Pot beneficia de reducere la plata gradinitei?

Pot beneficia de reducere la plata gradinitei? | Autor: miris_

Link direct la acest mesaj

Imi cer scuze, am postat acest subiect la probleme legislative, dar poate pe voi, mamici si tatici singuri trebuia sa va intreb.
Am sa iau mesajul cu un copy/paste de acolo, si va rog, daca stiti ceva, poate imi spuneti si mie, ori ca e da, ori ca e nu.
Multumesc din suflet!


Mamica singura, cu un copil la gradinita. Am auzit, de aceea am zis ca e mai bine sa va intreb, ca pot beneficia de reducere la plata gradinitei, nu atat la suma de 50.000 lei/zi la hrana, cat la fondul gradinitei si la fondul clasei (pt care nici macar chitanta nu am primit). Am dat la fondul gradinitei 500.000 lei, la fondul clasei 500.000 lei si 1.500.000 pt rechizite si jaluzele verticale (ca asa a stabilit comitetul de parinti). Eu nu pot sa tin pasul cu sumele astea, tinand cont de faptul ca le pot dovedi si ca pensia de la tata copilul o are de 700.000/luna, si salariul meu ne e chiar asa de mare, incat sa tin pasul cu ei... Va rog, stie cineva daca exista ceva...o lege, nu stiu, un ajutor...


Cristina si Mihnea Stefan

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miris_ spune:

Stiu, e alegerea mea sa il tin la gradinita (de stat), deci trebuie si sa am de unde plati la o adica, dar am intrebat pur si simplu, ca poate exista "o portita".
Imi e greu cu sumele pe care le stabilesc cei din comitetul de parinti, care si de Mos Craciun au cerut 750.000 pt cadouri la copii, pt ca ai lor copii "nu se joaca cu orice". Ce au luat pt copii a facut 320.000 iar restul au fost pt cadouri la educatoare si ingrijitoare. E jenant, zic, pt ca eu luasem deja "atentii" pt fiecare din ele, dar "comitetul" nu ne-a anuntat ca din acei bani nu vor lua exclusiv copiilor... Sunt cam snobi, dar numai eu sunt mamica singura acolo (in grupa) si se uita stramb cand le mai zic la sedinta ca stabilesc sume mari pt orice. Si astfel nu pot sa fac opinie separata, pt ca nu vreau nici sa aiba repercursiuni asupra copilului meu.

Cristina si Mihnea Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxane spune:

Miris, si eu am avut fetita la gradinita doi ani fiind singura dar nu s-a tinut seama ca nu are decat un parinte. Obligatiile catre gradinita (nu cele legate de plata mancarii) le-am platit ca si ceilalti si din pacate nu erau de neglijat. Si la scoala este la fel..ai sa vezi...asa ca nu-ti ramane decat sa tragi aer in piept si sa te "supui" celor care stabilesc sumele.
Pupici

Roxane

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Nu tine nimeni cont ca, copilul este singur la parinti.
Il cresc singura de cand avea un an si jumatate. Am platit la fel cu ceilalti parinti la gradinita - 3 ani, si la fel si la scoala. Nu intereseaza pe nimeni ca esti parinte singur, nu ai ce sa faci, nu exista nici un fel de reduceri, de nici un fel. In schimb la scoala exista reduceri pentru parintii care au doi, trei sau patru copii.
"Tatal" copilului meu s-a spalat pe maini cu o pensie de 600.000 lei vechi. De la divort nici un leu in plus sau o ciocolata de ziua lui sau de Craciun, dar.....noi sa fim sanatosi.
Iti urez putere sa treci peste toate. Sunt aici pentru un sfat...ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miris_ spune:

Da, va multumesc, deci nu am decat sa ma supun sumelor stabilite de cei din comitetul de parinti... Ma doare faptul ca majoritatea parintilor comenteaza dupa sedinta, carcotesc, dar la sedinta cand eu imi spun punctul de vedere, nici unul nu mai deschide gura sa si-o spuna, ca astfel nu s-ar mai ajunge aici. De Mos ei stabilisera 1 mil, ca vor gasi "numai prostii" la sume mai mici (la jucarii se refereau)... Mie mi se pare normal, ca daca tot copiii lor "nu se joaca cu orice", sa le ia acasa acele jucarii, nu toti sa dansam dupa cum vor ei. Dar... asta e. Iar legat de sumele pt fondul clasei si al gradinitei, mi se parea normal sa imi dea si mie o chitanta... Nu credeti? Voi ati primit? La cursurile optionale de ex. primesc chitanta de la doamnele profesoare, de cate ori achit orele la care a fost copilul meu.


Cristina si Mihnea Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Da, e normal sa-ti dea chitanta pentru orice plata facuta.
Eu am un plic plin de chitante. Cand in voi vedea pe fostul sot ...o sa-i fac supa din ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxane spune:

Din pacate mie in afara de chitantele prin care era platita masa nu am primit altele, nici pentru fonduri si nici pentru cursurile optionale. Probabil ca conducerea fiecarei gradinite stabileste pentru care anume plata se emit chitante.

Roxane

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miris_ spune:

M-am hotarat, o sa insist sa imi dea chitanta pt orice ban cerut la fondul cui or mai cere... E bine sa le adun ca sa fac si eu o supa din ele, ba nu, o tocanita, ceva mai uscacios, poate-i raman in gat ex-ului care nici cei 700.000 lei vechi/lunar nu i-a dat pt copilul lui. Dar...gasesc eu ac de cojocul lui cu procese peste procese ca se teme de tribunal, ca stie ca se sesizeaza autoritatea tutelara in cazuri ca asta si plateste.
Va pup mult.

Cristina si Mihnea Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bmagdaro spune:

Doar la scoala este un program FICE care preia copii cu parinte unic, stau la scoala pana la ora 17 iau o masa si fac lectii, la gradi nu fac concesii.

Mergi la inceput