Mutism selectiv???

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanademunck spune:

Buna Claudia, asadar o veste f buna, ma bucur!Sper sa gaseasca doamne directoare cat mai repede un terapeut!Si eu sunt de parerea doamnei de la scoala ca nu este grav si ca un plus puct este varsta ei mica daca se intervine acum it should be no problem. Am sa te rog, din curiozitate profesionala, cand o sa o vada un terapeut sa imi scrii si mie sa imi spui diagnosticul. Eu cred ca este generat de stare de anxietate exagerata, frica frustrare fata de necunoscuti si necunoscut si si-a construit astfel o bariera de selectie ca sa se protejeze. Tine-ma la curent te rog si toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_2803 spune:

Oana, cum aflu ceva iti scriu. Cum spuneam si in mesajul anterior, sper sa primim raspuns cat mai repede. Multumesc mult pentru ajutor.

Claudia, Melissa & Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:


Nu stiu daca avem o problema identica insa am intrat eu in panica si as vrea sa ma ajutati cumva.
Fetita mea are 3,10 ani,merge la gradinita de aproape 5 luni si nu prea vorbeste cu educatoarele.Astazi am stat de vorba cu una din ele si mi-a zis ca nu prea vorbeste cu ele adica daca e intrebata zice "da"sau "nu",in fine,saluta frumos si tare dar in rest,nu prea multe.Cu copiii nu are nici o problema,vorbeste si se joaca.La fel daca cinta sau spun poezii in cor e ok.
Ea este un copil bilingv,eu ii vorbesc romaneste,tatal in germana si la gradinita,normal,se vorbeste germana.Nu are nici un fel de probleme cu germana,ii turuie gurita non-stop,imi spune cursiv si corect povestile/poeziile de la gradinita in germana desi acolo,singura nu cred ca ar face-o.
Astazi a intrebat-o educatoarea ce isi doreste sa fie la carnaval si nu a raspuns nimic.In secunda doi,cind educatoarea s-a intors sa ia nu stiu ce,mi-a zis ca ea vrea sa fie printesa.Am intrebat-o de ce nu i-a spus ea educatoarei si mi-a zis ca nu poate sa vorbeasca asa mult ca o va durea gitul .
Pe drum,mi-a promis ca luni se va duce la ea si ii va spune ca vrea sa fie printesa din "Frumoasa din padurea adormita"la carnaval.

Educatoarea zice ca are impresia ca fetita nu are incredere in ele.
Zice ca ar fi bine sa-i vorbesc si eu in germana ca sa prinda mai mult curaj...oare?

Cu prietenele ei vechi,fetite romance se joaca,vorbeste,nu-i bai.
In general,e mai rusinoasa in primele minute cu persoanele straine dar ii trece repejor,cu bunicii de ambele parti se intiilneste cam la 6 luni si nu are nici o problema,comunica din prima.
Vara trecuta am fost in Ro,s-a jucat cu copiii de la bloc dar nu vorbea prea mult,strictul necesar.

Cum sa aflu de ce nu vorbeste cu educatoarele,cum sa intuiesc care e problema sau motivul neincrederii,daca el exista?
Ea pare ca le indrageste.
Sa contactez un psiholog specializat in munca cu copiii de virsta asta sau sa mai astept vreo 2 luni?

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanademunck spune:

Buna Alina!Vad ca e o postare mai veche de-a ta.Uite dupa parerea mea este ca in cazul fetitei tale nu este vorba de mustism selectiv. Fetita ta vorbeste insa nu prea multe. Am impresia ca din fericire are educatoare bune la gradinite care isi stiu profesia si o pot ajuta. Este o lispa de incredere a fetitei in ea si educatoare, se rusineaza cum s-ar zice. Trebuie incurajata de doamne sa isi spna parerea fara frica, sa fie incurajata sa vorbeasca si de fiecare data cand isi spune parerea sa fie recompensata pozitiv (bravo, asa este f. bine etc)
pupici multi si numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Oana,da,ai dreptate,m-am mai documentat si eu si nici vorba de mutism selectiv!
Cred ca fetita mea are totusi o oarecare retinere pt una din educatoare,nu-mi dau seama exact de ce,poate ca uneori doamna este usor ironica...in fine,educatoarea cu pricina e gravida,poate mai cu toane dar in curind pleaca in concediu de maternitate si vine altcineva.

Astazi,cind am luat-o de la gradinita,aceeasi educatoare a laudat-o ca a explicat foarte frumos ce a desenat...asa ca numai pricep nimic .Oricum am facut si o programare pt saptamina viitoare,vreau sa stiu exact ce face fiica-mea acolo,ea povesteste destul,primim acasa cintecelele si le repetam dar niste amanunte in plus,nu strica.


Alina

Mergi la inceput