cum faceti maioneza cu blenderul?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

hristina la mine ouale nu erau reci, nici uleiul si nici lamaia ... si tot nu a iesit cum zic fetele
acuma mixer numai pt. maioneza nu-mi cumpar , ca altceva nu vad la ce sa-l mai folosesc....

cat de tare va iese voua, deci cum v-am descris eu ziceti ca s-a taiat la mine? , va spun ca am incercat si a doua oara, cu un singur ou si tot nika.........

Loma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deanny spune:

Loma, incearca sa pui uleiul incet, nu tot odata. Eu l-am pus in doua transe. Mi-a iesit destul de groasa, nu la fel cum iese cu mixerul clasic si cu un galbenus fiert si unul crud, dar cu consistenta cam de smantana destul de groasa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique spune:

quote:
Originally posted by ellinia

Cum iese maioneza alba? Datorita albusului de ou? Va intreb pentru ca in toate salatele cumparate maioneza este alba si parca are si alta consistenta. Mi-ar placea sa-mi iasa si mie alba. Stiti vreo reteta pentru maioneza alba?

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ellinia_c/my_photos



...adauga smantana si-ai sa vezi ca se va "albi"...si e si mai gustoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

Michelle nu prea am timp de facut cu mana, si mixer inca nu mi-am cumparat, am doar blender


Mai voi cum faceti maioneza de va loviti de problema timpului? Ca eu o fac in maxim 5 minute. ( Poti sa fierbi oul cu o seara inainte sau sa-l bagi spart in microunde si ai galbenus fiert in 2 minute)


eu am ajuns la concluzia ca maioneza nu iese in blender deoarece majoritatea mixului ramane pe peretii vasului.

Mergi la inceput