Ajutor - Remedii pt metastaze

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ceraseluta spune:

Pentru toti ce iau nicolit:repet cum s-a simtit tata in perioada de inceput,nu ca o regula generala ci doar ca sa impartasesc din experienta noastra.Tatalui meu i s-a descoperit cancerul din pura intamplare,nu ca ar fi avut simptome EVIDENTE:fara dureri sau inapatenta,cu tonus general bun,doar o usoara scadere in greutate si o tuse seaca m-au facut sa cer o examinare amanuntita stiind faptul ca era in evidenta cu virus Hepatic C.Fiind in spital pentru investigatii care s-au derulat pe o perioada de aproximativ o luna,a inceput sa ia nicolit.La primul diagnostic eu am refuzat sa cred ca ar avea cancer si am continuat ca disperata sa-l plimb prin spitale( l-au vazut 3 profesori,in 3 spitale diferite).Dupa ce s-au terminat investigatiile l-am trimis acasa,la mama.Mama s-a speriat infiorator cand l-a vazut in ce "hal " putea sa arate si sa se simta,tocmai ca plecase sa faca niste investigatii si deja arata ca un om cu un picior in groapa.Acest produs,Nicolit,pentru 2 saptamani,din ce-mi aduc aminte acum,se poate sa ma insel si perioada sa fie mai lunga,i-au dat dureri ingrozitoare de abdomen,spunea ca in momentul in care respira ceva parca il pocneste cu pumnul in partea dreapta,la ficat,si ca-l sugruma de nici nu poate respira.Pe toata perioada asta cu dureri,a avut o tuse foarte neplacuta,si scaune ciudate. Sunam zilnic la medic,pentru ca-mi era frica sa nu i se intample ceva.Dar ne asigura de fiecare data ca e normal sa reactioneze asa.Si fiind tot ce aveam la indemana in perioada accea i l-am administrat in contiunare...trecand chiar peste refuzul tatalui meu care devenise constient ca starea lui se inrautatea din cauza nicolitului.
Deci tuturo care simt dureri se pare ca e semn ca acest produs isi face efectul.
Mai revin...
VREAU SA AUD NUMAI DE BINE

cela(31)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Buna fetelor,
Revin si eu cu noutati, tata a inceput un tratament naturist de la Secret Herbs(este vorba despre tratamentul naturist al dr Angela Hagan Haimovich, au aparut articole in formula As)-Digeston, Pectoralis, Tumorless, se simte bine de la ele, de fapt cum va mai spuneam pe el nu l-a suparat cam nimic pana acum. A inceput si cu citostatice, a facut pana acum 2 cure, se interneaza in spital o data pe luna, de fapt in prima luna, in iulie a stat 3 zile, apoi in august numai o zi, dupa care a facut ambulatoriu, se ducea la spital si venea acasa(nu-i place evident la spital si a fost de acord dr si asa).
De la citostatice nu s-a simtit rau, ca am citit aici pe la voi de efectele rele care le dau acstea si chiar imi faceam griji, numai ca evident i-a cazut parul, dar acum a inceput sa-i creasca.
I-a aratat si dr oncolog de la noi acest tratament naturist si nu era incantat,a spus doar daca l-ati cumparat si ati dat o gramada de bani luati-l dar e apa de ploaie. Nici nu stiu ce sa zic el nu are o parere buna despre tratamentele naturiste.
De ceva vreme a inceput sa bea foarte multe sucuri de sfecla rosie, morcov, mere,etc dar mi-a zis ca a citit el undeva si spunea ca pe perioada tratam cu cito sa renunte la aceste sucuri(ca tomora s-ar hrani cu aceste vitamine din sucuri si cito incearca sa le omoare), asa e? A inceput si cura cu grau incoltit, noi avem mare incredere in tot ce auzim ca-i naturist si ar face bine,in ciuda a ceea ce spune doctorul.
Deci el e bine pana acum, s-a ingrasat putin cam 2 kg, si are pofta de mancare.
Cam atat despre noi, sa auzim de bine si de la voi in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Va spuneam cu ceva timp in urma de o prietena(are o nepotica care a fost diagnosticata cu leucemie acum cateva luni).
A fost foarte grav, doctorii nu-i dadeau nicio sansa de supravietuire, i-au spus in nenumarate randuri sa o ia acasa din spital ca moare.
A facut si citostatice, dar s-a simtit foarte rau de la ele; a dat de cineva, un farmacist de profesie care a studiat partea asta a medicinei naturiste in China care i-a prescris un tratament naturist.
Acum se simte bine, a inceput sa ia in greutate si au trimis analizele in Franta pentru a-i spune dr-ii de acolo daca poate sa-i faca un transplant si stupoare, au zis ca nu ar avea leucemie, ca analizele nu sunt asa de rele si nici vorba de transplant.
Acum nu stiu ce sa creada, au gresit doctorii de la noi in asa hal sau tratamentul naturist a dat rezultate spectaculoase?
Am facut rost de nr lui de telefon, daca va intereseaza vi-l pot da si voua(vi-l scriu pe PM sa nu fie considerata reclama).
Am zis sa incercam si noi cu el dupa ce termina cu acesta inceput acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Christel, eu as vrea sa imi dai tel acestui domn daca se poate. Poate cine stie il folosim.
Ma bucur ca tatal tau e bine. Sa o tina tot asa.

pa pa

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanabm79 spune:

buna fetelor,
multumesc pt incurajari, maine mergem sa faca tatal meu rmn-ul, nu cred ca mai trebuie sa zic ce frica imi este...
cei care au facut mai multe ture de citostatice cat a fost perioada de pauza dintre ele? tatal meu a stat 3 sapt fara si nu stiu daca nu e prea mult...
va doresc multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fausta_ro spune:

Distanta dintre doua sedinte de chimioterapie este de 21-25 de zile, in functie de tipul de celula. Distanta aceasta tine cont de ciclul de inmultire a celulelor. De aceea nu trebuie sarita nicio sedinta, sub nicio forma. Pasirea peste o sedinta poate anula efectul celor anterioare.
Ca una care am trecut personal prin asa ceva va sfatuiesc sa nu intrerupeti tratamentele alopate. Despre cele naturiste eu am aceeasi parere ca si medicul mentionat intr-un post anterior: frectie la picior de lemn, pe bani multi. Organismul poate fi ajutat in timpul tratamentului chimioterapic prin alimentatie diversificata, fructe si sucuri naturale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

La mama pauzele dintre sedinte erau cam de 3 sapt. insa dupa ultimul tomograf i-a dat sa faca sedinte la distante f mici adica una pe sapt. ceea ce a fost imposibil si mama nu a mai vrut sa faca. Dupa o sedinta tie rau, nu poti manca, iti revii cam intr-o sapt poate si mai mult. Ea nu isi revenea bine si facea alta sedinta. In conditiile astea bineinteles ca nu putea manca, era ametita, abia se tinea pe picioare. A fost dorinta ei sa nu mai continue deocamdata.
Oricum mie mi se pare anormal sa nu faca nici un fel de pauze. Din februarie pana in iulie inclusiv a facut cele 6 sedinte, cu un cito f puternic pt ficat, iar in august i-au dat pe cele de care va spuneam mai sus. Pai e inuman!!!!

Oana sa ne spui te rog cum e tatal tau. Bafta! Sa fie bine!

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceraseluta spune:

Buna seara,abia m-am intors din Severin cu vesti neplacute.Pot sta de vorba acum cu o armata de doctori si tot nu o sa-mi explic cum de s-a prabusit tatal meu intr-un timp relativ scurt...Totul parea...toul aparent...era in regula...in afara de febra chinuitoare si inapetenta nimic nu prevestea o HEMORAGIE LA NIVEL TORACIC...Si totusi s-a intamplat...A debutat cu o sangerare in scaun de cateva zile pentru ca tata nici nu a vrut sa spuna ce i se intampla,a dat totul pe seama unei crize hemoroidale avute cu cateva saptamani in urma...apoi abdomenul s-a umflat ( nici acum nu inteleg daca e colectie de sange sau ascita)si efectiv s-a prabusit...Am alergat intr-un suflet "acasa"...am mobilizat rudele si cu toti am fost la donat de sange( vesnica problema a spitalelor vis-a-vis de sange)...de 2 zile e pe transfuzii si perfuzii...l-am lasat cumva stabilizat ,hemoragia s-a orpit,dar nu stiu la ce sa ma astept in continuare...Aceste socuri efectiv ma seaca de vlaga de fiecvare data cand se intampla si nu-mi mai revin deloc.totul parea ok...pe 1 era programat la o noua tura de cito dupa o pauza de 2 luni.(terminase cele 6 sedinte )Sunt furioasa...cito nu mai merg..nicolitul..ce sa mia zic...ceaiurile...NIMIC...sunt trista si neputincioasa

cela(31)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fausta_ro spune:

quote:
Originally posted by Crinutz

La mama pauzele dintre sedinte erau cam de 3 sapt. insa dupa ultimul tomograf i-a dat sa faca sedinte la distante f mici adica una pe sapt. ceea ce a fost imposibil si mama nu a mai vrut sa faca. Dupa o sedinta tie rau, nu poti manca, iti revii cam intr-o sapt poate si mai mult. Ea nu isi revenea bine si facea alta sedinta. In conditiile astea bineinteles ca nu putea manca, era ametita, abia se tinea pe picioare. A fost dorinta ei sa nu mai continue deocamdata.
Oricum mie mi se pare anormal sa nu faca nici un fel de pauze. Din februarie pana in iulie inclusiv a facut cele 6 sedinte, cu un cito f puternic pt ficat, iar in august i-au dat pe cele de care va spuneam mai sus. Pai e inuman!!!!

Oana sa ne spui te rog cum e tatal tau. Bafta! Sa fie bine!

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"



Crinutz, draga, nu este inuman, probabil ca este unica varianta care sa dea rezultate. Stiu foarte bine ce inseamna raul de dupa. Am mancat in sila tone de cartofi fierti cu telemea foarte-foarte sarata, era singurul lucru pe care il puteam inghiti. Nici acum, dupa 6 ani, nu suport mirosul sau gustul de menta. Daca ai mei mesteca in masina guma mentolata, mi se face rau instantaneu. Dar trebuie sa continue mama ta! Incearca sa o convingi, constienta fiind tu, ca este singura sansa de supravietuire. A face pauze altele decat cele prestabilite pentru tipul respectiv de medicament inseamna a le anula efectul. Am scris mai sus, tipul citostaticului si frecventa de administrare depinde de tipul de celula si de ciclul ei de crestere. Anulata o sedinta inseamna ca deja o generatie noua de celule este scapata de sub control.
Parerea mea este ca daca vreti sa va ajutati persoanele dragi, cel mai eficient mod de a o face este de a-i sustine si a-i determina sa isi continuie tratamentul.
Multa sanatate celor dragi voua in suferinta si Dumnezeu sa ne ajute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanabm79 spune:

Cela curaj, imi pare rau pt ce i s-a intamplat tatalui tau, dar se pare ca asa evolueaza, dintr-o data te loveste, tatal meu de luni pana azi si-a pierdut toata fortza, acum e f obosit si sta in pat cea mai mare parte din zi, maine mergem dupa rezultatul de la rmn si la interpretare cu el.
Cela fi tare pt mama ta, eu asta incerc, desi toata ziua imi vine sa plang.
Va pup si multa sanatate.

Mergi la inceput