Naturiste si homeopate (16)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dianadi spune:

Buna, fetelor! Vad ca e o discutie animata aici despre dieta grupelor sanguine. O sa imi iau si eu cartea respectiva, dar pana atunci - cred ca nu trebuie sa respectam strict-strict ce e acolo, (de ex. alimentele naturale, legume, fructe nu sunt total incompatibile, nu?)

Eu am niste dureri de cap usoare, dar sacaitoare (inainte si in timpul cm) pe care nu le aveam inainte. Am citit ca glicemia scazuta poate da dureri de cap?

Draga Miorita,
am trimiterea, adeverinta o iau astazi. Multumesc foarte mult pentru ajutor. Stiu ca miercuri dna dr este dupa-masa, poti sa o intrebi te rog daca pot veni pe la 18:15? (lucrez cu clienti). Vreau sa nu abuzez de bunavointa ei, daca poate... Mersi mult!


Daiana

"Singurul lucru mai maret decat puterea mintii este curajul inimii."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mioritaus spune:

DIANA
gata, am vorbit cu doamna dr Larisa , te asteapta miercuri la 18:15.Te rog sa te duci, pt ca dansa pleaca la 19:00.O sa mai fie acolo la 18:00,o fosta colega de a mea Ruxandra.

Succes mult

ARINA,
Mie mi-a placut articolul, DA asa este...are o parte ciudata...insa ce sa zic....nu sunt om de stiinta si cred ca a mai fost citit articolul asta si de altii care sunt in masura sa il contrazica...poate o sa gasim in viitor un articol care sa spuna contrariu......dar ciudat dpdv al nostru, nu stiu la ce s-a referit cand a spus "bine"..asta este clar,noua ni se pare ciudat si ma refer numai la afirmatia aceea.

sa va povestesc si eu:acum aproape 2 ani (in iulie fac 2 ani de la operatie)cand m-am internat de urgenta din cauza chistului hematic aveam niste dureri infioratoare, nu puteam sta in nici un fel.In seara aceea, era duminica seara ora 11, cand mi-au spus ca ma opereaza, numai puteam de bucurie....insa dezamagire totala...cand s-a adunat echipa, de chirurg, ginecolog,anestezist, asistente si m-au pregatit pt sala de operatii ce credeti ca se intampla? suna dr mea care ma trata si care stia ce este cu mine ( dansa nu putea veni imediat datorita unor probleme, iar operatia dupa parerea medicilor de garda nu putea fi amanata)si le spune la toti ca nu se face nici o operatie in seara asta pana nu vine ea luni dimineata sa ma vada.La loc comanda pt toti care se adunasera Fiind duminica seara numai bine se cuibarisera si ei care pe unde au putut si hop vine dr mea cu hotararea ca nu se opereaza nimeni acum. Am fost asa de dezamagita cum nu va puteti inchipui.Pana joi cand dr a stabilit ca ma opereaza a fost un adevarat calvar pt mine, cand ma lasau durerile alergam dupa dr pe hol ca vreau sa ma opereze.In fine, vine ziua de joi si ramasese stabilit ca intru prima in operatie, iarasi dezamagire totala, a venit o urgenta cu o fata care avea sarcina extrauterina, si a trebuie sa mai astept.Si, in sfarsit iese fata din operatie , vine asistenta sa ma ia in sala de operatii si vreau sa va spun ca eram asa de fericita incat am uitat sa il pup pe sotul meu, care oricum avea inima cat un purice si nu stia ce sa imi mai faca sa ma incurajeze.efectiv m-am ridicat din pat si am luat-o ca zuza la santoasa spre sala de operatii fara a-mi mai da seama ca este si el langa mine si normal ar fi fost sa ne pupam si noi sa imi spuna vorbe de incurajare.Cand eram pe masa de operatie si anestezista ma intreba unde imi place mai mult la munte sau la mare, imi aduc aminte de sotul meu care incerca sa se tina dupa mine pe culoar cu geanta mea atarnata de gat ca sa nu uite de ea pt ca acolo aveam banii si telefonul, analizele, revistele, cartile si tot ce mai aveam eu nevoie pt spital, cu halatul, cu mancarea (care nu stiu la ce imi mai trebuia), parca era pomul de iarna.Imi venea sa ma scol dupa masa de operatie sa ma duc sa il pup si sa ii spun sa stea linistit ca ne vedem peste cateva ore si am sa fiu bine...insa era prea tarziu, eram deja legata de maini si de picioare cu chingi , dupa care am adormit dusa si m-am trezit la reanimare cu el langa mine,imi pupa mana si anuntandu-ma ca am scapat mult mai bine decat se astepta dr mea, ca am ramas cu uterul care avea un fibrom mic cat buricutul la deget , insa ovarul drept si trompa nu au putut fi salvate.Am adormit din nou fara sa discut cu el despre comportamentul meu, insa am recuperat cand m-a mutat la reanimare singurica in salon.Radeam cand imi povestea cum alergam dupa dr pe hol si dansa vb cu sotul meu ca nu a vazut asa ceva pana acuma sa vrea cineva sa se opereze mai mult ca mine.
Va pup si sper sa fim in curand cat mai multe fete pe acest forum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Adimercedes ce drautza esti, ai dreptate cu starea noastra si motivele fiecareia....

Miorita,

...n-am comentat eu articolul, nici n-am apucat sa-l citesc inca...ce fel de soia iei, ca eu nu suport mirosul, e ingrozitor pentru mine...ai o firma anume,ceva?Ce harnicutza esti...

Daiana, Miorita,Mada fetele care merg la Centru' se pare ca maine merge toata lumea, poate va intalniti pe acolo si nu va recunoasteti( desi cred ca o sa fiti cam singurele tinerele de-acolo ) eu am fost azi- data viitoare venim toate la intepat !!!Ne si cunoastem cu ocazia asta sau ne revedem - Mada...Mie nu mi s-a cerut trimitere de la medicul de familie...Am nimerit la o Dr foarte dragutza, a stat de minne desi era tarziu si asteptau alti paciebti...m-a luat si cu ceva intrebarii sensibile si mai ca-mi dadeau lacrimile- "traume" din copilarie sau din prezent...abia m-am stapanit...mi-a recomandat doua produse gemotereapice- cica cele de la Plant Extract sunt bune...merisor si coacaz negru...si ceva homeopat dar care trebuie luat doar intr-o singura zi !Ceea ce mi-a convenit foarte mult...Le-am si cumparat, sunt faramacii in zona la care se gasesc ( Help Net si Catena, eu am vazut doar Help Netul, e langa Posta, vis a vis de fosta biblioteca Sadoveanu- acum nu stiu ce e acolo - sunt vreo 7-8 farmacii foarte apropiate in zona si am alergat de-am innebuit ca ma grabeam)...M-a sfatuit sa fac acupunctura si cred ca o sa incep niste sedinte, ca sunt si curioasa...mi-a aratat si acele cu care se face, ca nu-mi imaginam cum pot fi...Numai ca se fac zilnic sau o zi da una nu si nu stiu daca reusesc sa merg... se cam astepta la rand cred...
Miorita, ce e cu medicul acela la care e o gramada de lume la intrare?Cum intri la stanga si prima usa pe dreapta Cred ca-l stiti da-mi scapa numele ...Ce sa zic, moderna locatie, parca eram refugiati din razboi si spital improvizat...Important e sa nu vina vreun cutremur ziua...Pacat ca n-am ajuns din timp, ca se sta la dicutie cu Dr la prima sedinta si chiar m-am simtit bine,atingea si punctele sensibile care ne macina in suflet...
Voi v-ati hotarat pentru acupunctura?Poate ne vedem pe-acolo...
Mi-a mai recomandat ceva de la Heritage,Omega 3,Platinum, Gheara matei, dar trebuie sa ma gandesc, ca e cate 1.300.000 flaconul...si daca vrei mai multe produse, pe mine ma depaseste...
Deocamdata ma bucur ca produsul homeopat se ia doar o zi

Va pup si succes maine, astept... impresii si sa vedem la ce v-ati hotarat...Poate ne-ntepam toate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

...continuare....

Adimercedes, Miorita, foarte dragutze povestioarele cu sotii ...

Daiana,si eu ma simt cam rau inainte de ciclu, de la un timp, parca stari de lesin...in ce priveste glicemia,68 ,mi-a zis medicul ca e bine,altcineva ca e prea mica...alta data era putin cam crescuta...nu mananc dulciuri decat rar cand poftesc, cateva zile...am inceput insa sa consum fructe uscate care-s foarte dulci...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mioritaus spune:

FERETELOR care mai sunteti pe aici.......de ce a plecat subiectul cu Vitexul de aici si s-a mutat pe alt forum?Care este explicatia?O sa inebunim sa alergam de pe un forum pe altul si uit si pe unde am scris si pe unde sa mai intru....zau ca nu vad logica.
ARINA, nu mama, nu am nici o firma in mod special de unde iau soia, iau ce gasesc.Gata preparata nu imi iau pt ca nu stiu ce produs folosesc la prajirea chitelutelor, de exemplu, si pe urma poate se alege praful de trat meu (stii si tu cum este cu uleiul folosit de mai multe ori, nu-i asa?), eu imi fac treaba foarte bine cu uleiul de palmier.Mirosul nu ma deranjeaza deloc...la inceput poate un pic, dar acum nu.Incearca si tu si fa-ti in casa snitele din soia si fa-ti un sos de usturoi cu iaurt, pune peste ele si poate are sa iti placa (fa-le cu pesmet sa fie mai crocantele).Snitelele de pui:taie dungulite subtirele, da-le prin faina, ou , faina si ou (de 2 ori, da?) si la sfarsit da-le prin susan.Pune-le la prajit in ulei mai mult, (in ulei de palmier sau masline sau porumb sau soia), atat cat crezi ca manaci tu odata.
Asa este ai dreptate in priviinta Centrului de Acupunctura, v-am zis eu sa nu va asteptati la cine stie ce......si eu am stat pe ganduri daca sa raman sau nu, pt ca eu am ajuns acolo anul trecut si din prima oara m-a oprit la sedinta de acupunctura.In septembrie am cunoscut-o pe dr.Larisa .Acum sa vedem ce parere are Diana de dansa si fosta mea colega care in urma unei operatii de apendicita i s-a schimbat metabolismul.
ADIMERCEDES, NU MAI VREA NIMENI SA MAI POSTEZE O POVESTIOARA......
VA pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianadi spune:

Multumesc Miorita, pentru programare.

Arina (e corect numele tau?), asa e la homeopat, si eu am fost acum o luna si ceva si am stat o ora si jumatate, si era un medic dragut, dragut, care imi amintea de cineva la care am tinut foarte mult, si am iesit de acolo zambind si am zambit toata ziua... putem face oare presopunctura in loc de acupunctura? (mie mi-a recomandat dr Stangaciu, presopunctura cu Apireven) Am fost la Dalles, dar nu au nici o carte de acupunctura, numai un tratat clinic. Vreau sa invat meridianele!

La tratamentul homeopat eu nu am vazut schimbari majore. Am luat o luna si ceva. Voi ati vazut efecte notabile si in cat timp? Dar eu iau o data pe saptamana 5-7 granule si atat! Am decis sa continuu tratamentul, macar sa vad o schimbare!

Oare reflexoterapia nu e buna?

Da, stiu ca Centrul de Homeopatie din Visarion e o cladire veche. Ne vedem maine acolo. Eu vin pe la 18:15. Arina, tu te-ai dus la intamplare, la orice medic sau ai fost la Larisa Ionescu?

Daiana

"Singurul lucru mai maret decat puterea mintii este curajul inimii."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadaS spune:

Fetele
Ca tot va plangeati ca sunteti cam singure...
Eu sunt extrem de activa la subiectul "fibrom" si am 8 luni de tratamente homeopatice la dr Vladutzu-cele mai vechi pe acest forum stiu povestea...rezultate si da si ba ..
De astazi, merg la centru Visarion la dr Elena PARVU...astea la recomandarile dr mele endocrinoloage (ati citit bine, doctorita mea endocrinolog m-a trimis la homeopat) EA a vut rezultate f bune cu acest medic tot in tratarea unui fibrom.
Singura mea dorinta este sa evit operatia...va tin la curent cu rezultatele.Vad ca mergeti in grup miercuri, imi pare rau ca ratez ocazia sa facem cunostinta, eu merg azi, marti, de la 17:45
poate ne vom mai intersecta la Visarion.Va tin la curent cu rezultatele..in timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Daiana, e bine numele, nu conteaza cu cati de r sau de n :)( Arinna)

Tratamentul homeopat e de durata...luni sau ani...Si eu am inceput sa fac de az, doar o zi pe luna, dupa cum spuneam, dar iau de 3 ori in ziua respectiva...Am baut ceai verde in loc de cafea, am inteles ca nu influenteaza...si e foarte eficient...mai e bun cel de iasomie, eu beam de mult, si acum mi-am adus aminte, am luat un plic si are o aroma speciala..merge si combinat cu cel verde, am vazut si la magazin...
De ce sa nu incercam acupunctura? macar vedem si noi care-i treaba...daca nu ne place renuntam...Presopunctura acasa eu n-am rabdare sa-mi fac...reflexoterapia e extrem de dureroasa...

La Centru m-am dus la intamplare,DR se numeste Violeta Boteanu...se pare ca o sa avem ce impresii sa schimbam, fiecare merge la altcineva :)Mie ce mi-a dat pentru fibrom-gemoterapic- se recomanda si altor afectiuni ale mele, produse pentru fibrom sunt mai multe dar e bine sa ne coordoneze medicul sa nu luam prea multe de capul nostru si care nu ne ajuta poate si in restul afectiunilor fiecareia...deci eu iau merisor si coacaz negru...iar ca remediu homeopat, o zi , Pulsatilla -daca stiti ce e aia si la ce e buna sa-mi spuneti si mie:) ca am uitat sa intreb atunci...

MadaS, abia astept pareri :) maine la ce ora te-a reprogramat?

Ce stiti de produsele recomandate la centru, firma Heritage? In afara de pretul foarte mare...Mada am gasit Omega3 unde ai spus:) dar nu de la firma asta, si costa numai 180.000 parca, iar ce spuneam eu e 1.300.000...sunt multe firma care fac acelasi produs...m-am invartit pe-acolo la ceaiuri de-am ametit...am ramas la cel verde si la iasomie, gata,m-am decis...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Dianadi(ana)

...paote gasesti carte despre acupunctura in Amzei, mi-a recomandata Mada un magazin de-asta in zona,vis a vis de tarabele cu fructe din piata, dupa hala pe stanga daca vii dinspre centrul de Acupunctura...se vad prin geam ceaiuri si alte alea, sunt si carti acolo cu chestii de-astea naturiste si spirituale...

Miorita

...iar am luat o punguta cu soia de la magazinul de mai sus, daca nu-mi place nici asta ma las...ulei de palmier n-am vazut...cel de masline merge la gatit, prajit? Am auzit ca nu, ca ia foc, ca e facut la rece, nu mai inteleg nimic...am si eu dar n-am gatit cu el vreodata...Oricum nu-mi place nici asta prea tare...

Adimercedes ce mai faci tu ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca B spune:

Buna seara tuturor,
Vad ca multe fete apeleaza la acupunctura si se bucura de rezultate pozitive. Eu am inceput sa fac cate 2 sedinte saptamanal de chiropractica, cred ca se practica si in Romania. E o tehnica de ... masaj si presopunctura care foloseste aceleasi puncte-centrii de stimulare ca si acupunctura dar consta si in ... "trosnic oase". Nu glumesc, sincer, caci printre altele te aseaza in diferite pozitii si iti pocnesc oasele de zici ca ti le rup dar in final te simti mult mai bine si mai relaxat.
Astazi am avut o sedinta si fiind ca aveam muschii gatului si ai umerilor foarte incordati m-a intrebat dr ce s-a intamplat peste weekend, la care i-am raspuns ca o prietena a murit dand nastere unei fetite. Da, i-am spus ca o prietena, referindu-ma la Andreea, caci o simt si va simte pe toate prietenele mele, atat de apropiate de sufletul si inima mea, cele cu care impart si bune si rele.
Cand am deschis pentru prima data acest site, mi-a atras atentia mesajul "Acest site creeaza dependenta" si chiar ma gandeam "ce prostie" dar acum inteleg ca are MARE dreptate, chiar creeaza dependenta, chiar daca nu scriu in fiecare zi, macar citesc ce se scrie.
Multumesc tuturor celor care fac posibila existenta acestui site precum si fetelor, aspirantelor, mamicilor, taticilor si care or mai fi activi.

Adimercedes ce norocoasa esti cu asa un sot. Doresc tuturor aspirantelor ca si sotii lor sa fie atat de draguti si intelegatori.
Mioritaus, fata draga m-ai facut sa pentru prima data in ultimile 5 zile.

Eu nu am am patanii hazlii doar ca in luna in care am inceput sa-mi urmaresc TB, intr-o dimineata, fiind m-ai somnoroasa ca deobicei, din obisnuinta mi-am luat temperatura oral folosind acelasi termometru cu care imi luasem temp in celelalte dimineti si nu intelegeam de ce are gust ciudat.Desigur ca nu i-am spus sotului ca' ar fi ras de mine o saptamana. Si ca tot veni vorba de sotul meu, e si el un scump in felul lui, cand vine de la munca ma inteaba daca doftoriile, seara ma intreaba daca mi-am pregatit ceaiul, dimineata daca vede ca trec cateva minute dupa ce suna desteptatorul imi aminteste ca tre' sa beau naprasnicul. E un scump ce mai atata vorba, am mare noroc cu el, e singurul pentru care incer sa nu ... o iau razna.
Fetelor va dulce pe amandoi obrajori si sa aveti o noapte frumoasa.



Bianca

Mergi la inceput