infectia urinara, o problema ???

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

of of bibyrox sarcautza de tine. eu fata ca sa-i mai treaca macare putin.cred ca doctorul ti-a spus sa te protejezi pentru ca antibioticul ar face rau lui bebe si mai putin infectia urinara.eu am o prietena care a avut toata sarcina infectie urinara si a facut tratament cu antibiotice permise in timpul sracinii si bebe e perfect sanatos.dar ea nu se simtea asa rau ca tine.avea doar usturimi la urinat.sper sa te faci bine cat mai repede

Mcrissa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim spune:

Buna!

Anul trecut m-am luptat serios cu infectii urinare ca nici nu mai stiam ce sa fac sa le dau de capat. De fapt problema la mine era o constipatie urata care facea ca eColi sa traverseze peretele intestinului gros si sa-si faca de lucru nu numai prin vezica, dar si prin zona colului (lucru care s-a vazut la analize). Asa ca oricate tratamente am luat (antibiotice de toate felurile), se rezolva pe moment, pentru vreo 2-3 saptamani, dupa care o luam de la capat. Pana n-am pus capat constipatiei n-am scapat.
Daca sunt printre voi persoane care au probleme legate de digestie, aici trebuie sa vedeti ce-i de facut. Eu, de cand am rezolvat problema constipatiei nu am mai avut nici urma de infectie urinara.

Simona 5+ si Ruxi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nasha_4as spune:

sim...mare dreptate ai!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepurila spune:

sim si cum ai rezolvat problema constipatiei?

Fetele mele dragi spuneti-miva rog frumos si mie daca ceaiul de coada calului este contraindicat in sarcina si daca puteti, care sunt antibioticele safe in sarcina.

Va pup si multumesc mult


Eu, iepurica
Oamenii nu esueaza, doar inceteaza sa mai incerce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim spune:

Bine, doctorii mi-au indicat o dieta care sa contina multe fibre...legume, fructe, cereale...si muuulta apa. Va dati seama ca am incercat asta in primul moment, insa scaun in fiecare zi nici vorba sa am. Asa ca am trecut la ceaiuri (crusin si nu mai stiu ce treburi): mare greseala! Rezolvam pe moment si dupa cateva zile organismul se obisnuia si cum opream iar eram blocata alte cateva zile.
Stiu ca o sa vi se para ciudat ce voi spune, dar la mine rezolvarea a aparut cu regimul de taratze. Asta se poate face in multe feluri: americanii de exemplu am vazut ca fac un fel de briose pe care le mananca la micul dejun si ajuta foarte mult. Eu insa am aplicat metoda cea mai simpla (desi e cea mai grea): dimineatza iau o cana cu apa in care pun 5-6 linguri cu varf de taratze, o jumatate de lingurita de seminte de in si o lingurita cu miere, amestec bine si mananc pur si simplu. La inceput nu aproape ca nu suportam, dar stiind ca este singura metoda sa o scot la capat, am continuat. Va spun drept ca mentin "regimul" acesta si nici constipatie, nici infectie urinara n-am mai avut.


Simona 5+ si Ruxi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:


Sunt Goldi si am Proteus.
Ma primiti si pe mine, mai ales ca nu sunt incepatoare, il am de vreo 5 ani, de la un avort si e rezistent la multe antibiotice? Am studiat intens problema infectiilor recidivante si am constat ca, din pacate nu exista, sau nu mai exista, un antibiotic suficient de puternic pt o infectie cronica. Tratamentul trebuie facut saptamani la rand si din cand in cand repetat. Am vazut scheme in care tratamentul era repetat, intr-o forma mai scurta trei sau mai multe luni la rand, chiar daca urina era sterila.
Iar reinfectarea dupa contact e frecventa.Ori sotul are dinainte microbul,ori l-a luat de la sotie, dar avand un sistem imun puternic, tine sub control dezvoltarea lor, dar ei exista in vezica sau pe uretra si la contact, gasind o gazda "primitoare" incep sa-si faca de cap.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Mcrissa
Mie mi-a spus dr.-ul ca am o infectie foarte puternica la rinichi. Nu ma ustura cand fac pipi, n-am probleme cu constipatia... Singura problema pe care am observat-o de ceva vreme a fost balonarea! Acum ma simt mai bine si astept sa iau maine rezultatul uroculturii. O sa intreb daca trebuie sa-si faca si sotul analizele pentru ca si eu m-am gandit ca poate i-am transmis si lui. Desi dr-ul nici n-a pomenit de asa ceva..
Multa sanatate!

Va pup !


Fiecare zi, plina de lumina, ma face sa-mi aduc aminte ca traiesc!

Biby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

da, constipatia e pacatoasa rau. eu in 2004 cand am facut peste 7-8 infectii am avut o prob cu constipatia. tot anul 2005 in fiec dimineatza pe stomacul gol si seara inainte de culcarea papam cate o linguritza de miere...dar, atentie, ingraja! eu sunt patita. daca merge cu taratze e minunat ca nu ingrasa.
fiti atente la aerul conditionat rece, ca eu si de la el o "patesc". feriti-va de rece.
si sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

bibyrox eu am dubii fata de "infectia urinara" gasita la urgenta. nu stiu de ce medicii de la urgenta pun asa de repede acest diagnostic. stiu pe cineva care a ajuns la urgentza si i s-a pus acest diagnostic gresit...da' vezi cum e urocultura cel mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene spune:

Revin si eu, cu aceeasi problema...
Am fost saptamana asta sa imi fac alte analize, care nu le-am facut pana acuma - fungigrama si chlamidya (nu stiu daca se scrie asa ); si azi-dimineata am dus o proba de urina pentru candida - pana acum cateva zile nu am stiut ca se poate face urocultura si pt asta (+ alte micoze). Vreau sa imi fac toate analizele ca sa exclud toate posibilitatile.
O sa imi fac si o cistoscopie, dar vreau inainte sa vad ce iasa la analizele astea. Nu prea am curaj sa fac chestia asta, ca am inteles ca te si anesteziaza, dar daca e musai.....
Eu am mai avut si probleme cu constipatia, dar nu intotdeauna; si mai ales se intampla ca in timp ce aveam infectia sa nu am nici o problema. Dar o sa incerc metoda cu taratele...

V-am pupat!

Mergi la inceput