Ureaplasma- sarcina in pericol

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Buna, fetelor! Eu nu sunt gravi (INCA....posibil in urmatorul an )insa tocmai am venit la medic cu rezultat pozitiv la ureaplasma (+ candida, fir-ar ea....). M-a speriat medicul ca a zis ca se transmite exclusiv pe cale sexuala si trebuie sa facem tratament si eu si sotul. Faza e ca problemele mele sunt mai vechi, am tot fost la doctori, am dat carute de bani pe analize....dar pana la acest medic NIMENI nu s-a gandit sa imi faca si analiza asta...cum spuneam, problema mea dateaza de cel putin 6 ani, agravandu-se tot mai mult in ultima perioada ...de ce? Pai pt. ca de fiecare data m-am tratat de cu totul altceva, dar nu de asta!!!!! Si probabil "lighioana" a dezvoltat si rezistenta si rautate...Insa mie nu imi plac lucrurile pe jumate explicate (ca deh...sunt inginer) si chestia cu transmitere pe cale sexuala nu mi s-a parut ok....pt. ca in cazul meu nu era sustinuta de ...argumente. Am studiat putin pe net...si am descoperit ca este posibil ca aceasta infectie sa fie cauzata si agravata si de infectii urinare ceea ce....deja schimba lucrurile, pt. ca eu de mica am avut probleme cu asta, am avut chiar si cistita....si cum ureaplasma e un "dusman tacut", greu de depistat, e posibil sa am treaba asta de mult timp!!!! Si eu m-am tot zbatut pe la medici si cu tratamente, si cu alte probleme...si ce-i mai grav: dupa ce ca afecteaza sarcina, mai da si infertilitate...adica nici nu ajungi sa ai o sarcina......si nici un medic pana acum nu s-a gandit la treaba asta, cu toate ca eu sunt tanara, sunt maritata si, deci, foarte pasibila de a vrea sa fac un bebe curand!!!!!!!!! Culmea e ca eu, tot avand problema asta si nereusind sa scap de ea de ani de zile (nu intru in detalii....dar este o infectie care -desi fara simptome evidente - agraveaza anumite probleme daca acestea exista deja)m-am dus de bunavoie la un laborator cu plata si mi-am facut analiza de Chlamydia care a iesit negativa...deh! nu mi-a dat prin cap sa-mi fac si de ureaplasma! Dar cred ca in curand o sa ajungem sa ne punem diagnosticul singure si sa ne tratam dupa compendii de medicina, ca unii medici pur si simplu nu sunt in stare sau nu vor!!!!!!!!!! Acuma sunt foarte frustrata pentru ca eu de ani de zile nu m-am neglijat, am incercat sa gasesc cauza si am pierdut atata timp pretios, energie, bani nu mai zic care puteau fi castigate altfel....+ altele.
In fine..v-am zapacit! Scuze, mi-am varsat si eu oful! Daca mai aveti informatii despre "lighioana" asta, mi-ar fi de folos!
Sanatate multa!


Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
CONCEDIU 2007

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Nu va speriati de "lighioana" ca nu e chiar asa "neagra". Pana de curand nici nu se facea aceasta analiza ptr ca nu era f sigur ce influenta avea.
Ca un om constiincios ce ma aflu mi-am facut n seturi de analize inainte sa ma hotarasc sa raman si asa am aflat ca am ureaplasma. Am urmat un tratmaent cu sumamed dupa care o intreb pe dr. daca nu e bine sa repet analiza sa fiu sigura ca nu mai am, la care ea imi spune ca nu e cazul. Dupa 2 luni ma duc la alta dr. ptr o alta consultatie, ii arat analizele iar ea ma pune sa le repet si bineinteles ca imi iese pozitiva ureaplasma. Dar deja eram Iau alt tratament de data aceasta,si eu si sotul, iar dr. imi spune ca foarte probabil ca ma reinfectez de oriunde, oricat de stricta ar fi igiena. Mai toata lumea are asa ceva dar numai la gravide ar fi o pb. Nu am mai refacut analiza pt ca nu vroiam sa ma imbolnavesc de nervi in cazul in care ar fi fost iar pozitiva. As fi stat sa ma intreb pana nasteam ce e mai periculos: ureaplasma sau antibioticele. Pana la urma nu a fost nimic....am nascut prematur, dar nu din cauza aceasta, iar Matei a recuperat fantastic. Chiar de la 10 zile de la nastere, pediatra care l-a vazut acasa a zis ca nu are dezvoltare de prematur cu de copil la termen. Iar in continuare s-a mentimut asa. Adica perfect! Eu am avut alte probleme in sarcina, el a avut niste probleme de adaptare ( mai mult digestive) dar nu mai mult decat alti bebei (chiar mai putin, daca colicii si constipatia sau hernia pot fi catalogate probleme- mai ales ca nu au durat mai mult de 1 luna fiecare).
Asa ca fruntea sus, viitoare mamici, asta e cea mai mica grija a voastra!!

mamica lui Matei Constantin (21.05.2007)
MINUNEA MEA


www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


dicirstea, multumesc de raspuns! Dar eu nu inteleg o chestie: de ce medicul meu parea asa ingrijorat ca a iesit ureaplasma??? ca el mi-a zis ca se poate lua doar pe cale sexuala si eu am tot stat si am analizat si posibilitatile ar fi foarte mici.....si ma tot intreb: oare cum se poate lua altfel??? Nu mai adaug ca tb sa luam si eu si sotul antibiotice si anul asta am tot luat la antibiotice amandoi de ni s-a acrit!!! o sa fac tratamentul si o sa mai repet analizele la 10 zile dupa tratament.


Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
CONCEDIU 2007

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Si eu am intrebat la fel! Sexual nu inseamna obligatoriu contact sexual. ( eu sunt sigura pt ca dupa ce am facut testul de sarcina mi-am pus centura de castitate ). Eu m-am invatat de mult ( nu am reusit si cu sotul) sa ma spal pe maini inainte sa ma duc la toaleta, iar de cand am ramas nu mai puneam apoi mana nici pe clanta , deschideam usile cu cotul sau cu dosul palmei si purtam intotdeauna cu mine servetele umede si igienice si intime. Poate parea exagerat, dar faptul ca m-am reinfectat inseamna ca sistemul meu imunitar este slab, iar lighioana este prezenta in mediul frecventat

mamica lui Matei Constantin (21.05.2007)
MINUNEA MEA


www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Iar cat despre antibiotice....si nu numai...ce e mult strica..iar antibioticele ( mai ales la femei) strica mai mult decat fac bine, cel putin in cazul asta.

mamica lui Matei Constantin (21.05.2007)
MINUNEA MEA


www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Da,Daniela! Ai dreptate...tu pana la urma ai scapat? sau ai lasat-o in pace? Eu o sa imi fac tratamentul, analizele......e clar ca eu am un sistem imunitar sensibilizat fiindca imediat mi se deregleaza "echilibrul" in zona respectiva dupa antibiotice sau medicamente mai puternice, deci este clar ca si asta e un factor. Chiar asa, poti lua nenorocite de infectii din astea de la toaleta? Medicul tau ce a zis? Eu ma feresc - ca orice om normal, probabil - sa ma ating de usi, clante etc....dar na...


Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
CONCEDIU 2007

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Eu eram chiar caraghioasa...radeau colegi de mine . Si cand ma duceam in pauza de masa deschideam usile cu cotul daca nu era cineva prin preajma sa mi le deschida, imi trageam sacunul sa ma asez cu coatele sau il impingeam cu picioarele, numai sa nu ppun mainile pe spatarele lor murdare. Dar asta a fost numai cat am fost insarcinata, si analizele...am refuzat sa le mai fac pentru ca ...nu-i asa? fericiti cei saraci cu duhul . ...Ce ma faceam daca ieseau iarasi naspa?Iar bagam antibiotice?? Daca ii faceam rau lui bb cu atatea pastile? Nici dr. nu a mai zis nimic, nici eu nu am mai vrut sa stiu. Mi-a fost de ajuns ca am supermonitorizat sarcina, cu eco de 2 ori pe luna. Nu stiu, poate am avut noroc!

mamica lui Matei Constantin (21.05.2007)
MINUNEA MEA


www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


eu incerc sa o rezolv acum, ca dupa aia sa nu am probleme daca raman insarcinata, sper sa mearga! M-am uitat la pozele voastre: ce frumosi sunteti toti 3! Si bebe.......nu mai zic, ca m-am topit! Sa va traiasca! Pupici, sper ca e totul bine pe la voi....ca stiu ca aveai oarece probleme.


Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
CONCEDIU 2007

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Multumim frumos! Si al tau va fi un dragalas si un scump si mai ales sanatos! Cat despre probleme...procedez la fel ca si cu ureaplasma...am tratat ce s-a putut si apoi vad numai lucrurile pozitive Oricum, stresul e de vina, pe toate planurile , plus hormonii zbenguind, combinatia trasnet.
Incearca sa-ti rezolvi toate problemele medicale acum, fa toate analizele posibile si imposibile, dar nu te stresa din nimicuri. Pastreaza-ti nervii tari pentru mai tarziu, cand vei avea mare nevoie.
Succes!

mamica lui Matei Constantin (21.05.2007)
MINUNEA MEA


www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luiza@rianna spune:

draga dicristea!am vazut ca ai avut acest microb in timpul sarcinii. ai facut prima data tratament dar fara rezultat, iar a doua oara nu ti-ai mai refacut analizele de teama sa nu fie tot pozitive. poti te rog sa-mi spui din ce motiv ai nascut prematur? si la cate sapt? ma bucur ca bebe a fost si este ok. eu am 29 de sapt si 1 zi iar dr mea nu e de acord sa fac tratam pt acest microb. si mai am o intrebare - de ce a trbuit sa monitorizezi sarcina prin eco la fiecare 2 sapt? si eu am fost in aceeasi sit dar din cauza TT care iesise pozitiv. din fericire a fost o eroare si e totul bine cu bebe. sper sa ajung la 38-40sapt de sarcina si aceasta "lighioana " sa nu-mi faca probleme.

luisa

Mergi la inceput