Ajutor - Remedii pt metastaze

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariarusu spune:

Ma bucur mult ca si-a revenit un pic , de luni o interneaza ca sa ii mai faca niste analize , nu v-am zis - (am uitat)dar nu i-a aprobat comisia de la casa de asigurari medicamentul acela scump care i-ar fi ridicat gradul de anemie , ei zic ca nu isi revine pentru citostatice, d-n dr Ordeanu zice ca e intr-o faza f avansata si nu o poate opera , radioterapie a facut dar totus boala a evoluat, Am facut rost de niste vit C fiole ,
marrina , din pacate nici la noi nu au venit cei din fundatia romana de cancer chiar daca am facut solicitare, dar am gasit o solutie. Cu inima nu are probleme mari iar cu rinichii ....ce sa sun are sonde din ambii rinichi cu drenaj in punga, de 1 an si asa ii functioneaza sper sa nu aibe probleme cu retinerea apei , problema e constipatia ....ce sa ii mai dau ? chiar daca bea lichide laxative tot are probleme la toaleta.
eu cand am cumparat gluconolactatul de ca si mg am specificat sa fie sol perfuzabila , sper sa imi fi dat bine , eu nu mai am cutia am trimis-o mamei (nu stam impreuna) ,
Am si eu o cumnata care sta in Brasov si ne place mult si noua acolo, (ea este medic stomatolog e f ocupata ) dar noi vizitam intotdeauna tot ce ne propunem , aveti un oras foarte frumos,spun asta printre altele ca sa mai uitam de suferinta si de boli ucigatoare.
Crinutz ma bucur ca ai revenit , tu nu ii mai pui vit c , nu ai mai gasit? ma pun in legatura cu sursa mea si daca pot te ajut cu placere macar cu o cutie , iti scriu ....
va pup si multa sanatate si voua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

mariarusu Sa inteleg ca mama ta nu mai poate urina normal si ca sondele sunt introduse direct in rinichi sau doar sonda urinara? Tumora de la col nu-i permite sa urineze, adica ii preseaza caile urinare? Dar asta nu inseamna ca rinichii nu functioneaza totusi normal. Probabil ca e constipata tot din cauza tumorii.... Puteti incerca cu un pahar de apa plata dimineata pe stomacul gol. Ajuta in general la constipatie.
Da, gluconolactatul de Ca si Mg se face intramuscular, nu in perfuzie. Ce ai cumparat tu erau niste fiole mici, de 2 ml sau unele mai mari, de 5 ml?
Multa sanatate si putere mamei tale!

Cand mai veniti in Brasov sper sa ne intalnim.

Crinutz Daca e vorba de ascita asta cred ca e de la ficat, deci ar ajuta-o foarte mult Aspatofortul sau chiar perfuzii cu Arginina. Intreaba medicul daca vrei sa fii sigura. Eu stiu ca bolnavilor cu hepatita cronica, de exemplu, care fac ascita li se pun perfuzii cu Aspatofort sau, si mai bine, cu Arginina.
De dr. Ciuhri am auzit. Face preparate din insecte. Si daca va poate ajuta incercati tratamentul. Ati fost la dansul numai cu analizele? E scump tratamentul? Eu vreau de mult sa merg la el pentru mama care are o boala pe pielea scalpului (probabil lichen plan) si in anumite zone nu-i mai creste parul. Tratamentele alopate nu au ajutat-o ba chiar Prednisonul pe care l-a luat un an a ajutat-o sa faca osteoporoza. Asa ca atunci cand ai detalii despre dr. Ciuhri te rog sa-mi scrii.
Multa sanatate mamei tale!

De ce cadem? Ca sa invatam sa ne ridicam!

marrina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariarusu spune:

ma bucur sa te citesc din nou marrina , da asa este sondele sunt introduse direct in rinichi iar ei funtioneaza normal , diferenta e ca urina se elimina prin aceste tuburi, din cauza tumorii , se zice ca in st 3 b deja tumora apasa pe uretra si afecteaza buna funtionare a rinichilor, mai mult atunci cand i s-au blocat a avut nevoie de dializa 48 ore ca sa -i ucrete singele de toxine.
cu siguranta si constipatia e tot opera tomorii , dar ceea ce ma surprinde in continuare e ca nu ia nici un calmant si totusi nu o doare nimic ,cred ca in perioada in care nu a mancat nimic zile in sir a eliminat din tumora pt ca am observat cheaguri de sange maronii , ca si niste buc de carne , credeti ca e posibil? si de atunci nu o mai doare.
(fiolele de gluconolactat erau mici )
si eu sper sa ne intalnim atunci cand mai mergem la brasov
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

mariarusu Nu stiu ce sa zic de ceea ce a eliminat mama ta. Macar de ar fi de bine!!!!!

Tata , desi a avut dureri permanente un an inainte, dupa operatia in care i s-a facut derivatia digestiva ca sa poata manca nu a mai avut dureri deloc. Nu stiu de ce. Noi ne-am bucurat ca nu-l mai durea, ca nu se mai chinuia dar nu stiu daca nu cumva le ascundea si nu zicea nimic. Nu pot decat sa sper ca in ultimele lui 5 luni de viata nu a avut dureri. In rest.... sper ca acum e intr-un loc lipsit de suferinte.....


Daca fiolele erau mici atunci mai mult ca sigur ca era Gluconolactat de Ca si Mg, cel care se face intramuscular.

De ce cadem? Ca sa invatam sa ne ridicam!

marrina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Marrina stiu ca i-ar face bine aspatofortul insa asta inseamna sa ii bage cam 1 litru de lichid si nu cred ca se poate in conditiile in care ea nu il elimina nici pe ala strans acolo. Nu a scazut deloc. Nu stiu ce sa mai fac.

Mariarusu daca gasesti vit C fiole as vrea ca poate ii mai bagam daca ii trece ascita asta. merci.

Despre Dr Ciuhrii ce sa va zic? a fost cumnatul meu si a vb cu altcineva de acolo nu cu el. I-a dat niste pastile si supozitoare care contin niste toxine sau ceva de genul asta din insecte. Sunt pt fortificarea ficatului, nu pt distrugerea tumorilor, din cate am inteles eu. Pt ca ficatul trebuie intarit ca sa lupte si cu icterul, si cu ascita si etc. I-a aratat tot felul de dosare ale pacientilor (ceea ce nu mi se pare chiar ok - parca incerca sa il convinga prea tare sa ia). Au zis ca au avut cazuri si mai grave si ca s-au rezolvat f bine chiar si in cateva zile, in functie de organism. Eu nu prea am mare incredere, am senzatia ca vroiau sa il bage pe gat cu orice pret. A costat la redus 3400000 lei(vechi evident) dar nu stiu cat ii ajung ca am uitat sa intreb. E cam scump in comparatie cu celelalte.
Au si alte medicamente pt tot felul de boli. Cred ca aflati mai multe pe site-ul lor. Nu mai stiu adresa http://www.insectfarm.com/new/
sau cautati despre dr. Ciuhrii. Am inteles ca ar fi avizat de ministerul sanatatii dar eu nu stiu unde sa caut ca sa aflu.

Hai ca mai intru imediat ce am timp.
va pup

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

quote:
Originally posted by Crinutz

Marrina stiu ca i-ar face bine aspatofortul insa asta inseamna sa ii bage cam 1 litru de lichid si nu cred ca se poate in conditiile in care ea nu il elimina nici pe ala strans acolo. Nu a scazut deloc. Nu stiu ce sa mai fac.


De ce zice asta. Uite ce scrie in prospectul de la Aspatofort: "Intravenos, 2 fiole în 300 ml solutie glucozata izotona, introduse într-o ora". Deci poti sa-i pui. Eu asa cred.
Iar flacoanele de Arginina au 250 ml. Citeste prospectul aici:
http://www.farmaline.ro/index.php?cid=1&pid=288

Multa sanatate!

De ce cadem? Ca sa invatam sa ne ridicam!

marrina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariarusu spune:

buna fetelor
din pacate eu nu va pot da vesti tocmai bune, mama se simte tot mai rau si mai slabita(e schelet ambulant) mi-e asa mila de ea , ca nu se poate nici misca in pat singura , nu mai are nici urma de muschi, oare asa e normal? unde dispar acestia? si mai am o nelamurire oare e normal sa aiba o scurgere cu o consistenta ciudata si miros si mai ciudat?chiar tot timpul?
ce inseamna asta ? noroc cu perfuziile , cred ca astea o mai tin in viata, si cand ma gandesc ca ieri mi-a spus ca se face ea bine de la aceste perfuzii ca are de sapat gradinuta la primavara, cum sa-i spun ca nu o sa mai apuce macar primavara sa ma vada pe mine sapandu-i si curatindu-i gradinita cu flori si cu capsuni ? oare cum as putea sa-i spun cand mi-e greu si mie sa cred asta.
mi-a mai spus ca se face mai bine sa o duc la medicul acela de la campina sa-i faca tr cu vasc .....
tata e deja in transa , cred ca nu mai gandeste doar actioneaza din instinct , se uita la noi de parca ar cere ajutor , o minune care sa o salveze pentru ca ea e salvarea lui , e pierdut fara ea , nici nu stie incotro sa o apuce, surorile mele suna incontinuu , ba la mine ba la el , e o agitatie continuua, si eu sunt in sesiune , va dati seama ce rezultate o sa am nu?
Crinuta sa nu o lasi pe mama ta sa slabeasca sub nici un chip sa nu o lasi , ca daca ai lasat-o nu-si mai revine, da-i vitamine da-i mancare da-i orice doar nu o lasa sa slabeasca ,
si mama cred ca are probleme la ficat pt ca i greata de anumite mancaruri , de fapt de miros mai tare , voi cum stati cu ascita ?
va las ca vad ca nu mai pot fi coerenta si-mi cer scuze pt mesajul lung
va pop pe toate si va doresc sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Maria si mama e foarte slaba fata de cum a fost ea toata viata. Nu am ce sa ii fac ca nu poate manca decat f putin. Eu o tot rog sa manance prafuri de la herbalife care contin tot ce ii trebuie organismului si care poate ar mai ingrasa-o. Insa ea zice ca nu ii mai plac, ca nu poate sa le inghita, etc. Ieri a baut un pahar de bine de rau. Dar are niste dureri, zice ea, fff mari. Acu nu stiu cat de mari sunt sau dca ea le percepe asa ca nu le mai suporta. Cert e ca ieri am stat cu ea cateva ore in care s-a vaitat de mijloc si de burta. A luat calmante, a stat cu comprese cu spirt dar nimik. Nu poate sa stea in pat, doarme aproape toata noaptea pe fotoliu.
Ieri se abtinea cred ca sa nu planga dar ii vedeam suferinta si simteam ca mor cate un pic. Imi spunea ca asa s-a staurat de ea insasi, cu atatea dureri, ca nu mai poate. Eu ce puteam sa ii raspund...!!!! Nu am cuvinte in asemnea situatii. Nu ii spun decat sa nu mai zica asa. In alta zi a zis ca ii e frica nu vor disparea chisturile alea de pe ficat. Eu ce sa ii raspund...??? Lasa ca vor disparea trebuie sa ai rabdare. Nu mai pot sa o mint!!!! Cersaluta spunea acelasi lucru la un moment dat, ca se simtea vinovata ca si-a mintit tatal pana in ultima clipa si ca i-a dat sperante desarte. Dar ce poti sa faci altceva? Nu pot nici sa ii spun verde in fata ca nu mai e nimik de facut. Nu pot, nu am taria asta. Asa ca te inteleg Maria prin ce treci. Ma rog la Dzeu zi si noapte sa nu o mai lase sa sufere, sa imi dea mie suferinta ei. Sper sa ma asculte intr-o zi.

Poate nu ar fi rau sa faci ceva cu tratamentul ala cu vasc. Poate o mai pune pe picioare un pic. Du-o din timp la un medic si vezi ce e cu ficatul ala. Nu o lasa asa.

Cu ascita ce sa zic? Am fost sambata la medic eu si mi-a dat furosemid injectii. Bineinteles ca trebuiau facute din 6 in 6 ore dar nu avea cine sa i le faca atat de des asa ca i-am luat pastile. Dr a zis ca injectiile isi fac efectul mai repede dar asta e. Nu iese atat de des la WC de la ele dar a mai facut cate un pic. Dar nu se vede nici o schimbare la burta.

Cam astea sunt nouatile. Nu stiu cat o sa mai rezist sa vad atat suferinta. Simt ca ma prabusesc. Visez f urat in fiecare noapte, am numai ganduri si imagini oribile in cap toata ziua si nu stiu cum sa le opresc.
Va sarut pe toate si sa auzim doar de bine, va roggg!!!






"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

fetelor
Nu va enumar sa nu omit pe cineva( stiu ca sunteti multe ...si mai stiu ca multi ne citesc dar nu au curajul/ puterea sa scrie si raman in umbra)!
Stiu ca este f.f.f. greu...dar trebuie sa rezistati/ rezistam.Si eu sunt de acord ca cel/ cea aflat/a in cauza nu ar trebui sa stie! Sa nu va simtiti nicicum! Ar trebui sa fie deosebit de tari ca sa poata depasi socul ( ceea ce nu cred)!Ma doare groaznic sufletul cand vad atata suferinta... asta este cancerul...o boala care te distruge putin cate putin si te face din om doar o adunatura de oase fara muschi!
Da trebuie sa le dati din puterea voastra,speranta voastra... atat cat mai au de trait!
Incercati un calmant usor sau un somnifer( stiu s-ar putea sa dea dependenta) dar e important sa nu fiti obosite.
Este greu, aproape imposibil dar asta ne este dat sa tragem!
Cumnatul meu nu scapa de operatie(a patra) acum in 2 saptamani va fi internat!Probabil ca pe urma isi va face dosarul de pensie!
asta este...
El mananca bine( ar manca....muuult ) dar nu se ingrasa ioc!
Poate daca vreti o sa postez si pastilele naturiste luate de el in afara de nicolit! acum i-a reinnoit punga cu naturiste sunt f. multe si in total ia si cate 27 pastile pe zi! O sa-i cer sorei mele retetele!
Ma rog la DD sa fim sanatosi ca asta e cel mai important in viata
Va pup si sunt alaturi de voi...
Eu citesc tot...dar de multe ori nu am puterea sa scriu un rand macar!
dany

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Maria, Crinutz, va citesc aporape in fiecare zi. Sa va dea Dumnezeu putere sa rezistati, este foarte foarte dureros ce se intampla. Exact ce spuneti voi imi povestea mie mama despre bietul tata... ca era ca un schelet...ca i se vedeau toate oasele fetei... ca nu mai avea putere... metastaze in tot abdomenul.. ascita...injectii cu diuretice facute de medicul de familie....Of Doamne, de ce trebuie sa ne chinuim atata pe lumea asta

Va doresc curaj si putere si aveti grija de voi !!!

Ingrid si Cristi 3 ani si 11 luni

Mergi la inceput