Pacientele Dr. Tutunaru

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Amely,eu n-am nimic impotriva sa se faca un sub cu paciente aspirante ale domnului dr.T.Am crezut ca fata vrea detalii despre el si nu stia de subiectul despre el.
De obicei ajut cu un link,ceva..pt ca nu are rost sa-mi spun parerea in doua locuri,dar nu e cu rautate.
Si eu luna asta am trecut prin clipe grele si chiar nu stiu cum s-a scurs timpul.
Oricum eu mi-am spus parerea despre dumnealui de multe ori,asa ca deocamdata nu am nimic de adaugat.
Insa am observat ca s-a aglomerat foarte,foarte mult fata de acum cateva luni si nu-mi prea place asta.Chiar nu as vrea sa se ajunga sa astepti 1-2 luni sa ajungi la dumnealui.Asta pt ca sunt o pacienta cu probleme,iar sarcina mea va fi o sarcina pretioasa,din moment ce am pierdut atatea.Si cum raman trebuie sa merg pt tratament imediat.
Va pup pe toate.Amely,nu stiam ca-mi sti povestea,avand in vedere ca am scris demult tare despre toate cele.pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amely spune:

Asa e Ledi, va fi foarte pretioasa viitoarea sarcina, si cu atat mai mult T. o sa fie ff atent, si totul va fi bine, chiar daca e cam solicitat... Uite, eu m-am programat cu 1 sapt. inainte si nu au fost probleme...ma rog, a trebuit sa insist un pic, fiindca era full agenda de programari, dar s-a rezolvat. Mi-as dori mult sa te citesc peste ceva timp la "Povesti de succes", alaturi de alte fete minunate de pe acest forum

Din fericire, m-a ferit D-zeu de dr-i nemernici, dar asta numai pt. ca am citit aici pe forum inainte de a ma hotari ce am de facut... O singura "teapa" pot spune ca am luat cu dr. Ranga-Giulesti, dar asta e alta poveste, nu vreau sa umplu pagini aiurea...

T. imi place pt. ca este o fire deschisa si optimista, care mie imi transmite energie pozitiva. De fiecare data plec vesela si increzatoare de la el, indiferent cat de amarata m-am dus... Ce am observat este ca trebuie sa fim noi cele care punem intrebari si cerem lamuriri, pt. ca lui ii este greu doar din priviri sa isi dea seama ce ne intereseaza... in afara de bebe, normal!

Am citit in egala masura si ce au scris fetele mai putin multumite de el, si le inteleg si pe ele... Este imposibil ca 100% din timp sa faci si sa zici numai ce trebuie. Oricat de dedicat ar fi meseriei, este si el om totusi, nu poate multumi pe toata lumea. Cred ca e o chestiune de perceptie si de compatibilitate dr-pacient. Studiezi, compari si pana la urma...alegi!

Sper ca noi am facut cea mai buna alegere in ceea ce ne priveste si ca vom ajunge cat mai curand pe lista

Pupici si va tin pumnii la toate, tutuniste sau ba!

"...mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate..."

Pozici cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta_stan spune:

Buna si bine v-am gasit,

Si eu sunt pacienta dr. Tutunaru din februarie 2005. De doua luni fac monitorizare. Astazi sunt in ziua 27 CM, foliculul mi s-a desprins in ziua 15 sau 16 (asa a reiesit la eco), iar noi am "prestat" in zilele 14-15-16 si am inteles de la dr. ca am gresit facand trei zile la rand. Ma rog...o mica problema de comunicare. Acum am senzatii ca si cand urmeaza sa-mi vina "musafirii" desi fata de alte luni, nu am mai avut PMS - nici nu stiu ce sa mai cred ... Luna viitoare sper sa reusim.

Ancuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

quote:
Originally posted by ancuta_stan

Buna si bine v-am gasit,

Si eu sunt pacienta dr. Tutunaru din februarie 2005. De doua luni fac monitorizare. Astazi sunt in ziua 27 CM, foliculul mi s-a desprins in ziua 15 sau 16 (asa a reiesit la eco), iar noi am "prestat" in zilele 14-15-16 si am inteles de la dr. ca am gresit facand trei zile la rand. Ma rog...o mica problema de comunicare. Acum am senzatii ca si cand urmeaza sa-mi vina "musafirii" desi fata de alte luni, nu am mai avut PMS - nici nu stiu ce sa mai cred ... Luna viitoare sper sa reusim.

Ancuta



hey..nu-ti pierde speranta.Ce "senzatii" ai?S-ar putea sa fi gravidutza....bafta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinar spune:

Buna fetelor

Hai ca ma bag si aici pt ca, asa cum spunea aventura, sunt aspiranta. Sunt alaturi si de fetele de la subiectul dr. T, pt ca noi invatacelele avem multe de bagat la cap de la cele care au trecut prin multe incercari si experiente.

Anca de ce nu e bine mai multe zile la rand? Ce ti-a zis dl. dr. Ma intereseaza si pe mine pt ca de luna viitoare avem unda verde. Ar fi trebuit sa merg la monitorizare, dar cu dr. T pleaca din tara chiar in perioada mea de ovulatie............ nu o sa merg. Dar mi-a spus sa-i trag tare, poate da norocul peste mine si nu mai am nevoie de el (chiar asa s-a exprimat). Ufff ce bine ar fi. Asa ca te rog sa-mi vinzi si mie pontul pt ca la noi e prima data cand incercam si nu prea stiu cum stau treburile. Stiu sa calculez perioada de ovulatie, dar si eu ma gandeam sa-i dam bataie non stop.

Sper ca nu v-am innebunit.
la toate fetele

marinar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aventura spune:

Neata fetelor!

Ma bucur ca va vad pe-aici! Haideti sa continuam sa ne impartasim experiente!

Ledi: imi pare rau, f. rau pt. tine!! Si eu am trecut prin experiente f. neplacute luna aceasta. Haideti sa va povestesc: a 2-a luna de stimulare + monitorizare la T. Iau clomifen, incepem monitorizarea ca la carte.

Ziua a-10-a: 4 foliculi mari (10-13) (2 pe st., 2 pe dr.), endometru mititel 6,4

Ziua a-12-a: cei 4 foliculi s-au mai marit (14-18), endometru mai bun dar tot mic 7,7

Asta era vineri. Noi prestasem de placere joi. T. imi spune sa asteptam pana duminica (fara Pregnyl), sa prestam duminica seara si sa vin la spital luni dimineata (ziua a 15-a) pt. monitorizare, sa vedem daca s-a(u) spart.

Zis si facut! Luni dimineata ii spun ca am prestat de 2-ori duminica seara, se supara pe mine...caci "daca nu s-au spart" si mai aveam nevoie o data peste 3 zile?". Ii spun ca nu am stiut, glumeste :))
Constata insa ca s-au spart foliculii iar endometrul era super 11,4!!!!!

Fericita, merg in treaba mea, mai ales ca eram sigura ca luna asta raman! Doar am prins exact momentul si am avut ditamai foliculii!!

Ziua a-10-a DPO incerc un test de sange beta hcg: negativ, bey dar negativ de tot...Trista vorbesc cu T., imi spune ca poate sa fie prea devreme, sa mai astept!

Din ziua a 13-a DPO pana in ziua a-19-a DPO, pe langa faptul ca imi intarzie mult, am urmatoarele simptome: dureri de sani accentuati pe lateral, sani sensibili, usor mariti, intepaturi in ovare usoare din cand in cand, intr-una din zile o durere de cap insuportabila, senzatie de greata...

Ce mai eram convinsa ca am ramas! Am tot facut teste barza in acest interval (negative) dar imi spuneau fete ca e inca prea devreme pt. teste de urina...

Il sun pe T. in ziua a -18-a DPO, imi spune sa fac a 2-a zi (19) test de sange.

Exact inainte sa ies pe usa, dar exact inainte, ca sa merg la test, imi vine CM!!!!!!! Asta era ieri dimineata!!
Cred ca va dati seama cum m-am simtit!!!!!!

T. nu-si explica si mai incercam luna aceasta cu monitorizare fara stimulare, apoi inca o luna cu, iar daca nu iese laparoscopie...

Asa ca Ledi, cu Dumnezeu inainte, trebuie sa razbim noi o data!!
Te

Amely, ma bucur f. mult ca-ti doresti si tu acest subiect pe forumul de aspirante, exact asta imi doream si eu!
Iti tin pumnii si luna aceasta dar si la laparo daca va mai fi cazul! Eu chiar vreau sa fac laparo daca nu raman urmatoarele 2 luni, chiar nu imi este frica si as vrea sa vada T. ce-i acolo sa repare daca e cazul!

Ancuta, Marinar: motivul pentru care T. recomanda o data la 3 zile si nu mai des este ca sperma isi reface calitatea numai la 72 de ore, altfel risti sa faci numai cu lichid fara nici o valoare. Mai mult, mi-a explicat luna aceasta, cand i-am spus ca am facut de 2 ori la rand, ca o data se face cu un testicol, iar a 2-a oara cu al 2-lea testicol. Deci, el recomanda ca in perioada fertila, sa numai o data la 3 zile. Dar eu cred ca depinde si de spermograma sotului / prietenului pt. ca sunt barbati care au chiar si 200-300 mil/ml.....al meu nu sta chiar atat de bine asa ca noi respectam ce spune T.





I love Mission Impossible!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

Mai Aventura - "sunt barbati care au chiar si 200-300 mil/ml....." unde? poate la vre-un muzeu maica sau mai bine zis au fost acum cateva sute de ani dar au disparut...

Behind every love is a great story

Luli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aventura spune:

quote:
Originally posted by MadaS

Aventura, este alegerea dr T. De a-si urmari un numar (limitat, inevitabil) de paciente de aproape si cu atentie,pe baza unor dosare/pacient sau a incerca sa faca medicina "on line" pentru toata tara
La un moment dat se vor impune inevitabil niste limite

...si inca mai este si Africa unde sunt atatea probleme de sanatate, asa ca oricat am incerca, nu vom pune niciodata cunostintele nostre la dispozitia intregii lumi.
ce tie si cu limitarile astea....




MadaS, intr-un fel ai dreptate, intr-altul mai putin. Numai imagineaza-ti ca incerci sa te duci la T. pt. prima oara, esti intr-o situatie disperata si el iti spune ca nu mai primeste paciente....

Sau esti din provincie sau in alta tara...site-ul lui este singurul site ultra profesionist pe care l-am gasit..

Cred ca marea majoritate a pacientelor lui T. vin la el pentru ca au primit recomandare de la prietene si mai putin de pe site-ul lui..

Ai dreptate ca nu se poate imparti in sapte mii de parti dar tocmai deschiderea lui fata de toate femeile cu pb., disponibilitatea lui de a-si folosi inteligenta, chiar geniul as putea spune, pentru a ne ajuta pe noi toate il recomanda ca un medic excelent!

Si eu am senzatia ca de cate ori ma duc la el trebuie sa-i spun inca o data povestea mea, ca uita la cate paciente are...dar omul are rezultate excelente si stiu ca va avea acelasi rezultat si in cazul meu!

I love Mission Impossible!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aventura spune:

Luli draga pe bune daca-ti spun!
Era chiar sotul unei fete de pe forum, care batuse recordul la Medsana dar nu putea ea asa ca....

I love Mission Impossible!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinar spune:

Mey Aventura lamureste-ma si pe mine: monitorizarea se face in zilele 10, 12, 14- corect? Si atunci cum? O facem din 3 in 3 zile ? In care? Incepem cu ziua 10? Si apoi?

Mey sa nu radeti de mine dar chiar nu stiu. Intrebarile mele sunt ff serioase.

marinar

Mergi la inceput