Cum scapam de suzeta?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

noi am scapat de "aza" de fix 3 zile. o cereau numai noaptea si la somnul de prinz dar au facut 2 ani si era cazul sa scapam. au vazut un episod de Teletubbies in care NooNoo (un personaj aspirator, pt cine nu stie) ii aspira palaria lui Dipsey (alt personaj) si le aspira ceilorlalti Teletubbies mincarea de pe masa. le-am spus ca suzicile le-a luat NooNoo. nu au protestat. intreaba amindoua de ele cind vine vremea somnului dar isi raspund singure: NooNoo. le-am promis ca il cert pe NooNoo cind il prind.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
****pt. poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala)****

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pet spune:

La fetita, pe la 1 an si 2 luni, am cumparat alta suzeta si nu a mai vrut-o in ciuda faptului ca ne chinuiam sa o obisnuim si cu cea noua.
La baietel, acum vreo luna (la 1 an si jumatate), mi se parea ca de la suzeta dintisorii din fata i se deviaza si am taiat un pic din ea, de fata cu el. I-am zis ca nu mai e buna, i-am zis sa o arunce la gunoi (si a aruncat-o). Cand l-am dus la culcare dupa pranz cauta suzeta in patut ca un disperat, l-am lasat singur, a plans jumatate de ora (pt. prima oara in viata lui asa mult) dar am rezistat si l-am lasat sa planga pana a adormit. Seara acelasi scenariu, tot jumatate de ora de plans. A doua zi a plans numai un sfert de ora (la pranz si seara), iar a treia zi 5 minute. Nu-mi venea sa cred! Dupa inca vreo 3 - 4 zile nu l-am mai auzit sa zica nimic. Mentionez ca inainte de toata treaba asta Nikita lua suzeta doar cat sa-l ajute sa adoarma, si adormea intotdeauna singur.
Am reusit foarte usor zic eu dar acum ma inteb ce probleme psihologice i-am starnit lasandu-l sa planga...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flaflo spune:

La noi treaba e si mai complicata: are o suzeta in gura si una in mina.... Si uite asa jongleaza toata noaptea, sugind cind din una cind din cealalta. Drept sa va spun nici nu am incercat nimic sa o dezobisnuiesc, nu stiu ce tactica sa adopt. Hai una mai merge, dar ce sa fac impotriva a doua suzete?

Frumosii mei



"As da tot ce stiu pentru jumatate din ce ignor!" Descartes

Flavia si Bianca


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi2004 spune:

si la noi este la fel: avem o gramada de suzete (una mica, una rosie, una bleu si tot asa - cand se pune in pat sta si se gandeste pe care anume o vrea!!!) - desi STUPOARE am inceput sa i-o dam cand a avut 1 an si 9 luni - niciodata pana atunci.
O (le) are si acum la somnul de pranz sau noaptea - sau cand este obosit - cere el in patutul lui pt ca stie ca acolo are suzeta si sta si se odihneste acolo cateva minute - dupa care o sufla si cere jos din pat. Deocamdata nu m-am gandit sa i-o scot - pt ca am citit ca nu face rau - ca este construita in asa fel incat sa nu deformeze dentitia, dar probabil cand va fi cazul voi aplica tactica gauricii mici care deranjeaza (in toate). Eu ma gandesc ca atat timp cat stie este este de dormit si atat si cat nu umbla cu ea toata ziua in gurita ... merge.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

si baiatul meu,care are 2 ani,e fan suzeta....are tot asa,vreo 4,pe care le tot molfaie ,iar noaptea nu poate sta fara//tatica//,cum o numeste el....inca n am facut nimic in privinta asta,dar acum nici nu voi lua vreo masura,ca de abia am inceput serviciul si e mult mai nervos ca de obicei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosudaria spune:

pot sa spun ca am o fetita care chiar a fost dependenta de suzeta!
nu stiam ce si cum sa fac,auzisem tot felul de sfaturi ba sa o dau catelului ,ba la un copil mai mic,ba sa o trag in aspirator,nimic se ducea si o lua,asta pana la 1an jumatate,cand jucandu-se ea prin casa a ratacit suzeta,nu facea nimic fara ea.
am cautat-o si eu dar degeaba,au urmat2zile de plans incontinuu,fara somn fara mancare,dupa care am cedat si am cumparat alta.
cand a facut un an jumate am hotarat ca gata ne inarmam cu rabdare si renuntam la suzeta.a venit ora de somn,am avut grija sa fie destul de obosita,am luat-o in brate)ea adormea singura in patut)si a adormit,deci se poate dormi si fara,mi-am zis.ce-i drept se trezea prin somn si o cauta,atuci aveam grija sa fiu langa ea sa o mangai pe cap pt a uita,asa ca adormea la loc si asta am facut cam trei zile,pana a uitat de ea.
mai iesim pe afara sau mergem in vizita la diversi prieteni care au copii mici cu suzeta,se uita la ea se vede ca ii este dor de ea dar cand sa puna mana pe ea se uita la mine si spune 'no,no'


rosu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinusha06 spune:

bebelina mea avea 6luni dar avea suzi de la 2sapt.ajunsesem noapte sa fiu tot o suzeta cum o pierdea cum se trezea si cum noaptea este lunga aveam de cautat,asa ca intr-o noapte cand eram doar noi 2 acasa m-am hotarat sa nu i-o mai dau indiferent de cat va plange,asa ca seara dupa ce a papat lapticul am pus-o in patut(eu am tinut mult ca ea sa doarma in patutul ei,fara leganaturi fara nimic)si dupa 5 minute a inceput sa planga i-am dat ceai ,a tacut,la alte 5 minute iar ceai si tot asa de cateva oro pana a adormit, dar nu am cedat la plansetele ei,noaptea s-a trezit bineinteles dar am procedat la fel ceai si iar ceai pana a facut broaste in burta,dar nu a mai fost suzi a doua zi cert este ca s-a trezit un pic mai devreme decat de obicei ca doar suzi da somnolenta nu asa........si peste 3-4 ore i-am dat suzeta pt ca incepuse cu degetelu asa ca din 2 rele alegi pe cel mai putin rau adica suzi,dar dupa amiaza de pe la5 nu ii mai dau suzeta ne jucam o iau in brate cand vad ca este maraita dar nu suzi ,si seara bea laptele (in camera este doar o veioza aprinsa)si aproape cand a terminat laptele este si adormita o ridic putin sa scoata aerul si apoi in patut dar nu o mai cere pana a 2 zi pe la10 11 cand i-o dau eu pt ca nu vreu sa suga la degetel,dar oricum am scapat noaptea de ea,dar sa aveti si bebele cu ceai langa voi pt orice eventualitate daca se trezeste,eu il tin pe calorifer sta si caldut si este ok.asa ca incercati poate merge dar nu cedati in primele seri.

bafta

oprescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loriangi spune:

noi am renuntat la "tica" pe la 2 ani si 4luni dupa multe incercari ,unsa cu ardei iute(ii placea gustul),aruncata la catel,data la alt copil,numai taiata am reusit.i-am taiat partea care intra in gurita si cand a vazut-o i-am spus ca s-a stricat si nu se mai gasesc pt. copii mari.i-am lasat-o sa doarma cu ea in manuta si dupa vreo 2 saptamani ne-am facut ca am uitat-o la alt copil.Mult succes!

loriangi,mami de pitic Iarinutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Initial creeata de andreutarozy


Alex are un an si doua luni si nu stiu cum sa il dezobisnuiesc de suzeta. Cand suntem in casa si se joaca, mai uita de ea, nu o cere.
Problema mai mare este cand mergem afara. Nu vrea sa stea in carucior sub nici un chip fara suzeta....urla! Cat despre adormit, aceeasi poveste. Fara suzi, nu se poate.
Ma sfatuiti ce sa fac?

Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elisor spune:

Fetita mea are 1 an si 9 luni si peste cateva luni va merge la cresa si tare as vrea sa nu mai stie de ea pana atunci. Era o vreme cand avea vreo 7-8, dar nu-i placeau toate, incet, incet am ajuns la 2.
Daca ar fi doar la nani ar fi bine, dar le cere si peste zi. Cand ma voi hotari (da, eu voi hotari cand e timpul, ca daca o las pe ea sa decida mi-e ca ne apuca si 4 ani) va fi ceva radical, desi ma astept la crize mari.
Acum suntem in faza de renuntare la biberon, de 2 zile i l-am scos si l-am inlocuit cu bol cu cereale si lapte si cand voi considera etapa biberonului incheiata o sa-ncep actiunea suzeta. Apoi scutecul.
Cu baiatul a fost foarte simplu, nu a mai vrut-o la 11 luni.


Eli cu Andreas (17.08.1998) Bianca (13.06.2005)

www.dropshots.com/dansaueli" target="_blank"> foto 1, foto 2

"Daca un copil traieste in LAUDE, invata sa APRECIEZE.
Daca un copil traieste in SIGURANTA, invata sa aiba INCREDERE.
Daca un copil traieste in ACCEPTARE si PRIETENIE, INVATA SA IUBEASCA LUMEA"

Mergi la inceput