infectia urinara, o problema ???

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Cam cat costa Aloe Berry Nectar asta? FLP au produse cam scumpe si un tratament de durata necesita oarece investitii....nu?


Iepumic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adiutza spune:

iepumic, am inteles ca este vreo 700.000 ( lei vechi ), iar o sticla de 1L ar ajunge cam o luna de zile... Eu deja l-am comandat si dupa ce incep sa-l iau va anunt daca merita sau nu. Eu sper sa DA, fiindca nu mai suport starile astea ... Cand ma lasa... cand ma ia...

Pup !

Don't walk in front of me, I may not follow... Don't walk behind me, I may not lead... Walk just besides me and let's be friends...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanti spune:

si eu faceam infectii urinare f dese si ma saturasem de antibiotice pe care le luam de ~2 ani, am incercat si un tratament homeopat care ma costat ~50.000 acum 1 si jumatate de at am mai facut decat o data la inceputul sarcinii, mai stiu pe cineva care sa dus cu urina infectata la Institul Cantacuzino si ia facut un vaccin , acum nici persoana respectiva nu mai are probleme
multa bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


adiutzacuraj!
Azi am aflat ca am infectie urinara cu E.Coli...o bucurie, ce mai. AUGMENTIN, direct. Probl e ca medicii nu zic nimic cum sa te protejezi sa nu treaca in partea cealalta...sau sa nu o transmiti sotului...sau daca si sotul trebuie sa faca tratament.


Iepumic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adiutza spune:

Neata, dragutzelor!
Iepumic, eu cat timp am luat antibiotice ( ca am luat cam tot ce e posibil, din pacate... ) medicul mi-a recomandat atunci sa iau si casete cu albastru de metil ( se gasesc un pic mai greu, dar sunt foarte bune ) sau Uricol ( pliculete cu granule efervescente ). Asadar pe langa antibiotic iti trebuie neaparat si un antiseptic urinar...
URICOL
Proprietăți: Uricol este o formulă multifuncțională ce combină 3 ingrediente active cu activități multiple pe tractul urinar. Hexamina și citratul de piperazină sunt rapid absorbite din tractul gastrointestinal și o mare parte din ele ajung în urină nemodificate. În urina acidă, hexamina este încet hidrolizată în formaldehidă, la care uropatogenii sunt susceptibili și nu dezvoltă rezistență în tratamentul de lungă durată. Citratul de piperazină acționează dizolvând acidul uric și astfel previne depozitarea lui în tractul urinar, iar prin natura sa acidă potențează efectul antibacterian al hexaminei. Khelin, al treilea ingredient de origine vegetală, exercită o acțiune antispastică directă, prelungită și puternică pe mușchii netezi ai tractului urinar. Cantitatea mică de carbonat de sodiu, obținută prin dizolvarea bazei efervescente, contracarează orice iritație care poate apărea la nivelul stomacului datorită interacțiunii hexaminei cu sucul gastric acid și producerii in situ de formaldehidă. Aceste proprietăți fac ca granulele efervescente de Uricol să constituie un medicament preparat cu multipe acțiuni.
Indicații: Infecții cronice ale tractului urinar (pielite, pielonefrite, cistite) și infecții asociate cu vezica neurogenă; profilaxia reinfectării unei urini sterile la pacienții cu urină reziduală însoțind unele tulburări neurologice și cu cateterizare prelungită a vezicii; spasme ale tractului urinar; pentru înlăturarea disconfortului datorat hipermotilității rezultând din inflamații ca în cistite, prostatite, uretrice și uretrocistite; adjuvant în tratamentul gutei.
Contraindicații: Pacienții cu insuficiență renală sau hepatică.
Dozaj: 1 - 2 pachete dizolvate în 1/2 pahar cu apă și luate de trei ori pe zi sau la recomandarea medicului.

Eu cat timp m-am tratat nu mi-a zis nimeni cum ca ar trebui sa ia si sotul meu ceva...
Si nu uita, bea foarte multe lichide ( ceai de coada calului, coada soricelului, matase de porumb, cozi de cirese...)

Pupi multi


Don't walk in front of me, I may not follow... Don't walk behind me, I may not lead... Walk just besides me and let's be friends...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adiutza spune:

Ah, era sa uit...

Toaleta intima seara de seara cu ceai de galbenele ( 1,5l ) in care pui cam o lingurita de bicarbonat de sodiu ( dar cel luat din farmacie ). Ajuta la prevenirea recidivelor...
Eu acum beau zilnic ceai echinacea si gingko ( v-am zis mai sus ca mie mi-a explicat medicul ca stau foarte prost cu imunitatea ). Si antibioticele luate prea mult timp uite ca nu mai ajuta... Sunt patita, dar optimista.



Don't walk in front of me, I may not follow... Don't walk behind me, I may not lead... Walk just besides me and let's be friends...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


adiutza,
multumesc mult de sustinere. Culmea e ca eu, care beau foarte multa apa, in ultima vreme am baut foarte putina pentru ca am avut atat de mult de lucru la servici incat nu am avut timp!!!
Multumesc de URICOL, stiam de el dar nu stiam ce face.
Tu ce antibiotice ai luat? Mie mi-a prescris Augmentin, 2/zi, timp de 10 zile. Altceva nimic, nici macar simple recomandari de a bea lichide, ceaiuri sau altceva.
Ce simptome ai? EU nu am absolut nici un fel de simptome!!!! Am ramas masca cand am auzit de infectia asta....si e destul de "sperietoare", pt. ca pe cine am auzit ca o are, se lupta cu ea d eani de zile si nu a scapat.
Zicea cineva ceva de un vaccin la Cantacuzino...putem primi mai multe detalii?
Va pup...


Iepumic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adiutza spune:

Neata!

eu am luat cam toate natiile de antibiotice de-a lungul timpului pt. a trata nesuferitele de infectii urinare. Ciprinol, Negram, Ceclor, Nolicin, Nitrofurantoina, etc... De fiecare data bacilul era rezistent al un alt antibiotic. Imi trecea pe moment, ca dupa o perioada relativ scurta de timp sa ma apuce din nou crizele. Ca si simptome... jena si usturime la urinat, pipi foarte putin si des ( aveam momente cand nici nu ma ridicam bine de pe wc si ma trecea din nou ), vezica umflata de ziceai ca n-am facut de 2 zile, cateodata cand crizele erau mai puternice aveam frisoane chiar daca era vara... Cam asa m-am tot distrat de vreo 4 ani incoace.
Normal ca acum sistemul imunitar al aparatului urinar a scazut... Am auzit si eu de vaccinul de la Cantacuzino. Ti se fac o gramada de teste si analize si in functie de rezultate ti se face un vaccin ( sa zicem personalizat... ). Eu nu am recurs inca la el, dar cred ca o voi face. Ei acolo se ocupa exact cu ceea ce am nevoie acum: cresterea imunitatii...
Incercati asta:
http://www.cantacuzino.ro/ro/main.asp?Produse
http://www.cantacuzino.ro/ro/Produse/Catalog%202005/Grupa%20A/Subgrupa%20A1/76.doc

Don't walk in front of me, I may not follow... Don't walk behind me, I may not lead... Walk just besides me and let's be friends...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adiutza spune:

iepumic, parea mea este sa repeti analiza... daca zici ca nu ai nici un simptom... poate a crescut aciditatea urinei din cauza ca nu ai baut multe lichide in ultimul timp. Daca ai inceput deja antibioticul, mai asteapta cu analiza. Poti sa mai iei in paralel si Echinaid - capsule, care costa ~250.000 rol ( creste imunitatea intregului organism si e recomandat acum in perioada rece ).


Pupi multi si mai asteptam pareri...

Don't walk in front of me, I may not follow... Don't walk behind me, I may not lead... Walk just besides me and let's be friends...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


adiutza,
multumesc de sfaturi. Eu iau deja antibiotic pentru metroanexita si dupa ce il termin pe asta si fac o pauza, ar trebui sa il incep pe cel pt infectia urinara. Asa ca am doua optiuni: sa incep direct antibioticul sau sa refac mai intai analiza, insa e problema timpului: nu stiu daca ma inscriu in timp pana la urmatoarea runda de antibiotice pentru metroanexita. E cum nu se poate mai rau. Nu vreau nici sa iau antibiotice degeaba, dar nici sa nu tratez o infectie care si asa e destul de pacatoasa. O sa vad eu ce o sa fac. Dar asta mi se pare si mie ciudat: n-am simptome. Stiam ca infectia cu E.COli da o groaza de simptome neplacute.


Iepumic

Mergi la inceput