Clipe din trairile sufletelor noastre ...(2)

Clipe din trairile sufletelor noastre ...(2) | Autor: KUKI

Link direct la acest mesaj

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61181&whichpage=1" target="_blank">Prima parte



ok !
Onorata instanta, io am sa prezint cazul.
Deci avem de impartit si anume : 1 apartament cu 4 camere in Glati, 1 masina (Cielo, dar nu cred ca conteaza) si 1 casa la munte in apropiere de Brasov + terenul aferent. Toate dobandite in timpul casatoriei. Acu treaba e in felul urmator. Casa de la munte ne-au dat parintii mei bani sa o cumparam (fara acte, caci ce parinte da copilului bai cu chitanta, dar exista martori care pot sustine acest lucru), iar noi am renovat-o, mobilat-o etc. Deasemeni ptr apartament ne-au dat parintii mei banii de avans (luat in rate, dar achitat integral ulterior), bai dati deasemeni fara acte si cred ca aici nici martori nu sunt. Intrebarea ar fi, au acum parintii mei vreun drept sa mai recupereze ceva, sau mi se cuvine mie mai mult pentru ca ne-au ajutat parintii mei ? Nu prea cred.
Si daca nu, cum stau lucrurile mai departe ? Are vreo importanta ca am copilul in intretinere ? I se cuvine lui vreo cota parte?
Si cum decurge procesul ? Adica instanta va hotari un procent pentru fiecare parte ? Vindem tot si impartim banii ? Are vreo importanta ca el intr-o buna zi si-a facut bagajele si a plecat lasandu-ma pe mine sa intretin amandoua casele, sa platesc impozite, s.am.d ? Sau cum naiba ?
Off, asa de complicat mi se pare totul ca ma ia durerea de cap.

http://community.webshots.com/user/miuiuliana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

Am uitat sa precizez, onorata instanta ca amandoi am lucrat pe perioada casatoriei, el a avut in anumite perioade salariul simtitor mai mare ca al meu. Are asta vreo importanta ?

Am incheiat pledoaria. Are cuvantul avocatul apararii...Ciucuta, pune-ti roba si treci la bara !

http://community.webshots.com/user/miuiuliana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cicuta spune:

In primul rand `neatza!
Iulia,mama,m-ai doborat cu avalansa de intrebari!
Inca de la incceput tre sa te intreb o chestie destul de importanta:care sunt relatiile cu ex-ul adica mai exact a fost un divort civilizat pe cale amiabila sau s-a lasat cu show?Intreb asta in ideea ca si partajul ar putea decurge sub forma unei intelegeri,daca nu tre sa te innarmezi cu rabdare si tutun si mai ales cu un avocat!In legatura cu cupilu din dotare nu mai are o asa de mare impotanta ca e in ingrijirea ta(in ceea ce priveste partajul ,of course)!Iar la rubrica dat chitantza la parinti pt ajutorul banesc dat in timpul casatoriei si nu numai am fost si eu in aceeasi situatie si nu am putut sa dovedesc asta decat cu martori ca doar nu era sa dau chitanta...
Ma rog daca vrei putem vb pe mess. ID meu este luminitacecilia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cicuta spune:

Stimata doamna Brenda!
Sa nu-mi spui ca si la capitolul job ne asemanam?Dupa cum ai observat eu sunt o biata grefiera !Sa indraznesc sa te intreb:sunteti cumva doamna judecator,procuror sau avocat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

Hai ca zic doua vorbe aici si pe urma mai vorbim pe messenger.
Cu ex-ul sun in relatii "0", adica nu ne salutam, nu ne vorbim, nu...nimic. In ceea ce priveste partajul ultima data cand l-am abordat nu a fost de acord cu nici o intelegere pentru ca sustine sus si tare ca in ultimii sa zic, 5-6 ani din 14 de casnicie el a avut salariul mai mare ca al meu si implicit i se cuvine mai mult de jumatate din imparatie. Asa ca el nu vrea nici o intelegere, vrea partaj prin tribunal, avocati si tot tacamul. Acum eu nu prea stiu ce socoteli sa-mi fac. Ca poate daca adun banii dati pe avocati, taxe, expertize si mai stiu eu ce, plus timpul pierdut si nervii macinati, poate e mai bine sa cedez nu stiu ce suma in favoarea lui, sa ia el mai mult numai sa se termine odata. Poate tot acolo ajung, intelegi ce vreau sa zic ? Dar nici un avocat nu o sa ma sfatuiasca in sensul asta, ca isi ia singur painea de la gura, nu ?

Cam asta e. O sa intru pe mess, poate mai vorbim acolo.
Oricum, multumesc pentru suport. O sa am nevoie de voi daca incepe circul, caci pe mine chestiile astea ma termina, ma sleiesc de puteri. Tare as fi vrut sa ne intelegem omeneste.

Va pupez pe toate,

http://community.webshots.com/user/miuiuliana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:


Nuuuuu,Cicuta,io lucrez ca subofiter la Penitenciar,dar acum sint detasata la Minister......

BRENDA
"Lumea nu-i decit un Nicaieri universal.De aceea n-ai unde sa te duci niciodata."(Cioran)
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rilbuc1 spune:

Brenda, am ajuns si aici... Multumesc de invitatie :) Nu as fi vrut sa ajung pe aici vreodata. Asta e viatza...

Imi e tare greu sa terminam casnicia, rational nu mai are nici un sens. Au fost 2 luni chiar linistite. Imi zicea ca chiar ca iar fi greu sa se desparta de mine si ca uraste cuvantul divort. E.. am dat din una in alta si dupa aia mi-a zis ca de fapt tot ce a facut in astea 2 luni a fost doar sa ma simt eu bine. Mi s-a parut ciudat pt ca stiam ce a fost in capul ei inainte. Dupa toate astea am hotarat ca mai bine ne vedem de viatza noastra dar separat. Nici unul din noi nu e fericit si nu are rost sa ne chinuim. Zilele trecute am ajuns la un moment de romantism intr-o seara... ceva din mine imi zicea sa iau mana dupa ea, o respingeam in subconstient, cu toate ca am fi avut amandoi vointa ca sa continuam. Ea o vointa creata artificial. Asa ca am renuntat. Nu stiu daca definitiv. Poate dupa separare, daca nici unul din noi nu leaga altceva.

Apoi, zicea ca vrea sa-mi faca lipeala cu o tipa de la facultate. Numai de asta nu imi arde mie acum. Mai mult, tipa avea vreo 20 de ani... pt mine cam pustoaica. Nu ma intereseaza.

Mai sunt ciudatenii care nu mi le explic:
- de multe ori cand mergem pe strada are intiativa sa ma ia de mana. Chiar si acum cand suntem suparati.
- am intrebat-o daca vrea sa le zicem parintilor ceva. Zice ca nu e cazul ca nu se stie nimic in viitor. Dar imi spune ca sa-mi iau gandul de la ea. Si mai zice ca e genul de femeie care spune adevarul in fatza. Nu neg asta.

Acum are de gand sa se apuce de yoga, sa-si relaxeze mintea si trupul.

As fi curios sa stiu cum v-ati comportat voi in momentele dinaintea separarii. La noi nu iese chiar fum, dar capul e greu la amandoi. La ea e mai greu pt ca nu are servici... :( Dar zice ca nu va muri de foame. Oricum, o sa am grija de ea pana isi gaseste ceva.

Azi am cumparat cartea "Cele cinci limbaje ale iubirii" de care zicea cineva pe aici. Am citit putin mai devreme, pare f. faina. Daca o aveam mai demult si o citeam amandoi poate si acum eram fericiti.

Pt moment cam asta e...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Rilbuc.......situatia ta.....da-mi voie sa-ti spun ca e cel putin ciudata,sotia ta ori are pe cineva,ori....daca zici ca o tenteaza yoga,a nimerit pe undeva pe unde numai yoga nu se face....
Nu stiu,mi se pare destul de anormal comportamentul ei....cert este ca ceea ce traiesti tu acum e un chin,nu stiu cum simti tu,dar eu asa cred.....
Si mai cred ca ar trebui sa incerci sa te rupi putin,sa ai alte preocupari,eventual unele noi,care sa te atraga....
Numai bine si mai vorbim!

BRENDA
"Lumea nu-i decit un Nicaieri universal.De aceea n-ai unde sa te duci niciodata."(Cioran)
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

Rillbuc, imi pare rau ca ati ajuns aici. Asta e, nu sunteti nici primii, nici ultimii, asta-i viata, fruntea sus si iti doresc sa va gasiti amandoi linistea si echilibrul interior cat mai repede. Urmeaza o perioada grea si stresanta, cu mii de intrebari si framantari si nelinisti. Nu mai esti sigur pe nimic, nu te mai regasesti, nu reusesti sa vezi nimic in viitor. Toti am trecut prin asta, o sa treceti si voi. Pe urma pentru cei norocosi, vine linistea.... si certitudinea ca da, am procedat bine. Imi este mai bine asa.
Relatia voastra acum, asa cum o descrii tu pare un pic ciudata, sau poate nu am citit eu cu prea mare atentie, insa m-a frapat o fraza:

"Apoi, zicea ca vrea sa-mi faca lipeala cu o tipa de la facultate. Numai de asta nu imi arde mie acum. Mai mult, tipa avea vreo 20 de ani... pt mine cam pustoaica. Nu ma intereseaza."

Sincer nu prea inteleg, sotia ta vrea sa-ti faca lipeala????

In fine, o fi o chestie si n-o pricep eu...

Mai vorbim, noi suntem prin preajma, obisnuite sa ne spunem pasurile pe-aici. Asa ca fii binevenit.


"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cicuta spune:

Buna Iulia ce faci?Te-ai suparat pe mine?
Ce bine ca potzi intra pe net si de la servici!Cand ma gandesc ca voi inncepe si io serviciul in curand!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miris_ spune:

Ce frumos, "clipe din trairile sufletelor noastre"... Nici nu stiu cu ce sa incep, sau daca sa incep. Cred ca imi e dor dupa ce am avut, sau dupa ce cred ca am avut. Ca daca ma gandesc mai bine imi dau seama ca mai mult mi-am inchipuit ca am ceva, ca am luptat singura sa am ceva... Sunt incoerenta, pt ca si in mintea mea e o incoerenta in gandire, sentimente... E greu sa sterg cei 9 ani petrecuti impreuna, chiar daca imi revin in minte clipele nu tocmai placute. E vorba de obisnuinta cu acea persoana, tabieturi, gesturi, etc, cu totii le cunoasteti. Nimic nu mai e la fel, normal, cu nimeni. Dar nu prea mai pot avea o relatie normala cu cineva. Sunt mult mai pretentioasa, irascibila, nu imi convin lucruri care odata, lui, i le acceptam, ma doare singuratatea, imi e dor de... un umar pe care sa pun seara capul si sa ii spun ce am facut peste zi, sa fac planuri de viitor cu cineva... Imi e dor de multe.
Desi sunt f suparata ca nu vine sa il vada pe pitic, ca nu ii plateste pensia, ca nu da un semn de sarbatori, l-am sunat. Am momente in care imi e dor de discutiile pe care le aveam candva, in bucatarie, la o cafea luuunga cu o tigare. Atat, ca dupa aceea imi aduc aminte de faptul ca relatia s-a degradat dupa ce am nascut, cand am devenit dizgratioasa (cel putin asa mi-a zis el, ca nu mai poate avea o relatie cu mine ca sunt dizgratioasa :((...), ca nu ii placea sa mai stea pe acasa ca era copilul care vroia si el putina atentie de la tati...
Nu se pune problema de impacare, nu as mai putea totusi avea o relatie cu el, ca am suferit prea mult.
Nu stiu daca are vreo noima, dar am o stare asa de proasta acum, ca simteam nevoia sa vorbesc cu cineva, sa ii povestesc, si nu am cui. Si stiu ca voi, cei de aici ma veti intelege (poate)

Cristina si Mihnea Stefan

Mergi la inceput