Hepatita B in sarcina

Hepatita B in sarcina | Autor: luli

Link direct la acest mesaj

Omul cat traieste invata.
La cate am citit dar despre asta zau ca nu stiu mai nimic.
Va rog din tot sufletelul meu sa ma ajutati cu informatii pentru o buna prietena care dupa ani intregi de tratamente la 36 de ani a reusit sa ramana insarcinata si in momentul in care si-a facut analizele a constatat ca are Hepatita B. Biata de ea, e disperata si nu stie incotro sa o apuce. Sotul ei NU are asa ceva si dr-ul care o supravegheaza i-a spus ca nu putea sa o ia decat de prin spitale, cel mai probabil cand si-a facut analizele...
Tot acest dr i-a spus ca riscul de a pastra sarcina e foarte mare.
Eu una am citit insa destul de putin legat de asta si am vazut ca se poate, cu riscuri dar se poate sa fie bine.
Insa poate voi stiti mai multe, va impor din tot sufletelul meu, hai sa ajutam o mamica disperata.


Behind every love is a great story

Luli

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns melutzica spune:

Luli,Hepatita B este o boala inflamatori hepatica, produsa de catre virusul hepatic B.
Mod de transmitere :sange ,plasma,serum,secretii,obicte infecate(ca de ex.ace),sexual.
Perioada de incubatie este de 1-6 luni.
Simptomele sunt in general absenta,cu exceptia febrei si a icterului, precum si astenie fizica intermitenta agravata de efort fizic.
Evolutia este spre vindecare in 80% din cazuri sau spre cronicizare in 20% din cazuri.Fara tratament adegvat se ajunge in decurs de 12-15 ani la ciroza hepatica,iar in 25-30 de ani la cancer hepatic.
Este f important sa-si faca anlizele de sange si sa stie daca este in perioada de infectiozitate(ceea ce inseamna ca in ser va avea HBs-Ag si HBe-Ag pozitiv);sau ca are deja mai multe IgG (imunoglobuline de tipG) decat IgM ceea ce inseamna ca este in faza de vindecare.
Tratamentul se face de obicei cu Interferon alfa,5 M.U. pe zi timp de 4 luni sau 10 M.U. de 3 ori pe sapatamana timp de 4 luni.
In sarcina,hepatita B este periculoasa deoarece se poate transmite la fat cu complicatiile descrise anterior.
Ce as putea eu sa-i sugerez este sa clarifice inati in ce stadiu este! si apoi sa consulte un internist si un ginecolog bun care sa o indrume mai departe.Sub supraveghere medicala sunt sanse de reusita.
Multa bafta si sanatate multa,si imi pare tare rau pt biata mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

I-a spus ca analizele sunt pozitive, este purtatoare de virus hepatic B (?!?) si sa-si faca viremiile.
Exista sanse foarte mici ca in cazul in care duce sarcina la bun sfarsit sa nasca un copil normal dar care tb supravegheat pana la 3 ani (riscuri f mari)
Nu i-a spus nimic de interferon care din ce stiu se face la hepatita C nu la B ?!?!?

Behind every love is a great story

Luli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melutzica spune:

Faptul ca este purtatoare = are antigene HBs prezente in serum,dar e pacient asimptomatic cu functie hepatica normala si cu absenta markerilor de replicare virala(ADN-VHB,antiHBc-IgM).
Medicul are dreptate in prijinta sarcinii din pacate.
Si tratamentul de baza, atat la hepatita B cat si la C si D,se face cu Interferon.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

cred ca este prea tarziu sa raspund,dar in cazul in care citesti luli,prietena ta poate sa tina sarcina fara probleme,sa alapteze chiar,in schimb la nastere bb-ul va fii imediat vaccinat cu anticorpi si apoi imediat vaccin contra hepatitei B. La fel si sotul,daca nu este vaccinat. Eu sunt la fel,purtatoare sanatoasa, am nascut si am alaptat. Important este sa stie toti doctorii care o urmaresc.

http://community.webshots.com/user/delphinoi
http://community.webshots.com/user/sebilus

Mergi la inceput