Din Republica Moldova cine mai e? (14)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Buna dimineata fetelor!

Ma bucur mult cand vad ca ne adunam mai multe la povesti!
Aliona, inca nu e tarziu sa mai faceti inca un bb, mama mea m-a nascut la 37 de ani, asa ca ai tot timpul la indemana!Eu nici nu accept sa nu am cel putin 2 copii. E atat de bine cu ei, e o ferecire imensa!

Eu deja nu mai pot de atatea prajituri, dupa ce am facut ieri cu Natalia "fihgers", aseara am mai facut o tava de placinte cu mere. Am mai avut in frigider niste foetaj, taman si sotul a adus niste mere, si se terminase si painea, asa ca am curatat repede cateva mere si placinta a fost gata!Azi am avut la ceai ceva bun!Dar i-am spus si Nataliei ca de azi sunt numai pe ceai cu apa!
Si kak nazlo s-a obisnuit si sotul cu asa regim, incat ma intreaba zilnic, daca nu avem cumva ceva bun?

Nu am avut curentul de dimineata, deja incepusem sa ma plictisesc!


Alina si Alex Andrei(22 noiembrie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Aliona, da, ai remarcat bine, aluatul degetelor trebuie sa fie mai mult gros decit moale, astfel incit acestea sa-si pastreze cit de cit forma cind le spritezi pe tava. poate de aceea ale tale nu prea au crescut, fiind mai moi, nu au avut putere sa creasca.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, hehe, ti-ai invatat barbatu' cu narav!
Tare repede se mai invata ei cu binele..

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Acum ne inghesuim la scris!Nu avem loc unii de altii!

Alina si Alex Andrei(22 noiembrie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Cum sa nu se invete, m-am invatat eu, dar el...........Acum trebuie sa tin pasul!

Alina si Alex Andrei(22 noiembrie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davina spune:

Nati mersi inca o data de receta si din partea sotului ca-i tare buna .Mi-a zis ca trebuia sa se numeasca ca si mancarea chinezeasca "double happiness" adica "fericire dubla.Am mancat 1/4 deja hehe.Am terminat in sfirsit de pus pozele .O sa ma uit si pe linkul ce mi l-ai dat sa vad cum se pun pozele.Mersi de sfat ,eu vroiam sa incerc sa acoper un tort cu pasta de zahar si nu stiam cum se pastreaza.Eu nu am temperaturi minus si cred ca nu pot sa-l pastrez afara :-(.

Aliona mama m-a nascut la 35 de ani asa ca curaj .

Buna dimineata la toate ca eu ma pregatesc de somn.


Alina si bebe Deanna 09.09.2004
poze
poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia_c spune:

'neata
iaka si eu cu noutati, deja am mai scapat de tensiune si aseara am facut asta, dupa receta Alinei. Kiar imi venise deja o pofta nebuna de pizza si mi-au iesit 2 bucati dar destul de marisoare Las ca-i trimit azi si lui frate-meu (ca si el e inebunit de pizza)... Au iesit super gustoase, cred c-am exagerat oleaca cu "umplutura", am pus prea multa si mi-a fost cam greu sa le tai... Eu m-am prigatit vreo citeva luni sa fac pizza Alinei, asa ca de citeva ori am mincat noi salamul si cascavalul luat p/u pizza, mi-am luat si cutit special de taiat pizza. E-he-he, cum credeti, m-am pregatit f serios! In sfirsit am gasit aluatul p/u pizza care ne place... Multe multumiri si sanatate Alinei
Am asezat "degetele" sub plapuma de smintina...
Am mai pus niste poze cu zapada si iarna in Moldova
Vedeti ca si eu m-am harnicit datorita voua
Alina, am observat ca intr-adevar brownies se face mai buna daca mai sta citeva zile. Iti recomand sa ascunzi vreo bucatica pe mai tirziu... E un deliciu la cafea ... hai ca deja vreau cafea si brownies...
Lilia, curaj ca n-a mai ramas mult si scapati poate cu totul de gips si medici!
Nati, te rog nu mai scrie nici o receta, da-ne oleaka de vacanta Ce mai face Vladut?
Aliona, vad ca tare poznas e Amedeo, si picteaza frumos! Mie tot nu mi-a ajuns smintina, dar bine ca aveam rezerva si am mai facut un rind, dar tot parca nu s-au acoperit complet, poate trebuia un vas mai mare... Ai pus frisca deasupra?
Vreo citeva degetele muiate in smintina am mincat si eu cind le aranjam, tare bune au mai fost!
Lucia, cu prajitura aia, m-ai pus sa-mi aduc aminte de copilarie, si ca sa ma simt ca atunci o s-o rog pe mamica sau pe bunica sa-mi faca
Rodica, te-am provocat sa scrii si tu cind am zis ca cumpar tot lotul de Mascarpone? Da' ce info cautati?
Corina, bine ca pina la urma te-a luat somnul
o zi cit mai reusita si vedeti nu ma provocati, ca cine stie ce opera mai fac diseara

lia_c
Happiness doesn't depend on what we have, but it does depend on how we feel toward what we have. We can be happy with little and miserable with much.
William Dempster Hoard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lucia_B spune:

Neata iubitelor pe la prinz

Alina/davinia - ma bucur foarte mult ca i-au placut biscuitii sotului. ziceai ca la pregatirea lor nu s-a trecut fara perepetii, zi-ne ce anume, poate tragem o invatatura.

primavara imi plac cel mai mult lalelele. de 8 mart imi este mult mai placut sa le primesc decit trandafirii. pentru mine aceste flori simbilizeaza primavara.

imi aminteste de bunica, ea are doua gradini in fata casei cu lalele.
iata si niste poze
ne placea foarte mult sa ne jucam, cu verisoarele, in ele. cind se scuturau nu stiu de ce bunica zicea sa le rupem doar floarea fara tulpina. muoama ce veselie si frumusete faceam noi, adevarate ploi de lalele. la poarta noatra in drum era cel mai frumos.
ma apucat un dor de casa, in deosebi de bunica si de bunelul care din pacate nu mai este printre noi. mi-i dor de nucul din spatele casei, care avea o coroana imensa. de cei doi ciresi inalti (in care foarte greu ne mai urcam) pe care nu-i puteam imparti cu verisoara, ca de' daca cireasa dintrun copac e mai dulce, mincam putin din unul si fuga ne mutam ca maimutele in altul.

cit as da sa ma trezesc in diminetile inrourate in plantaiile de trandafiri. Doamne cite sotii mai faceam si pe acolo. bunelul stringea floarea in saci, o dadea la kg, si noi il ajutam, smechere, turnam apa ca sa traga la cintar. si ce regine ne simteam cind imprastiam petalele de trandafir inaintea noastra. ne argatam pe rind. una era regina si mergea cu un ciuhal gol (haina reginei) in spate si, alta era roaba care mergea alaturi apuncind in fata regineii florile.
tot prin trandafirii acestea stringeam, dupa ploi, ciuperci. daca nu eram gros imbracate sa vezi ce zgiriituri cistigam cind ne ridicam de sub tufe. si usturau, mama, ranile. dar ce conteaza o zgiriitua pe cind tu gaseai cea mai mare si frumoasa ciuparca?

bunelul avea cai. ducea dimineata, cu bidoanele, apa oamenilor de pe deal (colhoz). si uite ca veni in una din dimineti pe acasa sa ea ceva taman cind noi ne trezisem. prea bravi erau caii nepreponiti la poarta. am urcat in caruta, luat haturile, biciul si dii calutule sa cucerim lumea. ce frumoase eram cu sacii de brizent pe umeri, ce filfiiau in vint. Fat frumos se odohnea :D. nici nu stiu de cite ori am inconjurat satul. pina am invatat cum se mina caii, na' nu atit ca sa mearga inainte, ci sa coteasca sau sa dea inapoi, multe ogoare am mai stricat. sarmanu bunel, era cit pe ce sa faca infarct.
cind am ajuns acasa, de' ne era deja foame, ne astepta mosu in porta cu o mama de varguta. si uite aici ne-au salvat ciresii, in doi pasi si trei miscari eram fiecare in copacul lui drept in virf. mult a mai zvonit satul despre Elenile Cosinzenile de noi.

of si ce multe au mai fost. ne-au dus pe imas sa aducem vacele acasa, pe drum spre casa am trecut prin padure unde am strins, ce credeti, melci. aveam la noi o caldarusa, am umplut-o cu melci. auzisem undeva ca sunt scumti si ca ar fi unmare delicates. cita jale a fost cind a turnat bunica uncrop peste ei si i-a aruncat. sau ce gospodine am fost cind am facut maliga pe care am aruncat-o prin toata ograda s-o maninca puii ca nu s-a primit, era cu boturi crude. sau ce veselie cind am dat druma la scroafa cu purceii prin ograda, ia iute-te, cam de ce closca cu puii se plimba da scroafa nu, cu ce ea e mai prejos?

tare vesel a mai fost cind mi-am rupt piciorul. au venit niste baieti sa ne cheme la furat mazare. mult rugate nu am fost. si uite ca suntem pe deal, toti cu saci numai eu cu o sacosa. mult s-au ris baetii si verisoara de mine, si eu de ei ca nu intelegeam cam cita mazare vrem sa luam. in 10 min sacii lor erau plini, da eu inca stateam ca partizanul pe brinci si pastaream mazarea. si uite aici ne-am dat seama pentru ce au fost sacii si pentru ce sacosa. eu, desteapta foc, nu aveam degind sa duc curpani acasa. si momentul culminant. la intoarcere am trecut pe linga o lutarie. era un teren alunecos. daca sareau putin pe malul abrupt el se rupea si curgea la vale. din mocirla de gunoi, care nu era departe, am luat fiecare ce credea mai potrivit pentru surfing. cine un taz , cine niste foi de tabla, doar eu fara nimic. rezultanul nu s-a lasat mult asteptat, am ajuns la vale cu piciorul rupt.
toate bune si frumoase, dar placerea abea incepe :D. pina acasa ne opream la toate laitele de pe la case. cine avea treaba pe la drum iesea cu bomboane, nuci, prajituri sa ma jeleasca. sarmana fata, mey ce o mai doare piciorul. eram foarte fericita in bratele baietilor care se rinduiau ducindu-ma acasa.
ei, iata ca am ajuns acasa cu o sacosa mare doar cu boabe de mazare, o poala de dulciuri si un picior rupt. sa ma fi vazut cum o faceam pe sefa cind aveam costile, toata mahala voia sa le incerce. cred ca atunci am facut primul busines dind costilele in chirie.

gata, ma opresc, ca-s multe. nu de alta da fac concurenta lui I.Creanga :D

-------------------------------
ce mari suntem
Lucia mamili lu Lauras (4 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Lucia, ce-am mai ris la amintirile tale, dar in acelasi timp mi s-a facut un dor nebun de copilarie...

Cornelia, uite asa ochi am facut cind am vazut poza cu geamul termopan avind gheata pe interior, mdea, frig, nu gluma. Acum s-a mai incalzit macar un pic sau tot e asa rece?
Astept pozele tale cu deshtele madamei si promit ca stau cuminte cu retetele o vreme, cel putin 2-3 zile .

Alina, astept si pozele tale, nu mai pot de fericire si mindrie ca i-a placut si sotului tau prajiturile dupa o reteta propusa de mine.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Lucia, sunt faine amintirile tale!!!!!Ce dor nebun am si eu de toate de atunci. Chiar azi, cand nu aveam curentul, am gasit un sac de scrisori, de amintiri de acum 11-12 ani. Am avut o idee traznita cu prietena mea, sa ne scriem, desi ea statea la 5 si eu la 4!Dar uite toate astea s-au pastrat. Offf, mai bine nu continui, ca e tare greu.
Lalele sunt si mie foarte dragi, cum e ziua mea la inceputul lunii martie, pai niciodata n-am primit o alta floare, in afara de lalele, desi aici se gasesc mai greu lalele, tot reuseste sotul sa-mi aduca.

Vreau si eu sa vad pozele cu biscuiti!!!!

Alina si Alex Andrei(22 noiembrie 2003)

Mergi la inceput