Cu dragoste, din Iasi (24)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Iaca si reteta
2 cani de faina (obisnuita sau din cea care creste singura TITAN -pungi rosii)
1/4 cana zahar tos
1 lingura rasa praf copt
1/2 lingurita de sare
1/2 linguritza scortisoara
1/2 cana stafide
1/2 cana lapte
3/4 cana suc mar
1/4 cana ulei
cana trebuie sa fie de 250 ml.

Se amesteca faina ,zaharul,praful de copt,scortisoara si stafidele(deci toate ingredinetele uscate).In alt vas se amesteca oul ,laptele,marul,apoi se adauga uleiul si se amesteca bine.Se toarna peste ingredientele uscate si se amesteca putin pina se omogenizeaza.Se aseaza in forma doar 3/4 pentru ca isi "iau avint"si cresc mult.

Deci din aceasta reteta poate fi scortisoara si sucul de mar si in loc punem:
- suc de visine si bucati de visine(confiate sau din dulceata sau de la aspirina)sau cirese plus esenta de migdale
- suc de portocala si bucati de nuca sau de ciocolata
Eu am folosit si zeama de compot in loc de suc sau portocale stoarse,deci nu e o reteta batuta in cuie .
Daca aveti intrebari,cu placere!
Mie imi plac la nebunie muffins-urile asa incit le fac cu ce imi trece prin cap si am in casa.E drept ca in ultima vreme am mai incercat si alte retete de checuri si prajituri si am uitat de ele,dar la sfirsitul acesta de saptamina ma pun pe treaba,fiindca mi-ati facut pofta.


Cristina,Rares 8 luni si Mihnea 4 ani si 5 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

palmyrah multumesc
O sa caut si eu faina Titan rosie...sper sa si gasesc.

aime

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralnied1 spune:

Aime, pai macar la suferinta sa fim unite, nu???

Elena, fac si eu ce pot! Sunt copil mic!Pacat ca nu pot sa merg la toate chestiile astea pe care le amintesc aici. Nici bugetul nu permite de fiecare data, nici programul de la servici, nici timpul liber!

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ralnied/my_photos
E si maine o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

dar forme pentru muffins unde gasesc? sau se pot face si in forma de chec?

ca eu, gospodina cum sunt, m-am hotarat sa-mi iau cuptor, si nu am nici un fel de forme!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68270&whichpage=1" target="_blank">Bazar pt Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank">Alex, un bb de 1 an, diabetic, are nevoie de noi!!!




Never underestimate the power of human stupidity. - A. Einstein

Cristina & Vladwww.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59172" target="_blank">cel mai iubit dintre pamanteni are ... un an, patru luni si 24 de zile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

quote:
Originally posted by aime

palmyrah multumesc
O sa caut si eu faina Titan rosie...sper sa si gasesc.

aime



Faina se gaseste la magazinele ERNA (la mine in Pacurari este unul);punga este rosie si scrie St.George Mill(parca)TITAN,faina care creste singura.Pe vremuri aduceau si la Billa,dar de cind s-au combinat cu cei de la Clever nu mai gasesti mare lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Herra, tavi se mai gasesc in Metro,dar nu stiu daca au mereu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamaria_luiza spune:

...si daca nu am faina care creste singura(eu chiar am crezut ca-i o gluma, dar vad ca exista in realitate) se pune drojdie la briose?

Oana si Rares(14.04.2005)

poz(n)ici decembrie

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66292" target="_blank">Rares, "os domnesc"

varsta lui Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

quote:
Originally posted by oanamaria_luiza

...si daca nu am faina care creste singura(eu chiar am crezut ca-i o gluma, dar vad ca exista in realitate) se pune drojdie la briose?

Oana si Rares(14.04.2005)

poz(n)ici decembrie

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66292" target="_blank">Rares, "os domnesc"

varsta lui Rares




Nuu,poti folosi si faina obisnuita,am scris si in reteta si nu trebuie drojdie.Am spus doar ca aceasta faina-care probabil e cu afinatori-face muffins-urile mai pufoase.Repet ele ies pufoase oricum,iar faina asta e de "moft"daca o ai o pui,daca nu,no problem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

salut, am inviat
am iesit azi afara si ma asteptam la cele -2 grade promise insa cred ca erau cel mult -6. frig, dom'le, frig.
herra si cristina, noi tocmai vorbeam nora, adi si cu mine de cure de slabire, ce v-am facut!? asta e de-a dreptul provocare. am sa imi fac si eu niste mufflins sa vad daca ajuta la slabit. daca nu e treaba voastra!
elena, bine ai reaparut si pupici scumpicii de erica!

alex asculta cu pasiune povesti. cele mai cautate sunt ale lui tati care are un talent de amestecare si zapacire a povestilor rar intalnit. daca nu stiati, in povestea caprei cu trei iezi vine vanatorul si taie burta lupului si asa apar inapoi cei doi iezi mancati; in ideea asta alex nu canta "trei iezi cucuieci" ci 'doi iezi cucuieci"; sa va spun ce aduce capra in cantecul ei? pai: "doi iezi cucuieci/usa mamei descuieci/ ca mama v-aduce voua/ lapte, carne,branza,oua" citat din alex cantand partitura caprei din "doi iezi cucuieti" rescrisa de tatal lui alex. si as putea sa va mai povestesc ce face scufita rosie de se intalneste cu lupul in padure?
ati arunca cu pietre in noi sa vedeti ce au ajuns povestile... dar cand alex a inceput sa planga ca lupul papa iezii caprei am adaptat povestile iar catelusul cu parul cret fura oul din cotet nu mac-macu'... asa, sa stiti si voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

Carmen, ...e scumpel Alex si sensibil. Foarte bine daca totul trebuie sa se termine cu bine si stii ce imi place mult? Ca Ladi petrece mult timp activ cu el...Sincer va admir pentru sta.
Cristina multumim pt reteta de muffins..stau cu tava demult nefolosita, poate wk-endul asta reusesc sa mai fac ceva bun.
Ralnied, stii cumva cat e biletul la Tudor Gheorghe?
Herra, multa bafta in "lupta" cu birocratia si autoritatile statului.
Fetelor, ce ziceti de 25 februarie, ora 10-11, care va convine mai mult?
Astept inscrieri si va rog mult sa-mi spuneti si concret numele si varsta copilului ca sa fac la sfarsit lista si sa stiu ce costume, hainute vom fotografia. Vor fi si costume si hainute pentru masura lor.
Ma gandeam sa aducem si niste fornetii, covrigei, suc...ca sa se simte puiutii rasplatiti dupa sedinta foto.
Pupici si mai mai jos o sa scriu inscrisii, ca sa fei special numai pt asta.
Gabriela si baietii

Mergi la inceput