi-am luat si teste de ovulatie DiaSpot. Daca testul este pozitiv, inseamna ca in ziua aceea ovulez? Apropo, cam cat este pretul la o inseminare? Va multumesc! Imi pare rau de fetele cu extra.Mult curaj pentru fetele cu sotii care au probleme cu oligospermia.Abia astept sa mai vorbesc cu voi si sa aud de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Buna fetelor!
Revin si eu, cam tarzior ca m-am intors de miercurea trecuta, dar sincer nu am avut nici un chef sa scriu. V-am citit si m-am intristat afland astfel de vesti... Danutza, condoleante! iar despre AndreeaC nu am cuvinte sa-mi exprim socul si indignarea si durerea dupa ceea ce am citit!

PiaIonut, ICSI inseamna injectie intracitoplasmatica cu sperma. Se recomanda in cazul nr. foarte redus de spermatozoizi sau cu o mobilitate mica de tot, deci practic atunci cand se considera ca spermatozoidul nu este in stare sa fecundeze singur ovocitul.
Aceasta este o manevra care se practica in cadrul procedurii FIV si consta in perforarea citoplasmei ovocitului si introducerea spermatozoidului, astfel producandu-se fecundatia.
Eu o numesc "violul ovulului"

Este des uzitata si metoda are un procent de reusita de 70% in sensul rezultarii unor embrioni buni dupa fecundare; pentru ca dupa ICSI este treaba ebrionilor sa se divida bine si corect. Prin ICSI nu se realizeaza decat fecundarea ovocitului de catre spermatozoid.

Luli ce mai faci mamica?

Mergi la inceput