irascibilitate - Magne B6 ?

irascibilitate - Magne B6 ? | Autor: monica_s

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor si sper sa aveti un an nou cu multe impliniri!

Eu mi-am inceput anul cu aceeasi stare de irascibilitate cu care l-am incheiat pe celalalt, desi am sperat ca cele 4 zile la munte o sa-mi fie de folos. Ar fi fost frumos, dar nu a fost asa! Pe scurt problema mea e ca ma enervez repede si din orice, nu a rabdare la copil, strig si plang foarte repede. Stiu ca de vina e si stresul si oboseala dar suspectez si un nivel scazut de Mg si poate Ca pt. ca am si niste contractii musculare, in special la ochi si genunchi (si oricum da mai bine sa spui ca ai lipsa de MG si Ca decat ca esti "nevrozata"!). Nu am ajuns sa-mi fac analize de sange sa vad daca am dreptate dar mi-am cumparat Magne B6 , asa dupa "ureche" . Abia dupa ce am ajuns acasa m-am gandit sa vad la cei bun si cum se ia. Si am descoperit pe prospectele care le-am gasit pe net ca trebuie sa iei 6-8 tb. pe zi. Intrebarea mea este daca ati luat vreodata - si daca da cat si daca a avut efect. Sau daca stiti alte remedii pt. starea mea v-as ruga sa-mi spuneti.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Draga MONICA citesc de tine si ma recunosc pe mine!!! Vezi tu sa nu ai ceva probleme cu tiroida! Eu asta am avut in trecut, se pare ca a revenit. Si eu sunt ff nervoasa imi sare tandara de la orice si plang si mi cert cam mult fetita Daca tot iti faci analize cere sa ti faca si TSH ul, asta iti arata daca ai sau nu probleme cu glanda tiroida.


Corinadana mama de Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Welcome to the club!
Si eu sunt la fel, am obosit eu la cat sunt de nervoasa si m-am plictisit sa ma enervez la fiecare pas. Dar eu dau si vina pe tiroida asa ca saptamana viitoare "endocrine" scrie pe mine.
Oricum, poti lua Magne, nu stiu cat te ajuta (ca nu l-am incercat), dar ia-l ca tot l-ai cumparat. Am inteles insa ca exista si un preparat romanesc cu aceeasi compozitie si mai stiu ca poti lua componentele separate, calciu si magneziu, si iesi macar mai ieftin.
Cum o fi sa fii calm si nepasator?

Cristina si Ale (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

De multe ori deficitul de calciu si magneziu merg impreuna. Te poti simti asa de la lipsa lor. Stresul creeaza dezechilibrul mineralelor si deficitul creeaza stres, e un cerc vicios :)
Eu am luat cate 3-4 tablete pe zi maxim, in general 2(desi scrie 4-8). Prima data se trateaza deficitul de magneziu si apoi cel de calciu.

Coraly si bebe Sergiu

poze 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ponicid spune:

Monica vezi ca megneziul poate irita stomacul. Ia medicamentul cu un pansament gastric sau dupa ce ai mancat pentru ca altfel te trezesti cu dureri de stomac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Preparatul romanesc se numeste "Magneziu forte cu vitamina B6",are aceeasi compozitie cu mult trambitzatul Magne-B6 si e cam la juma' de pret.

Jasmine si Radu (26.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_s spune:

Multumesc pentru raspunsuri. Am sperat ca voi reusi sa-mi fac analizele de sange dar au aparut ceva probleme la medic legat de asigurarea mea. M-am mutat din alt judet de 3 ani deja dar inca cei de la Asigurari sau DSP nu s-au dumirit, asa ca m-am trezit ca de fapt nu exist pe listele nici unui judet, cei dinainte m-au scos, iar cei de aici au uitat sa ma inscrie desi aveau toate actele. Deci pt. tiroida mai astept, iau Magne B6 si astept. Multumesc pt. atentionarea cu stomacul, ca am mai avut probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

ceai de busuioc si de cimbru combinat cu magneziu (o tableta pe zi) fac minuni! sanatate maxima!

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
ALEX cantaretul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

de unde ceai de busuioc+cimbru?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriella spune:

Buna!Si eu am avut perioade cand am trecut prin stari de irascibilitate si intr-adevar Magne B6 mi-a fost de mare ajutor.Eu luam 2/zi.Stai linistita ca rau nu iti face daca iei,mai ales ca de cele mai multe ori cauza iracscibilitatii o reprezinta intr-adevar carentele de Mg si si chiar si Ca..Multa sanatate!! Mamica lui Jill.

Mergi la inceput