Ospamox 125mg/5ml... cat se da ?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Cefaclor pentru rosu in gat?
mitzura
Sa va explic mai intai....doua saptamani lui Tudor i-a curs nasul si a avut un usor rosu in gat. de ieri dupa amiaza a facut si febra, azi noapte 38-39, astazi peste zi nu mai mult de 37, desi i-am pus un singur supozitor cu Paracetamol toata ziua. La controlul de azi doctorul ne-a spus ca rosul in gat s-a intensificat, dar nu are puroi in gat si nu se aude nimic la plamani. are si o tuse incarcata, dar tuseste rar.
In acest conditii, deci doar pentru ca a aparut febra, dr ne-a recomandat cefaclor. Mucisorii sunt transparenti, nu colorati.

Am impresia ca antibioticul asta e unul tare, desi pe prospect scrie ca e pentru infectii moderate si severe cu streptococi si bacterii.

Stau in cumpana si nu stiu daca sa i-l dau sau nu. Ca daca incep trebuie sa i-l dau 5 zile minim. Starea copilului e buna. Mi-e teama doar de eventuala febra de la noapte, pe care insa o pot controla cu antitermice.

Ce parere aveti?
poate vede mesajul asta un farmacist sau un medic si imi da un sfat.


mitzura

Am uitat sa spun diagnosticul este faringo traheita


teodraghici
Draga mea, veyiculele din gat...acel puroi de car vb doftorul minune....pot fi si virale. Dupa cum am mai scris virusii astia nenorociti dau febra mare mare gen 39grade.Bacteriile ce le tractam noi cu antibiotice se reyuma la o febra sacaitoatre de 37,5-subfebrilitate....38, cam pe acolo.
Ce poti face tu....mai asteapta pana maine. Fi cu ochii pe copil....atentie la febra....pune-i paracetamol(30mg/kg corp) supoyitor, la nevoie novocalmin....cam unul per 24 ore sub 2 ani, peste 2 ani...2 pe yi...veyi si tu seara daca face febra.
Cumpara-i de la farmacie Homeogene...astea sunt niste tabletele naturiste...din2 in 2 ore cate una...steriliyeaya cavitatea bucala, faringe laringe.
Pt nasuc, ser fiyiologic....si daca mucisorii capata oarecare culoare....Garasone cate 2 pic la 4 ore...nu treyesti copilul daca doarme.
Maine mergi si fa-i exudat faringian....daca iese ceva....atunci se va face antibiograma si se va administra antibioticul la care e sensibilos germenul din gatut....in nici un cay cefalosporina....e un pic cam mult...


mitzura
Eu ziceam ca nu i-a descoperit puroi, doar rosu in gat....

Nu i-am dat antibioticul in seara asta, am decis ca mai astept pana maine.
Insa nici nu stiu unde sa-i fac exudat faringian fara trimitere. In plus, rezultatul l-as primi probabil abia saptamana viitoare, maine fiind vineri, si daca se agraveaza pana atunci ce fac.

Oricum, am experiente urate cu antibioticele astea...ultima data cand i-a dat (Augmentin), tot fara exudat, i l-a dat degeaba, ca rosul in gat a fost de fapt debutul unei rubeole.


teodraghici
Scuye, am citit eu gresit. Daca se agraveaya, te duci la urgenta cu el....dar nu se va agrava....spun eu
Teo


mitzura

mitzura
Aveti idee pentru exudatul faringian, trebuie sa nu fi mancat? Sau pot si la cateva ore dupa ce-a mancat?


Briantis
Exudatul se face cu copilul nemancat ,nebaut si nespalat pe dinti .
Multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Urgent - cum administrati antibioticele?
emanuele4u
Buna mamici,
AM o problema foarte mare cu fetita mea de un an..nu reusesc sa o fac sa ia siropurile ( antibioticul -sirop in cazul de fatza). AM incercat tot ce mi-a trecut prin cap...seringa, canutza cu cioc - din care de obicei e f fericita cand ii dau ceva), i-am pus antibioticul in lapte, in ceai...nu vrea si pace :((((. E cineva care are vreo alta solutie?


nikolett2445
incearca sa gasesti o tetina de bibe cu gatul lung,bago in gurita la bb cand incepe sa suga torni antibioticul sirop din lingurita,nu o sa ii mai simta gustul pt ca o sa intre direct in gatulet,la noi a functionat la 3 luni cu bb,nu stiu daca o sa functioneze la tine,bafta.


Artemis1578
Eu folosesc seringa gradata de la Nurofen. Avantajul e ca nu se raneste chiar daca se zbate cand ii administrez medicamentul. Si ii explic ca e ceva bun, ce mult il iubesc, etc, protesteaza, insa dupa prima inghititura casca singur gurita.
Nu stiu ce sfat sa iti dau, probabil ca odata cu varsta se va obisnui cu ideea ca e ceva ce trebuie facut. Eu marturisesc ca nu m-am lasat induplecata niciodata de urlete si dat din picioare, l-am tinut si i-am dat medicamentul.
Va doresc multa sanatate!


monu

Si noi tot cu seringa de la Nurofen administram antibioticul sau orice alt sirop care trebuie luat.

OlgaTarziu

Eu a trebuit sa-i dau o singura data 3 zile antibiotic. Nici pe al meu nu am reusit sa-l fac sa-l ia cu N trucuri. Pana la urma pusul in putin suc de portocale a mers. Nu stiu daca fetita ta mai are suzeta ( ca noi nu o mai avem), dar sunt niste chestii de admministrat medicamente care arata ca o suzeta doar ca are loc unde sa pui siropul.
http://gizmodo.com/gadgets/gadgets/pacifier-drug-dispenser-and-thermometer-143939.php


emanuele4u
Artemis,cu seringa de la Nurofen am incercat si eu, dar cum spuneam, nu tine. Cum simte gustul de medicament, cum il scuipa, nu am timp de riposta..Nici eu nu ma induplec la tipete sau dat din picioare cand e vorba de sanatatea ei, insa nu am gasit modalitatea de a o face sa inghita antibioticul ajuns in gurita. E adevarat, si eu sper ca odata ce va mai creste si va incepe sa inteleaga, sa ne putem descurca altfel, adica de vorba buna ;-). Ce pot sa spun, am avut o fetita foarte sanatoasa in primul ei anisor de viatza...nu mi-a facut niciodata febra sau orice altceva care sa necesite vreun tratament, probabil ca de aceea nu accepta acum. Sa dea Doamne-Doamne ca toti copiii sa fie la fel de sanatoshi ca a mea , pana la un an.
O sa incerc si cu o tetina..multumesc Nicolett pentru idee...acum a adormit, dar cand se va trezi voi incerca si aceasta metoda..poate tine ;-).Promit sa te tin la curent.
Multumesc anticipat pentru alte idei..daca mai are cineva...sunt deschisa la orice ar putea da roade.

emanuele4u

Ah, Olga, as da orice sa functioneze trucul cu sucul, insa deja l-am incercat..intai in lapte, pentru ca am presupus ca ii e foame, fiind ora de masa - stupoare, a scuipat biberonul de parca ar fi fost otravit ;-(. Apoi am incercat cu suc, dar probabil ca i-a simtit si acolo gustul pentru ca l-a refuzat. Ulterior i-am dat un nou bibe de lapte, fara antibiotic de aceasta data si a baut din el cam 50 ml...am incercat sa ii dau celalalt bibe in care era lapte cu antibiotic, insa a refuzat din nou...si nici o alta incercare de a mea de a o face sa mai pape din bibele doar cu lapte a fost zadarnic. :(.
In ceea ce priveste suzeta, ea nu a acceptat-o niciodata,asa ca varianta asta cred ca pica din start.Multumesc oricum pentru idee.


dalimana
ce gust are antibioticul? bebitza mea lua cu dificultate un antibiotic pe care l-am gustat si era duuuuuuuulceeee de te ustura pe gat (ceclodyne). norocul nostru ca a trebuit sa-l schimbam ca nu raspundea bine la tratament si acum il ia fara probleme, fie cu seringa fie cu lingurita din cutie. daca nu il ia si nu, eu as cere medicului un antibiotic asemanator ca efecte, dar mai bun la gust, daca exista. mai bine ceva asemanator, decat deloc.


ligia13
Radu a trebuit sa ia Sumetrolim zilele trecute si efectiv il refuza. Greu i-am dat. Il imobilizam la maini si usor la cap, in bratele mele, si cu mana dreapta ii bagam usor sernga gradata de la Nurofen deasupra limbii, dadeam drumul la 1 ml maxim si apoi tineam seringa pe limba, usor apasat. Nu reusea sa mai scuipe si ca sa poata sa plinga inghitea.
DAr grija sa nu-l ti culcat, ca eu l-am plecat un pic prea tare si s-a inecat intr-o seara, dar in rest a mers!


monalac
da i cu seringa,la coltul gurii,apoi tine i cateva secunde gura inchisa,apasand pe maxilar.va fi nevoita sa o inghita...daca are un gust asa de rau,pune i in seringa,pe langa medicament si putin suc sau ceai dulce...,dar nu mult ca pe urma va fi o cantitate prea mare si ti va fi greu sa i o mai dai...bafta!


emanuele4u
Ligia, acelasi antibiotic ( care de fapt e o sulfamida, dar nu asta conteaza) trebuie si Amy sa ia..e foarte dulce si probabil ca de asta nu il accepta..poate ca ar trebui sa i-l pun in niste suc de grep-fruit???
Monalac, am incercat cu o cantitate mica, dar sincer sa iti spun nu ii schimba aproape deloc gustul, iar daca i-l dau intr-o cantitate mare, nu stiu daca o sa bea tot.


mina
Sfatul meu (nu dati cu rosii) e sa NU pui medicamente in mancare pentru ca se prinde si cateva zile (in cel mai bun caz) sau pe termen lung (in cel mai rau caz) va refuza respectiva mancare. Asa a facut teroristul meu la un an, cand s-a imbolnavit prima oara mai serios si am incercat pacaleala cu pus medicamentul in lapte.
La noi merge seringa de la Nurofen. Ma rog, merge e un fel de a spune... il tin in brate pe mana stanga, in semi-culcat, si ii bag cate putin printre dinti pana inghite tot. Secretul e sa pompezi cate putin-putin, sa nu poata scuipa. Partea buna e ca dupa 2-3 administrari se prinde ca nu e chiar asa de rau si deschide singur(a) gura. Sau cel putin al meu asa face, deci eu sunt blazata, stiu ca urla crancen la primele administrari si dupa aia nu mai am probleme. Cum sa te feresti de loviturile de picioare in timpul acestor prime administrari e alta treaba... secretul asta nu il stiu...

elyanne

Cu seringa de la Nurofen, in fundu' gurii... tot odata... Nu mai simte gustu' si nici nu mai are cum sa-l scuipe... Dar trebuie avut grija sa nu fie bagata chiar pe gat, ca atunci o sa vomite...

La noi asa functioneaza... nu stam la discutii, fara sa ma impresioneze urletele si circul. Mai nou nu mai protesteaza... s-o fi prins ca nu tine... si vine singura langa mine, se aseaza cu spatele la mine si casca gura... Dar ea e mai maricica...

Tine-o in fund la tine in brate si ridica-i barbia si incearca s-o convingi sa deschida gura sau i-o deschizi tu, apoi repede pe gat cu antibioticu'.

andora
Si noi, ca la orice medicament, tot cu seringa minune. Pus copilul pe o parte aproape la orizontala, mainile tinute ca se zbate, capul de asemenea, infipta seringa in gura, apasat si tinut fix capul pana inghite (pozitia sa fie astfel incat sa nu curga). Suna a schingiuire dar alfel nu e chip. Sanatate!

kris
Am citit cu interes variantele voastre, dar la noi nu functiozeaza nici una. In varsa, vomita , chiar daca ii introduc repede...

Si noi folosim seringa de la nurofen si o fac sa inteleaga ca ii va trece burtica, gatul, depinde si pt ce i-l dau. Daca nu vrea ii spun ca i-am pus un pic de zaharel si il i-a imediat.

Nu ti-a luat niciodata siropuri placute la gust?
Sau in cel mai rau caz ii arat ce medicament vrea sa-i dau( ii place f mult nurofenul, eferalganul paracetamol) si ma prefac sa ii stot de acolo cu seringa si mi-l ia imediat. Noi am cam fost racite..si avem n medicamente in casa.

mariussimiuc
Mai fetelor,bag seama ca numai copilul meu este(sau era,ca slava Domnului avem o perioada buna de timp de cand n-am luat medicamente) pelican.Ii dadeam orice fel de sirop cu seringa de la Nurofen si niciodata n-a protestat.A deschis gura si gata.
Stiu ca mesajul meu nu de natura sa va incurajeze,dar eu va tin pumnii si ma rog sa nu mai fie copilasii vostri bolnaviori.


emanuele4u
Va multumesc inca odata pentru sugestii...am observat ca cele mai multe mamici dau antibioticul sau orice alt sirop etc cu seringa de la Nurofen...la mine nu a tinut, insa am reusit sa ii dau intr-un final apoteotic aplicand metoda "mai dura", aceea de a o imobiliza pe spate si apoi dat antibioticul cu canita gradata de la Sumetrolim. Nu as avea cum sa i-l mai indulcesc cu ceai sau altceva de genul asta, pentru ca deja este prea dulce.
Pentru KRIS, nu mi-a luat niciodata sirpouri placute la gust in stare pura, eu intotdeauna i le-am pus in ceai ( ma refer la Ca si Fe)..altceva nu am avut de ce sa ii dau, pentru ca noi am fost norocoase...pana acum nu s-a imbolnavit niciodata, nici macar o banala raceala nu a avut in primul ei anisor de viatza. Sa dea Dumnezeu ca toate mamicile sa aiba bafta mea!


sirimie

Cu lingurita sau cu siringa. Vladut al meu accepta tot ce e in lingurita prima data, si daca eu stiu ca nu-i place ii dau cu siringa a doua oara si pe urma din nou cu lingurita.


annablue
Chestia cu copii care nu iau medicamente cu gust rau are uneori legatura cu faptul ca nu au fost "obisnuiti" cu ele.
Noi asa am patit cu Adi cand s-a imbolnavit prima data si avea 1 an si ceva. Ne-a fost tare greu sa il convingem, oricum n-am resuit decat prin varianta cu forta, dar asta e...
Dupa cateva ture de antibiotic, il accepta usor, uneori mai facea mofturi dar nu grav.
Cred ca totul tine de obisnuinta de a lua medicamente, decat de gustul mai rau al lor... pt ca toate au un gust naspa chiar daca e amestecat cu alte esente gustoase.
Eu va doresc sa reusiti cat mai repede sa-i obisnuiti sa ia medicamentele. Si eu votez cu seringa de la Nurofen, ba chiar noi am avut 2 si una i-am dat-o lui sa se joace dupa ce a luat portia de antibiotic. A fost distractiv si l-am pacalit cu asta sa ia mai usor medicamentul.

neliana
Oana daca nu vrea sa-l ia,o pun in pat culcata pe spate,iau siropul in seringa de Nurofen,mana stanga o pun de-a latul mainilor ei si peste piept sa o imobilizez,cand incepe sa tipe bag seringa,ii dau siropul si dupa o tin putin de nas cat sa traga ea o inspiratie pe gura si se duce.
Deobicei cand am medicamente cu gust ciudat in afara de fructe asa procedez.

roxanaz
la noi asta cu bagatul pe gat este cel mai sigur mod de a il face sa vomite...de nervi, nu de altceva. pe Patrick il pacalesc sa ia medicamentele care nu ii plac punaindu-le in lingurita cu mancarea preferata (iaurt, o bucatica de paine pe care o ung cu unt si ii pun gem sau altceva, etc.) dupa aceea rapid am alta bucatica...normala, asa ca nu are timp sa se enerveze SI pe mancarea preferata
succes...poate merge asta!

alus
Si la noi este o mare problema de la un timp, cand era mica nu am avut nici o problema,dar de pe la un an si jumatate, deci de vreo 7 luni, am probleme, nu se imbolnaveste des dar si cand nu pot sai dau, nici macar pe cele cu gust bun. Acum ne pregatim sa venim in tara si trebuie sai dau Difergan, are gust putin mai rau, dar din pacate trebuie sa il dau cumva. Julia are rau de masina, si acest sirop este contra vomei, linisteste copilul. Vom incerca sai dam in lapte, sper sa mearga.


hermelina
Tot cu seringa de nurofen.

FLORYNA
eu tot timpul am folosit pipeta din plastic...si tot timpul a luat; e drept ca ii deschideam gurita si storceam lichidul mai in git..sa nu apuce sa simta gustul; si o lasam sa se joace si cu pipeta; s-o cunoasca; s-o bage singura in gura(asta dupa 1 an); sa nu se sperie de ea; o lasam s-o inmoaie peste tot(ca sa stie ca tot ce intra in ea se bea)adica supa, ciorba,suc ,lapte....si a ajutat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elibui spune:

Fetelor, voi cate zile ati dat la copilasi Ospamox?

Eli + Alice (04.03.05) si Ana (24.05.06)

Mergi la inceput