FIV 59

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Luci-Miru,

Tu ai vre-o problema?
Daca tot nu se poate cu a sotului tau, de ce sa mai platesti FIV + ICSI , cand poti sa faci o inseminare...pret mai mic, mai lipsita de traume...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Veronici e foarte bine ca ti-a venit menstruatia, defapt e ceva normal. Ai nevoie obligatoriu de mucoasa uterina noua, care sa poata "prinde" bine embrionii transferati.
Iar in legatura cu Diphereline, este asa cum ti-a zis Crinuta. Se face si inhibare in timpul stimualarii sa poata fi controlata mai bine stimularea.
Succes!


Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by Avalon

Mariussimiuc, asta cu "2 baieti si o fata" cred ca a fost o gluma... desigur ca descoperirile stiintifice nu au ajuns atat de departe (la noi, cel putin si pt 'lumea de rand') incat sa se poata identifica sexul embrionului in acest stadiu sau de a fi selectionati spermatozoizii X de cei Y...
Cat despre cele 14 zile, testul de sarcina din sange se face dupa 12-14 zile de la embrio-transfer ('implantul' de care spui).

*******************************
Este inutil sa fim mereu ingrijorati pentru ziua de maine fiindca fiecare zi vine cu problemele ei. La urma urmei, azi este ziua de maine pentru care iti faceai probleme ieri.




Avalon multumesc pt lamuriri.Asa ma gandeam si eu ca a fost o gluma faza cu "2 baieti si o fata" dar ma gandeam ca poate medicii greci sunt mai avansati ca noi.Sau cel putin aparatura de care dispun.Prietena mea este stabilita in Grecia.

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Fetele pupici de la INGRID si sa ploua cu gravidutze!!!


AniS si Ingrid *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005)
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saftoiu_gina spune:

Veronici da faci in continuare diphereline impreuna cu menogon-ul si nu e nici o problema ca ti-a venit cm.Vad ca tie ti-a dat si gonal sa faci ,de ce ,e in functie de virsta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saftoiu_gina spune:

Vreau sa va intreb si eu ceva ,cine stie sa imi spuna daca e bine sa ii dau sotului vitamine ,poate fi mai buna calitatea spermei atunci cind se face amestecul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:


Sunt la a treia inseminare nereusita, mai fac vreo 4 inseminari, dupa care recurg la FIV, la Giulesti, protocol lung (am 31 de ani).
Promit sa nu pun nici o intrebare pana nu citesc toate capitolele (), desi printre picaturi v-am tot citit, dar fara a lua date exacte (cat, cum, de ce, pentru ce.....).
Gina cel mai bine ar fi sa-i intrebi pe doctori, cum procedeaza ei, sa nu strici ceva din dorinta de a imbunatatii. In caz de oligostenoteratospermie se dau tot felul de medicamente care imbunatatesc calitatea si cantitatea , dar daca se face ICSI nu cred ca e necesara o imbunatatire a calitatii.
Bio seleniu+zinc este medicamentul cel mai recomandat, mai ales ca e benefic si pentru starea generala a organismului (par, unghii....). Ar mai fi potent power/tribulus/branca ursului/apilarnil..., dar sunt medicamente destul de puternice.Spermatogeneza dureaza 3 luni, deci ar trebui urmat un tratament de lunga durata pentru a schimba situatia .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saftoiu_gina spune:

Oana el nu are nimic dar ma gindeam eu asa ,dar vorba ta ,poate stric ceva ce este bun deja.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Gina..daca sotul tau are spermograma ok, nu vad de ce sa-i dai vitamine.
Al meu sot a avut initial ceva probleme, adica erau lenesi si nu f multi la numar, cam la limita inferioara..a tinut 1 an tratament cu tot felul si a ajuns la normal..dar tot la FIV am ajuns.


AniS si Ingrid *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005)
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

M OANA, eu am facut 9 inseminari la Giulesti ,dupa care primul FIV si reusit ,tot la ei...si tot cu protocolul lung.Pupici si multa bafta


AniS si Ingrid *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005)
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput