Bucataria fara foc (raw food) - retete?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

salata de castraveti cu iaurt ( a nu se confunda cu tzatziki...)

castravetii ( 2 buc.)de sera se taie cuburi nu prea mici, se adauga doi catei de usturoi taiati marunt ( nu zdrobiti) si sare, se lasa citeva minute sa se amestece gusturile si se adauga iaurt ( cremoso sau din ala care seamana cu smintina) si un pumn de boabe de porumb.

Nu exagerez, pot minca un lighean de salata din asta! Pe cit e de simpla pe atit e de gustoasa.

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

Daniela,

boabele de porumb nu sunt crude, asa ca reteta e buna, dar nu e numai cu cruditati, in afara de cazul in care pui boabe de porumb crude - de la stiuleti inca necopti

"Trebuie-n viata sa te grabesti incet de vrei la timp sa-ntirzii - Pavel Stratan, Amintiri din Copilarie, III"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

ma intereseaza in continuare retete de bucatarie fara foc si ca sa extrapolam putin...retete vegetariene fara foc!
A mai mincat cineva piine de la Elta?

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

Daniela,

unde se gaseste piine de la Elta?

stiam o reteta de piine fara foc dar trebuie uscata la soare - ai incercat?

Am vazut astfel de piine odata la Megaimage



" Cita luciditate, atita drama - Camil Petrescu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

http://www.eltauniversitate.ro/

nematics, uite aici poti sa vezi despre ce e vorba...eu am cumparat de vreo citeva ori, de asemenea mai poti studia putin pe site poate mai gasesti informatii ajutatoare.
Eu le cumpar de la magazin, nu prin comanda online si nu stiu daca se pot comanda din alte tari...
Poate iti foloseste informatia sa-ti faci macar o idee...

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

Daniela,

multumesc pentru link - foarte interesant!

Aici in US exista interes pentru astfel de mincaruri si am vazut la cineva un uscator de alimente care usuca la o temperatura constanta, sub 37C, aerisind incontinuu, orice iti trece prin minte: felii de rosii, banane, legume, piine, biscuiti gen chips samd.

Crezi ca se gasesc si in Romania?

Iuliana

" Cita luciditate, atita drama - Camil Petrescu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Ati incercat sa mancati crude:ciuperci,dovelcel alb/verde,brocoli&conopida(astea vad ca le-ati incerat),pastarnac,varza de bruxelles,dovleac.Mie imi plac mult,nu pap doar raw food m-ar tenta dar acum nu poci ca inca alaptez.M-am apucat de mancat mai sanatos in speranta ca voi mai da jos din tonaj


de fetita cu fundita

Uite atat suntem de mari


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

[quote]Originally posted by nematics

Daniela,

multumesc pentru link - foarte interesant!

Aici in US exista interes pentru astfel de mincaruri si am vazut la cineva un uscator de alimente care usuca la o temperatura constanta, sub 37C, aerisind incontinuu, orice iti trece prin minte: felii de rosii, banane, legume, piine, biscuiti gen chips samd.

Crezi ca se gasesc si in Romania?

Iuliana, nu am auzit de aparatul asta dar cred ca tare buna treaba face, eu am mincat rosii uscate la soare si pe urma marinate...mi-au placut la nebunie!

uite si niste retete:
http://www.slabire-sanatate.ro/articole/bucatarie.php

si
http://reclama ilegala - conmsidera acesta un avertisment/content/show_article.php3?article_id=2201&page_nr=1


Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput