Bebelusi de mai-iunie 2005 (52)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loreen spune:

Beatrice pai din ce tot spui ca faci numai cate putin nu e......da las sa pape Sebi papa bun...iar pentru Alex exploratorul un mare ...
Si mie imi place la patinoar...as merge ore intregi dar sunt doua mari probleme nu am cu cine sa o las pe dansa si nu am patine,poate astea le gasesc de inchiriat,insa Delia devine o problema...

Ieri am fost intr-o vizita la niste prieteni pe care-i vedem in mod frecvent...ce sa va spun ca Delia numai calare pe mine a stat...cum o lua altcineva in brate da-i urlete...si prin casa imi face crize de-astea...Nu stiu cum sa o fac sa "inteleaga" ca mami nu pleca nicaieri eventual lipseste putin...Din cauza asta stau si ma intreb din ce in ce mai serios cand naiba ma intorc la munca ca deja a devenit o obsesie pentru mine...nu pot sa zic o data clara ca-mi face crize exact cu doua trei zile inainte...

A...uitasem...azi de dupa-amiza i-am facut mimozei o banana fiarta in apa care clocoteste vreo 3-4 minute,am zdrobit-o cu furculita si am pus cativa stropi de zeama de lamaie...un deliciu...avea banana o aroma mortala...nu aceeasi parere a avut si Delia...pacat


Alex & Delia
Loreen cu Bianca(15.10.96)si Delia(26.04.05)
"Nu merge inaintea mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot urma; nu merge in urma mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot indruma; mergi alaturi de mine si fii prietenul meu"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cloreta spune:

Androix, am spalat si noi caloriferele ca stam la parter si tot noroiul la noi se strangea. Asta a fost in toamna 2004 si vreau sa spun ca super randament peste iarna, caldura ca la balamuc si noi stam pe colt, frig de obicei.
Balconul l-am inchis si noi acum pe toamna cand am pus termopane si vrem sa mutam un calorifer mic in balcon ca sa folosim spatiul si iarna, balconul are 5 m lungime. Si tot asa trebuie izolat dar la noi cred ca va fi si vata minerala in afara de polistiren.
Loreen, nu mai citi chestii d-astea, nu ai nimic. Imi amintesti de o faza de acum vreo patru ani: citeam intr-un ziar despre legatura dintre figura omului si profilul psihologic, ma rog in mare articolul se referea mai ales la infractori. Ei si erau acolo cateva profile, mai sa vezi ce ne regaseam noi in psihotici si alte nebunii

I-am luat si eu gargaritei un premergator - asta pt ca era destul de ieftin - in ideea ca o va tenta sa dea din picioare pentru ca eu nu am vrut sa iau. De unde?
Pe mine incepe sa ma ingrijoreze situatia asta, face 8 luni si nu vrea sa se sprijine pe picioare. O face rar si de multe ori parca se teme. Cand am fost la doctor pt vaccinul antirujeolic statea teapana pe picioare de parca ii era frica sa nu o parasc dar atunci a fost singura data cand s-a onfipt asa de bine in picioare pentru ceva timp.
Nici nu se taraste, nu ridica funduletul ci da din maini si din picioare si bataie capul de parca isi ia avant dar nu inainteaza decat prin rostogoliri si pivotari in jurrul axului.
Altfel daca o pun rezemata de o perna se sprijina pe coate sau palme direct si se ridica in fundulet, pozitie in care sta fara probleme.
Miercuri sau joi o sa mergem la controlul de opt luni si sa vad ce mai zice doctorita ca pana acum nu s-a impacientat, acum doua saptamani i-a controlat si reflexele, totul e ok.

Cu papa merge binisor, are zile cand papa tot, are zile cand face fitze la papa solida stiind ca va capata bibi. Bea cel putin 500 ml pe zi, sunt multumita. In schimb face kk de 4-5 ori pe zi, m-a omorat, am crezut ca mai scade "productia" daca creste.:)) Doctorita mi-a zis ca e ok daca nu depaseste 6 pe zi dar parca face mult oricum.
Ieri i-am cumparat si olita sa incepem antrenamentul.


Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreen spune:

Cloreta de ce trebuie neaparat sa aiba ceva Teodora la picioare...?!Daca zici ca dr nu a sesizat vreo problema probabil ca asa este...io daca-i mai arat ceva dr.lui Delia cine stie unde ma mai trimite, probabil la vreun lifting ceva...
Pune-o mai des in premergator pana-i da de gust ca se poate misca singura...

Asta a mea sta si cate juma de ora pe oala si nu produce nimic...bag seama ca va fi mult mai greu decat cu Bianca...de fapt asta am constatat de cand era in burta la mine...

Mai fetele care ati inceput munca sau cele care ati hotarat sa stati acasa mai mult cu copilasii spuneti-mi va rog daca stiti vreo metoda prin care sa ma pot decide odata...inautru meu se da o lupta groaznica...nu am chef de munca,dar in acelasi timp ma macina gandul ca-mi va face sefu sicane,vreau sa stau cu fata dar in acealsi timp ma gandesc ca va fi din ce in ce mai greu sa o dezvat de mine...Nu stiu zau ce sa fac...am ajuns sa nu mai am somn noaptea,ma trezesc lac de apa dupa niste vise care dau in cosmar legate de servici...
Scuzati-mi pisalogeala dar ma macina rau de tot problema asta...si zau daca stiu ce sa fac...


Alex & Delia
Loreen cu Bianca(15.10.96)si Delia(26.04.05)
"Nu merge inaintea mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot urma; nu merge in urma mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot indruma; mergi alaturi de mine si fii prietenul meu"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cloreta spune:

Lorren, cand am intrat in concediu m-am gandit sa stau un an dar acum nu m-as intoarce la munca. Poate unde e si primul copil si un copil foooooooooooarte dorit si asteptat vreau sa stau cat mai mult cu fata acasa, sa nu pierd nici un moment important. In plus parca ma bate gandul sa imi fac o afacere pe cont propriu, nu stiu inca ce dar oricum sa pot fi propriul meu stapan si sa nu "cer voie" sa plec de la job daca voi avea nevoie pt copil.
Tu esti la al doilea copil si in mod sigur mult mai pragmatica. Nu stiu daca te putem ajuta noi sa iei o decizie, fiecare isi stie rostul la el acasa. In plus daca zici ca esti depresata:))) poate chiar de jobul tau ai nevoie. Nu stiu ce sa zic, depinde si cum e la locul de munca.
Pupici

Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fran spune:

Buna !
Ioana- incerc sa dau si eu maine dimineata inca o tura pe la Crido, ca mi-a picat fisa sa-i iau si finutului ceva de incaltat, chiar daca pentru mai incolo.
Loreen- mey hotararea nu o poate lua nimeni in locul tau...Da' pot sa-ti zic cum e la mine: cand am aflat de bebe, am zis ca o sa nasc in mai (asta mi-a iesit) si ma intorc in septembrie, la program de 6 ore, chestie de care, de altfel i-am si anuntat la serviciu (siguuuur, ca da). Chestia e ca inainte sa nasc, Petromul fiind cumparat de OMV, si-a mutat sediul central la Ploiesti. Eu lucram la un institut de cercetari, da' vezi ca eram o mare valoare a firmei, asa ca am fost promovata in sediul central-inainte de mutare. E, zic o sa fie un pic mai greu cu naveta, da' asta e. Si am tinut-o pe a mea, ca in septembrie ma intorc. Pai, in septembrie n-am putut ca a lipsit sotul din tara o luna si insemna sa ramana mama singura cu Iepu' toata ziua, apoi in oct. am fost si noi la munte, in nov-era cam frig si urmau si sarbatorile... Acu' le-am zis ca am probleme cu spatele si o sa mai vad cand revin...Prin august, cred, dupa ce ne facem si noi concediul ca lumea. Deci, nu-i mare intarzierea fata de ce am zis la inceput, doar un an... Si, culmea, mie imi place la nebunie ce fac la serviciu. Is angajatul model, lucrez de placere...cand sunt la serviciu
Da' in alta ordine de idei, eu am citit pe undeva ca unii bebei au chestia asta cu frica de straini intre 8luni si un an. E absolut normal, e semn ca au devenit constienti ca mama ii apara de orice, etc. Iepu' n-are problema asta, se hlizeste la toata lumea, da' poate o apuca mai incolo...
A, si inca ceva- daca mai amani, amnanai o data doar, cu o data ceva mai incolo decat crezi ca te intorci. Se oftica la inceput, da' apoi se cheama ca ai venit mai repede, nu ? Bat si eu campii...
Cloreta- Iepu' se ridica in picioare sprijinindu-se cu o mana de orice, merge cu viteza maxima in patru labute, da' in fundulet sta bine doar de doua saptamani. Si rar de tot, ca oricum nu are rabdare. Asa ca eu zic ca fiecare cu ritmul sau...

Fran si Patricia Annelise (05.05.05)
http://community.webshots.com/user/annelise05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina G spune:

Salutare!

Vai da' ce frig e afara!
Am dat cu nasul in ger doar cat am iesit din bloc pana la masina si nu-mi aduc aminte sa mai fi fost vreodata asa de frig!

Androix, si noi avem un dormitor pe colt unde nu se putea sta iarna. De fapt imi aduc aminte ca atunci cand pregatea mama cate ceva si nu mai avea loc prin frigider ma punea sa le duc in dormitor! Ca sa nu mai spun ca nu se putea respira din cauza igrasiei. Insa acum 7 ani am izolat peretii cu un material care am vazut ca se vinde la sul in magazinele cu articole de sport. Nu stiu exact cum se numeste, se gaseste in diferite culori si am vazut ca aduce la textura cu materialul care se pune sub parchetul laminat. O sa ma interesez cum se numeste exact, daca esti interesata. Cert este ca de cand am izolat nu s-a mai facut niciodata mucegai si nici nu mai este frig.

Loreen, nu stiu ce as putea sa-ti spun, sa te ajute in situatia in care esti acum. Eu una stau acasa fara sa primesc macar indemnizatia de crestere a copilului, in momentul de fata nu avem nici un venit nici eu si nici sotul meu, traim din rezervele pe care ni le-am facut inainte, rezerva care se apropie de sfarsit si care nu prevad nici o crestere in viitorul apropiat. Suntem in stadiul inceperii unei afaceri de familie, deocamdata e nevoie de investitie, de profit nu poate fi vorba decat din vara. Cu toate astea nu m-as putea duce la munca, chiar daca as putea sa o las pe Maya cu mama, care stiu ca o ingrijeste la fel cum as ingriji-o eu. De multe ori imi aduc aminte de vremurile cand nu tineam cont cat cheltui, cand imi permiteam sa-mi fac toate mofturile si atunci ma bate gandul sa ma intorc la serviciu insa pentru a-i putea oferi mai multe Mayei de data asta. Insa nu pot lua o astfel de decizie. N-as putea sa stau fara ea. Eu vreau sa stiu ce face in fiecare moment, cred ca orice i se poate intampla acum va avea repercursiuni asupra ei mai tarziu. Deja imi este dor de ea cand era mica, stiu ca acele momente nu se vor mai intoarce, nu vreau sa pierd nici o clipa pe care as fi putut-o trai alaturi de ea. Mai tarziu insa va trebui sa fac ceva pentru ca sunt convinsa ca nu vreau sa devin casnica si nici sa traiesc in umbra ei mereu! Dar startul trebuie sa i-l dau eu, sa simta ca este langa parintii ei si ca este iubita!

Beatrice, pupici pentru Alexutul tau cel vrenic! Maya inca nu a inceput sa exploreze imprejurimile, nici nu vreau sa ma gandesc cum va fi cand o va face!

A! Ce am auzit azi! Cica daca nu merge copilul de-a busilea si o ia direct in picioare, inseamna ca nu mai vrea un fratior sau o surioara! Ce ziceti de asta?! Ce alte "zicatori" din popor mai stiti?



Tina si Maya
Pozele noastre
Botez Maya
Nunta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina G spune:

Fetelor, ce ziceti de asta?
www.overland.com.ro
Este acolo si un filmulet demonstrativ.

Ce zici Fran, e asta o solutie pentru Iepurete?



Tina si Maya
Pozele noastre
Botez Maya
Nunta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefania Nicolae spune:

Buna la fete.

Daria, Ana, Alex si Stefan, sa cresteti mari si sanatosi.
Dragos sa cresti mare, sanatos si impreuna cu garsa de pe 22 sa aveti multe realizari si bucurii.

Andutzy - felicitari pt. proaspatul dintisor, sa creasaca frumos si sanatos.
Laura - vaccinul antirujeolic se face in mana, nu stiu daca e regula, bumbutei i-la facut indreapta. Succes, sa nu doara si sa nu aiba reactii neplacute la el.
Andreeaatan - mai a mea zgatie nu mai vrea sa stea la periat, sau daca deschide gurita scoate limbuta peste dintisori, tu cum procedezi, multumesc anticipat.
Androix - noi avem peretii placati, dar de cand am pus termopane odata cu venirea ierni am facut si mucegai pe 2 pereti, dar am descoperit o solutie care la facut sa dispara si sunt 3 saptamani si nu a reaparut inca sper sa nici nu o faca, se cheama solutie antimucegai si am gasit in bricostor daca nu ma insel de la muresim sau murexin, miroase rau a clor si ustura ochii de la ea trebui aerisit bine ei zic ca in 40 min se duce mirosul dar noi am lasat mai mult deschis si 2 geamuri si parca nu sa dus de tot in ziua aia, bine barbate-miu imi zice ca sunt obsedat ca mie imi miros toate ca lui cica nu ii mai mirosea, a si ne-au zis astia care au montat termopanele, ca o tura de aeriseala trebui sa tina minim 30 minute, de cald si la noi e cald si curge apa in continuare pe geamuri dar eu in nebunia mea il dau si noaptea pe batant macar 15 minute unu din geamuri. Pai nici eu nu am facut mare lucru daca nu dau cel puti 15 kg jos, eu sunt scunda nu am decat 1,60 m si 76,6 kg si din nefericire tot adunate in timp ca in timpul sarcini nu am pus cinestie cate.
Loreen - imi pare tare rau sa aflu ca te incearca iar supararea, eu pot sa-ti spun ce am sa fac eu, am sa stau frumusel acasa pana o face copilu 2 ani ca imi e draga rau si sunt stresata si pt. cateva clipe cand nu sunt cu ea si sunt iesita din casa, ai mei la serviciu deja au angajat o tipa sa ii mai ajute ca al meu coleg nu mai face fata cu toate, asa ca stau linistita, dar tu scumpa fata daca crezi ca te mai scoate din tristete nu te poti duce cateva ore pe zi nu cu norma intreaga, stiu si eu 2, 4 ore. tie si la fete si sa nu mai ai cosmaruri, ce dumnezeu. I-am facut feti fasolica dar nu a vrut sa pape, nu ca ar fi papat altceva, mie imi place cum a iesit, asa in cat maine o portie e a mea.
Mygirl - sanatate multa Alexandrei si .
Elisor - pe unde esti, si mi-am amintit ce vroiam sa mai spun, credeam ca sunt singura care se lupta cu copilu la imbracat, da ma mai linistii de cand te-am auzit si pe tine.
Florentina - eu stiam ca se zice ca mai cere unul(bb) cand e mai marisor si se prosteste mergand debuselea sau se uita printrepicioare stand cu capul in jos. Cat despre aspiraretul ala e interesant filmuletul ala cu pustiulica dar mie mi-ar fi frica sa-l incerc pe bumbu.
Fran - mai chestia asta cu nemancatul feti si eu sustin ca dupa botez imediat a aparut ca pana antunci sugea de mama focului si a inceput brusc, culmea e ca mie imi era frica sa nu mi-o inece drept pt. care am stat langa cazan sa il pazesc pe popa si dupa ce a scos-o si am linistit-o din plans ca nasasa a pus-o repede pe masa asa plangand, am iesit afara si m-am jelit si eu, a venit o baba la mine si mi-a zis sa nu mai plang ca trag rau, imi venea sa-i dau una s-o pun cu craci in sus ca eu nu ma puteam opri din plans.
Bafta mamicilor care sunt in sesiune si taticilor.

Noi am dormit azi noapte dar azi nu am mancat decat adunati 450 ml laptic din care 250 ml de culcare seara si i-am in mare parte sper eu ca nu integral, si asta din cauza unui acces de tuse imputit.
In rest super muci saracuta i-am inrosit nasucul cu stresul de pompat nici sa nu ma mai vada ca incepe sa planga si "mamamama" de imi vine sa o strang in brate sa o fac poster, dar nu mi-a facut febra deloc ceea ce ma bucura imtr-o mare masura.
Mai fete trebui sa ma pun pe toceala asa ca pls nu mai scrieti atat de mult .
Va doresc sa aveti o noapte linistita si odihnitoare si o saptamana frumoasa chiar daca e geroasa.

Poze Bumbutza
Photofilm www.siluette.ro/tmp/botez800x600.wmv" target="_blank">Bumbu Botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NewMami spune:

Dragi mamici si pitici (na ca are si rima) in sfarsit dam si noi buna ziua ceva mai rarut ca nu mai avem timp prea mult de DC. Am mai citi din cand incand cate 1-2 pagini, dar din pacate nu mai pot tine pasul cu volumul scris de voi.
Despre noi cu ajutorul lui Elisor ati mai aflat cate ceva si cel mai important este ca suntem sanatosi. Patrick creste si aproape in fiecare zi vine cu ceva nou. S-a invatat sa se strambe foarte haios cand nu-i convine ceva, sa se traga de orice ca sa se ridice in picioare. Chiar daca nu e suficient de inalta chestia de care se prinde si ajunge pe burtica. Il necajesc din cand in cand dintisorii.
A ajuns mama la noi cu bine si e o adevarata mana cereasca ajutorul ei. Am inceput de o saptamana serviciul si sunt foarte multumita de alegerea facuta. Nu vreau sa supar pe nimeni dar in cazul meu simteam cu fiecare zi care trece ca devin tot mai casnica iar neuronii se imputineaza semnificativ. Stiind ca Patrick e bine cu mama acasa ma face sa stau linistita la serviciu. Am gasit un haos total si nu stiu ce s-ar fi intamplat daca ma duceam inapoi numai in mai. Totusi e bine ptr. amandoi ca mai am 2 zile/ saptmana care le petrec cu el si avem o gramada de activitati impreuna. Din cauza asta timpul meu liber e foarte limitat. Patrick iubeste la nebunie sa fie in anturajul copiilor. De multe ori merg cu el la locurile de joaca ptr. copii si e in culmea fericirii incepe sa chiuie de bucurie si incearca sa le atraga atentia in fel si chip. Nu cred ca vom avea probleme cu mersul la gradi din Aprilie.

Nu mai stiu cine intreba acum vre-o 3 capitole de Sim76. Am vorbit cu ea recent si din noiembrie 2005 sunt in Toronto. Thea e dulcica foc, marisoara cu niste ochi albastrii superbi.

Elisor,ca ai transmis mai departe mesajul meu. Sper sa ne auzim si online intr-una din zile. Pupici micutei printese.

Albumele cu pozele lui Patrick le-am facut private,nu mai vreau sa fie publice si la vederea tuturor, asa ca daca vrea cineva sa le vizioneze sa-mi trimite-ti adresa de e-mail ca sa va pot invita.

Multa sanatate tuturor bebeilor si numai bine va dorim .




NewMami & Patrick Ryan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreen spune:

Neatza...

LA MULTI ANI Dragos Octavian...

E o vreme caineasca aici...nu cred ca au fost temperaturile prognozate de ei,insa bate vantul asta in draci...

Multumesc mult fete pentru ajutor...in viata mea nu am mai trecut rintr-o asemenea nehotarare si-mi vine sa-mi dau pumni in bot ca sunt atata de mamaliga...
Nu am nici o cariera de succes,atata timp cat esti la stat esti plafonat din start,apoi la servici dupa cum se prefigura dinainte de a pleca atmosfera este de toata jena,vanatoare de vrajitoare in toata regula,plus ca-mi vine sa urlu cand ma gandesc sa o las pe Delia cu femeia chiar si pentru cinci minute...la Bianca eram foarte relaxata la chestia asta,acum nu stiu ce naiba am...poate daca ar fi fost mama,probabil ca eram la servici de anul trecut...
Nu stiu ce sa fac...dar promit sa nu devin sacaitoare...
Si ca sa mor in stil chinezesc acuma de dimineata cand m-am dus sa-mi iau plodu din patut,ma vede si cu ochii la mine,incet,imi spune ma-ma...nici un dubiu ...m-am inmuiat precum carpa

Cloreta sa sti ca nu-s mai experimentata ca-s la al doilea...mai ales ca e o diferenta ca de la cer la pamant intre ele,inca din momentul "facerii"...

Florentina aia mare a mea nu a mers de-a busilea deloc...si cu toate astea are o sora,nu ca m-ar fi interesat ce crede ea despre asta
Iar despre folclorul babesc sunt o gramada dar care la noi cel putin s-au dovedit doar folclor...singura chestie care cat de cat a fost reala este aia cu miscatul in burta...adica afara este invers de cum e in burta...

Stefania imi pare rau ca nu a mancat Bumbu bunatate de fasolica...eu i-am facut mimozei ieri supa de rosii cu galuste si a halit...azi are chiftelute marinate cu piure...abia astept sa vad daca-i place ca eu as manca zilnic asa ceva...

Fran si pe mine m-a scarpinat undeva sa le zic ca in ianuarie sigur ma intorc...si uite ca mai este putin si se face februarie...la fel ca si tine eram lesinata dupa ceea ce faceam la munca...insa cred ca in urma travaliului mi s-a resetat cheful de munca


Alex & Delia
Loreen cu Bianca(15.10.96)si Delia(26.04.05)
"Nu merge inaintea mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot urma; nu merge in urma mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot indruma; mergi alaturi de mine si fii prietenul meu"



Mergi la inceput