Laparoscopie-5

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns florentin156 spune:

tuturorTABITHA, BUN VENIT . Ne bucuram din suflet ca operatia a fost o reusita , toate fetele au fost alaturi de tine . acum odihneste-te si bea multe lichide .in curind vom fi toate gravidute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Hai Tabithuta cu vesti, te asteptam si aici si la Aspirante si la Simptomaticele simpaticele hai sa ne spui ca totul e bine.
Pupi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

Buna, fetelor. Va multumesc tuturor. Ati fost minunate. Amely, stuart, danotino, crinuta71, moniland, adela achim, aventura, jubica, florentin156, claucia si mai ales tu, Liana, va pup pe toate iar cele pe care le-am omis din greseala, le rog sa ma ierte, dar sunt prea emotionata de gandurile voastre bune.

Am stiut tot timpul ca sunteti alaturi de mine si asta m-a ajutat mult.

si acum, sa trec la povestire:

Marti, orele 7.30: am ajuns la spital, la centrul de combatere a sterilitatii, pe scarile in spirala de langa Dep. de Reporiducere umana asistata, la et. 1 (de fapt un fel de mesanin, intre parter si unu). Acolo dna. Viorica Constantinescu ne-a luat una cate una pe cele care uram sa ne internam, ne-a controlat putin pe masa (nu stiu daca mi-a luat ceva, vreo lama, nu mi-am dat seama) si mie mi-a luat 4 fiole mari de sange. Apoi m-am dus la biroul internari, am facut foile si apoi la garderoba, de unde mi-a dat o camasa.

Am urcat la et. 1, si dna. Viorica m-a trimis la salonul 6 (acolo am stat internata). 9i-am dat 100.000 in acel moment)

La orele 11 m-am dus la colposcopie, unde mi-au zis ca colul e curat, rana pe care o avusesem si pe care am tratat-o cu Klion si spalaturi s-a cicatrizat f. bine.

M-am intors in camre si am stat de vorba cu fetele alea dragute care erau ca si mine internate cu diferite probleme. Eram 10 fete in salon. Spre seara avenit o asistenta si mi-a facut o injectie in burta pt. anti-coagulare si apoi clisma, care nu a fost atat de naspa pe cat ma asteptam. I-am dat acestei asistente 50.000 lei. am fost la baie de vreo 2 ori si apoi somn, Toata ziua de marti, adica prima zi de internare, nu am avut voie sa mananc nimic, apa plata cat mai putina si am luat 10 pastile Eucarbon, un fel de carbune medicinal pentru a atenua gazele de a doua zi din stomac.

MArti dimineata, la ora 5.30 ne-au luat temperatura si apoi m-am dus la spalaturi vaginale. Dupa aia mi-a fost putin raum, am mai fost o data la baie dupa clisma de cu o seara inainte si am vomat. Sa nu va speriati: atat afara cat si daca vomati, va fi de o culoare verde inchis. Este de la carbunii inghititi in prima zi.

La 9.30 m-au luat la operatie. M-au dus la reanimare, pe patul unde urma sa ma trezesc, dl. dr. Dobre, anestezistul,mi-a pus cateva intrebari generale si i-am dat 1,5 milioane. Apoi asistenta sefa a venit si mi-a pus o perfuzie si o branula. Mi-a nimerit cam greu venele, dar nu a fost dureros. Ei i-am dat 300.000 lei. La reanimare mi-am luat cu mine tel. mobil, apa, hartie igienica si banii pt. doctorita. Pe la 10 am intrat in operatie. I-am zis anestezistului sa ma adoarma bine, caci cu o zi inainte o fata din salon s-a trezit inainte de a se termina operatia, si chiar daca nu a putut misca sau spune ceva, a simtit ce i-a facut. Mi-au facu anestezie cu 500 (ce-or fi aia) si am adormit pe loc. A, le-am dat caseta ca sa inregistreze. La un moment dat, cred pe la sfarsitul operatiei, ori am visat ori chiar le-am spus sa aiba grija cum ma coase si cu ce, ca nu pot veni la scos fire de la 400 km distanta si anestezistul a ras de mine. L-am intrebat cat e ceasul, ca sa stiu cata durat operatia si mi-a zis ca e 11.30. Am adormit la loc. M-am trezit la reanimare la 12.30 si am inceput sa sun cunostintele, sa le zic ca a fost bine. Dna. dr. Bucur, vazandu-am treaza, a venit la mine si mi-a povestit ce si cum. I-am dat plicul ei (3 mil si o icoana de argint). Mi-a zis ca ovarul drept era plin de aderente, trompa dreapta era foarte incurcata si putin infundata. Ovarul stang avea si el ceva aderente, dar mai putine, In schim trompa stanga era obturata total de un sac de lichid pe care l-au scos. Asadar m-au curatat bine, dar trompa stanga are un pavilion foarte mare, asa ca daca as ramane insarcinata pe stanga, risc foarte mult sa fac o extrauterina. Este de dorit sa facem IAD pe dreapta. La 7.30 m-au dus in salon (i-am dat 50.000 lei celei care m-a dus la salon). Sotul a stat cu mine un pic la reanimare si apoi in salon pana la 9. M-au titnut atat de mult la reanimare deoarece era o comisie de la Guvern in vizita si sperau sa viziteze si reanimarea si aveau nevoie de paciente, nu sa fie gol. Cand m-am trezit am uitat sa va zic ca aveam sonda urinara, dar nu m-a deranjat de loc. La inceput nici nu mi-am dat seama ca o am. Dupa ce m-au dus la salon mi-au scos sonda (am mai dat 50.000 lei acelei asistente)

Am baut putina apa si m-am plimbat prin salon si pe hol sprijinita de sotul meu. LA un moment dat mi-a venit rau si am vomat. Apoi m-am intins pe pat si am adormit (desigur, sotul plecase).

Joi, a treia zi de internare, a fost una normala. Am mancat dimineata un ou si un iaurt, apoi a venit sotul meu, la 12.00 am mai stat de vorba o data cu dr. Bucur care mi-a zis ca luna urmatoare, dupa CM, in a 7 zi, sa merg la Giulesti si sa stau in spital sa fac 3 instilatii (o zi da, una nu), sa vedem daca totul e ok si incepnad cu luan urmatoare, deci martie, sa facem IAD daca ovulez pe dreapta.

Trebuie sa tin un regim desodat, adica fara sare deloc. Ca tratament mi-a dat prednison de 5 mg, 36 tablete, in prima zi 8, apoi 7, apoi 6, pana le termin pe toate (se iau pe stomacul plin). Mi-a mai dat Ranitidina, 16 tablete, 2 pe zi, una dimineata si una seara si Carpicon, 16 supozitoare, 2 pe zi, unul dimineata unul seara.

A zis ca dupa ce ies cu primul scaun (pana acum nu s-a intamplat) pot manca orice.

Pot sa ma spal la operatie, deja m-am spalat si am lasat-o libera, sa se vindece cat mai repede.

Dureri nu am avut, doar asa simt ca e ceva acolo, ca s-a umblat si ca am fost taiata. Ieri m-a intepat putin taietura din dreapta. Mi s-au facut 3 taieturi, una chiar sub buric, mai mare si 2 in dreptul ovarelor, mai mici. Un pic mai sus de cele 2 taieturi mi s-a invinetiti putin pielea, banuiesc ca au prrins-o cu ceva.

Ma doar un pic omoplatul drept, numai cand stau in picioare.

Mi s-a dat concediu medical 7 zile, fara cele 3 din spital. In total: 10 zile, deci pana joia viitoare inclusiv, cu posibilitate de prelungire de la medicul de familie.

Ca m atatea am avut de spus. Nu mi-a fost frica, insa rezultatul nu e chiar cel pe care il asteptam. cel putin m-am lamurit ce si cum. Mi-am vazut la video operatia, dar nu inteleg mare lucru, decat ca erau niste aderente de mama focului pe acolo.

Pentru oricine, stau la dispozitie cu detalii.

fetelor, va multumesc din suflet pentru ca m-ati sustinut, imi cer scuze ca abia acum va scriu, dar am un bebe mic de 4 luni la mine de care azi trebuie sa ma ocup putin. Plus ca sunt atatea de facut.

A, sa nu uit. Cele care va internati la Giulesti, luati-va cu voi vesela, cana, farfurie, cutit, lingura, furculita, lingurita, multa hartie igienica si restul: vata, sapun, prosop etc etc etc. In spital e destul de cald, nu va faceti probleme. In salon este TV si frigider. Va stau la dispozitie cu alte amanunte daca vreti. Ma scuzati ca m-am intins atat de mult.

Va pup pe toate si va multumesc de mii de ori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Tabitha bine ai revenit! Ma bucur ca esti bine.
Ce am inteles eu este ca esti pregatita sa faci un copilas. Da-i bataie!
Ceea ce ti-a gasit poate fi o cauza ca FIV-ul nu ti-a reusit?
Deci in concluzie e bine sa-ti gaseasca ceva (care sa se rezolve) caci atunci se elimina o cauza de sterilitate.

Stai linistita, bea multe lichide si acum ca esti OK (dpdv ginecologic) vei fi cu siguranta de primavara.


Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Tabitha ma bucur ca ai revenit.
Jubica deja te-ai si programat? O sa-ti tin pumnii!
Liana unde esti?

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

gata moldoveancoooooo ai scapat...doamne ce ma bucur..
stai cuminte acum ca sa te faci bine da??

crinutza unde sa fiu mama???????fusai la ex...si..si..uraaaaa il luai....

olteanca


Gabitza

"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Liana FELICITARI! Dar si tu mai faci scoala?! Eu stiam de Lachi numai....Cata vointa aveti voi fetelor!

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danotino spune:

buna tabitha,
fetelor va pup.
tabitha avusasi un tratament mai bun decat "altii" la elias...
ma bucur pentru tine. vai ce bine ca ai scapat. eu sunt sigura ca astea erau problemele tale, de-aia nu ramaneai .aderentele astea sunt tare pacatoase. iti stranguleaza trompele si nu mai iese treaba. ai grija de tine. sa te refaci repede. acum nu-ti ramane decat sa prestezi.
mai sunt pe lista cateva fete la laparo. sa le tinem pumnii si sa fie reusite.
va pup,

danotino

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cicicuta spune:

Tabitha, felicitari si Doamne ajuta ca in curand sa auzim ca esti!
As vrea sa te intreb, sau va sa intreb, care dintre voi poate sa-mi spuna, cate luni trebuie sa astepti de cand faci operatia si pana cand poti incerca din nou de a concepe un?
Presupun ca in aceeasi luna nu se poate nu? trebuie sa treaca 1-2 luni?
va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

crinutza ce sa fac muica ete si io vreau mai mult
danotino
cicicuta io nu stiu da cred ca o luna 2 e suficient..repet e ceea ce creed nu stiu sigur..

olteanca


Gabitza

"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput