fimoza

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nasha spune:

quote:
Originally posted by ilenutza

i-am decalotat acasa putza la un an si cateva luni, dr lui a venit si i-a tras de preput. vai de capul lui ce a plans 3 zile cand facea pipi.imi venea sa dau cu capul de pereti pt ca nu ma informasem asupra probl. si am acceptat decalotarea.

acu la bb2 am inceput sa i-o decalotez la baie, cate un pic, apoi si dupa baie am tras cate putin si a inceput sa se desfaca.oricum nu mai vreau sa il chinui si pe fra-su cum l-am chinuit pe el.
asa ca incep mai din timp, acum inca e moale si am vazut ca nu il doare deloc.

o sa o intreb si pe dr de unguentul asta.

oricum daca nu se rez nimic acum cat e mic apoi ajunge la operatie, asta mi-au spus toate mamicile cu baieti adolescenti acum.

Ile , mami de Victor ( 22 dec 2005) si Andrei ( 25 iulie 2007)






sunt curioasa ce va spune dr. tau pentru ca eu pe care am intrebat mi-au spus senin ca nu stiu, si ca de ce nu accept operatia? pai nu o accept, normal, ca e vorba de copilul meu... daca exista o alta posibilitate de ce sa ajungem direct la cutit? vorbesc medicii astia cu o asa seninatate despre operatii... de parca ar fi vorba de retete de clatite


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nasha spune:

quote:
Originally posted by ilenutza

i-am decalotat acasa putza la un an si cateva luni, dr lui a venit si i-a tras de preput. vai de capul lui ce a plans 3 zile cand facea pipi.imi venea sa dau cu capul de pereti pt ca nu ma informasem asupra probl. si am acceptat decalotarea.


ah, sunt asa de furioasa pe medicii astia ca daca n-ar trebui sa fiu decenta (fiind pe forum), m-as exprima muuult mai colorat. nu stiu de ce o informatie care se gaseste ca sa zic asa peste tot, nu e luata in seama si de ei. peste tot se spune "nu e bine sa umbli" iar ei asta fac de cate ori le pica un baietel in fata
inclusiv dr. noastra pe care o stimez in mod deosebit, atunci cand i-am spus: dna dr. dar peste tot scrie ca nu se umbla... mi-a spus: "da, stiu ca mai nou asa se spune". si atunci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Am fost la doctor,a decalotat cit s-a putut...si a spus ca aici in olanda nu se opereaza decit cazurile foarte grave,cu febra .So...ne-a dat un unguent cu cloramfenicol sa-l dau de trei ori pe zi.Am ajuns acasa....copilul tot cracanat...l-am pus in cada cu apa calda....si am spalat cucul ca de obicei...am tras cit permite...surpriza...portiunea care e inca lipita,de fapt marginea pina unde se decaloteaza..galbena...atit de subtire pielicica pina la infectie ca tot aveam senzatia ca-mi tisneste infectia in nas.Dar nu...sta lipita si nu am insistat deloc.am dat cu unguent si astept cu nerabdare dimineata sa vad daca e vreo schimbare.La medic cind a tras...nici urma de acel galben...la baita.....toata circumferinta galbena.noh...cele care n-ati rescurs la incizie si ati mers numai pe unguente...e posibil sa treaca numai cu unguente?ca eu una...toanta rau in ale medicinei...nu prea cred.Cucul sta sa plesneasca de umflat,e rosu...plus infectia aia perfect vizibila.Ce sa mai fac oare?
medicul cica trece asa...ce-am vazut eu la baita....m-a determina sa am indoieli.Voi ce spuneti?





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

trece cu unguient.. igiena adegvata si fara a pisalogi locul cu fortzari si cu chinuieli...

Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.4shared.com/dir/4242034/d653560a/sharing.html" target="_blank">
Muzica pt copii "Ro & Eng"
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Gabriela,cu tot respectul...nu mi-as permite...ca doar e copilul meu...si cred ca nu-l doare pe el cit m-a doare pe mine sufletul.Mi-ar fi imposibil sa-i provoc copilului meu o asa suferinta...adica nu l-am decalotat cind era in regula....acum nici atit.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

nu am sugerat ca tu l-ai chinuit sau ca il vei chinui... ti-am spus ca va trece daca nu umblia colo, daca speli zilnic si menti locul curat si respecti tratamentul... nu mi s-a intampla la piciu meu asa ca nu vb din experienta proprie.. dar prietena mea.. atata a bazdicit locul pana s-a infectat .. a trecut cu unguient si cand a incetat sa mai forteze sa decaloteze...
- motivele ei pt decalotare erau.. nu creste putza baiatului daca nu decalotez.. si mizeria sta adunata.
- precizez copilul avea 4 ani.. si nu a avut probleme de loc pana nu s-a ocosit ea sa umble acolo...



quote:
Originally posted by ema

Gabriela,cu tot respectul...nu mi-as permite...ca doar e copilul meu...si cred ca nu-l doare pe el cit m-a doare pe mine sufletul.Mi-ar fi imposibil sa-i provoc copilului meu o asa suferinta...adica nu l-am decalotat cind era in regula....acum nici atit.








Sanatate si numai bine

Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.4shared.com/dir/4242034/d653560a/sharing.html" target="_blank">
Muzica pt copii "Ro & Eng"
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Buna,nu ca ar interesa pe cineva ce s-a intimplat cu baiatul meu peste noapte...insa e bine de stiut...poate mai trec si alte mamici prin asta...si o experienta in plus nu strica niciodata.astazi dimineata cucul nu mai era atit de mare si de rosu iar in pampers....cred ca o lingurita de...am zis eu puroi dupa culoare si miros.Iar toata marginea care aseara era galbena....desprinsa de gland.nu stiu cit de desprinsa...ca nu am tras decit cit sa pun unguent..probabil ca diseara la baita voi vedea mai mult.cert e ca a spart si s-a si desprins cit de cit ...sper !Si mai sper sa nu mai avem asa o problema pe viitor...ca niste accese de plins ascutit ce a a vut ieri Ricardo....nu-mi mai doresc sa aud.Numai bine.
Cu respect,Dana.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

continua tratamentul, totul o sa fie bine.

quote:
Originally posted by ema

Buna,nu ca ar interesa pe cineva ce s-a intimplat cu baiatul meu peste noapte...insa e bine de stiut...poate mai trec si alte mamici prin asta...si o experienta in plus nu strica niciodata.astazi dimineata cucul nu mai era atit de mare si de rosu iar in pampers....cred ca o lingurita de...am zis eu puroi dupa culoare si miros.Iar toata marginea care aseara era galbena....desprinsa de gland.nu stiu cit de desprinsa...ca nu am tras decit cit sa pun unguent..probabil ca diseara la baita voi vedea mai mult.cert e ca a spart si s-a si desprins cit de cit ...sper !Si mai sper sa nu mai avem asa o problema pe viitor...ca niste accese de plins ascutit ce a a vut ieri Ricardo....nu-mi mai doresc sa aud.Numai bine.
Cu respect,Dana.








Sanatate si numai bine

Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.4shared.com/dir/4242034/d653560a/sharing.html" target="_blank">
Muzica pt copii "Ro & Eng"
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Gabriela...multumesc pentru sustinere....dar am alta dandana.Toata ziua a tipat cind incepea sa faca pipi.plins ascutit,de-mi venea sa fug.abia acum la baita dupa ce l-am spalat...hai sa-i pun unguentul...si am vazut ca jumatate din ce era lipit pina acum s-a dezlipit...probabil a iesit pe acolo infectia.Si cred ca-l ustura foarte tare de la pipi.alta solutie decit sa-l pun imediat in cabina de dus si sa faca pipi sub jetul de apa...n-am gasit.Am inteles ca unguentul cu galbenele se foloseste in cazurile astea...oare sa-l dau peste zi si cu asa ceva..sau sa las numai antibioticul?Cucul s-a redus considerabil..e aproape la forma initiala,un pic rosu...deci antibioticul a lucrat bine.Ce sa fac insa cu rana? Ca numai la gindul ca maine o luam de la capat cu tipatul....m-a innebuneste.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

nu pune alt unguient inca, spalaturi dese cu apa calduta ajuta si continua tratamentul, aplica crema putina in strat subtire.

vezi ca pipilica e acida si deacea ustura acuma ca zona e sensibila, incearca sa nu lasi pipi acolo ca deacea ustura... nu folosi sapun, doar apa calduta in perioada asta. Sapunul irita iara, sampon sau gel de dus si ele interzise momentan.


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.4shared.com/dir/4242034/d653560a/sharing.html" target="_blank">
Muzica pt copii "Ro & Eng"
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput