Ajutor - Remedii pt metastaze

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Cerasela nu am cuvinte sa iti spun, pt ca nici pt mine nu mai am. M-a cuprins o deznadejde pe care nu o mi pot controla. Aseara dupa ce am fost in vizita la ea am clacat, n-am mai putut sa ma stapanesc, am plans groaznic pt ca am realizat cat de apropae e finalul si oricat de tare m-am "pregatit" pt asta nu cred ca o sa reusesc sa gasesc puterea sa trec peste asta. Acum la 2 ma duc cu ea la eco si mi-e frica de ce o sa zica dr acolo. Ceva bine nu ar putea sa imi spuna asa ca ma astept la ce-i mai rau.

Pusa, eu una nu prea mai am sperante in nici un tratament nici naturist nici de alta natura pt ca eu cred ca acele cazuri care s-au vindecat nu erau intr-o stare f grava si de-asta a functionat. Dar tu poti sa incerci ca n-ai ce pierde. Insa cred ca pt noi e prea tarziu.

Sanatate si voua!

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Fetelor, s-a cam terminat....verdictul a fost necrutator: e fff grav, e in faza terminala. A cuprins si splina, si o parte din pancreas (de-asta nu poate manca) si sunt mai multi ganglioni in jur deci evolueaza f repede. E ceva si cu vena porta insa n-am priceput ce, e ceva trombozat. A zis sa ne asteptam la ce-i mai rau insa nu am avut puterea sa o intreb cat. Nici nu stiu daca si ea putea sa imi zica exact dar credea ca destul de curand.
Eu nu ma pot impaca cu ideea. Daca pana acum la vestile proaste mai intrezaream o speranta acum nu mai e nimik de facut si eu nu suport ideea. Spuneti-mi ce sa fac, va rog? Cuma as putea indura durerea?

Cerasela, ai dreptate in ceea ce spui dar uneori nu mai pot. Mi-e mila si de tine ca esti singura cu toate astea si recunosc ca noi suntem 3 surori plus cumnatii si tot ne e greu. Ma gandesc la tine si mi-ar placea sa te pot ajuta cumva, insa nu stiu cum. Sper ca mama ta sa isi revina pt ca ai nevoie si tu de ajutor si sprijin. Doamne cate probleme! De ce ne-o fi pedepsit Dzeu asa? Stiu ca nu e bine sa pui intrebari de-astea stupide insa nu ma pot abtine.



"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunt_mamica spune:

quote:
De ce ne-o fi pedepsit Dzeu asa
asta ma intreb si eu zilnic
acum un an sotul meu a fost diagnosticat cu cancer de colon in stadiu al 2lea!problema e ca el refuza sa constientizeze ceea ce i se intampla si refuza orice analiza sau tratament.la 3 luni de la operatie si-a facut analize, dar cu care nu a ajuns la un oncolog ci numai la chirurgul care l-a operat!l-am rugat ,l-am implorat ,l-am amenintat sa-si faca anlizele si sa urmeze un tratament ...dar mereu imi spune de ce?eu sunt sanatos!da-ti va rog un sfat,o idee cum sa-l trezesc la realitate pana nu e prea tarziu

ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Va cer scuze pt. ca nu am mai scris dar de citit v-am citit
In primul rand va spun ca sunt alaturi de voi ! E tare greu! Numai cine trece prin asta stie ce inseamna cu adevarat! Fiti tari- cei dragi si aflati in suferinta au nevoie de voi sa le mai ridicati moralul! M-ati speriat de tot fetelor!
Mi-este o frica de nu mai pot!Zilnic stau cu frica-n san !
Cumnatul meu a incheiat a doua runda de cito a cate 6 sedinte! Le-a suportat relativ bine ( cred ca pe undeva si-a facut si Nicolitul treaba...caci ele au fost destul de violente dar le-a suportat relativ bine! Acum la sf. saptamanii se interneaza pt. a-i prinde definitiv punguta la colon( din pacate). I-au facut doar ecografii si i-au luat sange...insa nu si o tomografie ca sa fie ceva clar! Asa ca nu stiu care este de fapt starea lui acum.Offff...el zice ca se simte bine ca nu are nimic! Dar eu stiu ce-o fi in sufletul lui??!! De la 70 kg cat avea in ianuarie inainte de tot balamucul...acum 2 operatii si seriile de cito' l-au dus la 57 kg. Arata ca un schelet ambulant!
In rest e plin de viata/ optimism tocmai pt. ca nu stie exact! Si de 3 saptamani e si tatic!Poate acest lucru sa schimbe in bine ceva! Ma rog pt. asta!
E crunt sa vezi un baiat tanar de 29 ani superactiv inainte cum se invarte prin casa si nu poate sa faca nimic! Cred ca e frustrant rau!
Drama mare e la sora mea...care gravida fiind s-a stresat rau...nu prea a mancat...iar bebe a iesit cam subponderal! Dar acum recupereaza!Sora mea dupa nastere a facut si depresie( au cuprins-o si inconjurat-o toate )dar cu ajutorul nostru merge mai departe! nu-i refuza nicio placere- ce-si doreste isi cumpara!
Atunci cand i s-a pus diagnosticul era in stadiul 3B cu metastaze la ficat! Acelea au fost operate !
Ma rog la DD sa-i dea sanatate lui si tuturor celor aflati in suferinta...
Ma rog la DD sa ne dea noua celor aflati langa cei in suferinta puterea sa-i ajutam/ incurajam caci e mare lucru sa nu fii singur !
sunt_mamica iubita... are deja punguta? Adica anus contra naturii? TREBUIE sa faca ceva! Boala nu dispare peste noapte... ea e acolo si poate lovi in alta parte! Nu spun ca citostaticele sunt bune sau Nicolitul sau orice altceva...dar trebuie incercat ceva! Sotul tau stie exact ce are?
Scuze daca m-am intins prea mult! Insa de multe ori nu gaseam curajul sa va scriu doua vorbe!
Va pup... sa fiti tari/ puternice fetelor...eu nu mai am tata dar am aflat intr-o ora ca l-am pierdut ( accident vascular cerebral) si...desi au trecut 2 ani de atunci durerea nu s-a sters... ii simt lipsa... in decembrie ar fi implinit 60 ani!
Stau si ma gandesc cum e mai bine sa mori: fulgerator ca tata, sau lent... raspunsul meu: Nicicum! dar asa ceva nu se poate!
Dany

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunt_mamica spune:

Danysotul meu nu are anus contra naturii.din fericire a fost operat la timp si de un chirurg f bun.Normal ca stie ce are!Felicitari cumnatului si surorii pentru bebe!Eu cred ca-l va ajuta psihic f mult faptul ca e tatic!Cand sotul a fost operat si diagnosticat fetita nostra avea 2 luni...ea a fost singura care l-a facut sa merga mai departe si ,dar nu atat de departe incat sa faca si tratament!

ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Dany felicitari pt bb si sa dea Dzeu ca acest copil sa ii dea putere cumantului tau, sa lupte mai mult.

sunt_mamica incearca sa iti convingi sotul sa faca ceva acum cand nu e prea tarziu. Poate o sperietura zdravana il aduce la realitate, adica, nu stiu, sa ii arati ce se intampla cu un om cand e fff grav. Cred ca ar face orice daca ar vedea cata suferinta e. In rest cred ca ai recurs la tot ce se paote. Succes!

Aseara am fost la dr togoreanu si dupa ce s-a uitat pe tomografie, analize si ultima eco de ieri a zis ca e intr-adevar destul de grav insa sa nu disperam. Ne-a recomandat perfuzii timp de 10 zile cu glucoa, vit c, aspatofrt, b1 si b6 pt a o mai pune pe picioare (ea nici nu prea mananca) si ca sa faca nu stiu ce pe la ficat.

Apoi ca si manacare a zis sa manance orice mai mult fiert, sucuri de fructe si legume. dar avand in vedere ca ficatul ei nu mai dreneaza corect, nu e in stare sa digere (ceva de genul asta) ar fi bine sa manance cat mai lichid, mese mici si dese. Asa ca el ne-a recomandat si ne-a si dat niste produse de la herbalife din alea de care mananca sportivii - prafuri de pus in supa, iaurt, suc cu proteine si vitamine - care taie pofta de mancare dar care te hranesc destul de bine.
Asa ca aseara i-am facut in suc neacidulat 2 linguri de proteine de-alea, are aspect si gust de shake, i-a placut si l-a baut cu pofta.

Va scriu asta ca poate va e de folos cumva. Daca vreti mai multe amanunte spuneti-mi.

Dr de la nicolit a zis ca nu e nici o pb sa facem acele perfuzii si chiar in paralele tratam cu isorel. ea e optimista sau asa vrea sa para in fata noastra, ca nicolitul isi va face efectul dar un pic mai greu. Eu mai sper uneori dar uneori nu. Mai incercam marea cu degetul pt ca macar durerile sa ii treaca daca nu altceva.

Sanatate tuturor!

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanabm79 spune:

Crinutz, ma bucur ca ai scris toate acestea pe forum, si noi ne-am gandit sa ii bagam in perfuzii pe langa aspatofort si glucoza sa punem si vit C dar daca doctorul nu ne-a zis...ne-a fost frica...de maine incercam si cu vit C.
tata numai manca aproape nimik si total fara fortza...ce sa mai zic mi-e si frica sa sper, ca dupaia sufar si mai mult...va pup si aveti grija

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

oana, iti urez bafta sa gesesti vit c ca nu se mai fabica din pacate. deci in farmacii slabe sanse sa gasesti dar incearca poate mai au in stoc. Eu am cautat in tot orasul si nu am gasit, a intrebat sora mea si in bucuresti si la niste depozite si nu au. Am reusit sa gasim cateva la spital si ni le-a dat dr.

Te rog sa intrebi medicul care e dozajul. Sa nu i le dati asa dupa ureche sa nu i se intample ceva. daca are diabet sa nu ii dai glucoza. Poate mai capata puteri.

Dr de aici ii da din nou niste cito dar sub forma de pastile pt ca nu mai are nici vene in care sa ii puna perfuzii si zice ca a avut ceva pacienti care au reactionat bine la acel tratament. Mi-a placut de doctorita care a zis ca nu o poate lasa asa ca e prea tanara si ca trebuie sa incerce. Surprinator si mama a fost de acord. Pana acum...
sa mai sper oare?!

O sa ii dea si tramadol in combinatie cu un alt med (lirica) si luat la anumite ore nu asa cum il ia ea doar cand o doare. Sa speram ca asa ii mai trec si durerile.

In rest nu prea vrea sa manance mai nimik, doar praful ala ca shakeul ca celalalt nu ii place.
Sanatate!



"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Crinutz
Scuze daca incurc: dr. Togoreanu e la Campina sau la Valeni? parca la Campina ! Ii dati mamei si Isorel?E injectabil? Cat costeaza? Cum vi se pare dl. dr.? Stiu ca am studiat acum cateva luni pb. asta cu Togoreanu si am citit pareri pro si contra( ca peste tot de altfel, adica legat si de alti dri-biologi, etc.)
Ideea e ca mama ta sa se simta bine, sa nu aibe dureri... si... DD e mare...face minuni!
Maine e sarbatoare mare: Cuvioasa Paraschieva - sa ne rugam la DD si la Cuv. Paraschieva sa ii ocroteasca pe cei aflati in grea incercare!
Doamne ajuta
DANY

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Dr Togoreanu e la Campina. Deocamdatra a zis sa facem perfuziile si dupa aia vede daca ii da. a zis ca nu il da pe un astfel de ficat. Inca nu stiu cat costa. El pare cam acru la prima vedere dar cred ca asa vorbeste el, asa e felul lui. Oricum iti da explicatii, e destul de pregatit si parca te hipnotizeaza, iti da asa un optimism. Parerile contra normal ca exista. Chiar si el e contra nicolitului. i-am zis ca ia si s-a strambat. Asa ca fiecare isi apara produsul lui. Isorelul e injectabil, cam 1 ml cred, subcutanat.

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Mergi la inceput