Deserturile Nataliei (4)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by otau

Oooo, dar nu era deloc tare. Auzi, sa o modelezi cu mana? Nici vorba de asa ceva! Am respectat intocmai cantitatile scrise de tine, dar cred ca cioco menaj a fost cauza. Data viitoare cumpar cioco adevarata!
Dar sa stii ca tortul a fost foooaaaarte bun la gust. S-a mancat imediat!



Da, asa e, tortul e super bun, parca ar fi o trufa mare. Iar cele citeva felii congelate de mine erau la gust exact ca inghetata de ciocolata, o nebunie. Imi pare bine ca v-a placut si voua.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

Natalia, multumesc pt. raspuns. Logica mea era ca daca il pun in forma de chec, ies mai multe straturi decat normal si ar fi avut nevoie de un intaritor ceva, insa acum e ok am inteles ca degetelele trebuie sa se imbibe bine in frisca, ceea ce nu mai e posibil daca ii pui intaritor/gelatina. Dar m-am razgandit, de teama ca n-o sa iasa cum vreau eu, o sa-l pun intr-o forma obisnuita de aprox. 22*35

As mai avea o intrebare ref. la fingers pe care o fac acum. Degetelele se pun in vasul adanc tapetat sau nu? Caci altfel nu-mi imaginez cum mai scot tortul sa-l pun pe platou...

Sper sa fii prin preajma sa-mi raspunzi ca de nu, fac cum ma taie capul ...

Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by V. Erica

Natalia, multumesc pt. raspuns. Logica mea era ca daca il pun in forma de chec, ies mai multe straturi decat normal si ar fi avut nevoie de un intaritor ceva, insa acum e ok am inteles ca degetelele trebuie sa se imbibe bine in frisca, ceea ce nu mai e posibil daca ii pui intaritor/gelatina. Dar m-am razgandit, de teama ca n-o sa iasa cum vreau eu, o sa-l pun intr-o forma obisnuita de aprox. 22*35

As mai avea o intrebare ref. la fingers pe care o fac acum. Degetelele se pun in vasul adanc tapetat sau nu? Caci altfel nu-mi imaginez cum mai scot tortul sa-l pun pe platou...

Sper sa fii prin preajma sa-mi raspunzi ca de nu, fac cum ma taie capul ...




Dana, eu nu tapetez forma cu nimic, iar cind servesc prajitura, o tai bucati direct in platou (adica nu o mai mut nicaieri) si scot bucatile cu ajutorul unei palete late. Bucata de prajitura isi pastreaza bine forma, ceea ce nu pot garanta pentru un tort intreg. Eu zic sa-l lasi in platoul in care l-ai facut.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

Multumesc, Natalia. Un pt. promptitudine. O sa tin cont cont de sugestia ta.

Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Dana, mult succes in continuare!

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by Balbina
Miha, crema din lapte condensat e iubirea vietii mele. Spune-mi te rog, unde ai gasit lapte condensat in Ro?

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!



Natalia,eu am gasit o doamna de la "prietenii nostri de peste Prut" care poate sa-mi aduca.La noi am cautat prin toate magazinele si n-am gasit,iar vanzatoarele se uitau la mine ca la urs.

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia_c spune:

Vreau sa dau o veste buna basarabencelor, n-am gasit Almete si nici Philadelphia, dar am gasit Mascarpone importata din Germania la Nr.1. Asa ca de azi incolo productia de Brownies va creste surprinzator in Basarabia! Abia astept s-o fac.
P.S. in partea a treia cineva a facut cu Mascarpone si a zis ca a iesit bine prajitura.

lia_c
Happiness doesn't depend on what we have, but it does depend on how we feel toward what we have. We can be happy with little and miserable with much.
William Dempster Hoard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Aoleu, nici tie nu ti s-au intarit trufele? Ai patit ca mine. Eu am dat vina pe Hulala, dar vad ca tu ai folosit Dorna rosie.
Natalia, help! Nu ma las pana nu imi ies trufele alea.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisiacob spune:

E ora 2 noaptea!
Si eu stau pe net!
Am innebunit!
Cu retetele Nataliei in fata!
Le-am facut album!
L-am scos la imprimanta!
Maine ma duc sa-l copertez!
Ma doare stomacul de pofta de nu mai pot!
Acum rod biscuiti!
La 2 noaptea!
Ca sa nu fac ulcer!

DECI....
Duminica e ziua sotului si vreau sa-i fac Brownies.
Daca nu imi iese ma impusc!
Si numai voi sunteti de vina!
Da oricum va iubesc!
Si pe Natalia in mod special!
Va tin la curent!

Floricel & comp.(D.N. 09.09.2004)


Traieste azi ca si cum ar trebui sa mori maine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Cris, am ris de n-am mai putut la mesajul tau.
Eu la fel patesc cind dau peste peste vreo sursa noua de retete de dulciuri pe net. Pina nu le studiez pe toate, nu ma las, iar durerea de stomac la 2 noaptea imi e ruda apropiata.

Cit despre Brownies, o sa-ti iasa sigur, daca respecti intocmai reteta. Un sfat: nu folosi ciocolata de menaj, se pare ca aceasta are ceva in ea ca nu-ti iese reteta cum ar trebui.
Si fa prajitura cu o zi inainte, e mai buna cu cit sta mai mult.
Daca ai timp, citeste subiectele anterioare, unde gasesti comentariile si impresiile celor care au facut Brownies, sint foarte informative.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput