Clipe din trairile sufletelor noastre ...(2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

dar nu esti destul de clar,vreti sa gasiti o solutie in analizele alea?


BRENDA
"Lumea nu-i decit un Nicaieri universal.De aceea n-ai unde sa te duci niciodata."(Cioran)
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rilbuc1 spune:

Solutii nu cred. Poate doar niste cauze. Nu as mai pune la suflet ce se intampla.

Am avut zilele trecute un moment cand era hotarata sa mergem la un consilier matrimonial. Dupa cateva ore s-a razgandit... "ce? sa ma scoata aia nebuna?" Nu are nici o legatura una cu alta, dar asa gandeste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numai_eu spune:

Buna. Va citesc de multa vreme, dar pana acum nu am avut curajul sa scriu. Azi am vazut prima data subiectul asta si voiam sa le felicit pe mamicile care isi cresc cu atata curaj puiutii singure. Sa va traiasca si sa va aduca numai bucurii. Si voiam sa-i dau un sfat si lui rilbuc. Ziceai ca va gandeati la un moment dat sa mergeti la un consilier matrimonial. Eu cred ca asta ar putea fi o solutie daca vreti sa mai salvati ceva. Si incearca sa o convingi sa mearga sa stea de vorba cu un psiholog decat sa incerce tot felul de tehnici yoga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

Nimeni prin zona ? Ce mai ziceti, ce mai faceti, ce mai ...scrieti ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Uite io......ma gindeam la rilbuc....ceva nu e inregula acolo.
Rilbuc,daca nu mai cautati solutii,inseamna ca v-ati impacat cu ideea si o acceptati.Atunci pt ce mai cautati cauzele? Ce sens mai are?
Sau pt ce mai vrea ea sa mearga le un consilier?

BRENDA
"Lumea nu-i decit un Nicaieri universal.De aceea n-ai unde sa te duci niciodata."(Cioran)
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

Eu as intelege sa cautati cauzele, daca sunteti amandoi de acord sa le "tratati" ca sa inlaturati efectele si sa mai salvati ce se mai poate. Dar pentru asta trebuie sa fiti doi care va doriti acest lucru si macar aici ar trebui sa faceti echipa.
Daca deja v-ati resemnat si hotararea e luata, are dreptate Brenda, la ce-ti mai foloseste sa cunosti cauza cand e prea tarziu sa mai schimbi ceva ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

Acum am vazut !
Brenda, ai implinit 1000 de mesaje si n-ai facut cinste ????


Noi asteptam...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rilbuc1 spune:

Aveti dreptate, nu are rost sa mai facem "sapaturi". Faptul e consumat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina08_73 spune:

Buna dimineata tuturor mamicilor si taticilor singuri! N-am mai scris demult. Am fost ocupata.Sa ma explic. Abia acum sunt o mamica singura! Da, m-am mutat cu copilul meu si ne simtim foarte bine! Mi-am inchiriat o garsoniera, mi-am mobilat-o si, desi nu prea avem mult spatiu, n-as schimba-o cu vechiul apartament. Sau, ma rog, n-as schimba situatia in care suntem cu ... ce a fost. Suntem tare linistiti, dar avem o problema totusi. De cate ori ne viziteaza tata, ne da peste cap. De fapt pe copil. Pe mine doar ma irita. Am stabilit sa ne viziteze saptamanal. Ce sa vedeti? Copilul care nu accepta sa stea cu el, atata timp cat eram eu prezenta, sambata si-a adus oala si a insistat sa-l dezbrace tata si sa-l puna.Dupa aceea, a vrut sa stea langa el, in timp ce-si bea biberonul.Si a plans putin si la plecare. Mai exact ridica mainile spre el sa-l ia in brate. Situatia nu mi-a convenit deloc si m-a pus pe ganduri...S-a mai confruntat cineva cu astfel de ... chestii? Ce sa fac? Sa ma simt vinovata ca puiul meu nu beneficiaza de prezenta tatalui? Ieri a implinit 2 ani si jumatate, nu-i pot spune (si nici nu vreau sa-i spun vreodata)ca tatal lui îi strica jucariile de pereti cand îl apucau nervii, ca-l înjura si-l trantea cand nu-l lasa sa se uite linistit la TV, etc, etc...Pe de alta parte, nu cred ca voi gasi prea curand un ... tata inlocuitor.Sper sa se termine curand si divortul. El mi-a zis ca o sa solicite sa stea copilul o luna in vacanta de vara cu ai lui. Eu nu vreau sa accept sa stea nici peste noapte.Sper sa am castig de cauza... Daca nu, nu stiu, ma innebuneste ideea de a sta o noapte fara copil, mai ales stiindu-l cu tatal. Si nu din egoism, dar stiu ca solicita chestia asta doar ca sa ma sicaneze si sa le faca placere... socrilor.Oricum, pana atunci, nu stiu cum sa interpretez comportamentul copilului meu in timpul vizitelor. Ii simte lipsa? Cat este doar cu mine, nu pare.Ii lipseste ceva copilului meu? Ce sa fac sa nu sufere? Voi ce-ati facut? Spuneti-mi, va rog!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina08_73 spune:

Acum am vazut ca inainte am postat sub ID Cati73. Tot eu sunt.

Mergi la inceput