Medici de TIMISOARA!!!

Medici de TIMISOARA!!! | Autor: ionelalit

Link direct la acest mesaj

Buna ziua gravidutelor!!! Sunt noua pe acest forum si mi se pare mie, sau nu am analizat foarte atent, dar nu am vazut nici un subiect de genul asta pe acest forum. Ce vreau eu sa discutam un subiect important zic eu. Hai sa ne dam cu parerea despre medicii de prin TM. Eu sunt 11+, am un medic la care merg deja, dar as vrea mai multe parereri despre alti medici si despre spitale, mai ales ca am vazut postand aici si mamicute. Eu merg la dr. Gluhovschi de la Bega, de care sunt multumita. As vrea sa stiu cate ceva chiar si despre el. Il stiti careva? Sunteti care ati nascut deja cu el? Deocamdata il apreciez, dar sunt curioasa si de alte pareri.
Astept cu nerabdare raspunsurile voastre! Va pupic!
IONELA

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cuculeana spune:

Buna ionelalit !

Si eu sunt o noua viitoare mamica (10 saptamani) din Timisoara si mi-am pus si eu aceeasi problema referitoare la medicii si maternitatile din oras. Medici nu prea stiu, ca din fericire pana acum n-am prea avut nevoie de ei, in spitale n-am fost internata niciodata pana acum, asa ca sunt si eu curioasa de raspunsuri.

Eu merg la dr Furdean si la cele 2 consultatii avute pana acum mi-a lasat o impresie buna.

Sunt curioasa si de conditiile din maternitatile din Timisoara, daca aici la noi se practica nasterea naturala cu epidurala ? am inteles ca in Bucuresti se face curent dar ca "prin provincie" unii n-au auzit de asa ceva. Inca n-am avut curaj sa-l intreb pe doctor, sa nu ma dezamagesc de pe acum.

cuculeana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana1971 spune:

Buna fetelor

Eu am nascut in noiembrie 2005 la Bega cu dr Karadja care a fost super de la inceput pana la sfarsit.
Am nascut cu cezariana si anestezia peridurala facuta de dr David Sorin ...care e f bun...nu am avut nici un efect secundar anestezia a prins bine...fara probleme.
Am inteles ca si daca nasteam normal tot imi facea peridurala (daca voiam) si nasterea e mai usoara asa.
Cuculeana- maternitatea Bega e una din maternitatile unde s-au facut primele fertilizari in vitro, dr Munteanu care e directorul maternitatii a fost o perioada presedintele uniunii ginecologilor la nivel european (e considerat si acum unul din cei mai buni din tara daca nu cel mai bun)...deci ma gandesc ca standardul este destul de ridicat .. tu ce crezi?????
Lasa de dorit curatenia si conditiile dar personalul e bine pregatit - ma refer la medici.

daca aveti intrebari va raspund cu cea mai mare placere...cand ma lasa ghemul meu de 2 luni ....

diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelalit spune:

Buna dimineata fetelor! Mersi ca am reusit impreuna cu voi sa deschidem acest subiect. Sper sa se mai inscrie si alte mamici si sa primim cat mai multe informatii. Am fost si eu la spitalul bega la una din consultatii. Medicul meu lucreaza acolo. Mi s-a parut horor spitalul. Nu am intrat in saloane si nu am vazut nici toaleta, dar prima impresie nu a fost buna deloc. In rest ce sa va zic? De medic sunt foarte multumita. E foarte amabil si pot sa-l sun oricand am nevoie de vreun sfat.
Voi ati auzit cumva de vreo maternitate particulara in TM?
V-am pupat!

Asan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cuculeana spune:

Buna fetelor,

diana1971, stiu ca se utilizeaza si aici anestezia peridurala la operatii (cezariana), dar se face si la nasteri vaginale ? Eu personal nu cunosc pe nimeni de aici care sa fi nascut normal si sa fi avut peridurala. M-ar interesa mult daca exista cineva care a nascut vaginal in Timisoara, la Bega sau la Odobescu, si i s-a facut anestezie peridurala ?!

Din ce am mai citit pe forumuri, multe spitale din tara se pare ca au o politica de a face peridurala doar la operatii (deci nu ca n-ar sti sa o faca ), dar nu si la nasteri obisnuite, pe motiv ca ar incetini travaliul, etc, de fapt din comoditate sau lipsa unui numar suficient de medici anestezisti.

ionelalit, medicul meu e la Odobescu, dar nu am fost niciodata la spital ci numai la cabinetul lui. De maternitate privata in zona n-am auzit.

cuculeana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabirus spune:

Hello!

Fetelor, timisorencele in genere se aduna la "Impreuna Timisoara". Suntem deja destul de multe, chiar gravidute cateva si puteti afla si de acolo multe informatii.

Cuculeana, se face peridurala si in Timisoara, la ambele maternitati. Si eu am nascut cu peridurala la Bega cu dr. Bran-Walter si a fost super.

Intr-adevar maternitate e jalnica, dar nu stai mult acolo si, crede-ma, uiti repede tot ce nu era frumos Personalul a fost mai mult decat decent, iar moasele de la spitalul Bega sunt extraordinare.

Ionela, maternitate privata nu exista. Stiu ca dr. Giurgiu facea nasteri in clinica lui, dar am inteles ca s-a sistat treaba din cauza lipsei aparatelor de resuscitare. Sau asa ceva ... Oricum costa enoooorm de mult la privat, la fel de mult ca in Occident. In jur de 1000 Euro. Eu una nu as da atat. Cu banii astia ii faci tot trusoul ptr bebe si inca mai ramane ....

Dar va astept si pe la topicul de timisorence sa mai povestim.

Pupici ptr toate burticile.



POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa00 spune:

Salutari fetelor!

Eu am nascut normal in 2003 la Odobescu.Medicul meiue este dr.Crisan.Eu una am fost super multumita de el.Este un om exceptional.

Despre maternitate...lasa de dorit.Cel putin in 2003.Inre timp am inteles ca s-a mai renovat cate ceva.

Numai bine,
Alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Si eu am nascut in 2004 la Odobescu cu dr. Olaru. Se face peridurala si la nastere naturala, dovada sunt eu. Conditiile au fost destul de horor, salonul OK dar toaleta josnica, moasa a fost exceptionala, asistentele de la copii super, cele de la mamici asa si asa, dar nu conteaza ele asa mult, mai ales daca nasti natural.
Acum merg la Dr Cioata, de fapt la el am fost si la prima sarcina, dar din pacate era plecat din localitate cand a inceput travaliul. Ambii medici sunt exceptionali si ii recomand cu caldura.

Diana , Vladut (16.05.2004) & samburelul (21+)
pozulici Vladut: bebelus si copilas

Decembrie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amutza spune:

Salutare

Eu am nascut in 25 iunie 2005 la Bega. Desi am mers la Dr. Preda nu am ajuns sa nasc cu el deoarece era plecat din localitate cand mi s-a rupt apa si am nascut cu o rezidenta tare draguta Madalina Calangiu. M-a ajutat foarte mult, desi nu-mi venea sa cred. Lasand deoparte acest lucru dr Preda este si el la randul lui un om de milioane care " nu cere ". Ma ajutat tot timpul cand am avut nevoie si nu l-a deranjat mai deloc cand eu il bombardam cu tot felul de intrebari. Si desi nu nascusem cu el a venit totusi sa ma vada special, sa vada daca e totul in regula cu mine si cu printesa mea si cu ajutorul lui mi-am vazut si fetita mai repede pana sa mi-o aduca asistentele. El a operat-o si pe mama mea si pe soacra mea de fibrom si era ffffff grijuliu. Si de spital ce pot sa-ti spun, suntem in Ro, si cu asta am spus totul, si sper sa nu stai mult in spital, sa intrebi intotdeauna in stanga si in dreapta ca sa poti pleca cat mai repede, daca sanatatea iti permite, bineanteles. Na, m-am intins cam mult, dar asta e. Nastere usoara.

POZE

Amutza+Alisa-Talida

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy11 spune:

Of,eu sunt mama batrana,am nascut in 1997;2000,la Odobescu,cu Dr.Olaru,un doctor si un om nemaipomenit,am multe prietene cunostinte care au nascut cu el si toate au cuvinte de lauda,nu ca ar avea el vreun merit aparte la felul cum sunt copiii,dar i-am propus odata sa faca un tablou cu copiii pe care i-a asistat la nastere superbi,nu ma refer la ai mei ca intrvine faza cu cioara,strict la restul pe care ii cunosc,am un soi de superstitie si la asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy11 spune:

Despre doctori si maternitate o sa mai scriu,dar mai voiam sa spun ca avem un topic al nostru,al timisorencelor,care e foarte fain si ar fi pacat sa nu intregim randurile.Va invit si pe Impreuna Timisoara,la povesti.Si eu mai am un subiect deschis pe forum care vizeaza banatenii de peste tot,am invitat acolo si fetele de pe Timisoara,va invit si pe voi,daca va place subiectul,eu scriu si acolo si acolo,dar haideti sa fim uniti,ca e in folosul nstru,nu ma refer la forum neaparat,ci si la pozitia vestului in tara.

Mergi la inceput