Copil fara tata vs. ultima sansa ?!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Dar e ultima mea sansa de a "da viata".
Un copil pot sa adopt si mai tirziu - si chiar am de gind sa o fac, pentru ca vreau 2.

Dar sa IL NASC nu pot decit acum.
Si nu-mi pot programa sa imi refac viata in maxim 6 luni un an, cit mai am eu sanse sa fac copii.

Sint convinsa ca un bb are nevoie de echilibru.
Dar acum nu i-l pot da.
Si nu mai am timp sa astept.

Asta ma si framinta, de fapt....


Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caroline spune:

Si care e diferenta dintre un copil infiat si unul nascut de tine?

Nici una. Poate doar pentru oamenii cu prejudecati. Ce conteaza "detaliile tehnice" in care un copil a venit pe lume, conteaza enorm "detaliile psihice" in care va fi obligat sa traiasca. Formarea lui ca om intreg, fara complexe, depinde de asta.



Ca nu te-nalti de jos pana nu cazi
Cu fruntea-n pulberea amara,
Si de re-nvii in cantecul de azi,
E c-ai murit in plansetul de-aseara.
(Radu Gyr)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Caroline,

sint de acord ca INTRE COPII nu e absolut nici o diferenta - ca sint facuti de mine sau nu.
Dar pentru mine - egoist, daca vrei - pentru experienta mea de femeie, VREAU sa pot da nastere unui copil, daca tot mai am aceasta sansa fie si pe termen limitat.


Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

cand te hotarasti sa faci un copil nu ai nici o garantie: ca vei fi o mama buna, ca va fi un tata bun, ca ai sa gasesti sau nu un barbat cu care sa-ti imparti zilele pana la batranete si el , la randul lui, va fi un tata bun sau nu... si tot asa. Sunt familii fericite, in care dorinta unui copil vine doar sa implineasca aceats fericire, si dupa ce apare copilul se destrama sau se intampla ceva si un parinte dispare. In viata nu-ti da nimeni garantii, ai doar vise, dorinte, planuri si puterea si norocul de a le implini.
Nu cunosc mamici/tatici singuri, dar cunosc familii in care copiii stau de luni pana vineri la bunic si in weekend merg la parinti. sunt super rasfatati si ... un pic altfel decat altii. este asta o familie perfecta, va fi acest copil fericit si implinit...? Cine stie...?? Sau invers, copii cu un singur parinte care isi idolatrizeaza si respecta parintele si stie ca oricand este acolo pt el. Eu cred ca ASTA este cel mai important, nu daca ai 1 sau 2 parinti.
Am vazut aseara o emisiune (fetele din DE, la SternTV) unde o fetita de 7 ani, cu DOI parinti, aproape a murit de foame si a fost internata de nenumarate ori in spital cu coaste rupte si vanatai si vai de capul ei, saracutza, ce de batai a primit. A fost salvata in ultimul moment insa e handicapata sufleteste pe viata (acum are 22 ani). Este ASTA "modelul" de familie??
Ce vreau sa spun este ca nu putem planifica totul in viata, viata nu e asa cum ne-am dori si trebuie sa luam ce e mai bun din ea, asa cum este.
Elise, habar nu ai acum la ce te inhami, sa cresti un copil este munca "de negru", cum scria cineva pe aici dar cu referire la alt subiect. Este un efort pe viata si nu mai ai vesnic liniste. Insa daca nu il faci ai sa te intrebi o viata (aceeasi! viata) ce ai facut si de ce ai lasat sa treaca pe langa tine. Asa ca, parerea mea, daca vi-l doriti amandoi, fa-l. Nu ai de unde sti ce-ti rezerva viitorul, tot ce stii acum e ca ai sa-l iubesti mai mult decat orice pe lume si eu cred, ca mama de 2 copii, ca este suficient. Asta are nevoie un sufletel mai mult decat orice: iubire.

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

ELISE - tu in adnacul sufletului tau ce vrei?
ACUM ce vrei?
nu te gandi ce o sa fie.
indeferent ce iti vei imagina tu ptr viitor se va intampla dar in alte nuante.

deci
ACUM CE VREI TU?
tu si numai tu.nu sotul nu vreo ruda nici altcineva.
e vorba numai despre tine.tu iti vei asuma raspunderea.
nu se pune problema daca vei face fatza sau nu.asta ai s-o vezi la momentul potrivit.

eu am niste vorbe "VREU!POT!SI VOI REUSI!"



jo si alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

valeu mama!dar stiu ca ai probleme nu gluma.
of.
acum am vazut mesajul lasat de tine de pe celalalt subiect.
si eu care credeam ca problemele mele sunt grave.
nu pot sa zic decat "multa tarie sufleteasca!si mult curaj in actiunile tale!"

jo si alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Jo... multumesc.
Asta e , o sa merg inainte... ca inapoi nu mai pot.
Si sper sa ma vad curind - ar compensa toate nenorocirile din ultimul timp.

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Elise, prima reactie de om normal ar fi sa nu faci copii fara sa ia un sot iubitor. Insa daca stau sa ma gandesc, nu numai la situatia mea, ci si a altora de aici de pe forum, am un sot care cica lucreaza si vine obosit acasa (si eu, dar oboseala mea nu conteaza...) si de fapt imi cresc copiii impreuna cu mama, el se implica foarte putin. Asa ca parerea mea e sa-i dai bataie si sa faci bb-ul pe care ti-l doresti atat de mult. Cu ei sau fara ei, tot noi suntem persoanele principale in viata copilasilor nostri. Chiar si in sarcina si in timpul lauziei degeaba avem nevoie de ajutor, ca tot singure trebuie sa ne descurcam. Asta e. Daca ai pe cineva apropiat (mama, sora, matusa, etc pe care te poti baza din cand in cand, e perfect. Iti va fi greu, dar daca ma gandesc bine, cu sot mi-e mai usor financiar, insa am o gura de hranit in plus, un morman de haine nespalate in plus- acum nu vorbesc de partea emotionala), si daca acel om mai si creeaza probleme- bea, te inseala, bate copiii, etc, atunci mai bine fara tata. Stiu ce inseamna sentimentul ca nu esti capabila sa faci copii, si stiu si ca atunci te vei simti om intreg, femeie adevarata, cand vei vedea cele doua dungi la testul de sarcina. Iti tin pumnii, si ai sa vezi ca va fi bine. Si daca te vei impaca si cu sotul tau, si veti avea o relatie mai buna ca inainte- acesta va fi bonusul tau

Gabi+Robert 20.05.1997Lili 17.05.2002
pozici poze iarna 2005/2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Gabi,

O am pe maica-mea, care sta relativ aproape si cred ca o sa ma ajute. E topita dupa copii, si spune ca si ea ar mai face acum 2-3 daca s-ar mai putea, mai ales ca a iesit la pensie si are timp.

Oricum, cel putin in primele luni, probabil o femeie care a mai crescut bbi e mai de ajutor decit un barbat care se uita la nou-nascut ca matza in calendar.

In ce priveste impacatul.... totul e posibil. Dar nu acum. Poate, daca a avea un copil o sa il maturizeze si o sa inteleaga ce inseamna o familie versus jocurile lui private.... poate atunci o sa reusim.

Deocamdata nu mai am nici incredere, nici disponibilitatea afectiva necesara sa il primesc in viata mea din nou.

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Elise, daca ai o mama milionara de timp liber, nu mai sta pe ganduri! In rest, daca va impacati, e bine, daca nu, si asa-i bine. Insa daca vei fi dispusa sa-l primesti inapoi, va trebui sa stabilesti niste legi mai dure, un copil are nevoie de stabilitate si nu de femei de pe net! Mai bine stabilitate fara tata decat scandaluri, tati pleaca, tati vine, etc...

Gabi+Robert 20.05.1997Lili 17.05.2002
pozici poze iarna 2005/2006

Mergi la inceput