Prima intalnire cu bebe

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Si eu tot o cezariana impusa ... Cand mi-am revenit din anestezie zambeam laaarg (imi ramasese zambetul de la fericirea cu care am asteptat anestezia intre 2 contractii) si imediat mi-am zarit sotul care zambea si el, parca era beat. Mi-a spus ca este fetita, ca e mai mult lunga decat grasuna, sanatoasa si bruneta si neasteptat de frumoasa (s-a pregatit din timp pentru a fotografia un nou nascut) Asa ca am putut admira primele fotografii pe aparat, dupa care am readormit zambind. Cand m-am trezit mi-a fost adusa o bebelina care m-a socat cat de perfecta era si eram foarte, foarte mandra ca aveam cea mai frumoasa fetita din lume. A fost extraordinar sa o vad, sa o tin in brate si sa spun ca e a mea.


Daria & Giulia (2004 08 16)
Haideti la bazar sa-l ajutam pe ALEX !
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Eu am nascut natural la 8 luni ca mi s-a rupt apa, intr-o duminica dimineata. Cand am vazut prima oara ca s-a rupt apa, mi s-au muiat picioarele.
Nu apucasem sa termin nici cursul de pregatire pentru nastere, nici sa citesc prea mult despre ce trebuie sa fac. Credeam ca mai am timp.
Am nascut in 4 ore dintre care am mai si motait vreo doua.
Cert e ca atunci cand au venit sa imi puna peridurala, dupa vreo 3 ore, eu deja nasteam. Mi-au pus anestezia care nu a mai avut timp sa isi faca prea mult efectul si au chemat moasa.
S-au speriat putin ca nu stiau de cand era Marina pe canal. Asa ca urlau la mine sa imping, au mai chemat vreo doua moase sa ajute daca e cazul.
Eu nu reuseam sa imping de doua ori pe contractie, dar daca faceam cum simteam eu, iesea foarte bine.
La un moment dat m-au lasat sa ma relaxez. Eu credeam ca ma lasa sa ma odihnesc ca sa reincep mai bine.
De fapt bebelusul iesise deja! Dar eu nu mi-am dat seama! M-au taiat putin jos, dar nu am simtit nimic.

Marina nu a plans, in orice caz eu nu am auzit-o, dar a iesit cu Apgar 10, chiar daca prematura.
Cand ma pregateam sa ma screm din nou pentru placenta ma trezesc ca mi-o pun pe Marina pe piept.
Doamne, era asa de mica (2600g si 47 cm)! Si avea niste ochii asa mari! Prima mea impresia a fost ca arata ca un extraterestru (aia din filme cu capul si ochii mari).
Nu semana cu nimic din ceea ce ma asteptam, desi habar n-am la ce ma asteptam.
Nu semana deloc cu mine, asa ca am avut o senzatie stranie de nefamiliar. Ma asteptam sa o recunosc, dar nu recunosteam nimic.
Am nascut in Franta, asa ca mi-au lasat-o pe piept doua ore ca sa ne cunoastem.

O tineam lipita de mine si ma uitam la ea cu ochi mari, ii cantam, o mangaiam pe spate.
Ea se uita la mine, tot asa, cu niste ochi mari si curiosi. Nu stiu sa povestesc, dar a fost cel mai frumos si mai calm moment din viata mea. Ochi in ochi cu fiica-mea.
Nici eu, nici ea nu stiam ca trebuie sa o pun la san! De fapt a durat vreo 10 zile ca sa invete sa mancance singura.

Prima intalnire, a fost ca o intalnire de gradul 3!

Sanziana & Marina (03/10/2004)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sanziana72/album?.dir=mail&.src=ph


Be carefull of what you wish for, cause you might get it! / Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa primesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

quote:
Originally posted by kit

Pisoi3, eu voi naste prin cezariana, probabil; am o placenta inserata mai jos si in plus mi-e frica de circulara de cordon. Am eu obsesia asta...Dr. insa a spus ca prefera sa astepte sa apara contractiile si abia atunci sa intervina.
Andre_ea si mira_m, mie mi se pare inuman sa-ti ia pe BB de langa tine imediat dupa nastere; stiu ca nu se poate altfel si ca asa trebuie, dar cred ca o sa vreau sa-l strang de gat pe dr. in momentul ala. E ca si cum l-ar lua de langa tine in cel mai important moment. Noroc ca e doar pt putin timp

tuturor

KIT



Nu mi l-au luat imediat. De fapt am cam asteptat ceva pana sa vina cineva de la neonatologie. Ma tot uitam la el, dar era cam departe ca sa il pot cerceta. Apoi au venit si nu stiu ce i-au mai facut, ca se asezase o asistenta in asa fel incat eu sa nu vad nimic. Mama ce m-a enervat. L-au impachetat si mi l-a adus sa il pup. Atunci as fi dorit sa-l studiez. (eu am vazut ca are ochi albastirii abia la al treilea alaptat) Si apoi l-a luat ca sa il cantareasca. Nici nu se putea altfel la cezariana.
La alaptat mi l-au adus destul de repede. Cred ca in prima ora. Stiu ca eu ma miram ca vine asa repede.
Si am si poze cu el in primele minute, inainte sa il cantareasca. Daca vrei sa vezi, sunt in albumul "Tudor-prima luna".

Pupici! Si nastere usoara! Fie ca intalnirea cu bb sa fie cea la care ai visat!



Tudor zice TA-TA!


Andreea, mami de Tudor - 10.08.2005
POZE

Mergi la inceput