Copil fara tata vs. ultima sansa ?!

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Cati73,

Sincer, nu stiu de unde ai tras concluzia ca vreau copilul lui "ca sa il agatz".

Vreau copilul lui pentru ca, din momentul in care l-am cunoscut, am inceput sa imi doresc cu disperare un copil.
Pentru ca asta imi inspira.
Pentru ca eu, in subconstient, l-am ales ca tata al copiilor mei.
E un instinct pe care il au si animalele: nu stiu daca ai observat, dar si femelele din orice specie isi aleg masculii cu care fac pui.
Si nu-i cresc impreuna.

Eu vreau puiul lui.
Chiar daca am o relatie cu el in continuare, chiar daca nu.
Ce ti se pare asa ciudat?

Daca as fi ramas insarcinata cu el natural, probabil nici macar nu l-as fi anuntat....
Din pacate, n-am putut, asa ca trebuie sa colaboram in vederea FIV.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami30 spune:

Elise si eu imi traiesc oarecum ultima sansa anul acesta. De fapt mai am 7 luni de incercari pana imi expira ultimatumul dat de doctor inainte de FIV.
Ma intreb ce as face in locul tau. Personal cred ca as renunta, neavand curajul sa ma inham de una singura la asta, facandu-mi planuri cum ca ma va ajuta mama sau bunica, sau vecina, pentru ca in astfel de situatie pe "el" l-as scoate din schema.
Ideea e ca multi barbati isi doresc un copil, putini sunt insa cei care se implica realmente in cresterea lui. Dar cand nici relatie nu e.. ce se va alege totusi de bietul copil?
Imi doresc un copil, enorm. Insa nu vreau sa gandesc egoist. Vreau un copil pentru mine si pentru sotz, pentru noi, rod al iubirii noastre pe care sa-l crestem impreuna, si pentru care sa muncim impreuna. Nu vreau un copil pentru mine. Nu pot sa gandesc egoist in privinta aducerii pe lume a unui copil, fie ea si ultima sansa.
Acum, in disperarea pe care o traiesti iei putine elemente in calcul. Vezi doar "BEBE" in fata ochilor, fara sa iei in calcul cresterea lui fara tata, greutatile pe care le vei avea. Acum esti dispusa sa accept o jumatate de tata. Dar daca jumatatea aia de tata va renunta la bebe pentru o alta femeie pe care o va intalni. TU ai totusi niste asteptari in ceea ce il priveste, iar el iti ofera tie niste promisiuni.
E greu sa iti dea cineva sfaturi. Eu te-as sfatui sa astepti fie pana va impacati fie pana iti vei gasi un alt barbat cu care sa poti face acel FIV. Sau problemele tale nu iti lasa loc de asteptare asa indelungata?
E greu. Sper insa sa ai maturitatea sa nu gandesti egoist. Sa nu gandesti copilul doar pentru tine, doar pentru ca e ultima ta sansa. Un copil trebuie sa fie facut din doi oameni si trebuie sa fie o munca de echipa. Incearca a faci un copil care sa se numeasca "al vostru". Daca reusesti asta atunci cu adevarat te vei bucura de el. Altfel s-ar putea sa-ti reprosezi mai tarziu. Viata ta nu depinde de acest copil, ci acest copil depinde de viata pe care o vei avea tu....



cami




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Cami, asa e: nu mai am timp.
Trebuie sa fac copilul acum, anul acesta, sau sa nu-l mai fac niciodata.

Tu ce ai face in locul meu?
N-ai mai face deloc?
Niciodata?
L-ai face cu banca de sperma?
L-ai face cu barbatul pe care il iubesti - chiar daca relatia e incerta?

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cati 73 spune:

Salutare!
Leditia(cu d?), inteligenta nu prea are legatura cu...indragosteala.
Elise, mi se par ciudate mai multe chestii:
-paralela cu ...instinctul animalelor;
-daca esti hotarata sa faci copilul, de ce ai mai deschis subiectul?
In rest, Cami s-a priceput sa expuna mai bine punctul meu de vedere...Ai tu niste "asteptari", ca sa nu spun intentii de "agatat".
Hai sa ne impacam, va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Mey, daca cineva deschide subiect pe DC este pentru ca asteapta pareri ... Si-apoi ati fost careva disperata ani la rand sa aveti un bb ? Sa faceti tratamente peste tratamente fara rezultat ? Sa auziti ceasul biologic cum ticaie ... si cum trec orele, anii ... si sa auziti ca mai aveti poate 10-11 luni sa reusiti un bb cu FIV, dupa care .. gata. Se termina visul de a da nastere unui copil ...


Daria & Giulia (2004 08 16)
Haideti la bazar sa-l ajutam pe ALEX !
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Mie mi se pare absolut normal sa alegi ca tata al copilului tau, daca te-ai decis irevocabil sa ai acest copil in orice conditii, barbatul pe care il iubesti. Daca as fi nevoita sa apelez la FIV, chiar as vrea sa stiu ce fel de om este cel care va fi tatal biologic al copilului meu. Si daca as putea sa aleg un om pe care il admir, il respect, sau chiar il iubesc/l-am iubit cum e cazul lui Elise, as fi foarte fericita. Pentru ca as regasi in acel copil trasaturi de caracter pe care mi le doresc la cineva.

Cati, tu nu ai urmarit povestea lui Elise, de aceea poate parea intr-adevar ca ea doar cauta o metoda prin care sa isi tina sotzul alaturi. Dar te asigur ca nu e asa .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

quote:
Originally posted by cati 73

Salutare!
Leditia(cu d?), inteligenta nu prea are legatura cu...indragosteala.



Cati,poate asa o fi,insa cum spuneam,daca ai face acea remarca la adresa mea as lua-o ca pe-o jignire la adresa inteligentei mele.De ce?Pt ca sunt destul de inteligenta,zic eu,sa stiu ca un barbat n-o sa stea niciodata cu tine,doar pt copil,iar o femeie care ar gandi asa,se amageste aiurea...in plus eu chiar nu suport genu' asta de femei.(care toarna un copil,ca uite asa(poate) le iau partenerii de neveste,ori zic ele,ca ii tin "legati")Plus ca niciodata,dar niciodata, n-as face asa ceva si n-as fi fericita daca as sti ca barbatul de langa mine sta cu mine pt copil si nu ca m-ar iubi.nu as putea sta cu un barbat in conditiile astea.
Cred ca acum mi-ai inteles punctul de vedere.
ps: si da,cu "d" ca-s unica si speciala.
pupici.
ps2:eu chiar nu-s suparata pe tine,ne-am spus parerea,civilizat,deci chiar n-as avea de ce sa fiu suparata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Originally posted by cati 73

Salutare!
Leditia(cu d?), inteligenta nu prea are legatura cu...indragosteala.
Elise, mi se par ciudate mai multe chestii:
-paralela cu ...instinctul animalelor;
-daca esti hotarata sa faci copilul, de ce ai mai deschis subiectul?
In rest, Cami s-a priceput sa expuna mai bine punctul meu de vedere...Ai tu niste "asteptari", ca sa nu spun intentii de "agatat".
Hai sa ne impacam, va pup!



Cati73,

intentia nu e sa ne certam - ce deschideam topicu' la Zona Zoster in cazu' asta si intrebam clar "cum sa ne agatam barbatii?"

Parerea mea despre mine e ca sint frumoasa, desteapta si independenta.
Si modesta, in caz ca n-a reiesit pina acum!

Si da, imi iubesc barbatul pina la disperare si inapoi, vreau un copil cu el din acest motiv - dar il pot iubi si de la distanta, in caz ca se impute treaba, cum s-a intimplat recent.

Btw: pe langa bebeul pe care poate o sa il am cu el, poate nu (pentru ca el este in analize genetice) vreau sa infiez un bb.

Si crede-ma ca n-am nimic cu tatal acelui bb.... nici nu-l cunosc!!

Oricit ti s-ar fi parut de ciudata paralela cu animalele, si noi, in "profunda noastra spiritualizare", avem niste reminescente de instincte - de conservare, de reproducere, materne....

La mine, asta se numeste debutul instintului matern.
Adica, corelat cu bb.
Pe ala sexual, legat de prezenta masculului, il am demult.

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami30 spune:

Elise, nu stiu ce-as face, dar sigur nu m-as grabi. Poate ca primul pas pe care trebuie sa il faci este sa restabilesti comunicarea cu sotul tau si sa vezi daca mai aveti ceva de salvat din casnicie si daca merita sa o faci. Daca iti pui problema unui copil cu el si spui ca nu ai rabdarea sa te mai impaci cu el atunci trebuie sa iti pui un mare semn de intrebare. Un copil iti va cere si mai multa rabdare si maturitate. Incepe cu sotul apoi continua cu copilul daca te hotarasti.
Eu una am decis dupa un esec intr-o casatorie anterioara ca nu voi face un copil decat in clipa in care voi simti ca acest copil va fi un dar pentru familia mea. Sentimetul asta a venit insa destul de tarziu: s-ar putea sa nu-l mai pot face. Uneori imi spun ca poate nu-mi doresc suficient de mult un copil pentru ca el sa vina, insa realitatea e diferita. Raman la parerea mea ca un copil trebuie sa reprezinte rodul iubirii si responsabilitatii maxime din partea amandurora.
Dar, din nou, e doar parerea mea. Eu te sustin in orice decizi, dar promitzandu-ti tie ca decizia o iei cu maturitate si nu doar din disperare.
As putea sa-ti povestesc mai multe, ai putea citi povesti triste, dar nu de asta ai tu nevoie acum. Cel mai bine este sa discuti cu partenerul tau. In joc este viata unui copil pentru care trebuie sa facem totul.

Pentru cati73 n-am avut nici o secunda de a exprima prin cuvantul "asteptari" vreun sens apropiat de "agatat". Asteptarile se refereau la altceva si chiar daca ar fi fost sa fie asa, e o femeie, care il iubeste pe barbatul care a inselat-o si are voie sa gandeasca in sensul asta. Oricare dintre voi ati face la fel in situatia ei. Nu spune nimeni ca e bine, dar nici nu e de acuzat.

Elise ai grija de tine!!


cami




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Fetele,
dar chiar este atat de imposibil sa-ti doresti un copil cu omul iubit pur si simplu pentru ca vrei un copil, ca asta este lucrul pe care il mai doresti in viata asta, ca le-ai realizat pe toate ? Sa nu mai punem ca si respectivul vrea acest copil.
Chiar nu ati vazut copii normali, crescuti de parinti care nu mai impart acelasi pat ? Toata lumea provine din familii echilibrate, unde este doar armonie, dragoste, intelegere ?

Ufff, nu va suparati pe mine, am fost si io disperata sa am un bb al meu

pentru voi toate !!!


Daria & Giulia (2004 08 16)
Haideti la bazar sa-l ajutam pe ALEX !
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput