Cafeaua in timpul sarcinii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ildyqo spune:

Hello,

Eu la inceputul sarcinii am zis nici o picatura de cafea, dar ma durea capul ingrozitor si atunci la control am intrebat medicul ginecolog si mi-a explicat ca in timpul sarcinii scade tensiunea arteriala si asta creaza probleme pentru 'dependente' de cafea. mi-a spus ca beau cafea dar sa am grija sa nu exagerez. Atentie mare insa ca am inteles ca la un moment dat in timpul sarcinii poate creste tensiunea si atunci s-ar putea aparea probleme.

Sper ca te-am mai linistit.
Sarcina usoara.

Ildy 16+ cu celula bebe in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

o cafea zilnic (la mare nevoie 2) toata sarcina. Ilinca este un copil tare cumintzel - plange doar cand chiar are o problema. Si am baut tot din cauza tensiunii mici - 9 cu 6.


Mamica Ilincai Teodora(15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavinia_P spune:

[font=Andale Mono]Bine, daca (virgula) cafeaua e permisa , o cana de ceai verde din cand in cadn e ok?Dacae asa ridicat in slavi poate face rau la bb? (5-6 saptamani[/font=Andale Mono])

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aramona spune:

Eu la inceputul sarcinii nu suportam cafeaua din cauza...culmea!!! a mirosului...Insa cand am vazut ca o tin numai in migrene...din cauza tesinunii foarte mici, am bagat reintrodus cafeaua in ratzia zilnica...Cate o ceasca potrivita pe zi!

Cred ca o bucatzica de cioco si un pahar de cola, nu strica...
Moderatia te poate feri de frustrari...exagerarea poate cauza probleme (agitatie, crestere in greutate, etc...)DAr daca le poti inlocui cu fructe, cu atat mai bine! Iren are dreptate...
Pe patzite, nu pe auzite!

DE ceaiul verde nu am auzit nimic nici pro, nici contra sarcina...Cred ca o ceasca pe zi nu strica...DAr nu pe perioade lungi, alterneaza cu alte ceaiuri, permise!!! Parerea mea!

Ramona si Maysa (27 ianuarie 2004)

Poze cu Maysa-"Duracell"



Nu lua viata in serios. Nu o sa iesi din ea viu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryP spune:

Eu am baut cafea pana acum in fiecare zi cate o ceasca. Nu am putut sa o scot deloc din viata mea din cauza tensiunii...Dar se pare ca TOTI medicii sunt de acord ca merge una pe zi!
Asa ca...

NUNTA NOASTRA

POZICI

Maria si Razvan Mihai in burtica (30 saptamani)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

Pai daca voi beti cafea la tensiunea 9 cu 6 eu ce sa mai zic ca am tensiunea 8..maxim 9 si asta in cazul in care manac inainte cateva cuburi cu ciocolata...
Eu nu am intrebat inca de cafea pe medic dar ...am o poftaaaa numai cand imi aduk aminte de mirosul ala aromat...si mai ales ca mai am si acum 3 pachete de cafea in casa aduse din Italia din decembrie...si in fiecare zi imi fac cu ochiul...
Dar daca voi spuneti ca nu are nimic..o sa imi fac si eu o gurita..asa slaba macar sa imi satisfac pofta..

poze
My baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

si eu am tensiunea destul de mica si medicul mi-a spus ca o cafeluta cu lapte nu face rau,dimpotriva daca nu o beau ma simt cam ametita.nu chiar in fiecare zi beau,ci o data la 2 zile.

sa fim sanatoase!

16+




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

Eu am baut cafea cat am fost gravida cu Giulia, la Alex nu am putut.
Beau si acum cand alaptez. Bebe e cuminte si doarme, nu e agitata. Daca nu beau cafea ma scurg pe podea...tensiune mika deh.
Si oricum la 70shi ceva de kile cat am acuma (spre 80) o ceshcutza de cafea creca nici nu reuseste sa ajunga panan lapte :)))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Eu am baut toata sarcina o cafea mica dimineata la recomandarea medicului avand tensiunea mica si apoi cand am alaptat am baut tot asa o cafea, iar Mihnea nu este nervos este un copil perfect normal. Oricum ptr mine a fost ceva sa beau 1 an si jumate cat am fost insarcinata si am alaptat doar o cafea mica pe zi eu care beam 1l de cafea pe zi. Acum mi-am revenit la bunele obiceiuri si beau din nou cafea la greu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

norocuta si eu am consumat cafea si ciocolata pana in luna 5 de sarcina, dupa care m-am lasat. Parca nici nu-si mai facea efectul asupra mea, insa bb era super-agitat, ceea ce se rasfrangea si asupra mea. Sincer nu credeam vreodata ca pot renunta, dar uite-ma sunt bine merci.

Pupici

Roxana Claudia

http://community.webshots.com/user/Roxaniciu

Mergi la inceput