Clipe din trairile sufletelor noastre ...(2)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cati 73 spune:

Am venit bosumflata la serviciu si voi ma faceti sa zāmbesc...Astazi am implinit o luna de ...separare.Si mai este si ziua de nastere a viitorului meu ex-sot(sper sa se termine totul pe 13 februarie).Nu ma simt prea bine.Cum spune si Kuki, e o liniste...Ce-i drept eu am vrut-o!Da', parca prea multa liniste totusi.Aseara ma gandeam ca toata luna asta am fost in viteza maxima.Nu m-am oprit deloc sa plāng sau mai stiu eu ce.Si nu a fost simplu deloc.Mutat de mobila si de bagaje, instalat aragaz,zugravit, vopsit, ba nu functioneaza ceva, ba mai trebuie reparat ceva...offf, dar cred ca stiti cum a fost...Radu nu m-a lasat insa deloc aseara!Avea un chef nebun de desenat o prietena de a lui (a desenat-o de vreo 10 ori, cred)si tot incerca sa-i dea sa manānce unei printese dintr-o carte...
Stam in Tiglina, Kuki.Ne-am inchiriat o garsoniera aici ptr ca era zona cea mai buna si mai apropiata de serviciul meu si de gradinita la care as vrea sa mearga copilul.Ne simtim bine amandoi in noua casa, cu "linistea" asta e mai complicat.Fetele de pe "La noi la Galati sa veniti" s-au intalnit. Am scris si eu ceva acolo, odata, pe vremea cand eram... nevasta disperata!Nu m-am intalnit cu ele, ca prea sunt fericite.Au copii, au soti(mai ales), ce mai, n-au nici un motiv de suparare.Nu sunt invidioasa(in general), dar asta e, poate ar trebui sa ne intalnim cu mamicile divortate din Galati.Ne putem intalni si cu ...Capitala, da' sa se mai incalzeasca un pic.Si vremea, si mainile lui Rilbuc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

Cati, am scris si eu un pic la "prieteni dintotdeauna" si am avut aceeasi impresie, ca nu e locul meu acolo, ca nu avem preocupari sau probleme comune, asa ca m-am retras. N-au fetele nici o vina, ba chiar mi s-au parut dragute toate, doar ca eu aveam altele pe cap si nu le puteam impartasi cu ele.
Si noi stam tot in Tiglina (II) deocamdata, caci n-am facut partajul inca, dar si dupa partaj parca as vrea sa raman tot in zona asta.
Cat despre liniste....uneori ma bucur de ea, ma simt bine tare asa linistita, alteori insa...e prea liniste si eu am prea multe in suflet pe care nu am cu cine sa le impart.
Sa se mai incalzeasca un pic si poate iesim la o plimbarica cu bebele tau, ca al meu e deja mult prea mare.
Si poate, nu se stie cand, facem si o escapada la Bucuresti.
Aloooo, pregatiti-va, vine provincia !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galinarodica spune:

Aloo ce-i aia provincia? Pentru mine Romania e o tara frumoasa (pacat ca e locuita....)si toti is la fel de importanti si nimeni nu trebuie sa aiba frustrari ca locuieste in nu-s ce zona sau colt de tara si nu in capitala ca apai nu avem nici un merit sau pacat ca locuim intr-un anume loc; asa a fost sa fie. Important e cat si cum gandim, vorba cantecului. Asa ca sa ne vedem cu bine si optimisti ca pana la urma o iesi el soarele si pe strada noastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

Rodica, nu ma simt deloc mai prejos decat cei din capitala sau de la New York, de exemplu. Dar uneori zau ca ma apuca cate o frustrare. Nu stiu daca iti imaginezi cum e sa strabati de exemplu in doua ore de mers pe jos orasul de la un capat la altul, timp in care te intalnesti eventual cu 50 de cunoscuti care te intreaba de ex-ul si se minuneaza si te compatimesc si te bat in final pe umar spunandu-ti "lasa, ca poate va impacati" de parca asta ar fi tot ce ti-ai mai putea dori de la viata, fericirea suprema.
Cum iesi in oras, te invatri, nimic nu se intampla si nimic nu se poate intampla...nici social, nici cultural, nici cunostinte noi...nici magazine noi, nimic nou, doar aceeasi monotonie ingrozitoare din care oricat ai cauta nu poti sa iesi pentru ca pur si simplu nu ai incotro s-o apuci.
Tare as avea chef sa ma pierd in multime, sa nu ma cunoasca nimeni sau, ma rog sa fie infima probabilitatea...sa nu-mi aminteasca nimic de trecutul de nici un fel. Cred ca am nevoie de o evadare.

Hai ca mi-am varsat of-ul. Cum se incalzeste cum evadez o zi la Bucuresti sa ma invart pe strazi fara nici o grija.

Si mai e o chestie de care voi inca nu va dati seama si pentru care eu inca va invidiez, dar va vine si voua randul. Voi aveti copii mai mici, inca va gasiti refugiul in ei, inca va umplu timpul si viata. Al meu e mare, are 14 ani, trebuie sa ma duc sa-i scot buletinul... E mare si e baiat, nu mai iesim in parc impreuna, nu mai iesim la plimbare, are cercul lui de prieteni, din ce in ce mai des pleaca cu ei, il simt ca pe un pui de randunica cum isi ia zborul cate un pic, cate un pic pe distante scurte deocamdata...
Sa nu ma intelegeti gresit, ma bucur pentru el si chiar il incurajez sa zboare si sa tinteasca cat mai departe. Si sunt mandra de el ca e asa independent. Asa am vrut sa fie, asa l-am format.
Doar ca din ce in ce mai des imi dau seama ca incep sa raman singura. Din ce in ce mai singura. Si linistea din jurul meu nu ma mai poate bucura ca altadata. E prea multa....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Iuli......Kuki.....cum sa-ti mai zic?
Mai fata draga,dar nu esti singura deloc! Noi sintem aici....
Nu stiu ceilalti,dar intotdeauna mi-a placut sa am prieteni,desi,nu stiu cum se face,nu prea am avut parte de asa ceva.....
Stai un pic.....mai e doar un picutz......si sa vezi ce vii mama la Bucuresti,si sa vezi ce vin io la Galati,vreti nu vreti.....


BRENDA

CU CE VITEZA AR TREBUI SA MERGI SPRE APUS PENTRU A NU SE TERMINA NICIODATA ZIUA?
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galinarodica spune:

Iulia mama stii care-i baiul? Trebuie sa fii ferma decate ori te intreaba vreun cunoscut sau deschide cumva subiectul ex.. ii spui fain frumos"Acesta este un capitol din viata mea care s-a inchis. Punct. Daca vrei sa vorbim despre orice altceva bine daca nu prefer sa trec pe partea cealalta a strazii!"
Stiu ca e cam dur si cinic ce spun dar e cel mai bine. Or sa inteleaga ca asta e situatia si o sa-ti poti vedea linistita de viatza. E bine ca puiul tau e independent dar e bine sa fii totusi prietena lui de suflet ca sa stii ca-i e bine si nu face vreo dracarica. Despre singuratate, mama e plina lumea de barbati. Acum exista netul si face comunicarea mai usoara. Poate o sa-ti gasesti jumatatea la mii de km departare sau in blocul de vis a vis....Speranta moare ultima. Si daca iti e dor de bebe mic infiaza unul si o sa faci un suflet foarte fericit si o sa fii si tu impacata si fericita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Cita dreptate are Rodica......lumea e avida dupa barfe si....ce altceva poate fi mai delicios pt.ei decat narfa direct de la sursa?
Asa ca da-le raspunsul adecvat.....
Si....daca simti ca te sufoci pe acolo,vino la Bucuresti...dupa 2 saptamani o sa vrei sa pleci inapoi!

BRENDA

CU CE VITEZA AR TREBUI SA MERGI SPRE APUS PENTRU A NU SE TERMINA NICIODATA ZIUA?
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cati 73 spune:

Salutare! M-am uitat la profilul fiecareia.Galina, ce inseamna 13 la varsta ta? Probabil, ai 31 deani, de fapt, nu?
Brenda, pentru 34 de ani, ai o minte prea ascutita...Adica esti prea inteleapta, fata draga!
Iar draga de Kuki, cu ce te ocupi tu pe aici, de te cunosc toti???
In ceea ce priveste capitolul prieteni, ce sa zic, eu insami nu sunt o prietena prea buna, cred. Imi place sa fie disponibili toti pentru mine, atunci cand am eu nevoie. De fapt, care toti?Ma intalnesc cu o singura mamica posesoare de fetita superalintata.Sotul ei este in Italia si ea are timp disponibil mult mai mult decat am eu...In rest, nasa mea (poate se uita aici!) are familia si viata ei.Ma ajuta de cate ori apelez, nu pot sa contest, vorbim la telefon, pe mess., dar cam atat...O fosta colega de facultate se chinuie de ceva timp sa ne vedem, dar nu are copii si o indispune al meu, cand vine ea la noi, iar eu nu prea am timp sa merg la ea...Alteia, i s-a parut ca m-am uitat nu stiu cum la barbatul ei la o petrecere...
Si eu mi-am dorit mereu sa am prieteni, cum spune si Brenda.
Cu comunicarea pe net... nu am incredere in site-uri de matrimoniale sau alte chestii.Totusi, sunt constienta ca baiatul va creste si se va desprinde de cuib.Culmea, exact acum cand sunt singura, imi doresc o fetita.Pentru adoptie, o felicit pe Galina, dar trebuie sa fii foarte curajoasa...
Deci, sa inteleg ca Galina si Kuki sunt singure, da' Brenda?Hai zi!Mai e o chestie, cred ca o stiti, barbatii nu se prea dau in vant dupa femei puternice.Ca mai vad pe la TV o gramada de blegute care, culmea, sunt cuplate intotdeauna.Si nu asa, oricum,ci cu patroni de restaurante, oameni de afaceri,etc.Daca ne-am indragosti, am scapa de ...liniste, nuuuu?
(Rilbuc o fi singur???)
Cat despre orasul nostru, ce sa spun,nu l-as schimba cu altul, cred.La un moment dat, am fost intrebata daca m-as muta in Bucuresti(ca sa vezi!), n-am avut curaj.Prea multa aglomeratie, nu stiu daca m-as fi acomodat.Dar cert este ca acolo se intampla mai multe chestii decat la noi.
Kuki, o sa te invit la mine intr-o zi.Stai sa-mi mai aranjez putin!Si Raducu asta nu e prea...ospitalier.Nu ma lasa sa beau si eu o cafea in liniste cu cineva.Exact atunci il apuca desenatul si pupatul si oala si toate...
Soacra mea avea o vorba"Las' ca o sa apara soarele si pe strada ta!".
Hai sa fim optimiste!Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cati 73 spune:

Rilbuc, tu nu mai zici nimic???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rilbuc1 spune:

Nu, draga, nu mai zic nimic. O sa revin sapt viitoare cu noutati concrete.

Mergi la inceput