Multi "credit"

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

yank, nu te supara mai pe bietul om...oricum mai nou bancile isi asigura portofoliile de credit...lasa omu in pace, daca ai putut sa-l ajuti, foarte bine...lasa-l in plata lui si nu-l da afara...vina e a bancilor ca mai nou exista o baza de date in care se poate vedea expunerea pe care o are respectivul in sistem. Abuzul e facut de angajatii din banci care i-au dat credite, ca au inchis ochii...



ce-si face omu' cu mana lui se numeste lukru' manual ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gangurici_licurici spune:

Yank, nu va veni nimeni sa va ceara voua banii, atata vreme cat nu ati fost giranti/garanti pentru salariatul vostru. Chiar daca banca ajunge la executare silita si nu are ce sa-i ia tot nu vine la tine sa-i platesti angajatului ratele, ci va face o plangere penala, va bloca pasaportul astfel incat respectivul sa nu poata parasi tara, etc., dar impotriva voastra nu se poate face nimic, asta e sigur.
Asa cum spunea si Mihaela, daca a fost o adeverinta tip a bancii/bancilor, e posibil sa fiti obligati sa anuntati daca respectivul nu mai lucreaza la voi (de obicei in termen de cateva zile de la incetarea contractului de munca)- dar chiar si asta e in general cerut daca e vorba de descoperit de cont pe cardurile pe care se vireaza salariile. Daca adeverinta e data pe un formular de al vostru ayunci nu e cazul nici macar de asta, atata vreme cat informatiile de pe ea sunt reale, nu ai nici o problema.
Numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yank spune:

quote:
Originally posted by roxana1974

yank, nu te supara mai pe bietul om...oricum mai nou bancile isi asigura portofoliile de credit...lasa omu in pace, daca ai putut sa-l ajuti, foarte bine...lasa-l in plata lui si nu-l da afara...vina e a bancilor ca mai nou exista o baza de date in care se poate vedea expunerea pe care o are respectivul in sistem. Abuzul e facut de angajatii din banci care i-au dat credite, ca au inchis ochii...



ce-si face omu' cu mana lui se numeste lukru' manual ...



Nu ai inteles,m-a deranjat faptul ca s-a dus la fiecare din asociati sa ii semneze cite un formular,bazandu-se pe faptul ca noi nu o sa vbintre noi,ceea ce s-a si intamplat o perioada de timp,apoi intr-o discutie unul a zis,pai i-am semnat lui Tibi o adeverinta pentru Raiffeisen.Pai si eu i-am semnat ptr BCR,celalalt,pai si eu pentru banca cutare si cutare.You got the picture? IN rest nu am nimic cu omu`

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

quote:
Originally posted by yank

quote:
Originally posted by roxana1974

yank, nu te supara mai pe bietul om...oricum mai nou bancile isi asigura portofoliile de credit...lasa omu in pace, daca ai putut sa-l ajuti, foarte bine...lasa-l in plata lui si nu-l da afara...vina e a bancilor ca mai nou exista o baza de date in care se poate vedea expunerea pe care o are respectivul in sistem. Abuzul e facut de angajatii din banci care i-au dat credite, ca au inchis ochii...



ce-si face omu' cu mana lui se numeste lukru' manual ...



Nu ai inteles,m-a deranjat faptul ca s-a dus la fiecare din asociati sa ii semneze cite un formular,bazandu-se pe faptul ca noi nu o sa vbintre noi,ceea ce s-a si intamplat o perioada de timp,apoi intr-o discutie unul a zis,pai i-am semnat lui Tibi o adeverinta pentru Raiffeisen.Pai si eu i-am semnat ptr BCR,celalalt,pai si eu pentru banca cutare si cutare.You got the picture? IN rest nu am nimic cu omu`

Life`s a bitch and then you die




ba am inteles, ca s-a fofilat si v-a ascuns intentiile sale, aproape ca a mintit...e naspa, dar in final bine ca nu se poate intampla mai nimic...



ce-si face omu' cu mana lui se numeste lukru' manual ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

Sugestie generala, si te rog, Yank, sa n-o iei personal.
O buna organizare a firmei, in care doar o singura persoana (cu suplinitorul) lui poate semna anume hartii evita astfel de situatii. Am ajuns la aceasta "adanca" cugetare dupa ce am facut de doua ori aceeasi plata, una eu, una un coleg, si el cu drept de semnatura. Si de atunci, ne-am impartit sarcinile, chiar daca reprezentam si conducem firma in aproape aceeasi masura. Unul semneaza corespondenta, adverinte, adrese, contracte etc, celalat ordine de plata, deconturi si mai stiu eu ce.
Asa, nu mai apar confuzii.


Mergi la inceput