Gramatica 4

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

quote:
Originally posted by Lona

quote:
Originally posted by numeioana

sa fii
sa nu fi

Ioana




Ei, nu chiar asa!

fii!
nu fi!

Regula este valabila pentru imperativ, nu si pentru conjunctiv. Corect: sa fii, sa nu fii.




Mai bine un dusman intelept dacat un prieten neghiob! (proverb indian)



Ai f mare dreptate! Scuze, n-am fost atenta...nu stiu de ce am pus la conjuctiv

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

quote:
Originally posted by numeioana

quote:
Originally posted by Lona

quote:
Originally posted by numeioana

sa fii
sa nu fi

Ioana





Ei, nu chiar asa!

fii!
nu fi!

Regula este valabila pentru imperativ, nu si pentru conjunctiv. Corect: sa fii, sa nu fii.






Ai f mare dreptate! Scuze, n-am fost atenta...nu stiu de ce am pus la conjuctiv

Ioana







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

quote:
Originally posted by fairy_adina

Lona, imi pare rau pentru tine, si pentru nesansa de a avea la catedra clasei in care invata copilul tau o invatatoare care face greseli gramaticale si nici macar nu isi da silinta sa si le corecteze. Fii sigura ca nu am gresit niciodata in fata copiilor, si nici in fata parintilor. Acolo unde am avut neclaritati sau nesigurante mi le-am corectat documentandu-ma, nu mi s-a intamplat sa fiu pusa in situatia pe care tu o descrii cu parintii de la clasa mea si mai ales cu copiii. Iti inteleg frustrarea dar nu o revarsa in capul meu

BTW , care sunt acele doua greseli?

Natasa, mai nou invatatorii sunt obligati prin lege sa finalizeze studii superioare.

Cred ca deja suntem off topic, asa ca o sa ma abtin de la alte comentarii indiferent de provocari.

www.claudiu-cioca.tk" target="_blank"> Claudiu Cioca-a inceput drumul spre Lumina
www.maria-ghinea.xhost.ro" target="_blank">O poveste care poate schimba viata unei fetite
Dragostea de Dumnezeu rezolva toate problemele




Stai linistita, n-am nici o frustrare. Fac parte din categoria parintilor fericiti care pot suplini atat nestiinta, cat si aroganta unor invatatori care considera ca "nu trebuie sa le stii pe toate", chiar daca subiectul despre care vorbim presupune cunostinte minime si obligatorii.
Spunea cineva mai sus ca invatatorii sunt doar niste absolventi de liceu. Corect, insa fara notiunile de baza ale scrierii corecte cred ca un elev de clasa a VIII-a nu poate intra nici macar in liceu! In legatura cu lefurile mici din invatamant, care ar motiva incompetenta unor cadre didactice, sa fim seriosi! Vorbim, totusi, despre cunostinte minime de lb. romana, care trebuie insusite in gimnaziu, si care intra in reflexul scrierii. Povestea cu "doxa de lingvistica" sau cu "fineturi", este doar argumentul subtire in spatele caruia se ascunde lipsa notiunilor elementare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fairy_adina spune:

Bine, Lona, sper ca acum te simti mai bine.

www.claudiu-cioca.tk" target="_blank"> Claudiu Cioca-a inceput drumul spre Lumina
www.maria-ghinea.xhost.ro" target="_blank">O poveste care poate schimba viata unei fetite
Dragostea de Dumnezeu rezolva toate problemele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Lona . Multumesc pentru floricica!

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

quote:
Originally posted by fairy_adina

Bine, Lona, sper ca acum te simti mai bine.

www.claudiu-cioca.tk" target="_blank"> Claudiu Cioca-a inceput drumul spre Lumina
www.maria-ghinea.xhost.ro" target="_blank">O poveste care poate schimba viata unei fetite
Dragostea de Dumnezeu rezolva toate problemele




Din pacate, nu ma simt deloc bine cand primesc astfel de confirmari.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hristina spune:

quote:
Originally posted by fairy_adina

Copiloi, tu te refereai la mine? Lasa ca stiu conjugarea, fii pe pace!. Iar la fineturi recunosc , nu ma pricep prea bine. Orice invatator are "probleme" cu gramatica ca si le pune el singur inainte de a intra la clasa ca sa nu faca vreo greseala.Cand are nelamuriri pune mana pe carte si se lamureste. Ce te faci insa cu cei care cred ca le stiu pe toate?

tu fii - imperativ, persoana a doua singular, timpul prezent ( imperativ este mod verbal predicativ si are forma numai pentru prezent) - deci, unde am gresit? - a da, am uitat semnul exclamarii, scuze.



www.claudiu-cioca.tk" target="_blank"> Claudiu Cioca-a inceput drumul spre Lumina
www.maria-ghinea.xhost.ro" target="_blank">O poveste care poate schimba viata unei fetite
Dragostea de Dumnezeu rezolva toate problemele





Adina, de cand modul Imperativul are "timp"? Prezent?

Eu am invatat ca are doua forme: afirmativa si negativa!
Ce zici daca te-ai uita putin prin niste carti?!?

Sau, spune-mi si mie unde scrie de timp, la modul imperativ!
Insist!

Kasi si Victoria ( 23 iulie 2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/kasivitan/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fairy_adina spune:

HRISTEA,THEODOR: "SINTEZE DE LIMBA ROMANA",EDITURA DIDACTICA SI PEDAGOGICA

pag 149-150

www.claudiu-cioca.tk" target="_blank"> Claudiu Cioca-a inceput drumul spre Lumina
www.maria-ghinea.xhost.ro" target="_blank">O poveste care poate schimba viata unei fetite
Dragostea de Dumnezeu rezolva toate problemele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

quote:
Originally posted by fairy_adina

HRISTEA,THEODOR: "SINTEZE DE LIMBA ROMANA",EDITURA DIDACTICA SI PEDAGOGICA

pag 149-150

www.claudiu-cioca.tk" target="_blank"> Claudiu Cioca-a inceput drumul spre Lumina
www.maria-ghinea.xhost.ro" target="_blank">O poveste care poate schimba viata unei fetite
Dragostea de Dumnezeu rezolva toate problemele




M-ai amuza, daca nu m-as gandi ca in fiecare dimineata te asezi in fata unor copii si le impartasesti din stiinta ta.
Doamna invatatoare, in limba romana, imperativul nu are timpuri!
Are doar forma de prezent. Lasa doar copy/paste de pe texte, nu mai pune de la tine elemente demonstrative de analiza, ca nu este cazul. Ti-am inteles competentele si limita.

Continuam, daca vrei, dar sfatul meu este sa-ti iei manualele de gimnaziu in brate, si o pauza de la balariile pe care le emiti. Scopul subiectului a fost sa se lamureasca unele neclaritati de ortografie, nu sa aratam dimensiunea incompetentei unor invatatori care "nu trebuie sa le stie pe toate".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fairy_adina spune:

Amuza-te,te rog, in cazul acesta, cu regulamentul forumului pe care il gasesti cu mare usurinta in partea dreapta sus a paginii. Citez: "Incercati sa combateti idei, nu persoane. In momentul in care un mesaj degaja un atac la persoana - mesajul va fi sters de catre moderatori iar, in functie de gravitatea atacului, utilizatorul va fi sanctionat."

Apoi fa o analiza a postarilor mele comparativ cu raspunsurile tale la ele in lumina acestei reguli si daca nu reusesti sa te abtii de la a jigni un om pe care nu il cunosti, schimba forumul.




www.claudiu-cioca.tk" target="_blank"> Claudiu Cioca-a inceput drumul spre Lumina
www.maria-ghinea.xhost.ro" target="_blank">O poveste care poate schimba viata unei fetite
Dragostea de Dumnezeu rezolva toate problemele

Mergi la inceput