vine bb 2,nu e ca prima data

vine bb 2,nu e ca prima data | Autor: kover

Link direct la acest mesaj

povestea mea e urmatoarea:dupa 8 ani de asteptari, tratamente, esecuri,dezamagiri,a venit miracolul,un baietel sanatos.acum are 1 an si doua luni,iar eu sint insarcinata-5 saptamini.ideea e ca ma bucur enorm dar cind i-am spus vestea sotutlui meu cu primul m-a luat in brate,m-a sarutat,iar acum,cu al doilea m-a intrebat cum ne vom descurca?pe mine nu ma ingrijoreaza partea financiara(sintem o familie modesta,zic eu cu un trai decent,stam in apartamentul nostru cu doua camere,avem servicii destul de bune amindoi).ma deranjeaza teama sotului.incerc sa il incurajez,dar parca nu-mi reuseste. uf!! m-am descarcat! ce bine e!chiar sint extrem de bucuroasa ca s-a intimplat si a doua oara minunea!Carola

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Principesa spune:

Carola ! Ce bine ca iti dai voie sa te bucuri indiferent de ce simte sotul tau! El are nevoie de mai mult timp dar asta nu e un motiv pentru ca tu sa nu te simti fericita!

Fiecare om este un inger cu o singura aripa si numai imbratisandu-ne unul pe altul putem zbura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Eu zic sa nu fi suparata, sa ii lasi timp sa se obisnuiasca cu ideea. Mai puteti discuta despre temerile lui si pana la urma o sa fiti fericiti, vei vedea. Imi zicea cineva care are patru copii, ca, cineva acolo sus are grija de toata lumea. Eu sunt insarcinata cu al trei-lea, la fel ca si primii doi si acesta este un copil dorit, il dorim, l-am asteptat cateva luni si in sfarsit a venit, speram sa fie sanatos si poate va fi si fetita, pt. ca ne dorim tare mult o fetita. Si eu cateodata ma mai gandesc cum va fi, ma gandesc ca ne vom descurca, dar totusi cateodata mi-e teama, poate de necunoscut, dar sunt convinsa ca ne vom descurca, si inca bine. Sotul meu este cel care ma incurajeaza tot timpul si imi spune ca va fi totul bine. Sotul meu spunea ca daca ne dorim al treilea copil si nu il facem sigur ne va parea rau, dar daca il facem nu ne va parea rau niciodata. Si eu cred ca asa este.
Va doresc multa, multa sanatate si fericire.

Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga
http://community.webshots.com/user/mcrmiki
Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Sor'mea are doi kupii, in conditziile in care statea cu ei shi sotzu in casa- la curte- socrilor, intr-o camera de 2/2. Ei, acum citeva luni am aflat ca-i iar insarcinata , shi-i plingeam de mila, nah, unde nu-i minte...dar saptamina trecuta am aflat ca le-a fost aprobat dosarul pentru un apartament, shi se muta acolo in aprilie, apartamentul este in orash, iar el va putea sa-shi gaseasca un servici mai bun.
Ce-am scris mai sus nu inseamna in nici un caz "facetzi copii, ca va vin din cer case shi bani", ci doar ca, atunci cind te ashteptzi mai putzin, ceva bun se intimpla.

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo
decembrie
degetzeii


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia_laura spune:

kover, si sunt in aceiasi situatie. Am un baiat de 1 an si 7 luni si sunt insarcinata in 14 saptamani. Nimic nu mai e ca prima data. Bine, in afara de fericirea din sufletul meu. Sotul cand a aflat a zis un :" e, naaa?? vorbesti serios??". Stiu ca il doreste la fel de mult ca si pe primul, noi dintotdeauna ne-am dorit 2 copii. Dar e mult mai realist, acum stie foarte bine ce presupune un copil dpdv fizic si financiar. Avem un apartament de 3 camere, sotul e bugetar iar eu iau banii de indemizatie pt cresterea copilului. Si tot asta voi lua inca 2 ani si ceva. E greu, nu ne ajuta nimeni cu cel mic. Intr-un fel il inteleg chiar daca la inceput am fost putin dezamagita. Si la mine e altfel, nu mai am timp pt mine, nu mai citesc carti despre sarcina, nu ma odihnesc suficient, nu ma mai prea rasfata nimeni ca sunt gravida. Sunt ocupata tot timpul cu cel mic, el cand vine seara imi preia din treaba, ii face baie, se joaca cu el. Cadem seara amandoi terminati de oboseala. DAR CAND VOR FI 2?
Iti inteleg dezamagirea dar il inteleg si pe sotul tau. Vei vedea ca pana la urma incepe sa se bucure cu adevarat. L-a vazut pe bb2 la eco? Sa vezi atunci. Noi tocmai l-am vazut si am aflat ca e tot baietel si sa vezi cine dadea ieri de baut la servici.....

Cornelia, de Eduard(21 06 2004) si 14+
POZE EDUARD & MAMI & TATI& ECOGRAFII BB2
www.babiesonline.com/babies/e/eduard" target="_blank">Pagina de web a lui Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kover spune:

ce bine am facut cind am postat acest subiect. multumesc de incurajari.sper sa vina cit mai curind schimbarea atitudinii sotului. adevarul este ca nu va fi usor,sint constienta de asta,doar si acest mic puiut ne-a schimbat radical viata.oricum eu sint foarte bucuroasa si ce imi doresc cel mai mult este sa fim sanatosi toti PATRU.inca o data multumiri.Carola

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Stai linistita!! E cum nu se poate mai bine!! Felicitari!! O sa vezi ce mandru o sa fie sotzu' peste putin timp!!

Si barbatu' meu a fost socat cand i-am zis ca eram gravida cu bb 2...si acum il iubeste la nebunie!! Si e asa frumos sa ai 2 copii!

_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

http://community.webshots.com/user/emmaandreea


Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Carola, felicitari!!! si nu-ti mai face probleme, ce crezi ca daca nu aveati nici un copil, nu avea sotul alte griji?!Griji ai toata viata cu si fara copii! Evident ca nu e usor cu 2 copii, dar e minunat! Pina nasti si primul an e un pic mai dificil, dar dupa se mai aseaza lucrurile! Si incepi sa-ti gasesti timp si pt. tine. La noi a fost invers, sotul m-a convins pe mine cu bb2, eu eram cea care isi facea griji ca nu va face fata cu toate! Si uite ca azi bb2 a implinit deja 2 ani, ce repede mai trece timpul! Si de citeva luni am si un servici cu jumatate de norma si ne gindim in lunile urmatoare la bb3 si ultimul. Si iar imi fac probleme, dar stiu ca nu sint singura si ca sotul ma ajuta ff. mult cu copiii, altfel nici n-as fi putut sa lucrez, si e greu da-mi face bine!
Curaj si va fi totul OK.
toate cele bune
narcisa
Patrick 2906.2002 Vivien 27.01.2004

concediu noiembrie Marea Baltica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Cred ca nici nu va inchipuiti ce fericire este cu doi copii, mai ales daca iti doresti doi. Oricat de greu ar fi sa sti ca nu vei regreta niciodata ca l-ai facut si pe al doilea - este asa de frumos, este mai greu, dar nu exagerat, comparativ cu fericirea care o simti tot timpul. Dar vei vedea.
Noi ne-am dorit fiecare copil, dar sa sti ca inainte de a ramane insarcinata cu al trei-lea ne-am tot gandit, daca este bine si pt. copii, cu toate ca noi am avea ce sa le oferim, material si daca s-ar insura acum. Ne asumam si ne-am asumat fiecare hotarare, decizie si nu am facut doi copii si inca unul pe drum, pt. ca asa s-a intamplat ci pt. ca i-am dorit, cu toate ca la noi in tara este o raritate sa-ti doresti trei copii si inca sa-i si faci.
Va doresc la toti multa sanatate, sarcini usoare si multa fericire!

Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga
http://community.webshots.com/user/mcrmiki
Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Carola, la inceput nici la noi nu s-a bucurat omul ca vine al doilea, fiindca firma la cre lucram, a dat faliment, deci eram numai pe salarul lui, insa in final am reusit sa ma angajez in alta parte, si el a mai "digerat" problema, si a fost totul o.k. Recunosc, nu mi-a fost usor, nu-mi este nici acum, dar am doi copii frumosi si sanatosi si asta conteaza!

Gabi+Robert 20.05.1997Lili 17.05.2002
pozici poze iarna 2005/2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Felicitari!

Va fi bine, ai sa vezi!

Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput