Din Republica Moldova cine mai e? (14)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lucia_B spune:

Cornelia da ce proportie ai luat pentru asa pizza mare?

-------------------------------
ce mari suntem
Lucia mamili lu Lauras (4 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, foarte impresionanta colectia ta de dulciuri, bravo! Mi-au placut mult ornamentele de pe brownies. "Degetele" tale arata perfect, exact cum trebuie sa fie, iar sectiunea e de vis! Mi-a placut mult si tarta cu fructe, inclusiv cele mici, iar biscuitii melting moments sper sa ajung cit mai curind sa-i fac, acum ca i-am vazut si la tine, si la Lucia.

Cornelia, nu conteaza marimea vasului in care pui degetele, ci cantitatea cremei . Dupa ce le pui pe toate in straturi, inmuiate fiecare in crema, torni deasupra restul cremei care se scurge incet printre ele si umple toate eventualele goluri.

Karina, 200 g se refera la toata cantitatea de faina, dar de fapt e vorba cred ca de mai multa faina, ca eu am masurat la inceput cu un pahar mai mic, si s-au plins niste fete ca le iese aluatul cam moale, de aceea am corectat mai tirziu in reteta, 230-250 g. Insa la tine vad ca iese prea gros. Pune mai putina faina atunci, ca sa-ti iasa mai bine. Eu am citit undeva ca faina din SUA si Canada are un porcent diferit de gluten in ea si de aceea e nevoie de alte cantitati in retete. S-ar putea de aceea sa-ti fi iesit tie aluatul cam gros, din cauza fainii.
Aluatul de la Lady's fingers este o varianta a aluatului de eclere, asa ca e normal sa iasa goale pe dinauntru dupa ce se coc. Daca spritezi forme mai mari pe tava, poti face eclere sau choux-uri (ponciki) pe care sa le umpli cu crema sau chiar cu aperitive.

Ha ha, pauza mea de facut dulciuri s-a terminat rapid. Azi n-am avut rabdare sa incerc o reteta care imi face demult cu ochiul, un tortulet din... kiseli uscat. Imi cumparasem 2 brichete inca din august anul trecut, cind am fost in Moldova, iar astazi m-am uitat la ele si am vazut ca expira in mai putin de o luna, asa ca nu am avut incotro si am purces la treaba. Rezultatul o sa vi-l arat miine, in poza. Mi-a iesit ceva bun, dar nu festiv, asa, un tort de fiecare zi, daca s-ar putea spune asa .



------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinia spune:

Natalia multumesc de promtitudine.
Voi incerca azi sa fac si din aluatul cela mai gros, voi vedea ce se va primi.
Cornelia mersi de receta.



Karina mamica lui LUCIAN (23 februarie 2005)


Oare cit avem?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davina spune:

vai fetelor nu ma laudati asa de tare ca incep sa ma inrosesc (la scoala imi ziceau "sfecla" ca ma faceam rosie ).Mersi de coplimente ,3 recete sunt ale Nataliei si una a Luciei,restul din cartile mele .
Cornelia foarte frumos ti-a esit pizza si ma bucur ca va place la toata familia.Mi-a placut cum ai zis "geamurile transpirate noaptea " heheh .
Nati poza de final la brownie le-a facut sotul si el le-a decorat cu mini cioco,el e cu imaginatia mai bogata :-).
Eu nu am mai avut rabdare sa le bag "degetelele" in smantina si numai le-am aranjat in vas de yena si am turnat smantina deasupra .
Crinia cum ti-a zis si Nati faina e altfel .DAca le spritezi mai groase le gaci eclaire sau rotunde si le umple cu somon afumat ...se pot pastra si la frigider goale pe mai mult timp.
Lucia foarte frumos ai descris amintirile din copilarie .Parca eram si eu acolo cu tine la furat mazare pe cimp .Cind ai timp numaidecit trebuie sa le scrii si sa i le dai Laurei sa le citeasca cind va fi mare .Gradina bunicii imi aminteste de gradina noastra .Ai talent de a fovesti cu umor .
Am fost si eu la furat struguri,cirese si harbuji cind eram mica ...vai ce amintiri frumoase si indepartate ...
Tartele sunt facute in decemrie inaite de Craciun .Am forme micute speciale si le-am gasit chiar ieftine .Pajiturile le-am spritat cu un cornet din hartie ,ca alea din plastic mi s-au terminat , si cu un virf zimtat(star tip in engleza).


Alina si bebe Deanna 09.09.2004
poze
poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davina spune:

am incheiat mesajul precedent ca Deanna se trezise si tipa ca e singura heheh
asa ziceam ca am avut ceva peripetii cu "melting moments " ...dupa ce le-am spritat eu frumos in tava ,hai sa le bag la frigider cum zice reteta si cum nu pregatisem din timp loc nu aveam unde sa le pun .si tot ma chinuiam asa sa fac loc si suna mobilul ...le trantesc eu claie in frigider si ma duc sa raspund .Desigur ca eram enervata pe sot ca nu era nimic important si-i zic sa ma sune mai tirziu .Deschid usa frigiderului si imi cade jos bunatate de tava cu tot cu prajituri ...am salvat ce am putut ,le-am pus in alt cornet nu le-am mai bagat la frigider ca eram enervata si le-am copt asa .
Morala :sa fac loc la frigider din timp cind am de copt prajituri.
Alina aluatul de placinte il faci sau il cumperi ?Ce mai face nazdravanul Alex ?
Crinia poate e populatia mica in Canada de statul incurajeaza pe oameni sa faca copii .Si aici negresele si mexicanii au cel putin 3 copii. Ce progrese mai face Lucian ?
am facut si poze la lalelele mele de 1 cm dar nu stiu cind le mai bag .
Azi am vazut copaci de meri,ciresi in floare ... si ce arama ...



Alina si bebe Deanna 09.09.2004
poze
poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinia spune:

Davina am copt degetele si din celalalt aluat mai gros, si vad ca totul e ok. Spuneai ca e posibil de pastrat in frigider, in ce le pui si cum le aranjezi sau nu are importanta? Mi-au iesit foarte multe, de daca am facut iese ca portie dubla si nu are cine le minca. De aceea ma gindeam ca poate le pastrez pina vine sotiunea si eu atuncea le voi aranja cu frisca.

Karina mamica lui LUCIAN (23 februarie 2005)


Oare cit avem?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davina spune:

Crinia uite ce scrie in cartea mea cum sa pastrezi eclerele :pentru 24 de ore se pun eclerele intr-o punga de plastic la frigider .
LA congelator se pot pastra 2 luni .Trebuie sa nu fie umplute cu crema .Le pui intr-o caserola sau "zip lock bag " .Se dezgeata la temperatura camerei cam 15 min .Se umplu cu crema inainte de a fis servite .Daca vrei sa servesti calde choux-urile atunci le pui in cuptor cum le scoti de la congelator, pe 5 -10 min la 350 F.Sper sa-ti fie de ajutor sfaturile mele .


Alina si bebe Deanna 09.09.2004
poze
poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia_c spune:

'neata
Lucia, eu am facut cantitatile scrise de Alina, dar am folosit mai multa faina, deoarece aluatul era inca f moale - probabil din cauza drojdiei, ca faina tot e Americana(noi cumparam direct de la astia care importa faina americana). Drojdie am folosit Dr.Quetker, deoarece alta drojdie n-am gasit. Si mi-au iesit cele 2 tavi cam de 40/28 fiecare, dar daca lenea era mai mica puteam face si trei turte din cantitatea data de aluat.
Nati, la mine problema a fost si in marimea vasului, as fi putut sa torn eu crema deasupra cit vroiam, dar daca curgea peste margini... daca as fi pus doar 2 straduri ar fi fost ok... in fine, a fost f gustoasa si usoara. Le-am servit si pe mamica cu bunica si le-a placut si lor din partea noastra
Corina, Nati, Alina, si eu as vrea sa fac niste eclere, deci pot folosi acest aluat, doar sa fie un pik mai gros?
Alina, nu e la ce te-ai gindit tu despre "geamurile transpirate noaptea" Ci se formeaza condens, noaptea afara e mai frig si in casa f cald... Toate prajiturile arata super, dar mie mi-au placut biscuitii, tare frumosi. O sa caut si eu vreun aparat de spritat biscuiti... Dar ce carte asa minunata ai, cu atitea explicatii?
Corina, si eu m-am speriat cind am vazut cite degetele au iesit, parca nu se mai termina aluatul... Bine ca am cu cine sa ma impart. Am facut in 2 vase si unul l-am trimis la parinti si altul ne-a ramas noua: si ei multumiti si noi multumiti
Nati, acus ma uit si la subiectul tau sa vad ce ai mesterit din kiseli
Rodica?

lia_c
Happiness doesn't depend on what we have, but it does depend on how we feel toward what we have. We can be happy with little and miserable with much.
William Dempster Hoard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Cornelia, am uitat sa mentionez ca eu pun "degetele" in forme mai adinci, de exemplu in alea de sticla termorezistenta, si atunci smintina nu are unde fugi, raminind acolo unde trebuie.
Tortul din kiseli o sa-l pun numai aici, pt. ca oricum numai basarabencele stiu de kiseli .
Astept ora 12 ca sa-l culc pe Vlad. Abia atunci o sa pot face poza (o fac la balcon, unde e f. frig, iar Vlad ma urmeaza peste tot).
Un piculet de rabdare!

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davina spune:

Nati sincer nu prea am inteles cum se face cont pe radikal...pozele pas cu pas ti le pot trimite sau sa le pun pe webshots?
ti-am trimis un pm .

Alina si bebe Deanna 09.09.2004
poze
poze noi

Mergi la inceput