Topul restaurantelor din Bucuresti (2)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns radu300 spune:

Despre Casa Bucur o sa va spun eu cateva lucruri pentru ca am fost acolo. Locatia este ok, daca ai un numar mai mic de invitati (Raluca stie care este capacitatea, eu la asta nu m-am gandit sa intreb). Masa a fost OK, ospatarii la fel, este dragut ca poti iesi seara pe terasa sa te aerisesti. Ce nu mi-a placut ar fi impartirea pe saloane. Dar asta depinde de fiecare. In rest, acustica era buna, mirii au fost multumiti, invitatii la fel.


"http://community.webshots.com/user/pentrununta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

Balkina, sef de sala am avut-o pe d-na Nuti Morar, fiindu-ne, la randul nostru, recomandata. Bucatar a fost d-l Octavian (si nu mai stiu cum), care s-a intrecut pe sine! Portiile sunt foarte generoase, iar sarmalele zici ca-s facute de mine : cat palma! .
Cofetareasa, una singura - d-na Sanda Tasca - e o dulceata de femeie. Am avut de la ea saleuri, prajituri si tort. Toate sunt pregatite atunci, iar tortul e gata cu o ora-doua inainte de a-l servi.
Tuturor trebuie sa le dai de inteles ca ii vei rasplati pentru munca lor (cu atat mai mult cu cat ei au program doar pana pe la 9 - 10 seara); dupa aia, negociezi!
Restaurantul nu se ocupa de decorare; pentru asta, am apelat la Raluca noastra....si-am facut o alegere mai mult decat inspirata.
Despre aranjarea oamenilor la mese, nu stiu ce-as putea sa-ti spun...cu toate ca si noi am avut doua saloane, n-am putut sa-i bagam in cel mai mic pe colegii de serviciu...din simplul motiv ca nu am avut asa ceva . Drept pentru care, in salonul mic am bagat neamurile socrilor mei, cu ei cu tot . Si toata lumea a fost multumita!
Daca mai ai nedumeriri, iti stau la dispozitie!

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginotte spune:


A facut cineva nunta la COS (Casa Oamenilor de Stiinta) - salonul de la demisol? Eu am stabilit pentru iulie si cand am fost sa vad era OK (nu era nici o petrecere). Am aflat insa, de la cineva care a trecut pe acolo cand se sarbatorea un botez, ca era foarte mult fum. A mai patit cineva la fel? Ce minusuri ati mai adauga?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shoni spune:

Buna fetelor. Sunt noua venita pe forum. Am nunta pe 17 iunie 2005 la restaurantul Lido. A auzit cineva ceva despre restaurant? Noua ne-au placut atmosfera, locatia. Dar nu am auzit parerea cuiva care a fost la o nunta acolo, chiar m-as simti mai bine sa stiu dinainte puncte tari/slabe. Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinalumi spune:

bine v-am gasit miresicilor.pentru ca m-am hotarat ca la anul sa fiu mireasa cu drepturi depline apelez la ajutorul vostru.dupa ce am citit cele 35 de pagini de discutii si am mai cautat si pe net aproape ca m-am hotarat sa aleg drept locatie Clubul Polo Floreasca.rugamintea mea este sa imi spuneti daca stiti cat mai este la ei meniul si cu cine trebuie sa vorbesc acolo (ma gandesc ca s-au mai modificat preturile de cand au facut shobo si ibordea nuntile).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinalumi spune:

shoni pe tine cat te-a costat meniul la Lido?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi_turbat spune:

MADAME IONESCO, in persoana, va ureaza O SAPTAMANA GROZAVA!

si, la o sa va spun ultimele barfe!

Dragelor, hai sa va spun o super chestie: nu stiu cum s-or fi simtit altele dupa ce s-au casatorit, da' eu nu simt NIMIC ALTFEL! M-au tot intrebat o gramada de invitati "cum este sa te simti maritata?" si a trebuit sa fiu diplomata, se intelege, dar, serios,cum ar trebui sa simt? O sa le intreb pe miresele de 2005 cum a fost la ele.
Dar, ca sa dau un verdict: sunt ca inainte! (ma uit la iubitul meu si imi dau seama ca am semnat un act prin care el imi este sot deja si ... nu ma vad /simt maritata !!!! Cred ca asociam casatoria cu pierderea unui anumit gramaj din libertatea personala, iar eu nu simt lipsa niciunei libertati! Sunt la fel de libera ca si inainte... dar cu mai multe cadouri! deci, e de bine!

In rest?
Va pot spune ca machiajul si coafura au fost executate impecabil, ca am fost "zana", cum spunea cineva! Eu am fost incantata si, daca ar fi sa ne luam dupa ce au spus si altii, chiar am fost frumoasa! (Nu ca n-as mai fi!) Mi-am schimbat buchetul (am vrut trandafiri rosii, l-am schimbat intr-unul cu lalele si trandafiri albi), a fost extraordinar si acesta! In privinta florilor, ce sa va spun? Am primit 60 de buchete, majoritatea trandafiri, preferatii mei! Nu va puteti inchipui cat sunt de grele!!!! Au fost nevoie de 3 barbati sa le care! Ma ingropau de vie sub muntele acela de flori! Absolut coplesitor!

In privinta petrecerii: noi am considerat ca vor fi vreo 40 de invitati initial, la sfarsit au venit 50! Colegele socrelei nu au venit si la restaurant, la fel alti cativa participanti. Din fericire, mancare a fost din belsug, la fel si bautura, tort (il facusem pentru 60 de persoane, portie dubla apoape!), prajituri, fructe! Credeti-ma, nu au mai putut sa manance prajiturile si fructele! S-a dansat in draci, cel putin mirele este un dansator de anduranta, asa ca a dat tonul! A durat de la 2 pana la 9:30 seara, aproape cat o nunta adevarata!

La sfarsit eram atat de nerabdatoare in privinta cadourilor, cum nu va puteti inchipui! Am primit numai cadouri frumoase si de calitate, vi le arat intr-un link separat! Cel mai simpatic cadou a venit de la o doamna in varsta, inteleapta: O PIPA "A PACII", pentru vremuri tensionate! Dar, cel mai multi ne-au dat bani, sa ne cumparam noi ce vrem. Daca va intreseaza partea financiara, va pot spune ca in ceea ce ne priveste pe noi, valoarea banilor, a cadourilor si a florilor (care pentru mine sunt mai valoroase decat banii) a fost tripla fata de cat am cheltuit noi (hihihi, si nu ne-am abtinut de la nimic!). Deci, contrar previziunilor, cununia NU REPREZINTA O CHELTUIALA IN PLUS, cum am tot auzit!

Ce a mai ramas?
FOTOGRAFII!

ma credeti ca nu am ajuns sa le vad pe toate? sunt cam 800 de imagini si dupa ce le voi vedea, fac o selectie si vi le arat!

Pana una alta, va sarut pe toate si va multumesc pentru gandurile voastre, chiar si cu 2 ore inainte de cununie !
Va doresc o zi superba cand va casatoriti, ca a mea, va doresc sa va simtiti iubite, sorbite din ochi, dorite, cerute, venerate!
Va doresc munti de flori! Va doresc sa aveti carnetelul de dans plin!
Va doresc tot ce am avut eu si inca 100% in plus, bonus!!!


Va saruta recunoscatoare,
Madame Ionesco

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns issis spune:

si eu si eu...mireasa de 18 iunie 2006!
Pentur ca ne-am hotarat cam tarziu sa facem nunta in 2006, am gasit doar duminica la restaurantul Parco dei Principi, pe malul Herastraului.As vrea pareri ale celor care au facut nunta acolo sau ale celor care vor face nunta acolo si au rezervat acest restaurant. Pe mine ma ingrijoreaza faptul ca administratorul de acolo ne-a spus ca ne ofera un ospatar la 20 de persoane, ceea ce mie mi se pare ff putin, desi vestitul 10% din pretul meniului pentru ospatari se aplica si aici.
Deci, fetele, astept pareri! Cum e mancarea? Ati putut modifica pe ici pe colo meniul standard oferit de restaurant? Cum este servirea?
Orice informatie dspre acest restaurant mi-ar fi de folos,macar sa fiu pregatita si sa stiu cum sa pun problema inainte de nunta...ca dupa..va fi prea tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancamik spune:

quote:
Originally posted by shoni

Buna fetelor. Sunt noua venita pe forum. Am nunta pe 17 iunie 2005 la restaurantul Lido. A auzit cineva ceva despre restaurant? Noua ne-au placut atmosfera, locatia. Dar nu am auzit parerea cuiva care a fost la o nunta acolo, chiar m-as simti mai bine sa stiu dinainte puncte tari/slabe. Multumesc.


eu am fost invitata la o nunta la lido si mi-a placut. mancarea f buna (chiar si tortul facut de ei), relativ spatios pentru cam 100 de persoane cate erau la nunta, doar ringul de dans ar fi fost bine sa fie o idee mai mare. si cu parcarea ar mai fi o problema. in rest, restaurantul e frumos si foarte potrivit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eri_ka spune:

dyanna_s , stiu ca intrebai de un restaurant de 300 pers. stiu f sigur ca acum vor renova rest mcmoni's si o sa faca o sala mare, cu o capacitate de 300 pers. ori, o alta varianta ar fi crama de la hotel phenicia, f generoasa , dar nu stiu preturile acolo. poti intreba

Mergi la inceput