Stirile Altfel

Stirile Altfel | Autor: xenocid

Link direct la acest mesaj

Ieri la stiri undeva intre "Retea succesului lui Florin Salam" si "Divorturile anului 2006" redactorii au facut loc si pentru subiectul "Gripei Aviare". Citez, destul de exact, cum au gasit ei de cuviinta sa "introduca" aceasta tema.

Gripa aviara care a pus stapanire (sic) pe Turcia a creeat panica in randul...echipelor romanesti de fotbal care se vad obligate sa renunte la cantonamentele programate in aceasta tara.

dupa care 5 minute Unu Becali ne spune cum ca meniul fotbalistilor este compus 70% din carne de pui. Si asta a fost tot. Da' tot. Ironia face ca ieri sa fi fost externat primul pacient internat cu gripa aviara (un copil) si sa fie anuntate progrese si la ceilalti pacienti tratati cu Tamiflu.

Asa m-am gandit la acest subiect. Un subiect cu altfel de stiri. Pentru cei pentru care politica inseamna mai mult decat suvita lui Basescu sau fesul sau, pentru care cotidianul e dincolo de cliseele jurnalistice de tipul ucisa cu salbaticie, scosi dintre fiarele contorsionate, scene desprinse parca dintr'un film de groza.
Si nu doar despre politica putem vorbi. Daca mai sint (si alte) persoane care s'au saturat sa afle zilnic ce a mancat la pranz Gigi Becali sau cum a petrecut in a 14a zi de la Craciun fotbalistul Adrian Orbete de la TSKA Lazio le asteptam cu stiri din sport. Eu de exemplu promit sa urmaresc evolutia camerunezului la ski-fond in Olimpiada de Iarna de la Torino.

Motivatia fiind scrisa voi deschide eu subiectul cu 3 stiri:

Iraniu imbogatit

De departe cel mai important eveniment al saptamanii il constituie ruperea abtipildelor IAEA amplasate de ElBaradei pe instalatiile nucleare din Iran. Oficialii iranieni s'au grabit sa asigure comunitatea internationala ca nu au nici un plan de construire a unei arme nucleare. Inalti oficiali militari americani au afirmat ca nu au nici un plan de atacare a Iranului. Aflat la ferma sa din Texas, George W. Bush a tinut sa sublinieze ca el nu are nici un plan.

In replica Mahmoud Ahmadinejad a calificat acuzatiile conform carora Iranul incearca sa obtina uraniu imbogatit drept "un mit" adaugand ca este doar o alta poveste de succes a tarii sale - uraniul nascut sarac reusind sa se imbogateasca prin forte proprii.

In cursul unei intalniri cu oficiali EU, savantii iranieni au declarat ca este doar o eroare gramaticala ei incercand sa sintetizeze cateva nanograme dintr'un nou element chimic Iraniu. Lucru deopotriva periculos, sustin analistii daca ne gandim ca ultimul element scapat din laboratoarele Revolutiei - Khomeiniu este inca extrem de (radio)activ in Orientul Mijlociu.

Probabil orice actiune armata va fi amanata pina in momentul in care instalatiile vor fi pe deplin functionale. Adica pina la taierea panglicii inaugurale ceremonie la care speram sa participe si Adrian Nastase.


El Tbilisiorado

Mai stiti bancul ala sec:
-De ce plangi ma?
-Pai mama e din Giurgiu!

Acesta a fost si raspunsul lui Adrian Nastase atunci cand a fost intrebat cum a reusit matusa sa sa adune milionul de dolari pe care i l'a lasat mostenire : "Matusa mea s'a nascut la Tbilisi"
Ei vedeti daca ati dormit la lectiile de Geografie Economica - nu aveti de unde sa stiti ca in Tbilisi cresc galbenii in pamant si Grigorestii in copaci.

Proaspat trecuta in tarana, matusa, extrem de activa pe piata imobiliara si a antichitatilor in ciuda varstei de 93 de ani , varsta care o plasa printre obiectele pe care le aduna cu atata pasiune a fost calificata de vecini drept "colectionara":
"Ah doamna din garsoniera de 18mp de la 4. Manca numai paine veche de o luna".

Se pare ca moartea i s'a tras tot de la pasiunea pentru antichitati.
Aplecandu'se dupa un ou Faberge scapat sub un fotoliu Ludovic XIV matusa s'a lovit la cap de coltul unui Rembrandt iar singurul telefon avut la dispozitie pentru a anunta salvarea a fost unul cu autograful lui Alexander Graham Bell incompatibil deci cu reteaua romtelecom.

Eh daca va gandeati ca aia de la Nike care exploateaza copii din Asia de SE sint rai, poate imaginea lui Nastase care si-a pus matusa de 93 de ani sa'i spele bani va va ajuta sa reconsiderati asta.


Se pare ca e posibil sa se fi hotarat

Partidul Conservator din Romania a anuntat pentru a patra oara in aceasta saptamana intentia de a anunta in viitorul apropiat o posibila intentie de a face cunoscuta opiniei publice intentia clara de a se retrage de la guvernare.



buei cat am putut sa scriuuu! cine preia "legatura"?

*segmentation fault*

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

sobectu' imi aduce aminte de mult apusele "aberatii"

si mi-am adus aminte ce abera acu' vreo luna un bun amic de-a meu, si va redau si voo:


probleme de drept penal:
1.
... acu neste vreme o duamna, sa ii zicem duamna "D ", aflandu-se cu fiica "F" in masina "M" pe soseaua "S", intra pe contrasens si se izbeste de alta masina" AM" omorand doi parintzi "2P" si un copil "C ", lasand in viatza numai o orfana "O" !
avand in vedere ca duamna "D" e sotia senatorului "AP" , sa se demonstreze daca egalitatea de mai jos e reala, au ba:

( D+F)xM - ( 2P+C)xAM +O = 2 ANI DE PUSCARIE CU SUSPENDARE !

lasand la o parte precedentul creeat, de azi inainte oricine poate sa omoare oameni pe sosea cu conditia ca numarul lor sa nu depaseasca cifra 3!

2.
... un junior "JR", fiul unui domn intreprinzator "IT" e arestat pt pozesie, detinere, si comercializare de droage "D". avand in vedere ca martori "M" sunt loviti de amnezie "A", sa se demontreze daca egalitatea de mai jos e reala au ba:

JR - D - M x A = 0 ANI DE PUSCARIE!!

lasand la o parte precedentul creeat, oricine poate sa consume si sa vanda droage, cu conditia sa fie copilul lui tata!

3.
... un hotz "H" intra in vila "V" e impuscat mortal cu pusca "P" .avand in vedere ca intr-adevar a aparut o lege care iti da voie sa recurgi la exces de zel pentru a-ti apara proprietatea, dar avand in vedere ca ea intra in vigoare, numai din septembrie 2006 si avand in vedere ca in momentul de fatza cel care l-a impuscat pe tanar e liber sa plece din tzara cand vrea, intrebarea e ããããã.... ce culoare are ursul???

p.s. orice asemanare a personajelor din problema cu persoane reale, nu numai ca ar fi pur intamplatoare, dar este si strict interzisa!!!


fetele de pe DC

Viata e ca carosabilu'...unii vine....altii trece....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

aduscooo, de cand ai scris ecuatziile de mai sus (asa le spune, nu?), io tot calculez, da' nu-mi da rezultatu'.


www.fastcoolcars.com/images/sexy_ladies_fast_cool_cars9/legs_car.jpg" target="_blank">Tzuni mic si drag si scump si grasunel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

cine e Florin Salam?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

cica un manelist, da nu bag mana-n foc:)



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

quote:
Originally posted by conchita

cine e Florin Salam?


www.cd.ro/pics/2810395.jpg" target="_blank">El cu www.versuri.ro/artist/hih_florin salam.html" target="_blank">repertoriul sau.

*segmentation fault*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

aaa, uochei, multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Adusca, !!!

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

hehe, Xenocid

Despre amenzi:

1. Atentie unde scuipati
Un licean din Lyon a scuipat intr-o statie de autobuz => amenda 135€! Mama adolescentului povesteste: "Fiul meu se intoarcea de la scoala si asteptand autobuzul a scuipat. O patrula a politie tocmai trecea pe acolo, l-au intrebat daca ii apartine scuipatul de pe jos, copilul a recunoscut ca e al lui si a primit o amenda de 135€!" Primarul Lyonului recunoaste ca exista o lege din 1942 care interzice scuipatul in spatiile serviciului public dar refuza sa faca vreo alta declaratie cu privire la cazul mentionat.

2. La 10 zile dupa interzicerea fumatului in spatiile publice din Spania, politia a arestat un fumator rebel care isi aprinsese o tigara intr-un restaurant. Omul a scapat "doar" cu o amenda de 240€.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

atentie la soareci


Un nene rau din sua a gasit un soarece in locuinta,l-a prins si l-a aruncat intr-o gramada de frunze uscate carora le daduse foc in fata casei . Soarecele a luat foc si a fugit ingrozit inapoi in casa americanului , casa care a ars pana la temelii.
1-0 pentru soarece.

"The harder you work, the luckier you get"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

sa trecem la stiri serioase, dar mai ales la uamini seriosi:

din putul gandirii:


Codrut Seres a teoretizat recent ce inseamna migratie politica, fenomen pe care partidul conservator (din care cu onoare face parte) il combate cu vehementa. la primirea in partid a migratorilor din PRM, sus mentionatul a opinat insa ca nu asistam la o migratie, deoarece migratia e atunci cand partidul isi obliga membrii sa migreze, nu cand acestia migreaza de capul lor.

[emoticon cu neste ochi cat cepele]

fetele de pe DC

Viata e ca carosabilu'...unii vine....altii trece....

Mergi la inceput