Frica

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Eu sunt acum la a doua nastere. Si pot sa spun cu mana pe inima ca imi este frica. Nu de dureri ci de ce s-ar putea intampla cu bb. Ca stiu prin ce am trecut. Nu as opta pentru o cezariana nici in ruptul capului.
Am impins la nastere doua ore jumate. Copilul a iesit cu ajutorul aspiratorului. M-am ales si cu hemoroizi si tot nu as vrea cezariana. Si chiar daca vroiam, nimeni nu-mi facea.
Peanut, nu vad legatura cu Rh-negativ si recomandarea unei cezariene.
Pe aici nu se practica asa ceva.
Si eu am pierdut prima sarcina si am RH negativ. Copilul s-a nascut cu Rh negativ deci nu am facut injectia.
Sarcina usoara si ai sa vezi ca nu e chiar atat de greu,
Ciuf si Luca
Camera lui Luca/Finding Nemo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Si eu eram moarta de frica.In primele luni am citit despre nasterea naturala pas cu pas si am plans vreo doua ore gandindu-ma la ce ma asteapta(dar mi-era mai frica de cezariana-anestezie,bisturie,etc.).Dar totul a decurs mai bine decat m-as fi asteptat,n-a fost chiar asa de rau,a doua oara tot natural as naste.
Tin minte ca in seara aia,cand am vazut ca mi s-a rupt apa,m-am pus iar pe plans,aoleu,nasc,ce ma fac?desi nu ma durea nimic.
Curaj,nu-ti mai fa ganduri negre,totul o sa fie foarte bine si o sa se termine mai repede decat ti-ai inchipuit.Nu doare chiar asa de tare,la mine a fost un pic mai greu in faza finala,atunci chiar ca m-a cam durut,dar sunt exact ca niste crampe de ciclu mai intense.Oricum,te doare un pic,te mai lasa...nu e ceva continuu.Oricum,poti sa apelezi oricand la epidurala,daca vrei.
In concluzie,nu te teme,daca ar fi asa groaznic n-ar mai face nimeni al doilea copil.Si cum spunea prietena mea inainte de a naste,cand auzea povesti despre dureri si chinuri : "ei,asa a fost la femeia asta,dar la mine n-o sa fie asa,o sa fie mai usor"(si are deja doi copii nascuti natural,si-l vrea si pe al treilea).Irina si bb Ilinca(26 apr '04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
today

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ardelean spune:

Mai, eu am avut o prima sarcina grea si cand mi s-au rupt membranele am inceput sa plang de fericire ca am scapat de durerile cumplite pe care le-am avut...Nue usor, dar important e sa te gandesti ce astepti: dureri sau copil? Daca vezi partea plina a paharului, vei dori sa nasti mai repede ca sa vezi splendoare si minune...nu e greu pe cat crezi..dar nici usor pe cum pare....e .numai bine pentru minunea pe care o face! Si trebuie sa te simti privilegiata ca poti si vrei sa faci un copil! Eu astept bebe 2 cu o nerabdare si mai mare, desi bebe 1 are un an si 8 luni, am inceput deja sa am probleme si cu sarcina asta, dar nu pot sa am in minte decat momentul in care vine pe lume din ...mine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peanut spune:

Va multumesc pentru raspunsuri ca m-ati ajutat mult si acuma ma simt mult mai bine. Parca putin si astept sa nasc, desi mai sunt vreo doua luni.Dar lasa sa stea acolo si sa mai creasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxycod spune:

Peanut,

Si eu mai am doua luni pana nasc...si am o groaza...dar am observat ca cu cat ma gandesc mai intens, cu atat frica ma ia mai tare. Voi naste prin cezariana din motive medicale si am inteles ca in general te cam lasa sa treci prin travaliu inainte de a te baga in sala de operatie, deci treci si prin durerile contractiilor, si prin refacerea de dupa!!
Pentru ca am contractii nedureroase premature, am stat cateva zile in spital si....culmea!Ma rugam sa mai stea bebe macar cateva saptamani in burtica, frica de operatie imi disparuse complet!Si le invidiam pe fetele care erau la termen si asteptau sa intre in sala de nasteri. Depinde deci intotdeauna la ce te raportezi.
Mult curaj!

Roxy,
30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_Ioana spune:

Pup fetele!
Vin si eu si va intreb, pe cele care au nascut natural cu epidurala...anestezia aia ti-o fac cand anume? cand ai vreo dilatatie anume, cand nu mai suporti durerile sau cum se face?...sa stim si noi domn'le ce alegem...
va pup si va multumesc

Cristina 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cori74 spune:

eu nu as fi conceput nici in ruptul capului sa nasc altfel decat natural. N-a fost sa fie din fericire, zic pentru ca altfel nu asi mai fi avut astazi un baiat asa mare, cat mine de inalt...!
E adevarat ca am scapat de dureri, mi-a fost foarte greu in ziua aceea dupa operatie, dar a 2-a zi dupa-amiaza am mers cu sotul meu la barul din coltul opus spitalului si am mancat chebab...!Bine, acum mai depinde si de organism, varsta, medic, etc. Eu cred ca le-am avut pe toate... Acum, sincera sa fiu sunt mai tematoare, tocmai pentru ca nu mai am 21 ani, ci voi naste la 32 ani
Sper sa fie bine
Curaj la toata lumea !
Cori
22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Nici vorba, draga mea! Stai linistita!! Cum sa te lase sa treci prin travaliu daca se stie clar ca faci cezariana?? POate altceva ai vrut sa zici: ca unii dr te lasa SA INTRI in travaliu (nu SA TRECI prin el) si apoi te opereaza, ceea ce e, intr-adevar, mai bine. La prima nastere (cezariana), am prins primele contractii...O nimica toata!! Nici nu stiam ca intrasem in travaliu daca nu mi-ar fi zis dr si daca nu s-ar fi inregistrat la aparat ...La a doua cezariana insa...m-a programat cu vreo 10 zile inainte...si pot sa spun ca au fost ceva complicatii din cauza asta...Dar n-aveam ce face...a doua cezariana se programeaza cu cca 1 sapt inainte de termen....Poate si 2....
Cert e ca, pentru organismul mamei, cel mai bine e sa fi intrat in travaliu si apoi sa se intervina chirurgical. Sa fie uterul, colul uterin, pregatite de nastere...sa inceapa primele contractii...In felul asta, evolutia post-operator va fi mult mai buna, uterul se va retrage mai bine, nu vor fi complicatii...Mie la a doua cezariana mi s-a inchis colul imediat dupa operatie...S-a inchis bine-mersi...(As mai fi avut 10 zile pana la termen), lohiile nu curgeau...am ajuns dupa vreo saptamana si ceva din nou la spital...lichid in uter, febra ... Cine stie cum dadeam in septicemie!! Am inteles atunci de ce se pune accent pe asteptarea declansarii travaliului...
BIneinteles ca, daca doresti, poti vorbi cu dr sa te programeze inainte ...Multi dr chair asa fac...le e mult mai comod...decat sa suni tu in miez de noapte sa le zici ca ai intrat in travaliu .

Sfatul meu e sa asteptati primele contractii...E mult mai bine! ASta o zic toti dr, insa cei mai multi sunt comozi...cum am mai zis.

Multa, multa saanatate si nastere usoara!! TRece, oricum ar fi ea!! Dup'aia vine greul!

quote:
Originally posted by roxycod

Peanut,

Si eu mai am doua luni pana nasc...si am o groaza...dar am observat ca cu cat ma gandesc mai intens, cu atat frica ma ia mai tare. Voi naste prin cezariana din motive medicale si am inteles ca in general te cam lasa sa treci prin travaliu inainte de a te baga in sala de operatie, deci treci si prin durerile contractiilor, si prin refacerea de dupa!!
Pentru ca am contractii nedureroase premature, am stat cateva zile in spital si....culmea!Ma rugam sa mai stea bebe macar cateva saptamani in burtica, frica de operatie imi disparuse complet!Si le invidiam pe fetele care erau la termen si asteptau sa intre in sala de nasteri. Depinde deci intotdeauna la ce te raportezi.
Mult curaj!

Roxy,
30+



_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

http://community.webshots.com/user/emmaandreea


Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Cristina, daca esti pe inducere cu oxytocin (Pitocin) poti cere analgezicul la o dilatare mica. Dar nu cred ca mai devreme de 3. Durerile sunt suportabile.
Eu am facut epiduralul cand m-am dilatat vreo 4.
Si banuiesc ca nu poti sa-l mai ceri cand ai dilatare de vreo 8 cm. E cam tarziu.
Nastere usoara,
Ciuf si Luca
Camera lui Luca/Finding Nemo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_Ioana spune:

Ciuf, saru'mana de info.
Si banuiesc ca nu ai simtit durerile alea mari, nu?
Nu stiu ce e aia inducere cu Oxytocin, dar am prins ideea
Absolut superba camera lui Luca...este tapet sau cum e facuta?



Cristina 14+

Mergi la inceput