Ureaplasma- sarcina in pericol

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns violet_eyes spune:

eu ieri am fost la alt doctor, si mi-a zis ca nici el nu vrea sa-mi dea antibiotice,ca e prea riscant, asa ca Dumnezeu cu mila...sper sa nu se intample nimic,pana si durerile de burta mi-au cedat aproape de tot de la 3 injectii cu Gravibinon,dar nu mai am altele, sper sa fie totul ok.
Va pup burtici, multa sanatate tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luiza@rianna spune:

ma bucur ca esti bine. totusi daca atatia doctori nu sunt de acord cu antibioticele pt acest microb inseamna ca nu e atat de grav. eu azi am implinit 32 de sapt. cu d-zeu inainte si sa avem parte de bebei sanatosi si cuminti.

luisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Eu am facut, cum cred ca am mai scris, tratament cu Azitrox, l-am suportat extrem de greu, am refacut analiza la o luna si Ureaplasma era acolo, la locul ei, intr-o concentratie mica. Mi s-a recomandat Klacid, despre care n-am citit insa lucruri prea linistitoare in sarcina; asa ca am cerut si o a doua opinie si mi s-a zis, mai ales ca voi naste cu cezariana, sa uit de ureaplasma si de antibiotic.
Asa ca...n-am mai luat!

naty 19+ cu (Iulia Elena)
http://bd.lilypie.com/FYlVp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violet_eyes spune:

natynic, sa inteleg ca stiai ca ai ureaplasma de la inceputul sarcinii si pana in prezent,nu? eu am facut analiza din urina,si am scris pe rezultat doar prezenta, nu si concentratia...
eu am avut pb cu dureri destul de serioase de burta, ma durea f tare, dar dupa 3 fiole de gravibinon ma simt incredibil de bine,si ma gandesc, oare are un efect benefic si asupa microbului astuia gravibinonul? inca nici nu stiu ce sa cred,ca deja ma obisnuisem cu durerile alea...acum am doar o stare permanenta de greata,dar nu f tare,ca pot manca..
pupici mamici,
Violet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dedeea_n spune:

Si eu sufar de aceeasi infectie urata.De fapt sper sa nu o mai am.La mine e o poveste mai lunga...am fost la niste analize mai amanuntite...mi-au gasit Ureaplasma insa rezultatul a venit la 3 sapt,timp in care eu am aflat ca sunt insarcinata.Am mers din nou la dr. si mi-a dat amoxicilina.Luni trebuie sa merg la un eco,si cred ca o sa cer si Ureaplasma.Sper sa fie totul ok.Eu nu ma agit prea tare.Daca bebitul e sa vina,vine mititelul.E dupa cum vrea Dumnezeu.Insa m-au cam speriat alte mamici care zic ca e nasol.Doar ca traim si vedem!Neliniste continua si asteptarea viitoarei eco!Va pupacesc si sa avetzi bb mumosi si sanatosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luiza@rianna spune:

Vin cu vesti bune. Am nascut pe 26 dec ora 20:10 la 37 sapt si 6 zile,( deci 38 fara cateva ore) o printesa mica si frumoasa si super sanatoasa. V-am povestit ca eu am descoperit cand aveam 5 sapt de sarcina ca am ureaplasma si micoplasma si dr mea nu a fost de acord sa fac nici un fel de tratament, ceea ce am si facut. Am pierdut dopul gelatinos acasa dupa care am plecat la spital. Membranele mi le-a rupt dr in sala de nasteri si am nascut foarte usor. Am o fetita mancacioasa si cuminte fara nici un fel de probleme. Deci am ajuns la concluzia ca mi-am facut griji degeaba pe tot parcursul sarcinii de frica sa nu pateasca bebelusa ceva din cauza acestui microb. Va doresc multa sanatate voua si bebeilor si nastere usoara. Eu sunt tare fericita, e ceva magic sa-ti tii copilul in brate. Va pup pe toate.

luisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisarh spune:

BunaAm si eu o poveste asemenatoare voua sau unora dintre voi.In ian 2008, eram in 15 saptamani, au aparut primele sangerari, la 18 saptamani am pierdut sarcina. S-au rupt membranele, am aflat in urma unei amnioinfuzii. Acum, dupa multe luni si interventii, in octombrie 2008 mi-a dat o doctora sa fac analize pt ureaplasma si micoplasma, deoarece incercam dinou sa raman insarcinata si nu reusim. Doc. mi-a zis ca cele doua sunt vinovate de infertilitate, dar pe langa ele, am descoperit si o sinechie (lipirea peretilor uterului) in urma chiuretajului sau infectiei din ian 08. Am rezolvat sinechia (prin histeroscopie), dar doctora mi-a spus ca trebuie sa scap de ureaplasma pt ca nu se risca sa ma lase sa raman insarcinata cu ea si sa pierd dinou sarcina. Am citit ca unele din voi ati reusit si ati dus sarcina pana la cap si aveti bb-ii sanatosi, eu nu stiu ce sa mai cred, am inteles ca nu scapi asa usor de lighioana, daca nu scap de ea inseamna ca eu voi pierde orice sarcina si nu voi reusi pana nu scap de ea? Daca mai sunteti prin zona si ma ajutati si pe mine cu sfaturi, ca tare necajita sunt, iar doc mi-a zis ca sa ma destresez.Saptamana viitoare repet analiza si sper sa fi scapat de ea. Am luat klacid SR (1 la 12 ore 10 zile) si eu si sotul.merci si sanatateaspiranta la

Mergi la inceput