salata de vinete

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

raalucutza, poti sa le coci si pe plita. La cuptor e mai usor, ca le lasi si nu tb. sa stai langa ele sa le intorci, le scoti cand sunt coapte.
Daca vrei pot fi facute si pe jar, oriunde poti sa le coci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

poti sa faci si musaca de vinete, vinete pane...

http://photos.yahoo.com/micumonica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fulguletz spune:

eu "coc" vinetele in cuptorul cu microunde..30 minute maxim...le scot, sotzu curatza pielitza de pe ele, le baga la robot cu niste ulei, sare si ceapa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

DARIA stii de ce intreb daca merge si la cuptor?nu fac prea mult fum???ca sotul meu face crize de nervi daca fac fum cand gatesc!ca pe plita stiu ca am facut ardei copti odata si mai bine imi rupeam o mana decat sa il aud si apoi nu mai pove cat am avut de curatat!

RAALUCUTZA26+cuCELESTINA http://community.webshots.com./user/raalucutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Ferice de sotiorii vostri, ca au asaniste sotii pricepute!F. interesant ideea cu mixerul,nu m-am gandit la asta.Astazi fac salata de vinete,si cred ca le pun la cuptor ca-s cam lenesa de felul meu.Tare mi-ar place sa punsi usturoi in ele, dar stiu ca de obicei dupa ce mananc ceva usturoiat mi-e rau de mor.Multumesc ptr. raspunsuri...va pup.

nikole

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deanny spune:

Raalucutza, si eu le coc tot timpul la cuptor - nu miroase si nu afuma casa. Noi avem bucataria deschisa cu sufrageria si e totul in regula...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kisstherain999 spune:

Eu stiu o smecherie pt. salata de vinte. Chiar daca e cu maioneza sau nu, adaug un dovlecel pt a o face "light".
Bostanelul il curat de coaja, il dau prin razatoare (pana la seminte)si il pun la scazut cu putin ulei pana devine o pasta. Dupa ce se raceste combin cu vinetele si iese o bunatate.

kiss

"Nu fi trist daca nu ai fost remarcat. Fii trist daca n-ai facut ceva remarcabil." Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

no....ca eu-bucatareasa desavarsita-am facut si salata de vinete.Fereasca D-zeu, nii la dusmani nu as da sa manance salata mea.A iesit amaraaaaaaaaa de nu o poti inghiti!!!.si ce pofta imi era...nu mai zic ca sotul meu abia astepta sa vada ce salata facem noi in Ro.din vinete...si a vazut.Imi vine sa mor !si de rusine, si de pofta!!!Asta e,maine mergem la un rest.romanesc si mancam si sarmale si salata de vinete si salata de icre pana ponim...v-as intreba cum se face salata de icre(ca si de aia imi e pofta),dar o las balta ,cu talentul meu culinar ...va pup

nikole

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Nicole,

vinetele raman amare pentru ca nu s-au scurs de lichid; mai incearca odata, cind n-ai sotul acasa- fai-i o surpriza pe cind se intoarce, cureti vinetele fierbinti, cu o mina in apa rece cu robinetul deschis, le pui intr-un vas cu apa cu sare de lamie pentru citeva ore, le scurgi si le toci ulterior, sa vezi ca nu mai raman amare;

pofta buna

http://community.webshots.com/user/montrealpoze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Nikole, daca au iesit amare exista posibilitatea ca vinetele sa nu fi fost coapte(nu la cuptor ci de mama natura, sa fi fost crude). Aveau o culoare inchisa(spre negru) si erau lucioase? Daca sunt crude asa sunt: amare.
Ca sa nu iti frigi degetele o poti curata cu lingura, ft. simplu - daca vinetele sunt coapte in cuptor. Daca sunt pe flacara coaja este mai subtire iar operatiunea mai dificila. Tai vanata pe lungime cu o lingura si apoi cu ajutorul acesteia scoti pulpa. Eu le las cateva minute la scurs, nu le adaug nimic.
A doua oara o sa fie bune

Mergi la inceput