Bebelusi de noiembrie decembrie 2005 (5)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

Trista povestea cu Teo…tare rau imi pare. Dumnezeu sa o odihneasca. Nu am cuvinte...
Imediat am fugit la Vlad sa-l vad….

ANAMARI, nu-miinchipuiam ca asa de rau a fost cu Liam. Prin ce ati mai trecut…Asa-I, e bine ca se termina cu bine...sa fiti sanatosi

Cristina, bine zis si punctat. Trebuie sa fin unite orice ar fi: bune si rele. Sa speram ca toate relele au fost si nu vor mai fi.

Simina, tocmai ca nici mie nu-mi prea place sa-mi umble altii la unghiile de la picioare nu am fost la pedichiura sa-mi scoata coltul. Ar fi trebuit sa ma duc cam de prin luna a 7-a cand incepuse sa ma jeneze. Da asta este. Si ce-ai face omul cu mana lui este mai mult deact OK.

Diana, asa face si Vlad scanceste, se intinde, fornaie, necheaza (zau ca parca-i manz) se agita.....

Acum sa va spun ceva: nu am lapte. Pur si simplu, numai este. Adica suge Vladut vreo 20minute, dupa care de aseara numai curge nimic. Si nu cred ca mananca el un san de 100ml si-l cere si pe al doilea si-l termina si pe ala....Plus ca aseara, dupa ce am vazut ce apatit Anda, m-am muls. De unde saptamana tecuta scosesem de la un san ( muls mai mult cu mana decat cu pompa) 115 ml...iacata acum numai 50 ml!!!!!! Pai ce sa manance copilul meu saracu'????
Acum incep sa-mi fac ceai - dar de asta de anason nu-i place lui- v-am zuzit de fenicul; tot pt lactatie este? Am citit pe undeva ca nu-i bine sa bei prea mult. Adic anumai 1-2 cani /zi. Voi ce stiti?
Sa-i dau cumva supliment sau sa incerc stimularea si sa-l pacalesc cu cate un ceai intre mese?
Inca nu disper , ma oftic ca m-am culcat pe o ureche cand am vazut cat laptic am scos saptamana trecuta...nu am baut decat cca 1-1.5l apa/zi....nici nu am mancat f bine...de dormit nici atat....si sunt stresata rau: vreau afara, vreau in oras, vreau sa evadez putin si NU POT.
O sa-l pun la 2 ore la san, dar ma gandesc ca nu face lapte in 2 ore...si nu stiu daca sa-i baf formula, macar cate 30 ml....sa-l amagesc putin sisa se odihneasca si el.
Aseara, i-am dat la 18.30 papa...iar la 20.30 l-am trezit ( abia adormise ca a fost f marait) as-i facem baita..dupa care nu a mancat aproape deloc. Vreo 10 minute si nici alea ca lumea, apoi a dormit pana la 03.30...cand un san exploda si cred ca a avut ceva laptic in el ca s-a mai trezit la 6.30. Acum cica el doarme, dar maraie in somn...este cu suzi in gurita si trage frate din ea....A si aia 50 ml care i-am muls am incercat sa-i dau cu bibe si nu a vrut!!!
Hai ca acum chiar incep sa-mi plang de mila..si nu de alta dar e duminica, forumul gol si nu ma asculta si pe mine nimeni.

Dumnica placuta si pupici la toate


joy si Vlad Andrei 01.12.2005
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

Sau credeti ca poate nu mai vrea sanul? sau mai rau laptele meu?

Am o prietena care nu a mai alptat del a5 luni pt ca ala micu pur si simplu numai vroia laptele ei...sanul..manca cu bibe formula. chiar ca vine azi pe la mine sa o intreb ce si cum a fost..Dar macar i-a dat 5 luni. Eu ce-i fac?

joy si Vlad Andrei 01.12.2005
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

Zic eu ca nu disper, dar disperata sunt. Ia uite stau agatata pe aici.
Sa mai zic ceva, dar sa nu dati cu pietre: asa mi-as face o mare cana de ness, sau o cafea adevarata..si as fuma o tigara, chit ca mi s-ar face rau ca m-am lasat de cand cu bb....da de necaz.

Si mie mi se pare ca de cate ori m-am muls, sau i-am dat din ambii sani la masa m-am dat peste cap. Dar este o prostie, asa-i? Nu are cum sa fie de la astea...ca mulsul ar trebui sa sstimuleze...
Ma duc sa mananc ceva

joy si Vlad Andrei 01.12.2005
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Cristinamh Doamne ce poveste trista! Mi s-a facut groaza, ca eu nici nu am facut analiza ptr streptococ B.
Anamari Slava Domnului ca s-a terminat totul cu bine! Gata, ii zic lui Doru ca saptamna viitoare sa cumpere bastista bebelusului, ca nu se mai poate. Nu fac nicio branza cu pompa, mai mult ma enervez eu si o chinui pe Ilincutza, ca plange ca din gura de sarpe.
Maria-alexia felicitari ptr programului lui bebe! Eu cred ca nu mai reusesc, ma las pagubasa. Nu pot s-o las sa planga sub nicio forma. Iar daca i se face fomica la o ora, asta e, ii dau! Eh, ea sa fie sanatoasa.
Joy si mie mi s-a redus productia de lapte in ultimul timp si am aplicat doza-soc de Galactogil (asa cum a denumit-o Anda) - 6 linguri intr-o zi. A doua zi a revenit lapatele binisor, asa ca mai iau accidental cate o lingura.
Nu ai baut cafea pana acum? Eu da. Dar una slaba. Nu mi s-a parut ca a avut vreun efect asupra lui bb, care oricum doarme cat trebuie.


Mamica Ilincai Teodora(15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

joy, daca nu-ti reglezi programul, tot degeaba... galactogilul te ajuta, dar nu scoate "zer din piatra seaca"... daca nu mananci si nu iei "doza" de lichide, il iei cam degeaba. io asa az zice, ca lapticul a scazut din cauza programului, nu a stimularii.

iar partea cu evadatul... ai doua alternative. ori cauti bona, sau macar cineva din famulie care sa stea cu copilul (dar sa manance cu bibe, nu sa-l alaptezi), ori te resemnezi si astepti sa mai creasca putin, ca sa poti aplica alternativa 1, macar litera B.
asadar, ai rabdare sa dea caldura, si o sa vezi ca stai toata ziua in parc, si n-o sa mai fie tragedia asa mare.

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Buluci spune:

Of, am citit si eu aceea poveste trista, sunt asa de sensibila in ultima vreme ca de nu pling de nu ma pot opri!
Nici nu mi-am facut analiza de strept B, de fapt sunt multe analize care nu le-am facut, iar acum daca vreau nu am cu cine sa las bebelul! Nu am incredere in nimeni, saracul sotul meu e disperat ca nu-l las nici macar sa puna apa pe el la baie!
Sunt o mama nebuna, sceptica. Am niste dureri ingrozitoare de spate, dar nu ma dau batuta, asa cu dureri doar eu il spal , ii fac masaj, il skimb! Deja am inceput sa ma ignor enorm, slava Domnului am reusit sa ma tund, asta ptr ca am kemat coafeza acasa!
Intrati sa-mi vedeti noua freza si cit am slabit dupa nastere!(9 kg in 20 zile)~

Azi am musafiri! Aseara am facut primul tort de cind sunt mamica!Sper sa le placa musafirilor mei!

Cristina , mi-a placut kestia cu cerinata de cadouri: PAMPERSI
Sa vedem cum asez in pagina cerinta asta!

Fetelor,eu sunt tare batuta in cap! Sa nu rideti de nestiinta mea, oricum sunt sigura ca o sa cadeti pe jos de ris!
Ma uit si eu in oglinda-oglinjoara sa -mi vad pitpalacul! Si ce constat : ca intre vagin si anus mi-a mai aparut o mica gaurica! Acolo mi-a gasit doctorita acel fir de 2 cm pe care il uitase ginecoloaga din spital! Eu nu inteleg: pina acolo m-a taiat de s-a format ca o sapatura in carne, oare aceasta gaurica o sa treaca sau ramine asa!
Of , abia pot sa explic, mai bine fac o poza

Trebuia sa-mi pun niste ovule , ca am prea multe leucocite la analiza de secretie,si kiar nu mai stiam unde masa sa pun ovulul!. Ma duc luni la doctor sa-mi puna ovulul!
Sunteti pe podea de ris, dar stiu ca in felul asta nu ma veti uita niciodata!
Cind oi face amor cu soata , kiar ca nu stiu daca vom nimeri!

Cred ca ma deviat prea tare de la kktzei explozivi si skimbat de scutece!

Lasind gluma la o parte, kiar am nevoie de un sfat!

Va place freza mea?

Cristina Baku & Simon

pictures:
http://uk.photos.yahoo.com/gbuluci

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65676&whichpage=4" target="_blank">Povestea nasterii





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Buluci spune:

Anamari, baiatul meu respira mai greu doar cind papa, fornaie putin! Dar cind doarme nu aud nimic! Oare e normal?

Cristina Baku & Simon

pictures:
http://uk.photos.yahoo.com/gbuluci

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65676&whichpage=4" target="_blank">Povestea nasterii





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Anamari, bine ca totul e bine acum cu bebe Liam. Mie mi se pare totusi ok protocolul lor, uite ca n-a dat rateuri, si ma gandesc cu groaza cum s-ar fi derulat episodul pe-aici, unde trebuie sa te bazezi din greu pe bafta de a da peste un doctor competent...

Cu programul lui bebe, sa nu credeti acum ca l-am dresat de tot! Avem si noi momente de cumintenie si momente cand nu mai stim ce sa-i facem. Iar programul acela rigid ne-am chinuit sa-l aplicam vreo 2-3 zile in maternitate, pana am reusit sa-l dezlipesc pe bebe de la san. De atunci pastram numai principiile: nu papam mai repede de 1.5 ore de la terminarea mesei anterioare, iar daca suntem mancati si schimbati si nu foarte agitati, atunci avem voie sa plangem singurei in patutz pana adormim. Ceea ce se cam intampla in 15 min, deci nu ne chinuim prea mult...

Dienutza, vazusem si eu faza cu crizele de seara in cartea Caprarilor, de asta-l banuiam de colici.
Dar eu nu pricep o chestie: asa cum e descrisa acolo si pe majoritatea site-urilor (inclusiv pe breastfeeding.com, unde e linkul de pe prima pagina a subiectului), colica n-ar avea de-a face cu durerile de burtica. Ori eu stiam ca o colica asta inseamna: dureri de burtica, bebe plange cu piciorusele adunate pe burtica... Si atunci il poti ajuta cu picaturi, comprese etc.
Dar noi plangem agitati, e drept ca frecam piciorusele din greu, dar ne intindem, ne arcuim... nu ne prea ghemuim.
De asta sunt in mare dubiu cu programelul nostru artistic de fiecare seara/dupa-masa...

Alta dilema, si vad ca si tu o ai Georgiana: pana la urma e bine sa suga ambii sani la o masa sau nu? Tot pe breastfeeding.com zice ca daca suge de la ambii e cauza clara de colici. Noi sugem cand de la unul (si ne saturam si dormim linistiti!) cand de la ambii (si parca exact atunci ne chinuie burtica). Dar nu reusesc altfel, bebe imi impune cat vrea sa manace. Si chiar daca mai e lapte in primul san, nu-l mai vrea, tot adoarme, pe cand daca i-l dau pe celalalt sugem de rupem!

Eu beau ceai din chimen, anason si fenicul combinate, cam 2l pe zi, plus ~1.5 de compot. Si mananc bine de tot. Deocamdata ne merge foarte bine cu lapticul asa.

Cristina Baku, nu vreau sa te sperii, dar nu mi se pare ok faptul ca ai ramas cu gaura. Ar trebui sa te vada un medic, poate mai pune un fir acolo. Oricum, trebuie avuta grija de plaga, toaletata etc.

Maria & Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Joy uite ca eu te "ascult", in sensul ca am citit ce ai scris si ma recunosc in problemele tale! Inclusiv in dorinta de evadare si de a bea o cafea!

Cu evadarea am rezolvat-o ieri putin ca am iesit la plimbare in parc si am reusit sa intram cu bb in carucior cu tot sa mancam o pizza. Stefan a fost cumintel, a dormit tot timpul si noi ne-am savurat iesirea in oras. Drept e, am avut ceva emotii, ca are doar o luna, dar a mers!

De o cafea mi-e dor si mie!

Cu suptul, sa stii ca si eu am incercat, la sfaturile d-nei dr., sa-l pun mai des la san pt stimulare (la 1,5h). Nu am reusit decat sa-i dau peste cap tot programul (pe care aba reusisem sa-l incropim, cu mese la 3 ore) si sa-mi ranesc si mai mult sanii, pt ca el tragea saracul din ei si nu-i venea ca dupa 3 ore! Asa ca acum am dureri groaznice de mameloane si chiar la o masa nu i-am dat deloc san, doar formula, pentru ca ma ardea doar cand ma atingea! Eu am revenit, asadar, la programul cu 3 ore intre mese. Si eu m-am muls azi dintr-un san din care nu-i dadusem sa suga si am scos 50ml, ceea ce mie mi s-a parut mult (in cazul meu). Asta pentru ca, la proba cantarului, dupa ce suge la ambii sani, bb ia doar 30 gr!

Intrebare pentru fetele care se mulg cu pompa: se sterilizeaza dupa fiecare utilizare, nu? Ca eu am primit-o doar ieri si nu are instructiuni, dar asa ma gandesc ca e ok.

In legatura cu "programul artistic", la noi luna plina s-a simtit din plin azi noapte. Stefan s-a culcat la 1, apoi s-a trezit la 3:30, l-am schimbat, a mancat si a inceput show-ul pana...dimineata la 7:30, cand a urmat a doua masa si iar show. Plangea intr-una, nu parea sa aiba colici (vorba Mariei-Alexia, se arcuia, icnea si pe urma urla). Am incercat si faza cu lasatul in patut sa planga. Dupa 15 minute nu am mai rezistat psihic, aveam senzatia ca se va ineca sau va lesina daca mai continua. Dupa ce l-am luat in brate a adorit de epuizare vreo jumatate de ora, dupa care a re-inceput! Tacea doar plimbat in brate, cu ochii cat cepele, fara vreo intentie de a adormi. Nu stiu ce sa mai fac, ca suntem zombie amandoi!



Tania & BB Stefan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

buluci, e normal sa fornaie putin cand papa. am inteles ca exista si un fornait "normal" la bebe. pacat ca noi nu suntem medici si nu prea ne putem da seama unde se termina normalul si incepe anormalul la treaba asta. "gaura" din-aia a avut lordra si si-a dat cu tinctura de propolis pana s-a inchis. poate intra ea si-ti spune daca s-a si nivelat locul cu pricina sau a ramas mai adancit.

joy, nu te mai stresa! cum spune cristina, pe langa galactogil, bea si multe lichide (nu doar apa-2-3l, ci si lapte devaca, e f. bun pt. formarea laptelui tau), altfel din ce naiba sa se faca lapte.
eu beau cafea decofeinizata cu lapte. n-are nici o aroma, dar merge. Recunosc ca si fumez, dar nu face ca mine cu asta, ca eu nu fac bine!

povestea unde ne-a trimis cristina e f. f. dramatica, ne-a pus pe toate pe ganduri si ne-a intristat. stiti ca eu am avut streptococul. pe langa ce-am trecut...dar lui nichita i-au facut tratament special. anuntase ginecologul neonatologia, dar imediat cum m-am ridicat din pat, eu m-am mai dus si personal, in noaptea aia, la neonatologie, sa-i spun asistentei de noapte de la bebe ca e vorba de streptococ sa inceapa imediat investigatiile si tratamentul. eu m-am documentat inainte sa nasc si am inteles ca dupa 3 sapt. de viata trece riscul lui bebe, adica daca n-a facut nimic pana atunci,nu mai face ca n-are. In cazul fetitei, nu este exclus sa-l fi luat si din alta parte. Stiti ca streptococul asta se poate lua si daca bunica, care il tine strans in brate, are streptococ. eu asa am citit ca trece si la contact foarte strans postnastere.

puiutul meu, Nichita

Mergi la inceput