Mixer vertical sau robot de bucatarie?

Mixer vertical sau robot de bucatarie? | Autor: delsim

Link direct la acest mesaj

Ce ar fi mai bine? Am pus ochii pe un mixer vertical de la Brown care are si recipient (de exp. asta http://www.flanco.ro/?action=viewProduct&id=3538) , care toaca carne,marunteste , amesteca, bate oua, framanta coca, etc.E mai avantajos ca pret, dar oare e la fel de "priceput" ca un robot? Ce neajunsuri are? Sa mai strang bani si sa-mi iau totusi robot? Ma gandesc ca un robot ocupa asa de mult spatiu...


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns micapica spune:

Eu am un mixer de-asta vertical, tot de la Braun, exact cum ne-ai aratat tu, numai ca nu are vasul ala de spart gheata. Daca nu iti trebuie, mai scutesti cam 1 milion. Exista deci si varianta numai cu tel, taietor si vas de-ala cu taietor.
Pentru mine e super-suficient, tai zarzavaturile de ciorba, tocanita, etc (cu taietorul cu vas), fac piure, vinete, maioneza, toc carne (cu taietorul vertical), bat oua si ce spume mai trebuie cu telul.
Robotul nu stiu ce are in plus (storcator de fructe cred, si vreun feliator). parerea mea, nu merita diferenta de bani si spatiu in plus.

Braun e super-rezistent si acopera cam toate operatiile curente.
P.S. In carrefour e pretul cel mai bun.
Uite, asa arata fara ala de gheata http://www.flanco.ro/?action=viewProduct&id=3534

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaM spune:

Eu am acest mixer (cred ca am o varianta mai completa, care are si accesoriul pt. spart gheata), si din experienta iti spun ca este foarte bun la:
- facut maioneza, tocat carne, vinete,spanac, ceapa, ardei, morcovi, etc.
- poti face milkshake f. bun
- poti bate frisca, albusuri
- poti face piure din legume fierte, dar atentie, nu merge si la piure-ul de cartofi. La aluaturi nu l-am incercat (poti face in schimb piscot f. bun)
Mama avea un mixer din acela clasic, cu doua brate, cu care faceam un piure de cartofi demential (cu un pic de lapte, cu unt si cu un catzel de usturoi). Ei bine, cu chestia asta nu se poate face piure la fel de bun, bucatile de cartof raman intregi...
Deci.....depinde pentru ce vrei sa cumperi mixerul. Te orientezi tu... Daca mai ai nelamuriri, intreaba-ma!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Mersi de raspuns , Ioana!Tocmai modelul ala de care zici tu ca ai , cu spargator de gheata si vas mare mi-a atras si mie atentia, insa nu gasisem pe net ca sa-l arat. Nu stiam ca nu face piure de cartofi; soacra-mea are unul de ala simplu simplu, nu mai tin minte ce marca si face piure numai cu el.E adevarat ca iese mai cleios , dar e foarte bun ca pune smantana, unt, usturoi.Il vreau si pentru asta, ca ma doare mana dreapta si nu prea pot freca, mesteca etc.Ma mai ajuta si sotul la chestiile la care eu nu pot , dar asta inseamna sa fiu dependenta de ajutorul lui.Ce fac daca el nu este acasa? Asa ca imi trebuie un ajutor electric. Sunt in ceata tocmai pentru ca nu prea stiu ce face un robot in plus fata de un mixer de asta mai performant.Merita sa investesc in amandoua?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Delia, eu nu pot sa fac o comparatie f. exacta intre cele doua, deoarece mixerul meu vertical nu e performant, e unul mai ieftin, sub 1 milion, no name, dar il folosesc mult mai des decat robotul, pt. hrana copilului.
Robotul meu e Phillips cuccina si e cam la acelasi pret cu mixerul vertical Braun a carui poza ai aratat-o. ce ar face un robot in plus? Bate frisca-la asta il folosesc cel mai mult-,bate albusurile(dar nu ies asa "aerate" ca atunci cand le bati manual),marunteste nuci(probabil poate si mixerul vertical)si poate face suc, desi nu stoarce prea bine fructele, fapt pt. care ne-am luat storcator separat de fructe. Cartofii nu ii mai pun in robot pt. piure, pt. ca punandu-i calzi devin cleiosi, prefer sa-i maruntesc manual cu un instrument din acela cu multe orificii,merge f. repede si nu am mare lucru de spalat dupa aceea;asta e un mare dezavantaj al robotului-trebuie sa speli vasul, capacul, cutitul, nu pare mare lucru, dar cand mai ai si alte vase in chiuveta(si de obicei ai)devine mult :).
nu stiu daca te-am convins sa faci o alegere; cu experienta de acum eu as alege robotul vertical performant, iar frisca/albusurile le-as bate cu mixerul clasic, ca nu fac oricum in fiecare zi.
indiferent ce alegi,iti doresc sa ai noroc la aparat!

p.s.-am uitat o functie a robotului-taie legume fasii si rade branza si varza, nu stiu daca mixerul vertical poate face asta.


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Mersi, Teodora!
Pentru ras ma gandisem sa-mi iau o razatoare V Slicer.Storcator de fructe, avem.
De asta va intreb, voi sunteti mai experimentate in ale bucatariei decat mine.Pana acum nu am avut bucataria mea si acum cand ma pregatesc sa o am (sper) vreau sa o si utilez cu ce imi trebuie dar....uite ca nu stiu ce sa iau mai intai, ca sa-mi fie util in toate treburile bucatariei.


Mergi la inceput