Bebelusi de noiembrie decembrie 2005 (12)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Daca mai are cineva rabdare, mi-am scris si eu povestea nasterii:

Povestea nasterii incepe in dimineata zilei de 22 dec. 2005 cand m-am prezentat impreuna cu sotul la spitalul municipal pentru inducerea nasterii!

Dr. a insistat pentru mai multe motive:nu stiam exact data UM, facusem injectii cu gravibinon in sarcina si se pare ca era cam depasit termenul, venea craciunul, etc.Dr. imi daduse termen pentru inducere marti-joi in sapt. respectiva si noi am ales ultima zi in speranta ca bb va veni singur( stiti ca exista riscuri la inducere, asa ca...!)

In fine, ne-am prezentat la dr.la ora 8 si cred ca era sculat cu fata la cearceaf ca mi-a spus raspicat ca daca nu nasc prin inducere pana la ora 12, imi face cezariana, daca vreau normal el nu vine la nastere ca are treaba si n-am decat sa nasc cu alt doctor! si pleaca!

Eu incep sa plang in timp ce mergeam cu o asistenta sa ma interneze pentru ca nu vroiam deloc cezariana!La controlul de la internare dilatatia era inexistenta si expresia folosita a fost ca sunt la debut debut de travaliu!

Merg pe sectie si ma ia in primire o alta asistenta care imi face injectiile clasice de inducere!Era ora 9.30!Si astept, si astept, si sotul asteapta , mai ies pe hol, mai beau o apa, mai ma plimb, mai ma controleaza asistenta( si nu vede nimik bun)!

Intre timp apare si dr. si eu ii spun ca nu vreau cezariana, pentru ca vreau sa fac mai multi copii si insist pe tema asta( cred ca era ora pranzului).El atunci imi raspunde ca in cazul acesta o sa asteptam sa nasc normal si vine cand e cazul!Oricum mie nu mi-a spus asta explicit dar asistenta mi-a spus ca ma pot baza pe dr. pentru ca ea stie ca nu alipsit la nici o nastere de cand lucreaza ea cu el!

Pe la 5 incepusem sa am niste dureri ca la menstruatie si m-a pus la monitor-nimik, mici o contractie!

In salon mai erau vreo 3-4 fete tot in travaliu si toate erau dotate cu ulei de ricin, sau luasera anterior pentru efect!Si ce imi da mie prin cap sa iau si eu ulei fara sa ma consult cu nimeni!de frica cezarianei l-am baut ca pe suc si mi s-a parut super bun la gust desi
toate imi spusesera ca este oribil!

Pe la 7.30 seara s-a schimbat tura si ma ia in primire o alta asistenta, Monica!Nu o sa o uit cate zile oi avea pentru ca fata asta practic m-a ajutat sa nasc!A fost super dragutza si amabila, sa-i dea Dumnezeu sanatate si viata lunga!

Deci , m-a luat in primire si il suna pe dr. sa vada ce sa faca!Si imi face o injectie cu ceva cu L.( li...?) pentru declansare si ma pune la monitor!Intre timp intrase si uleiul de ricin in actiune si se vedeau ceva contractii slabe!Ma duc inapoi in salon si ma asez in pat si in cateva minute, spontan, mi se rupe apa!Nu credeam ca poate sa curga atata apa!Si curge si curge !Vine Monica , constata!Sunt pe drumul cel bun!Trebuie sa mentionez ca injectia aia ma ametise bine de tot, ziceai ca sunt in transa,nu stiu sa descriu, ca atunci cand iei un somnifer si esti f. obosit si nu poti sa dormi!Il suna pe dr., toata lumea e pregatita!

Intre timp, cred ca era 8.30-9 seara( va spun nu am mai stiut cat e ceasul, cat timp a trecut, nimik!Ulterior mi-a mai adus aminte sotul ce s-a mai intamplat, cand am vb. cu el, ca a venit in salon) au inceput contractiile !Dureroase!O chem pe monica si ii spun ca vreau
epidurala ca nu mai pot!OK, o cheama pe anestezista!In salon mai era o fata care intrase in travaliu si vroia si ea epidurala!Oricum, ne duc pe amandoua in sala de nastere( fiecare intr-una) si imi face anestezia!

Eu, dupa cum am spus eram super ametita si nu am simtit nici intepatura nimik!Isi face efectul si nu mai am contractii dureroase dar din fericire simteam cand vine contractia!Dupa acest moment( o fi fost 9.30 seara)lucrurile se precipita!La inceputul anesteziei aveam
dilatatie 2, iar pana la 10 si jumatate ma dilatasem rapid pana la maxim!Il chemam si pe dr., acesta sosise intre timp si astepta sa fiu gata de pus pe masa!Monica a stat cu mine, m-a ajutat sa imping, m-a pregatit, m-a pus pe scaun, ce mai, a fost o dragutza!Cred ca pe
la 11 m-au dus pe masa!

Mentionez ca deja eram obosita, nu mancasem mai nimik toata ziua!Oricum, nu eram prea eficienta la impins mai ales ca eram ametita!Dr. imi spunea sa ma trezesc, a vazut ca eram ca drogata, o intrebase pe Monica de ce sunt asa si ea ii spusese ca mi-a facut doza minima
si nu stia de ce reactionasem asa!In fine, copilul a stat cam mult in expulzie, nu reuseam sa il scot!Dr. se invartea pe langa mine si imi tot spunea ca baga forcepsul daca nu ma concentrez sa imping mai bine!Simteam contractiile dar nu reuseam sa il dau afara!La un moment dat ma salveaza tot Monica urcandu-se pe mine!Si cand am vazut eu ce bine este, i-am spus dr. ca imping inca o data daca se mai urca doamna asistenta pe mine!Rasete in jurul meu,se urca monica si imping si eu si gata!victor iesise!nu a plans imediat si i-au pus oxigen un pic!

Nu mi-a spus nici ce este pana nu am intrebat eu iar de vazut l-am vazut doar din spate!L-au luat si eu am ramas la cusut!

Cand a iesit l-am simtit alunecos ca un peste si o mare usurare!Oricum nu m-a durut prea tare nasterea!L-am intrebat pe dr. cat de mare e taietura(pe care o simtisem ca o piscatura) si mi-a spus ca 5 cm.L-am rugat sa ma coasa bine ca eu vreau sa fiu ca inainte!

Ce am simtit- ca de vazut nu l-am vazut decat pe dr.- este ca se foia destul de multa lume prin sala de nasteri iar o infirmiera tot imi stergea fruntea cu apa si imi uda buzele !CeeAa ce a fost super bine!

Hai ca m-am lungit, desi nu am avut intentia!

Nu ma supar daca nu aveti rabdare sa cititi, stiu ca sunt printre ultimele care au nascut!

Ilenutza si bb Victor(22.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Ilenutza- am citit! Frumoasa povestea si usoara nasterea! Nu cumva injectia a fost Mialgin, cu L in mijloc?Ca de-ala mi-au facut si mie si mi-a accelerat dilatatia de la 3 la 10 intr-o ora!

Poze cu mami si Sarah
Varsta Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirabilis spune:

Buna dimineata!

Ma bucur sa va regasesc mai vesele si bine dispuse.Eu nu prea am timp sa va citesc, iar ultima data cand am facut-o, erati in toiul unei dispute....Acum am citit doar subietul asta, ca mai mult nu pot...Anda, mersi de gand, sunt foarte ocupata pentru ca sunt singura si cand nu e Iulia treaza ma pregatesc pentru un examen de franceza pe care il am pe 24 februarie. Pana atuci nu o sa prea intru, dar poate ma primiti inapoi...

Noi suntem bine, fetita mea e o haplea mica. Nu-mi vine sa cred ca a iesit din maternitate cu 2kg500. Acum, la 2 luni jumate are 5,3kg. Din lapticul meu exclusiv. Dar ieri dimineata a fost prima oara cand nu am avut suficient sa-i dau. Si eu stresata, si ea mananca mult..asta e...bine ca aveam Humana. In rest, zambim, gangurim, ne iubim...

Fetele, sorry ca nu mai prea accept conferintele, v-am spus motivul..examenul asta e important pentru ca mi-am depus un dosar si sper sa ma accepte la o facultate in Franta, sa imi echivalez studiile.

Va pup cu drag, sa fiti sanatoase si voi si bebelusii si ...sa ne mai "auzim"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Meems- si eu zic ca dormitul pe burtica este o idee buna. Deja Rianna nu mai e chiar asa de mica, la o luna jumate nu cred ca mai sunt pericolele asa de mari. Asta daca te iei dupa carti, ca daca te iei dupa experienta, noi toate am fost crescute cu nani pe burtica si suntem bine-mersi. Si eu o culcam pe Sarah mai demult pe burtica, acuma mai rar. Dar tare mult ii placea.

[bInab] - ce m-am distrat la "cura de slabire" la care te supune Rachel. Mare bandita, scumpa de ea! Trebe satreci pe la Anda, sa-ti predea "cheia succesului"! Am glumit, stiu ca tu nu poti aplca asa de usor lucrurile astea dure!mami blinda ce esti!

Cu dusul - eu fac seara tarziu, dupa ce papa si se culca nani micutza, adica in jur de 23.30. La ora aia Sarah e lemn iar eu pot sa si plec pe luna, darmite sa fac dus! Dar stiu ca nu toate aveti asa noroc ca mine!Offfff...




Poze cu mami si Sarah
Varsta Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Neata fetele!
Sunt la birou ca am avut o tona de acte pe azi, ma simt cumva ciudat sa stau aici si fata cu mama acasa, desi stiu ca e toul ok mi-e deja tare dor de ea. CAnd am pupacit-o la plecare s-a strambat de la mirosul de parfum (desi nu dau cu kilele) si apoi cand am gadilat-o cu parul a inceput sa rada in hohote de nu-mi venea sa plec de langa ea.

Dus scurt de 3 min fac si eu pt ca dormitorul e langa baie si atunci sunt linistita, insa dush lung cu spalat pe cap, balsam etc. niciodata cand sunt doar eu cu ea acasa, nu consider ca dc mie imi curge apa si nu aud mai nimic in rest e supravegheata cum trebuie, chiar dc as lua aparatul langa mine. In plus nu ma vad cu capul plin de clabuci mergand sa vad de ce caraie :)

Dupa cum stiti deja, Ana mea e copil model la cumintenie si program inca de la 3 sapt. De atunci a inceput sa doarma noptile cate 5-6 ore legate, acum doarme de la 10 seara la 6.30 dimineata. Se mai fosogaie ea prin patut pe la 5 insa o las in treaba ei si adoarme la loc. Dar nu am facut nimic sa ajungem aici, ea singura si-a facut programul asta si inca ma minunez cat de usor ne este. Nu stiu cum ar fi fost dc era mai plangareata, dar cred ca multora dintre voi va este tare greu.

Meems, atat timp cat e supravegheat copilul cand doarme pe burtica, nu cred ca ai motive de ingrijorare. Doar sa stai cu ochii pe ea si sa n-o lasi decat somn scurt, citeste si tu prin cartile noi ca nu e ok sa-i stea pre mult presat pieptutzul.

Ilenutza, am citit povestea ta si mi-a placut.

Monet, comori adevarat ai, sa-ti traiasca.

Bic, la mine e idee fixa sa nu fie stransa la gatut, si cand iesim la plimbare si pun fularelul si caciulita care se leaga sub barbie o verific de n ori pana sa fiu linistita. De aceea nici nu prea are nimic strans in zona gatului, si in plus tot pentru a avea aer destul nu-i pun nimic la gurita cand iesim, chiar dc este mai frig. Oricum noi nu iesim sub -4 grade. Asa ti-am raspuns si tie, Bubamara :)

Mirabilis spor la invatat si dc ai nevoie de ajutor cu franceza, oricand cu placere in masura in care pot.

Ina, si Ana are ideea fixa ca-s cam rotunjoara pt ca nici ea nu ma lasa sa mananc, oricum incerc sa ajung pe la frigider, in cel mai bun caz imi fac un sandwich si sigur nu apuc sa-l mananc decat dupa ore bune. Daca nu e Ana, sunt clientii, asa ca uneori prima si singura masa a mea e pe la 10-11 seara cand terminam si cu muncile si eu si Marius si fata doarme linistita. E total nesanatos ce facem cu alimentatia, in plus mancatul la orele astea sigur aduce un mic adaos de sunculitze ....

Ripley si Ana Ecaterina (10.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

quote:
Originally posted by ilenutza

Felicia, tu pe unde te plimbi?Eu stau la favorit, deci nu asa departe!
Eu stiu de parcul ala de la poli, e super, cu bisericutza aia micutza!Chiar ma gandeam sa merg acolo cu masina nu e deloc departe!
Ce zici?

Doar ca noi avem program de masa la 3 ore si nu prea pot sa plec de acasa deocamdata!

Ilenutza si bb Victor ( 22.12.2005)



Gard in gard cu Poli, daca vii aici sa ma suni neaparat!!! La biserica aceea m-am casatorit si am facut botezul Ilincai.

Mamica Ilincai Teodora(15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-si-boscu spune:

Buna dimineatza fetelor !
Vreau sa ma laud, ieri baietelul meu a implinit 5 ani !
A fost atat de dragut si de cuminte, mai ales ca a constientizat ( pentru 1 zi ) ca se face mai mare...ba chiar a facut ce mi-a promis de cateva luni, ca se sterge singur la fundulet si a facut-o ! - sper sa-l tina ca m-am saturat, mai ales ca il apuca cand sunt eu la masa...
Ati deschis un subiect delicat, pe care n-ar trebui sa il inchideti prea devreme si anume IGIENA intima a bb-ului. Mai ales la baietei, e destul de delicat si putin periculos sa nu il ingrijesti ca lumea, si ca sa va "starnesc "putin, va propun sa vorbim de FIMOZA. Ce ziceti?

Pisi mamica lui Boscu' mic de 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Buna dimineata mamici!!!

Ralu D so Andutzy sa va traiasca puiutii si sa fie sanatosi si voiosi!!!

Noki chiar ma intrebam ce e cu tine de ai lipsit ieri de la apel!!!

Fetelor eu m-am convins. Stefan al meu are arderile f. puternice ca altfel nu imi explic. Mananca la san pana scuipa sanul si incepe sa se joace cu el, deci e satul, doarme bine, se joaca si e vioi, noaptea doarme cate 8 ore mai nou si de luat in greutate ioc!!!! Saptamana trecuta a luat doar 140 gr. Dar ieri a kacut un kk cat China (vorba lui Noki) de nu am vazut asa mult niciodata!!!! Se pare ca asta e ritmul lui de crestere si basta!!!

Dar cum sunt eu paranoia si imi incoltesc tot felul de temeri...va intreb::: cum ne putem da seama daca bb are nevoie de completare??? In conditiile expuse mai sus cred ca nu e cazul. Dar mamicile care dati completate cum v-ati dat seama?

Oricum dr. care ne-a vazut saptamana trecuta ne-a zis ca suntem superbi si ca aratam excelent!!! Asa ca piticii sunt pe creier in nr destul de mare!!!

Mai stie cineva ceva de Coralia???

Diana mamica de bb Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

BB_alinus ooops! Nu stiu daca la voi se gaseste! Noi, Baby Drink, il cumparam din farmacie, e facut in Egipt. Uite poza:
www.naturaplant.ro/prod/babdrinPP.jpg" target="_blank">http://www.naturaplant.ro/prod/babdrinPP.jpg

Mamica Ilincai Teodora(15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela27oana spune:

JOYiesim azi la plimbarica cu bebeii?noi iesim pe la 13


ela si oana daria (02.12.2005)

Mergi la inceput