Cum scapam de suzeta?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki_c spune:

Sa va spun ca bb a luat pe suzi la 11 luni, a gasit-o printre jucariile ramase de la fratesau si............. nu mai este chip sa scapam acum la 1 an si 4 luni. Tragic este ca batem recordul la cate am cumparat 7 buc pana acum pentru ca la fiecare dinte erupt musca din suzi si o rupea si cumparam alta. Ziua daca nu este suzi nici nu indrasnesc sa spun hai la nani, iar noaptea cateodata nu o vrea dar foarte rar. De cele mai multe ori noaptea o pierde prin patut si incepe cautarea in miez de noapte.
Astept sa-i iasa si caninii si poate renunta singura la suzi sau incercam s-o taiem sau sa o dam la iepuras sau daca nu lui Mos Cracuin.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

doi ani jumate, inca avem "jucaria". la somn, daca io dau, cade lat in 5 secunde. daca nu, vreo juma de ora chitaie si plange dupa ea. a disparut si la noi vreo 3 zile, ba chiar imi faceam sperante sa scapam. dar o vede pesor-sa cu "titi" si-si aminteste...
frumos e ca nu le ia pe ale ei, se uita, le studiaza si trage concluzia..."bebe", nu-i a lui. desi au identice.
inca n-am incercat sa scap de ea... caci dupa un bb mic chitait, n-am mai avut chef si de maraielile celuilalt. in primavara mi-am propus miscarea....

aaa, si am incercat pe la un an jumate faza cu taiat di ea.. n-a mers... o examina, diagnostic "titi-buba", o arunca si cerea "a'tu". la fel face si daca le musca si au gaurele, nu-i mai plac.

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

NOI NU AVEM TREABA CU SUZI NICIODATA NU A DORITO
INSA PRIETENA MEA A SCAPAT FOARTE REPEDE DE SUZI
A LUAT SUZETA SI A UNSO CU ARDEL IUTE NU PREA TARE DECAT ASA SAI SIMTA GUSTUL
NU AVEA DE GAND SA RENUNTE LA EA INSA NU O MAI SUPORTA SI O SCUIPA AVEA VREO 3 SUZETE SI TOATE UNSE CU ARDEL IAR UNA DE REZERVA CA SA NU FACA URAT
SI IN SCURT TIMP A SCAPAT DE SUZI SPUNAND CHIAR SINGUREL CA E STRICATA SI NU O MAI ATINGEA APOI SUZI A DISPARUT DEFINITIV DIN CASA
SI CAND VEDEA UN BEBELUS CU SUZI IN GURA ZICEA MEREU CAI STRICATA
BAFTA

EMILY printesa noastra poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Eu cred ca nu o sa scap usor. Ziua si-o tot ia singura, isi trage din pat cearceaful si isi apuca suzeta si se plimba. Pentru ca era muscata cea veche am luat 2 identice si acum si le tot schimba. Am incercat intr-o seara cand era f obosita sa nu i-o dau dar nu a adormit pana nu m-am conformat. Faza e ca toata noaptea bajbai dupa ea prin pat.
Sora mea a scapat de suzeta la baietelul ei tot cu forfecuta, i-a taiat-o si isi lua ala mic plasticul ramas si si-l punea pe gura, numai asa a adormit o perioada.

Cristina si Ale (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ereso spune:

Intr-adevar, toate la timpul lor, nu trebuie sa va impacientati ... dar nici sa uitati sa cautati un moment prielnic pentru a o elimina !
Si eu am scapat mai usor decat credeam !!!
Dealtfel era foarte dependent, mai ales la somn, dar cand s-a spart putin i-am spus ca s-a stricat si sa o arunce ... nu a vrut la inceput dar apoi l-am motivat cu ceva si a aruncat-o. Cert este ca nu o mai putea folosi.
Succes !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miag spune:

Fetelor,

si noi (adica Roland- baietelul meu de 1 an si 3 luni) avem mare drag de Suzi...
Deocamdata nu-mi pun problema sa-l dezobisnuiesc, dar ma intereseaza subiectul.
El si-o ia singur (ziua), iar noaptea daca o pierde prin pat scanceste pana i-o gasesc si i-o dau. Avem si noi, asa cum am vazut ca mai au si altii, mai multe suzete identice..si el le scimba dupa bunul plac...e asa haios cand il vad uneori cu 2 sau 3 suzete in mana pe care le suge pe rand...

Mia, mami de ROLAND (18 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurastanciu spune:

eu pur si simplu nu le-am mai dat la 11 luni, dar de acum doua saptamini au avut o perioada mai lunga cand nu vroiau sa doarma si singura solutie a fost sa le dau suzetele doar cand dorm. totusi ma bucur ca adorm singuri acum cu suzetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boca Daniela spune:

Sunt mamica unui baietel de 1an si 6 luni si el este foarte dependent de suzi.Mai ales acum cand ii ies caninii o foloseste si ziua si noaptea cateodata cand se trezeste si plange si o roade bietul de ma si mir cum de nu o rupe.as vrea foarte mult sa scapam de ea dar deocamdata pana ne ies dintisorii nu se poate ca suzi ne mai salveaza de la crizele de plans.Pana la 2 ani sper sa scapam de suzeta , sigur va fi greu da tot o s-o fure catelusul intr-o zi.

boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamaria_luiza spune:

Rares al meu are 10 luni, suzeta o folosim in special noaptea...inca nu ne-am gandit sa nu i-o mai dam ca si asa sunt chiauna de somn (se trezeste de 3-4 pe noapte, asta in noptile bune). Dar am bagat la cap povestile voastre. Totusi din cate inteleg gradul de dependenta poate creste cu inaintarea in varsta deci poate fi mult mai greu la 1.5 decat la 10 luni. Noi ne chinuim si cu o tuse pacatoasa de vreo 4 luni ca sa nu mai pomenesc de dintisori. Cred ca la primavara voi face prima incercare.
Ma intereseaza subiectul si am sa mai trag vreun ochi pe aici poate mai posteaza mamici care au scapat de suzi.

Oana si Rares(14.04.2005)

poz(n)ici decembrie

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66292" target="_blank">Rares, "os domnesc"

varsta lui Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lariana spune:


Va multumesc pentru sfaturi si pareri o sa incerc si eu taiatul suzetei sa vad poate reusesc sa o fac sa renunte. Asta o sa-mi fie invatare de minte la al doilea nu o sa mai procedez asa o sa evit pe cit posibil suzeta.O sa va spun ce am rezolvatdaca am rezolvat.

Mergi la inceput