Fenomenul Valentina: Nu faceti ca mine!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Am citit tot ce ati scris... Eu insa sunt tot in ceata fiindca ma refer acum strict la capacitatea acestor oameni de a identifica locatia persoanelor disparute..
Elyanne exact cum spui, si eu sunt f influentabila, de aceea am zis ca autosugestia m-ar putea duce unde "a vazut" clarvazatorul... noroc ca nu am de gand sa ma duc pt aflarea viitorului
Alina, fiindca stiu ca ceewa ce spui tu vine din sursa sigura - iti multumesc. Asa este? Toti preotii respectati o viata de enoriasi si de toata lumea au ceva necurat de stiu dinainte anumite lucruri?? Chiar nu stiu ce sa cred De deschisuyl cartii nu mai vorbesc ca tot din "ghicit" face parte... asta o trec din start la pacate.
Amiss citatul tau nu lasa loc de comentarii... asa stiam si eu, ca orice "citit" al viitorului e al diavolului...
Nepotzica, da, e mare pacat sa crezi ca un om poate face ce face Dumnezeu...

Insa dat fiind faptul ca eu cred in liberul arbitru, nici nu aveam de gand sa-mi aflu viitorul fiindca asta e o ineptie. Eu as vrea sa cred ca Dumnezeu a dat catorva oameni puterea de a ajuta (fara a cere bani desigur) insa incep sa inclin acum catre ideea ca daca Dumnezeu oranduieste lucrturile intr-un fel si nu-ti da "lamuriri" de ce o face, atunci ar fi pacat sa incercam noi sa aflam mai multe....
Sincer daca mai stiu cum e bine... (referitor la persoanele disparute si la capacitatea clarvazatorilor de a le gasi inviata sau nu)

Who looks outside, dreams; who looks inside, awakes - Carl G. Jung www.andora.bravehost.com/" target="_blank">
site,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64304&whichpage=2" target="_blank">nunta,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51645" target="_blank">nasterea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Mai, ganditi-va ca majoritatea ajung la cei ce se presupune ca au puteri paranormale de orice fel cand sunt la inghesuiala, ei sau persoanele dragi lor. Iar atunci capacitea lor de a sesiza o inselatorie este extrem de redusa, pentru ca aproape cersesc o parere care sa le fie favorabila. Cazuri de boala, persoane disparute...poate cu adevarat sa stie cineva, in afara de Dumnezeu, ce ne rezerva viitorul? Ca si la biserica ne pomenim ca mergem cand avem nevoie, majoritatea dintre noi...dupa aia uitam iar drumul.


http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Exista cumva posibilitatea de a sti ce ne rezerva, dar eu nici macar nu-mi doresc sa aflu cum.

Am intilnit la un moment dat o femeie care mi-a spus sa imi notez niste date.
Aveam vreo 16 ani, eram pe plaja, cu o prietena.
Nu tin minte toate detaliile, nu le-am dat importanta.

Am inmarmurit 10 ani mai tirziu, cind mi-am recitit jurnalul din adolescenta si am descoperit toate datele NEGRE din ultimii 10 ani, scrise acolo, de mina mea, cu pixul...

Nu mi-a spus ce reprezinta, nu mi-a cerut bani, a fost doar o intimplare, si nu-mi amintesc si nu mi-am notat tot.

Oricum, nu m-as duce sa platesc pentru asta.
N-as avea incredere, si nici nu as vrea neaparat sa stiu.

Ma gindesc cum ar fi reverberat tot ce am aflat ulterior in mintea mea de 16 ani?

"N+1" operatii... accidente... imposibilitatea de a avea un copil... cind in sfarsit cred ca il am, dupa ce ma ciopartesc pe toate partile, aflu ca nu cu barbatu-meu.... care pleaca, samd.

Asa, le-am "inghitit"... pe parcurs.
Si probabil o sa continui sa o fac.
Ma mai adaptez un pic... urmeaza alta "bucurie"....

Dar daca le aflam dintr-o data, cu mintea aia necoapta, cum era ?!

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

quote:
Initial creeata de aurelia1278

Mi-e si rusine sa va spun povestea mea, dar poate va fi de ajutor cuiva.

Intr-o vineri de dimineata am plecat (eu si sotul meu) plini de entuziasm spre Iasi. Sambata aveam programare la clarvazatoarea Valentina . Aveam la noi si o hainuta purtata (nespalata, ambalata intr-o punga de plastic pentru... "conservare") a copilei si o fotografie.
Valentina lucreaza in colaborare cu un medic (dermatolog!), care traduce limbajul clarvazatoarei in termeni medicali.

Am platit purcoiul de bani si am intrat la consultatie. De cum a pus mainile pe hainuta copilului, Valentina ma si ia la rost: "Doamna, dar dumneavoastra nu ati avut un medic sa va urmareasca sarcina?"
Eu, cu glas pierit: "Ba da!"
Ea: "Si nu v-a dat sa faceti analize?"
Cazuse cerul pe mine, deja.
Eu: "Ba da".
Ea (tradusa de medic): "Ati avut o boala (toxoplasmoza - traducerea medicului) in timpul sarcinii si ati transmis-o copilului. Asta va duce la probleme neurologice grave. Boala mostenita se poate trata dar nu se vindeca niciodata. Copilul poate parea normal, inteligent si dupa varsta de 7 ani se poate transforma intr-un retardat."

Mi-a mai spus si alte lucruri (printre care ca fetita nu prea vede cu un ochi si nu prea aude cu o ureche), dar nu prea le mai puteam urmari. Norocul meu este ca am platit si inregistrarea pe caseta,o am acasa, o pot asculta. Medicul ia notite pe niste foi de hartie pe care ti le da la sfarsit.

De fapt, ce m-a speriat foarte tare a fost ca in cursul consultatiei mele si a sotului ne-a spus despre anumite probleme de sanatate concrete, care ne erau cunoscute.

Am plans tot drumul la intoarcere. Au urmat 3 zile de cosmar. Luni la prima ora m-am dus la analize (toxoplasmoza lasa anticorpi, deci chiar daca o avusesem in trecut ar fi existat "urme"). Marti am primit rezultatul: clar NEGATIV! Nu aveam boala si nici n-o facusem vreodata!

Acum, morala, sau ce am priceput eu din povestea asta: Valentina poate chiar "vede" ceva. Dar, ori ea, ori medicul "traducator" mai greseste. Deci, daca nu aveti ce face cu banii si daca va trece prin cap sa va duceti la ea, oricat de grav ar fi diagnosticul pus, NU DISPERATI! Luati tot ce va spune ca pe o probabilitate infima si faceti investigatii la medic.

Eu am suferit groaznic pana la aflarea rezultatului si cred ca am imbatrinit cu 3 ani in 3 zile.




Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=67430" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an



Draga mea, hai ca iti spun eu cum e treaba cu clarvazatorii, ei intr-adevar au ceva in plus fata de noi, sunt initiati si exerseaza mult, ca de aia se cheama clarvazatori, iti spun niste lucruri pe care tu le stii deja, si normal cand le auzi, incepi sa te cutremuri, de unde le stie, ca doar e prima data cand te vede, si pe langa ce stii tu iti mai spune si alte parascovenii... de pleci bolnav de acolo.
Afla draguta ca nimeni nu stie viitorul tau sau al copiilor tai.. sau de ce boli o sa suferi tu sau copii tai, si cum ve-ti ajunge peste ani si ani...

Sa iti explic cum fac escrocii astia, se concentreaza pe tine, iti vad aura, ma rog, straturile energetice, si undeva la un nivel pe care noi astia neinitiati nu-l percepem ei citesc toate informatiile ca dintr-o carte despre persoana noastra, persoane apropiate noua, si normal ca ti le spune tie, si tu zici, de unde stie domnule lucrurile astea, la fel fac si tigancile, de fapt nu iti spune nimic nou, din ce stiai tu, insa mai baga si in top alte prostii, care unele se pot intampla pur si simplu din coincidenta... iar altele astepti o viata intreaga sa se tot intample....
Destinul tau nu ti-l stie nimeni, nici tu nici ingerul tau, Dumnezeu i-a lasat omului liberul arbitru, tot ce ni se intampla e urmarea faptelor noastre sau ale parintilor.

Sfatul meu e sa nu te mai increzi in prostii din astea, toata increderea ta sa fie in Dumnezeu, pentru ca daca el vrea poate sa faca minuni cu noi.

Loma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gangurici_licurici spune:

Eu nu cred o iota din toate chestiile astea cu clarvazatori. Nu zic ca nu ar exista si unii care au cu adevarat un har, dar majoritatea sunt escroci.
Din experienta mea (poate e putin off-topic): intr-o sesiune eram la o prietena, in alt oras, iar mama ei avea o amica ce ghicea in carti. Asa ca intr-o pauza de invatat mergem pe la ea sa ne ghiceasca. Ne face o cafea, mai stam putin la povesti, ne intreaba tot felul de chestii (altfel o conversatie absolut normala) pe care insa ni le serveste apoi in timpul ghicitului, ca si cum le-ar fi aflat din carti.
Eu m-am prins imediat si m-am distrat, prietena mea insa a fost umita de maaaarea potrivire intre viata ei si ghicitul d-nei respective. A trebuit sa-i amintesc ca ea cu gura ei oferise acele informatii. Desigur, fusesera usor inflorite (eu de ex. ii spusesem ca am un iubit si ca suntem impreuna de 4 ani, asa ca ea mi-a spus ca ma voi marita in acel an- lucru care nu s-a intamplat). Prietena mea ii spusese ca s-a despartit de iubit, asa ca i-a spus ca v-a intalni o persoana deosebita in maxim 3 luni.
Ideea e ca nu e prea greu sa te faci ca ghicesti anumite lucruri, e nevoie doar de putin talent, in nici un caz de puteri speciale.
Numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

Cred ca cea mai mare bucurie este ca nu ai avut toxoplasma...restul nici nu mai conteaza...voi sa fiti sanatosi...de belele e plina lumea. Ia-o doar ca o experienta in plus, sau cum spunea cineva pe aici :"Experienta este numele pe care il dam greselilor noastre.". Numai bine!

de la Mada si minunea Sofia Maria, 12.08.2004
POZELE NOASTRE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monagan spune:

chiar acu 1 luna, mi-a adus un vecin cartea "Fenomenul Valentina" de Florin Gheorghita, sa o citesc. N-am avut timp si nici curiozitatea, dar poate...... intr-o zi am sa dau un ochi prin ea .
Nu cred ca as aplea la asfel de oameni, cu toate ca nu contest ca nu exista.

P.S.
Cred ca cel mai important lucru este ca nu ai avut toxoplasmoza si ca esti sanatoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

Era odata un ava (i.e. calugar batran) despre care se aflase ca putea vedea in viitor.
Intr-o zi, a venit la el un tanar care l-a intrebat: "Ava, lumineaza-ma, cum de cunosti tu viitorul? Cum faci, ce vezi, cum interpretezi?"
Si ava i-a raspuns: "Ei, fiule... diavolii imi arata".

Dumnezeu nu vrea sa ne cunoastem destinul. Asta pentru ca nu exista asa ceva. Noi putem schimba lucrurile prin multa credinta si rugaciune si pastrandu-ne mintea deschisa. Cunosc oameni care au facut-o.

La urma urmei, e asa neverosimil ca ne putem influenta viata avand incredere totala, fara nici o urma de indoiala, in Dumnezeu?

A vazut cineva documentarul "What the Bleep Do We Know" despre aplicatiile mecanicii cuantice in "influentarea destinului"?

Nu-ti face griji, Aurelia, nu vei pati nimic, nici tu, nici copilul tau. Chestia asta cu retardul dupa 7 ani e cea mai grosolana tampenie pe care am auzit-o.
,


Raluca, Emi cea scumpica si bebelusa Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rocado spune:

Nu stiu cum se face dar acest subiect vine la fix, dupa patania mea, Pt k nu reusesc sa ramn gravida am decis sa merg la renumita bioenerg Alexandra Mosneaga. Nu stiu ce naiba m-a apucat eu deja am un bioenergetician la cere merg de 3 ani si am vazut rezluatetele lui benefice, dar cred k din prea mult timp liber am decis sa merg si la aceasta femeie. Perfect primele 2 sedinte, au fost ok, am simtit fluxul energetic, am crezut in ea si puterea ei, la ce de-a 3 a sedinta am decis sa-l iau si pe tata. Intra tata impreuna cu mine inauntru si sincepe sedinta, suna telefonul, ea raspunde si incepe sa vorbesca cu o necunoscuta care i-i poveste de vrajitoriile ei si k ar dori sa o intalnesca. Toata sedinta a vorbit la tel si in acelas timp se ocupa si de tata. In concluzie, diagnosticul pus de ea: k e treminat si numai are mult de trait, in momentul ala mi-am dat seama k nu este sanatoasa si intradevar poate are puteri bioenergetice, dar faptul k a putu sa spuna asa ceva unui om si sa ii tai din start toate sansele m-a fcaut sa cred, ca de fapt si ea este tot o escroaca ca cei mai multi.
Pentru toate astea sunt de vina si cei din mass media k promoveaza acesti oameni. Iar noi pt k nu reusim sa gasim increderea in Dumnezeu si apelam la tot felul de indivizi care pretind ca ar vedea mai bine k un ecograf.

Mergi la inceput