Dinti: totul despre ....

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Teodora,

si dra Irina are acelasi program... daca nu tine cu eferalgan, cu calgel, cu toate metodele clasice, eu am observat ca dupa ce o scot din camera ei 5 minute in care aerisesc si se schimba aerul, adoarme mai usor.

Curaj, mai avem de tras....

Anda, mama Irinei
fotografiile Irinei
Cum au intrat in familia noastra Jerry soricelu`, Gelu Catelu` si Lutu Calutu`

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

fetelor,!


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Teodora, eram curioasa, pana la urma au aparut caninii? Sau era vorba de altceva? Ca am avut si noi problemute de astea nocturne, in perioada Craciunului, si am crezut ca e vorba de dintisori, dar s-au dovedit a fi alte cauze...Si tocmai vorbisem cu surioara mea, si ea zicea ca de cate ori avea copilul ei insomnie din asta cu urlete, dadea vina pe dinti, si totdeauna cauza era de fapt alta. Cand i-au dat cu adeverat dintisorii, era f linistit, cel mult adormea mai greu si se trezea mai devreme...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

au erupt toti 4.
dar copilul acum isi tine degetele in zona molarilor 2, care ar trebui-teoretic- sa-si inceapa eruptia doar peste 4 luni. acum daca apar mai repede ce sa facem?
s-a mai intamplat sa se trezeasca noaptea urland si sa presupun ca viseaza urat sau il trezeste un zgomot de afara. oricum, trezitul noaptea mi se pare o problema grea, ca eu nu sunt genul care dupa aceea pune capul pe perna si adoarme instantaneu, nuu, mai dureaza cateva zeci de minute.


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Eu iti pot spune cu exactitatea cand au spart toti dintisorii Mariei, iar de la 10 luni, somnul noaptea este in general cu treziri din ora in ora cu maraieli si plansete)cand se apropie evenimentul sau cu treziri de 1-2 ori pe noapte, in pauza dintre evenimente.Pentru ca la 10 luni ne-au iesit 4 dinti sus dupa care au urmat 4 premolari si 2 incisivi jos, iar acum se pregatesc caninii!Asa ca, ma optimizez cu gandul ca pana la 2 ani, ii ies toti si o sa pot dormi si eu o noapte intreaga!
Si ca sa te incurajez, te obisnuiesti pana la urma si cu ritmul asta de somn,eu merg si la servici, si ma gandesc ca nu cumva sa-mi pierd toti neuronii din cauza lipsei de somn

http://photos.yahoo.com/gorodeii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Eruptii dentare intarziate

Lipsa dintilor la 1 an si o luna

Mesaj:
---------------------------------------------------------------------

Autor: daniella4
Subiect: Lipsa dintilor la 1 an si o luna
Trimis la: 31/12/2005 15:55:23
Mesaj:


Alexis la un an si o luna trecute are doar 2 dintisori aparuti la 10 luni. Laum calciu 10 zile pe luna, Fe si Vigantol. Ma intreb daca nu ar trebui sa-i dau si vitamina C in zilele de Ca (am citit ca absorbtia Ca e sporita in prezenta vit C).
Vigantolul si Fe le ia dupa masa de pranz, e cumva o gresala? Ar trebui sa i le dau inainte de masa? In rest mananca branzica de veci, iaurt (Danonino), fructe (banane in special), alimentatie destul de echilibrata zic eu, e si mancacios, dar de ce nu ies dintii?
Mai ales ca in urma cu vreo 2 luni pediatra a zis in urma unui consult ca stau sa apara si e chestie de 1 saptamana!!!

Nu mai stiu ce sa fac, i-am marit usor si doza de Vigantol la 3-4 picaturi, dupa cate am citit pe aici nu am facut bine


Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------

Autor: aissa
Raspuns la: 31/12/2005 16:01:45
Mesaj:

In primul rand nu cred ca e in regula ca i-ai marit doza de vigantol tu, fara sa iti zica dr.
Nu stiu ce sa zic de vitamina C, eu nu i-am dat fetei mele (decat o data cand a fost racita). I-am dat calciu in lunile 6, 7 si 8, deci 3 luni la rand. Primul dinte i-a iesit la 10 luni si de atunci nu s-a mai oprit, are acum 10 si 4 masele. Cand eram eu suparata ca e stirba dr mi-a zis ca probabil mosteneste pe cineva cu dentitie intarziata.
Eu zic ca daca are 2 ies si ceilalti, mai ales ca zici ca se vad, probabil ca la noi in grup. Daca nu avea nici unul poate merita sa iti faci probleme. Dar daca sunt formati in gingie vor sparge mai devreme sau mai tarziu. Am o prietena careia i-a zis dr ca nu se vede nimic sa apara si a 2-a zi i-a spart fetei un dinte, asa ca nu te lua dupa ce s-a vazut atunci.
Sa vedem ce zic alte fete mai "citite" decat mine.

---------------------------------------------------------------------

Autor: Natasa
Raspuns la: 31/12/2005 16:04:17
Mesaj:

Lasa copilul in pace ca n-are nimic. Baietelului prietenei mele i-a dat primul dintisor la un an si o luna si urmatorii 7! in doua luni. Nu-l mai indopa cu vigantol, calciu si alte minuni. E bine ca ii dau tirziu pentru ca teoretic o sa cada mai tirziu. Avantaj el! :)

---------------------------------------------------------------------

Autor: mariussimiuc
Raspuns la: 31/12/2005 21:45:52
Mesaj:

Lui Robert i-a iesit primul dintisor cu o saptamana inainte de a face un anisor.Apoi au inceput sa apara unul cate unul.Acum la un an si o luna are 5 dintisori,3 jos si 2 sus.
Din cate stiu eu vitamina C favorizeaza absorbtia Fe,iar vitamina D pe cea a Ca.La fel cred si eu ca nu ar trebui sa indopi copilul cu toate minunile doar pt ca nu i-au dat inca dintii.Or sa iasa ei pana la urma,ca doar n-o ramane fara!!!

---------------------------------------------------------------------

Autor: fdoina
Raspuns la: 01/01/2006 00:24:14
Mesaj:

In nici un caz nu-i mai da atata vigantol...Ai citit prospectul? Poate face reactii urate...

Eu am un nepotel canadian, dupa un anisor i-a aparut primul dintisor. Si pe urma a mai luat o pauza lunguta. Acu are un an jumate, si mereu aud ca-i dau, cate doi deodata...
Am si o nepoata (20de ani), trecuse binisor de un an si nu-i aparuse nici un dinte...acum are niste dinti superbi. Si toate babele zic ca daca ii dau dintii tarziu, va avea dantura sanatoasa!

---------------------------------------------------------------------

Autor: elean75
Raspuns la: 01/01/2006 03:07:42
Mesaj:

daca iti faci griji, desi nu ai motive, eu zic sa te duci la un stomatolog

--------------------------------------------------------------------

Autor: paula2003
Raspuns la: 01/01/2006 10:33:20
Mesaj:

Alexandrei la 1 an si o luna i-a aprut primul dinte si pana in prezent ii are pe toti, nu in totalitate esiti dar au aparut si se vad.
---------------------------------------------------------------------

Autor: CristinaT
Raspuns la: 01/01/2006 10:40:13
Mesaj:

Hai sa-ti zic ce am citit eu in "Medicina de famuilie"

"Cel mai dramatic tablou clinic este actiunea brusca a substantelor toxice asupra rinichiului, determinand o intoxicatie severa acestuia
cu blocarea functiei, numita insuficienta renala acuta. Sunt descrise drept cauze:.... vitamina D2 incorect administrata...."



In acceasi carte la capitolul Stomatologie scrie asa:
"copii au 20 de dinti temporari (de lapte), care incep sa apara la 6 luni dupa nastere, pentru ca la 2,6 ani sa fie toti erupti. [...] Dintii de lapte isi fac aparitia din 6 in 6 luni in ordinea urmatoare: la 6 luni apar incisivii centrli inferiori, apoi cei superiori, la 1 apar mai intai incisivii larterali superiori si apoi cei inferiori, la 1,6 ani, apar primii molari temporari inferiori, apoi cei superiori.[...]
---------------------------------------------------------------------

Autor: daniella4
Raspuns la: 01/01/2006 10:50:37
Mesaj:

Multam tuturor de mesaje. Vom mai astepta... ca oricum n-avem ce face! Alexis de vreo saptamana face ceva "discoteca" noaptea se trezeste bine mersi si incepe diferite activitati prin pat. Or fi stiind picii astia ca sunt sarbatori, cu party-uri, in perioada asta??? Ca de dintzi nici vorba.. am inceput sa ne uitam in guritza lui mai mult decat la TV.
---------------------------------------------------------------------

Autor: miag
Raspuns la: 01/01/2006 14:11:44
Mesaj:

Ai mai vazut tu om caruia nu i-au crescut dintzi??? Nu mai indopa copilul cu pastile administrate..'dupa ureche'
---------------------------------------------------------------------

Autor: daniella4
Raspuns la: 01/01/2006 16:04:03
Mesaj:

Nu, ce-i drept n-am vazut om sa nu-i creasca dintii.

Dar faptul ca s-a departat de ceea ce noi numim "normalitate", ca exista un interval in care dintii trebuia sa apara, si nu au aparut, devine usor panikant.
Adica ar putea sa ascunda alte pb, cu adevarat grave, cum ar fi o insuficienta absorbtie a Ca? Sau mai stiu eu ce, ca scoli medicale n-am facut si nici alt cupil nu am mai crescut pana acu
---------------------------------------------------------------------

Autor: CristinaT
Raspuns la: 01/01/2006 20:32:03
Mesaj:

malformatia majora manifestata prin lipsa totala a dintilor se numeste adontie
---------------------------------------------------------------------

Autor: daniella4
Raspuns la: 05/01/2006 09:13:31
Mesaj:

VICTORIEEEE!

A iesit dintzucul cu nr 3!!
Mergem inainte.
Pupici
---------------------------------------------------------------------

Autor: aurelia1278
Raspuns la: 05/01/2006 09:56:28
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by daniella4

VICTORIEEEE!

A iesit dintzucul cu nr 3!!
Mergem inainte.
Pupici

--------------------------------------------------------------------------------
Felicitari!
Fetitei mele i-au iesit dintii cam tot asa, la 9.5 luni primii doi, apoi de abia la 1 an si 2 luni urmatorii, inca o pauza luuuuunga de vreo 5 luni si tot asa.
--------------------------------------------------------------------------------

Mihaela



---------------------------------------------------------------------




Aparitie dentara tarzie


Autor: AnaDamian
Subiect: Aparitie dentara tarzie
Trimis la: 04/05/2006 12:15:32
Mesaj:
Desi am citit mesajele de pe acest forum nu am scris pana acum! Iata ca acum propun un subiect care mie personal mi-a dat batai de cap! Fetitei mele i-a aparut primul dintisor abia la varsta de 1 an siu 3 luni! Pe la varste de 1 an si o luna am fost la Dna Dr. Velisarato de la clinica Vevetdental si mi-a confirmat ca ma confrunt cu aparitie dentara tarzie!
Astept opiniile voatre, daca ati mai intalnit astfel de cazuri.....sugestii, recomandari....!
Raspunsuri:

Autor: roxanaz
Raspuns la: 04/05/2006 13:16:17
Mesaj:
buna Ana si bine ai venit printre noi.
baietelului meu Patrick i-a iesit primul dintre la un an si 2 saptamani. de atunci au iesit cam cate 3-4 odata, acum ii are pe toti (la 20 de luni). nu are nici o problema si sunt sanatosi si frumosi.
asteapta-te doar sa ii iasa mai multi odata, in rest...nimic special.



Autor: claudiasabou
Raspuns la: 04/05/2006 13:20:04
Mesaj:
Buna ,si bine ai venit.
Si fetitei mele i-a iesit primul dintisor la 1 an si 2 luni,iar acum la un 1 si 10 luni ii iese incisivul lateral de jos,maselutele i-au iesit mai repede ,pe la 1 an si 7 luni.
Va pup si multa sanatate.



Autor: miki_c
Raspuns la: 04/05/2006 22:04:17
Mesaj:
Buna.

Euiti raspund din experienta cumnatei mele care are o fetita de 1,9 ani si are astfelde probleme. Importanta este ordinea de aparitie a dintilor nu varsta la care acestia erup. Faptul ca au iesit maselutele inaintea dintilor mai ales a incisivilor centrali nu este normal. Eu asa i-am atras ( pentru ca citisem intr-o carte )atentia cumnatei mele , dar a replicat ca nu este adevarat ca a intrebat medicul la dispensar si i-a spus ca nuare nici o legatura, de cand copilul avea 1 si 3 luni si nu avea decat 2 incisivide jos si 4 maselute. Acum are 4 incisivi si 4 maselute. De curand a ajuns la medicul ORL-ist pentru un control (auzind de la mine ca bb a avut otita 1,7 ani) si ia spus ca, copilul are lipsa mare de calciu si ca de aceea nu i-au iesit dintii aiurea. Acest diagnostic a fost confirmat si de un medic pediadru. Tin samentionez ca ia facut D2 injectabil si Ca gluconic fiole, iar acum ii da vigantolete pastile si Ca o doza mai mare care sa ajute dintisorii sa iasa pentru ca face eruptie dentara cu febra foarte mare cand ii iese un dinte. Asa ca ..........
Eu am doi copii si nu am avut astfel de probleme.


Autor: CristinaT
Raspuns la: 05/05/2006 01:06:42
Mesaj:
Fetita mea mai intai a mers si abia apoi i-au iesit dintisorii. Analizele noi le facem anual si a a vut Calciu in limite normale.
Restul colegilor de varsta ei de la gradinita au fost deja vizitati de zana maseluta, noi inca nu.
A fost felicitata de doamna stomatolog la gradinita ca are niste dinti foarte albi si foarte frumosi.
Probabil ca ne mosteneste, pentru ca eu de ex nu am nici o carie pana acum, iar prima masea de minte mi-a iesit anul trecut.
Eu nu vad nici o problema pana acum.

recomandari??? fa-i analize ca sa stai linistita. ( in privinta calciului)



Autor: rodicaosoian
Raspuns la: 05/05/2006 05:04:43
Mesaj:
Eu zic sa nu iti faci probleme
La Robert a iesit primul dinte la 1 an,si a iesit foarte greu,apoi a fost interval de luni de zile cand nu ia mai iesit nimic,si iarasi dupa un timp a iesit 2 si tot asa
Acum face 3 ani in iulie si pot sa iti spun ca are doar jumatete din dintisori in gura(15 dinti)



Autor: Dory232002
Raspuns la: 05/05/2006 06:06:08
Mesaj:
AnaDamian, eu nu ma pricep deloc la ce si cum despre dintisori, dar am auzit ca , cu cat ies mai tarziu ca atat copilul va avea o dantura mai sanatoasa si frumoasa.
Fetita mea ade 6 luni si 2 sapt. si are deja 6 dintisori, ia-u iesit 5 odata .


Autor: mira_m
Raspuns la: 05/05/2006 09:47:03
Mesaj:
Si la noi au iesit dupa un an! Dar avem acum niste dintishori...super!



Autor: anda74
Raspuns la: 05/05/2006 10:46:16
Mesaj:
Si noua ne-au iesit la 11 luni,3 odata....acum avem 1 an si 5 luni si numai 5 dinti si 4 puisori de masele....

Autor: carolinah
Raspuns la: 05/05/2006 10:57:58
Mesaj:
Si Anei i-a iesit primul dintisor numai la 10 luni (acum are aproape un an si doar 5 dinti), dar ea a avut o grava lipsa de Ca cu toate semnele de rahitism: fontanela mare si acum, coaste evazate etc. Ii dam Ca, vit D3 injectabil samd, se recupereaza incet, incet... dar asta este. Si mie mi s-a parut ciudat, ca Alina avea la varsta ei gura plina de dinti...



Autor: narcisa
Raspuns la: 05/05/2006 11:55:21
Mesaj:
Si lui Patrick acum aproape 4 ani, i-au iesit primii dinti tot la 1 an si trei luni, a inceput cu doi deodata si in 2-3 saptamani deja avea 8 dinti. Probleme ne-am facut si noi, dupa ce au inceput sa iasa n-am mai tinut contul, acum ii are pe toti albi si sanatosi.
narcisa


Autor: Cerasela67
Raspuns la: 05/05/2006 12:03:56
Mesaj:
Fetitei mele i-au iesit primii dinti la 4 luni cu toate ca la nastere a avut lipsa de calciu si pana la 3 luni i-am facut D3 injectabil si i-am dat Ca gluconic. Eu cred ca varsta la care ies dintisorii nu are nicio semnificatie. Fetitei prietenei mele i-au iesit dintisorii pe la 1 an, intr-o ordine aleatoare iar acum are 6 ani, dinti perfecti (unul a fost luat de Zana Maseluta)si e un copil perfect sanatos, fara nici o carenta.



La 1 anisor are doar 2 dintisori!Sa ma ingrijorez?


Autor: clio
Subiect: La 1 anisor are doar 2 dintisori!Sa ma ingrijorez?
Trimis la: 21/05/2006 10:48:59
Mesaj:
Padiatrul mi-a spus ca ar trebui sa ii fac D3 injectabil deoarece cauza "dentitiei intarziate" este faptul ca nu asimileaza bine calciul,ca Vigantolul asta a fost apa de ploaie, etc...Pentru ca Alexia nu are nici un alt semn de rahitism, nu prea imi vine sa cred ca ar fi o problema faptul ca are la 1 an si o luna doar 2 dintisori...Voi ce credeti?


Raspunsuri:

Autor: Nally
Raspuns la: 21/05/2006 11:23:20
Mesaj:
Sebi al meu la un an avea tot 2 dinti! Si dr. noastra nu ne-a panicat de nici un fel! A spus ca la unii copii este normal aceasta aparitie intarziata a dintilor! Acum la 2 ani si o luna mai avem doar doua masele de iesit dar suntem chiar in grafic!
Eu spun ca nu ai de ce sa te ingrijrezi!


Autor: Mirela72
Raspuns la: 21/05/2006 11:35:54
Mesaj:
Nu ai de ce sa te ingrijorezi, in vecini este un baietel care la un anisor n-avea nici un dinte iar la doi ani si 4 luni ii avea deja pe toti. Si nu-i fa D3 injectabil, mai ales ca acum e soare si frumos afara, chiar e inutil, da-i in continuare Vigantol, nu e deloc apa de ploaie, ce prostie sa-ti spuna doctorul asa.
Multa sanatate!



Autor: mariussimiuc
Raspuns la: 21/05/2006 11:48:05
Mesaj:
Noi facem D-ul injectabil,dar primul dintisor a iesit cu o saptamana inainte de a implini un an.Daca nu prezinta alte semne de rahitism,nu are rost sa-i faci D-ul,mai ales daca ii dai si Vigantol.Chestia cu soarele e valabila doar atunci cand copilul este expus cat mai dezbracat la soare,nu? Ceea ce la multi copii nu este cazul,inca,la cat umbla de infofoliti.




Autor: anca tanasica
Raspuns la: 21/05/2006 13:33:43
Mesaj:
io i.as face niste analize...sa vezi dc nu cumva are lipsa de calciu...sau nu il fixeaza bine...

muti medici spun ca aparitia intarziata a dintilor nu e o pb...dar pediatra mea mi.a spus ca poate fi o pb.de absorbtie si fixare a calciului...dc se elimina acestea...atunci nu e pb...




Autor: Artemis1578
Raspuns la: 21/05/2006 13:54:34
Mesaj:
Matei al meu la un an nu avea inca nici un dinte! Iar de ziua lui s-a trezit suparat si a marait si a urlat.............si.........surpriza! Ii crapase gingia! Acum a recuperat, ba chiar i-au dat 3 canini si o masea in acelasi timp. Eu nu m-am ingrijorat, insa fiecare copil este unik. Tu decizi daca il duci la medic sau astepti sa ii apara dintisorii.



Autor: joker
Raspuns la: 21/05/2006 15:41:56
Mesaj:
Stai linistita, nu cred ca e nevoie sa il chinui....eu am facut D3 injectabil la o vrasta cand simteam cat e de dureroasa o injectie uleioasa...multi nu sunt in grafic cu privire la dinti dar isi revin pe parcurs...nu e nici o legatura, din cate stiu eu..poate daca mai ceri parerea unui medic, ai sa afli altceva...un stomatolog pediatru?



Autor: Luna75
Raspuns la: 21/05/2006 19:29:30
Mesaj:
Nu,deloc.Fiecare copil e unic,nu exista reguli generale.Fetitei mele i-a iesit primul dinte la 11 luni si o saptamana.Nu cred ca avea probleme cu calciul sau cu vitamina D3,deoarece manca bine,plus o alaptam,iar,aici,avem soare din belsug.
Dupa un an si o luna au inceput sa iasa dintii,unul dupa altul.
Avem in familie medic stomatolog,si il asaltam cu n..intrebari referitoare la dinti si mereu primeam acelasi raspuns.....vor iesi cand va veni timpul.


Autor: an-k
Raspuns la: 21/05/2006 19:57:17
Mesaj:
si noi aveam 3 la 1 an. Fratelui meu care a avut intr-adevar probleme i-a iesit primul dinte la 2 ani si asta dupa tratament asa ca voi sunteti ok.


Autor: Natasa
Raspuns la: 21/05/2006 21:40:04
Mesaj:
Si al meu avea tot doi dintisori la un an, iar baietelul prietenei mele nu avea nici unul, asa ca nu cred ca nevoie sa te stresezi si sa-l intepi. Vin ei dintisorii!


Autor: sinzi_ana
Raspuns la: 21/05/2006 22:21:06
Mesaj:
Al meu s-a nascut cu carenta de calciu si a asimilat tare greu calciu...si la 4 luni i-a iesit primul dinte...



Autor: LORELAI ANCA MORARIU
Raspuns la: 21/05/2006 23:02:25
Mesaj:
Lui Gabisor (n. 9 iulie 2004) a īnceput sa-i iasa primul dintisor la 12 luni si 3 saptamāni. Acum la 22 de luni are simetric, atāt sus cāt si jos: 4 incisivi si 2 premolari - deci 12 īn total. Nu stiu daca suntem sau nu "īn grafic" dar dr pediatru mi-a spus sa fiu linistita ca o sa-i iasa si restul...


Autor: clio
Raspuns la: 22/05/2006 13:31:42
Mesaj:
Vad ca mai sunt si altii "intarziati", asta ma mai linisteste un pic pentru ca nici eu nu vreau sa ii fac D3 injectabil, mai ales ca nu are absolut nici un semn de rahitism...


Autor: mary_ary
Raspuns la: 22/05/2006 13:50:25
Mesaj:
Clio, gogoasa mea are aproape 8 luni si are 4 dinti. Primul i-a iesit la 4.5 luni. Toata lumea ma speria ca nu e bine sa-i iasa asa de repede dinti. Pai, ce era sa fac? Sa i scot? M-a linistit pediatra. Si in cazul tau, chiar nu cred sa fie vreo problema!


Autor: Luna75
Raspuns la: 23/05/2006 11:59:06
Mesaj:
Eu am citit ca unii bebei se nasc chiar cu 2 dintisori,Napoleon a fost unul dintre ei.
Cate case,atatea obiceiuri !!!



Autor: Darry
Raspuns la: 02/06/2006 04:04:40
Mesaj:
Normal si cel mai sanatos pentru copil este sa iasa dintii dupa 1 an. Atunci poti fi sigura ca va avea dinti sanatosi. Se spune ca, cu cat iasa mai repede cu atat sunt mai predispusi la carii. Eu speram sa-i iasa mai tarziu de 11-12 luni si de frica sa nu se strice am inceput foarte devreme sa-l spal pe dintisori.


Autor: elenabianca
Raspuns la: 02/06/2006 09:01:26
Mesaj:
Bianca pana la varsta de 11 luni nu avea nici un dinte. La 11 luni si 1 saptamana au explodat 3 dinti simltan si a facut temperatura 38.8, apoi la o saptamana a mai iesit unul si tot asa ca pana acum 1 an si 2 saptamani are 6 dinti( in decurs de 5 saptamani)


Autor: amo2004
Raspuns la: 02/06/2006 09:56:55
Mesaj:
Si al meu acum are 1 an si 4 luni si doar 2 dintisori. Primul i-a iesit la 8 luni, al doilea la 8 luni jumate. Incisivii superiori se simt foarte bine sub gingie, la fel si doua maselute st-dr jos, insa pana la eruptie se pare ca mai e. Si eu ma gandeam sa-i fac analizele pentru a-i verifica calciul.


Autor: claudiasabou
Raspuns la: 02/06/2006 11:08:04
Mesaj:
Fetitei mele i-a iesit primul dintisor la 1 an si 2 luni.Si eu am fost foarte ingrijorata,dar medicii mi-au spus ca fetita e bine,atata doar ca are o dentitie mai intarziata.


Autor: mamitzica
Raspuns la: 02/06/2006 18:49:46
Mesaj:
Nu ai nici un motiv de ingrijorare si nu bombarda copilul cu calciu si vitamine aiurea;daca copilul e normal nu are nevoie de nici un aport suplimentar de vitamine-dar observ ca la Ro se infunda copii cu calciu,fier si alte chestii.
Dupa cum nu e adevarat ca daca dintii erup mai repede va face neaparat si carii-carii se fac de la dulciuri si nespalat pe dinti nu de la eruptie precoce.


Autor: sirimie
Raspuns la: 02/06/2006 19:28:43
Mesaj:
Si Vladut avea la fel. Acuma are 3
Mie nu mi-a zis nimeni nimic de D3 injectabil, nu am de gind sa ii fac.



fara dintisori la 8.5 luni

---------------------------------------------------------------------

Autor: elenabianca
Subiect: fara dintisori la 8.5 luni
Trimis la: 28/01/2006 19:01:02
Mesaj:


Buna! Am o fetita de 8.5 luni si nu are nici un dintisor.Mi-a spus pediatrul ca pot sa apara si la 1 an.Bebelusilor vostri cand au aparut primii dintisori? Sa cresteti sanatosi si voiosi!

Raspunsuri:
--------------------------------------------------------------------

Autor: madabv
Raspuns la: 28/01/2006 19:13:07
Mesaj:

Nici noi nu avem dintisori si avem 8 luni fara o saptamana. Fetita prietenei mele are 10 luni si nu are nici un dintisor.Si eu stiu ca pot iesi chiar si la un an si ceva.Stiu ca nu am motive de ingrijorare dar sunt nerabdatoare sa o vad cu dintisori.
---------------------------------------------------------------------

Autor: vio
Raspuns la: 28/01/2006 19:16:37
Mesaj:

Buna,

Eu am doi baieti: celui mare, primul dintisor i-a iesit la 9 luni. Cel mic are 10 luni si o saptamina si primul dinte a iesit acum 2 saptamini, iar al doilea acum citeva zile. Numai ca i-au iesit incisivii de sus. :) Eu zic sa nu te impacientezi, deocamdata.
---------------------------------------------------------------------

Autor: impreuna
Raspuns la: 28/01/2006 19:24:13
Mesaj:

La Sara primii dinti au aparut la 9 luni iar acum la 1 an si 2 luni are 8 si au iesit ot cate 2 deodata. Dar sunt copii la care le ies dintii chiar si dupa 1 an, stai linistita ca nu exista copii fara dinti
---------------------------------------------------------------------

Autor: cricrim
Raspuns la: 28/01/2006 20:04:50
Mesaj:

Noi am avut primu dinte la 8 luni, da si noua ne-a spus doctorita ca nici la un an nu-i tarziu, acum la 1 an si 6 luni ne dau de furca caninii, asa ca mai aveti un pic de rabdare

---------------------------------------------------------------------

Autor: mariussimiuc
Raspuns la: 28/01/2006 20:35:49
Mesaj:

Lui Robert i-a iesit primul dintisor cu 2 saptamani inainte de a face un anisor.Acum,la 1 an si 2 luni are 5 dintisori si 2 aproape de iesire.

---------------------------------------------------------------------

Autor: alexa si mami
Raspuns la: 28/01/2006 22:33:06
Mesaj:

alexei i-a iesit primul dintisor la fix 8 luni, dar am vazut si copii de un an care nu aveau dinti.
acum la 1,3 luni avem 8 dintisori si 2 maselute in devenire.

---------------------------------------------------------------------

Autor: maggda
Raspuns la: 29/01/2006 07:52:45
Mesaj:

La Biutza i-a iesit primul dintzisor la 9 luni, eu ma tot uitam jos si el a iesit sus si are dintisori f sanatosi si asta fara fluorizari si mai stiu eu ce.
---------------------------------------------------------------------

Autor: mitzuka
Raspuns la: 29/01/2006 07:56:20
Mesaj:

Si lui Dejan i-au iesit primii dintisori la 11 luni..apoi o pauza mare...la 1 an si 5 luni i-au iesit cei 2 de sus..iar de atunci ne tot ies unul dupa altul astfel incat acum la 1 an si 9 luniii avem aprope pe toti...Nu are rost sa te ingrijorezi..fiecare copil are ritmul sau...
---------------------------------------------------------------------

Autor: tatianaS
Raspuns la: 29/01/2006 14:45:20
Mesaj:

Lu Bia i-a iesit primul dinte la 9 luni. Acum, la 18 luni are 6 dinti si 4 masele.
Stai linistita, vor iesi.

---------------------------------------------------------------------

Autor: aissa
Raspuns la: 29/01/2006 14:56:44
Mesaj:

La 10 luni primul dinte, acum la 1 an si 3 luni are 10 si 4 masele.

---------------------------------------------------------------------

Autor: herra
Raspuns la: 29/01/2006 16:02:56
Mesaj:

Primul i-a iesit cu o saptamana inainte de a implini un an; acum (la un an si patru luni) are 8, asa ca nu-i nici un motiv de ingrijorare!
---------------------------------------------------------------------

Autor: Roxana80art
Raspuns la: 29/01/2006 16:28:20
Mesaj:

Fetitei mele i-au iesit primii doi dintisori(incisivii centrali de jos)la 11 luni si 8 zile.Acum,la un an si 5 luni,are in total 11 dinti:8 dintisori si 3 premolari.
Nu-ti fa probleme ca vor apare ei intr-un final;se spune ca,cu cat apar mai tarziu cu atat sunt mai rezistenti
---------------------------------------------------------------------

Autor: delibruchental
Raspuns la: 29/01/2006 18:49:50
Mesaj:

In primul rand vreau sa spun un mare BINE V-AM GASIT mai bine-spus DESCOPERIT!De azi sper sa fac parte si eu din marea si frumoasa familie a forumului!In ceea ce priveste dintisorii nu va precoupati pt ca se spune ca cu cat ies mai tarziu cu atat vor fi mai sanatosi!
---------------------------------------------------------------------

Autor: ginni
Raspuns la: 29/01/2006 19:46:23
Mesaj:

Si Darius are 8 luni si o saptamana si nu i-a dat nici un dinte.Eram putin ingrijorata,dar acum vad ca poate sa-i dea si mai tarziu fara probleme.
---------------------------------------------------------------------

Autor: diana11
Raspuns la: 29/01/2006 21:48:27
Mesaj:

Incisivii centrali de jos i-au aparut la 7 luni, iar acum la aproape 11 luni i-a iesit incisivul lateral de sus si se vad si centralii!
---------------------------------------------------------------------

Autor: Kittycat
Raspuns la: 30/01/2006 17:26:56
Mesaj:

Stiu o gramada de copilasi carora le-au iesit dintisorii in jurul varstei de 1 an. In ceea ce ne priveste pe noi, primii dintisori au iesit la 7 luni si jumatate, la 10 luni si jumatate deja ii iesisera toti cei 8 incisivi.
---------------------------------------------------------------------

Autor: gangurici_licurici
Raspuns la: 30/01/2006 20:03:58
Mesaj:

La 9 luni i-au iesit cei 4 incisivi centrali (in 3 zile toti 4), pe urma incisivii laterali de sus pe la 10 luni, si acum de vreo luna i-au iesit cei 4 molari, tot cate 2 deodata. Nu a avut nici un simptom neobisnuit (trezit noaptea, febra, diaree- de altfel am tot citit ca ultimele 2 nici macar nu sunt legate de dinti).
---------------------------------------------------------------------

Autor: simona_filipas
Raspuns la: 30/01/2006 21:13:55
Mesaj:

Noua ne-au iesit dintisorii fix la 8 luni. La doua zile a aparut si al doilea.Singurul simptom a fost ca a facut kk de vreo 5ori/zi. Baietelului nasilor nostri i-au iesit primii dintisori la 10 luni si i-au iesit 4 asa ca nu te ingrijora.
---------------------------------------------------------------------

Autor: spic de grau
Raspuns la: 30/01/2006 22:54:51
Mesaj:

Lui David i-au iesit (primii) 2 dintisori la 11 luni. Apoi inca 2 la 15 luni. Inca 2 la 19luni. Acum la 22 luni are aproape toata gingia inflamata, cred ca ii vor iesi vreo 4 masele si 2 dinti dintr-un foc.
---------------------------------------------------------------------



Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

La ce varsta??


La ce varsta v-au iesit molarii de lapte?

Mesaj:
---------------------------------------------------------------------

Autor: carmen_ardelean
Subiect: La ce varsta v-au iesit molarii de lapte?
Trimis la: 15/01/2006 15:42:21
Mesaj:


Avem un an si 9 luni si ne cam frecam in gurita de ceva vreme si am inceput sa salivam...intr-o veselie! Stiu ca, teoretic, molarii apar pe la 2 ani si jumatate, dar noua ne-au iesit mai repede toti dintii! La 9 luni aveam toti incisivii si la un an si trei luni toti premolarii si toti caninii...Sa ne asteptam deja la molari?
Voua cand v-au iesit????

Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------

Autor: Kittycat
Raspuns la: 16/01/2006 14:36:52
Mesaj:

Noi suntem la ultimul premolar, dar poti sa-ti spun de fetitza unor prieteni, careia la 1 an si 8 luni ii iesisera si toti molarii. Asa ca, de ce nu s-ar putea si la voi?!

--------------------------------------------------------------------

Autor: aurelia1278
Raspuns la: 16/01/2006 15:24:37
Mesaj:

La noi molarii au iesit dupa primii 7 incisivi pe la 1 an si 7 luni. Apoi a iesit un canin si al 8-lea incisiv, urmati de inca 2 canini .
Asta in timp ce pediatra o tine una si buna ca (,) caninii ar trebui sa iasa ultimii.
---------------------------------------------------------------------

Autor: patou
Raspuns la: 16/01/2006 19:53:44
Mesaj:

depinde care molari. primii 4 au iesit pe la 1 an si jumatate, iar acum la 23 de luni ii asteptam pe urmatorii 4 si am scapat de capitolul dinti.
---------------------------------------------------------------------

Autor: carmen_ardelean
Raspuns la: 17/01/2006 00:22:36
Mesaj:

Aurelia, voua cred ca v-au iesit premolarii..exista premolari si molari!
---------------------------------------------------------------------


la ce varsta v-au iesit dintisorii???


Autor: alexis26
Subiect: la ce varsta v-au iesit dintisorii???
Trimis la: 25/03/2006 21:34:17
Mesaj:
Edy are 1 an si 4 luni si are 2 dinti jos. Astia i-au iesit la 9 si l 11 luni. Si de atunci nimic. Stiu doua fetite amandoua au cate 8-10 dintisori si sunt mai mici decat Edy cu o luna. Mai sunt si alti copii la varsta asta fara dinti?????
Raspunsuri:

Autor: mariussimiuc
Raspuns la: 25/03/2006 22:07:04
Mesaj:
Nu-ti fa probleme ca or sa iasa! Lui Robert,care are si el 1 an si 4 luni,i-a iesit primul dintisor cu o saptamana inainte de a implini un anisor.Intre timp am mai recuperat,ca sa zic asa,avem 4 jos,3 sus si 4 colturi de maselute.Si au iesit la perioade foarte scurte de timp,pocneau gingiutele precum pop cornul



Autor: Monica-Elena
Raspuns la: 26/03/2006 10:58:17
Mesaj:
Noua la 7 luni si o zi ne-a iesit primul dintisor jos, apoi in cateva zile si al doilea tot jos si acum la 9 luni ne da cel de sus.


Autor: numeioana
Raspuns la: 26/03/2006 11:20:49
Mesaj:
Dar i-au iesit cuiva vreun dinte la 4-5 luni?


Autor: bonsai
Raspuns la: 26/03/2006 12:11:25
Mesaj:
noi am avut ambii incisivi centrali de jos cu cateva zile inainte sa implinim 6 luni.cei de sus au iesit la 9 luni(dreptul),respectiv la 10 luni(stangul).pe ceilalti inca ii asteptam.
"numeioana" sa stii ca sunt cazuri cu dinti la 4 luni:fetita unei prietene,a avut prima eruptie la...4luni.medicul de familie o tot dadea cu colicile ,ca are ,ca o doare,dar ei ii ieseau dintii.
asa ca ,in ziua de azi nimic nu te mai surprinde.....


Autor: vladhana
Raspuns la: 26/03/2006 14:14:05
Mesaj:
Baietelului meu i-a iesit primul dinte la 11 luni si jumatate.Acum are 2 ani si urmeaza sa-i dea ultimii 2 canini.Eu am descoperit cauza cand i-am facut analizele,dupa un an,si i-a iesit lipsa de calciu.Asa am luat masuri si i-am dat calciu in toate lunile fara "r".El asimileaza prost calciul,pentru ca si pana la analize ii dadeam calciu,numai ca respectam schema cu D3,adica i-am dat la 2/4/6/9/12 luni 10 zile inainte de D3.Cred ca o analiza iti arata daca ai de ce sa-ti faci griji sau nu.


Autor: alexa si mami
Raspuns la: 26/03/2006 15:24:00
Mesaj:
nu e de speriat, dar ca sa stai linistita du-l la dr pe analize.



Autor: Susman Mihaela
Raspuns la: 26/03/2006 16:00:04
Mesaj:
Noua ne-au aparut primii doi dinti de jos la 3 luni jumate(pediatra nu ne-a crezut pana nu ne-a vazut).
Acum la 2 ani si 3 luni avem in gura 20 buc.(de dinti si masele).
In mod normal ,intarzierea aparitiei dintiilor indica o lipsa de calciu(stiu de la pediatra).
Fa-i analize pt. calciu.



Autor: Tudorr
Raspuns la: 26/03/2006 16:07:51
Mesaj:
primi dintisori de jos la 4 luni juma, de sus la 6 luni , acum la 10 luni avem 7 dintisori(ultimi 3 super repede unul dupa altul)


Autor: claudiasabou
Raspuns la: 26/03/2006 17:02:23
Mesaj:
Buna,
Fetitei mele ,Rebeca,i-a iesit primul dintisor abia la 1an si 2 luni; si eu am fost foarte ingrijorata ,dar toata lumea mi-a spus sa stau linistita ca o sa iasa ei.Acum avem 1an si 8 luni si abia acum ne ies incisivi laterali inferiori .In rest are toate patru maselutele.Deci fiecare copil e diferit ,dar nu trebuie sa-ti faci griji ca nici un copil nu ramane fara dinti.Sa cresteti mari si sanatosi.Claudia si Rebeca


Autor: alexis26
Raspuns la: 26/03/2006 21:25:05
Mesaj:
nu as crede sa aiba lipsa de calciu, pentru ca nici eu nici sotul nu am avut probleme cu asimilarea calciului si i-am dat multa vreme branzica calcica si vitamina D o ia in fiecare zi, mananca iaurturi, braze, cascaval, oua... Din cate imi zicea mama si mie mi-au iesit cam tarziu. Oricum, tin minte ca in clasa a 4-a mi-au crescut incisivii superiori, si in clasa a 8-a am mers la dentist sa imi scoata canininii superiori ca imi cresteau ceilalti peste ei (nu au vrut sa cada) si in clasa a 9-a mi-au scos ultima masea de lapte... Daca nu ii creste nimic in 2 luni mergem la analize


Autor: Roxana80art
Raspuns la: 26/03/2006 22:09:21
Mesaj:
Buna !
La fel iti zic si eu sa nu-ti faci griji ca or sa iasa ei mai de vreme sau mai tarziu....nu-i nici o problema.
Dar te inteleg perfect pt ca si eu am trecut cu fetita mea prin aceleasi sa zicem nelamuriri ,pentru ca ei i-au iesit primii doi incisivi centrali de jos abia la 11 luni si 9 zile,apoi au inceput cam la interval de 3 saptamani sa-i tot iasa cate unu,cate doi,iar acum la 1 an si 7 luni are 4 dinti sus ,4 jos si 4 premolari.
Nici ei nu i-au mai iesit in ultima vreme si cam de multisor altii(cam de 2 luni),nu prea inteleg de ce dar asteptam ca tot or sa apara ei....


Autor: andre_ea
Raspuns la: 26/03/2006 22:20:12
Mesaj:
Lui Tudor i-a iesit primul dinte la 6 luni si jumatate.
Eu stiu ca intarzierea aparitiei dintilor se mosteneste. Stiu un bebelus in parc care la 1 an nu are nici un dinte. Si mama lui spunea ca ei i-a iesit primul dinte la 1 an si 9 luni .
Cum si tu spui ca ti-au iesit dintii greu, eu zic sa nu te impacientezi.



Autor: margas2005
Raspuns la: 26/03/2006 22:41:02
Mesaj:
Fetita mea are 7 luni si jumatate.Primul dintisor si singurul deocamdata a iesit la 7 luni si 9 zile.Acum creste incetisor ,spre norocul nostru nu a avut nicio problema.


Autor: DanielaAB
Raspuns la: 26/03/2006 23:36:03
Mesaj:
Primul dintisor i-a iesit la 5 luni jum.Acum,la 6 jum. i-a iestit si al doilea.


Autor: lori99ursu
Raspuns la: 27/03/2006 00:02:47
Mesaj:
Salut!
Nu te ingrijora daca bb este in urma orarului; unui bebelus ii poate iesi primul dinte la 6-7 luni, iar altului pana la 18 luni. Si totusi amandoi copiii sunt perfect normali si sanatosi.Este adevarat ca unele boli pot influenta cresterea dintilor, dar acest lucru este rar.Sa stii ca aceste ,,abateri" de la regula sunt de obicei de cauza familiala.



Autor: DanielaLaura
Raspuns la: 27/03/2006 20:55:07
Mesaj:
Fetitei noastre i-a iesit primul dintisor (incisiv central inferior stanga) la varsta de 4 luni jumatate, iar cel de-al doilea l-a urmat dupa 3 saptamani.La 6 luni si 3 saptamani a erupt incisivul lateral superior stanga.Acum, la 8 luni jumatate, i-au erupt ceilalti 3 incisivi superiori simultan.Totul depinde de zestrea genetica, alimentatie si este la fel de firesc sa-i apara primul dintisor si la 5 luni si la 1 an.Pentru dureri de dinti la inceput am dat-o cu Calgel, iar acum folosim Tantum verde care este mai eficient (la recomandarea pediatrei).
Sanatate maxima!


Autor: adseana
Raspuns la: 27/03/2006 23:23:24
Mesaj:
Noua ne-a iesit primul dintisor la 7 luni.Acum avem 11 luni jumate si avem 8 dintisori, 4 sus si 4 jos.Dar de 2 luni nu ne-a mai aparut nimic.


Autor: laureta
Raspuns la: 27/03/2006 23:29:40
Mesaj:
Noua ne au iesit primi 2 dintisori jos fix la 6 luni.Am o prietena in Belgia si baietzelul ei are numai 2 dintisori jos si 2 sus la 1 an si 7 luni.Doctorul lor i a zis sa nu isi faca griji vor aparea.La analize calciul era bine doar era un pic anemic dar nu mult.



Autor: Gandacel
Raspuns la: 29/03/2006 09:46:30
Mesaj:
Nu are importanta la ce varsta ii ies dintisorii, stai linistita! Dar asa, de dragul statisticii: lu Bogdanel i-ai iesit incisivii de jos la fix 4 luni (primul in ziua in care implinea 4 luni, al doilea 3 zile mai tarziu). Gasisem la un moment dat pe internet ca la aprox. 52% le ies primii dintisori intre 4-6 luni, la aprox. 22% intre 6-8 luni, aprox 10-15% sub 4 luni, restul peste 8 luni. Deci.. e flexibil.



Autor: Bebe Beca
Raspuns la: 29/03/2006 09:50:49
Mesaj:
Medicul nostru i-a dat Rebecai la un moment dat cate 10 picaturi de Vigantol, timp de o luna. Daca nu i-ar mai fi iesit ceva dinti in acest timp, trecea la vit. D3 injectabil. Din fericire au aparut 4 masele, iar acum a stagnat, de vreo 3 luni. Nici o aparitie. I-am crescut Vigantolul la 5 picaturi, ii dau calciu gluconic si sper sa ii apara si ei ceva dinti in plus. Are 1 an si 10 luni si are 6 dinti si 4 masele.


Autor: adjadyn
Raspuns la: 29/03/2006 15:22:38
Mesaj:
noua nea iesit la 1 an si 3luni dintisorii de sus, primii 2 de jos au iesit fix la 1an


Autor: noeminora79
Raspuns la: 30/03/2006 15:07:15
Mesaj:
e subiect nou pt mine,ca noi avem doar 3 luni si azi 2 saptamani,dar la denisa am observat de cateva zile ca foarte mult isi baga manuta in gurita(si parca ar deranjao ceva ca se enerveaza)si saliveaza destul de mult.am inteles ca astea ar fii primele semne,sau ma insel?mai alec ca de cateva zile,spre seara plange din senin si abia o pot linistii


Autor: amalisimona
Raspuns la: 30/03/2006 17:16:41
Mesaj:
La 1 an si 4 luni, avem 4 dintisori (2 jos si 2 sus) si 2 colturi ale aceleasi maselute. Primul dintisor i-a iesit la 11 luni, iar al doile-a ii pleznea gingia la un anisor.

La un an si 2 luni, i-am facut analize si nu avea nici un fel de probleme cu calciul, asa ca parintii de copilasi mai stirbi nu ar trebui sa se grabeasca sa traga concluzii pripite.

Bebe Beca, vigantol si calciu gluconic ti-a fost recomandat dupa analize?



Autor: sinzi_ana
Raspuns la: 30/03/2006 17:49:09
Mesaj:
quote:

Originally posted by numeioana

Dar i-au iesit cuiva vreun dinte la 4-5 luni?

Ioana



David a avut primul dinte la 4 luni..La un an avea toata dantura!!!




Autor: Klaus29
Raspuns la: 30/03/2006 17:55:34
Mesaj:
la 6luni primul dinte dupa care, urmatorul, deabea la 10-11luni
acum la 2ani avem 8dinti ( 4jos si 4sus) si 4maselute( 2jos si 2sus)


ce dinti le mai ies la 2 ani?
---------------------------------------------------------------------

Autor: Gabrielama
Subiect: ce dinti le mai ies la 2 ani?
Trimis la: 03/02/2006 09:29:18
Mesaj:


Buna dimineata!

ce/cate masele la mai ies dupa 1,6 ani - 2 ani?

Pana acum are cate un rand de maselute si sus si jos; urmeaza dintisori noi?


Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------

Autor: Kittycat
Raspuns la: 03/02/2006 09:53:38
Mesaj:

Mai trebuie sa ii iasa caninii si inca 4 maselutze.

-------------------------------------------------------------------


Autor: theo_2004
Raspuns la: 05/02/2006 20:32:00
Mesaj:

noi la 1 an si o luna aveam deja caninii si 4 maselute (pe langa cei 8 dintisori, bineinteles). caninii au iesit cam o data cu maselutele, adica au iesit 2 canini, 2 maselute si restul de 2 si 2 cam in acelasi timp (2 sapt) fara sa avem nici o suparare. acum la 1 an si 3 luni ne cam jeneaza celelate maselute. iar roade degetelele si fata de data trecuta e putin mai nelinistit in somn. speram sa treaca repede.
---------------------------------------------------------------------

Autor: carmen_ardelean
Raspuns la: 05/02/2006 20:40:42
Mesaj:

In mod normal, molarii, asta daca i-au iesit premolarii si caninii.



Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Spalatul si periatul dintilor



Cum periati dintisorii copilului?

---------------------------------------------------------------------
Autor: roxicucu
Subiect: Cum periati dintisorii copilului?
Trimis la: 25/01/2006 15:52:11
Mesaj:


Pentru noi spalatul pe dinti e o adevarata aventura, nu vrea sa deschida gurita sa-l spal ca lumea pe dinti. Am avut intai periuta de la oral B dar acum am schimbat-o cu una de la Colgate, stagiul 1, mi se pare ca e mai mica. El vrea sa tina singur periuta, o rontaie dar numai spalat pe dinti nu se cheama asta, si plus ca dupa doua astfel de tratamente, periuta arata de parca ar fi facut razboiul. Ar fi mai buna o periuta cu baterii? Voi ce metoda folositi cand periati copilul pe dinti?

Raspunsuri:

---------------------------------------------------------------------

Autor: koalitza
Raspuns la: 25/01/2006 16:34:21
Mesaj:

Eu folosesc o periuta Oral B, cu ursuletii pe maner. Martin a fost foarte incantat de ea, dar o folosea mai mult la joaca. Dupa o perioada am incercat sa-l spal pe dinti in timp ce se juca cu periuta, in camera lui si nu in baie si am vazut ca a mers. Azi asa, maine asa, pana cand a venit dupa mine la baie si mi-a cerut sa-l spal si pe masele, unde el nu se descurca. Acum are 2 ani si 3 luni si ne spalam impreuna pe dinti de 6 luni!
Pasta de dinti e tot de la Oral B si nu trebuie clatita!!! El oricum nu reuseste sa scuipe.
Incearca sa va jucati impreuna cu ea, spalati toate animalutele de plus pe dinti si poate asa prinde si el gustul.
Sa aveti bafta!!!

---------------------------------------------------------------------

Autor: Klaus29
Raspuns la: 25/01/2006 16:40:56
Mesaj:

vad ca stefan al tau e un pic mai mic decat andrei care procedeaza la fel cu periuta... la inceput ma lasa sa il spal eu pana a prins smecheria si acu vrea singur adica o rontaie, o plimba prin toata gura dar numai spalat pe dinti nu se cheama... eu zic ca e totusi ok si cu timpul va invata sa se spele corect
important e ca vrea...

---------------------------------------------------------------------

Autor: anda141
Raspuns la: 25/01/2006 17:07:32
Mesaj:

Albert are 2 ani si de vreo 3-4 luni in urma singur cere sa se pele pe dinti, ma lasa sa il spal eu si apoi se spala si el .

---------------------------------------------------------------------

Autor: sinzi_ana
Raspuns la: 25/01/2006 17:35:22
Mesaj:

eu i-am cumparat o periuta electrica si chiar daca o tine in gura, ea tot isi face treaba si "freaca"!!!
Ii place tare mult si mi se pare ca e foarte eficienta!!


---------------------------------------------------------------------

Autor: pinquleasa
Raspuns la: 25/01/2006 22:01:04
Mesaj:

salut
fetita mea are 1 an si o luna si 6 dintisori,am inceput cu spalatul dintilor de la un an.E tare incantata.Aici la noi periatul cu periuta electrica este indicat dupa varsta de 3 ani...cand incepe copilul sa stie bine sa o foloseasca.Noi folosim in moment o periuta destul de moale foarte micuta ...nu prea ma lasa sa o ajut, vrea sa se spele singura dar o mai amagesc din cand in cand.Am inteles de la dentist ca ptr inceput este bine o periuta moale si mai intai sa faca cunostinta cu periuta, adica sa le-o lasi lor in mana sa o studieze....ca apoi incet, incet vor incerca sa se spele...azi asa maine asa(si cu ajutorul nostru),vor ajunge sa fie foarte interesati si chiar vor dorii sa se spele.

---------------------------------------------------------------------

Autor: alexa si mami
Raspuns la: 25/01/2006 22:17:06
Mesaj:

si alexa face la fel, o mesteca si o roade cu toti dintii si masele. io's multumita ca-i place. mai tirziu o sa invete ea sa o foloseasca corect.

---------------------------------------------------------------------

Autor: Babisa
Raspuns la: 26/01/2006 00:45:35
Mesaj:

Nici a mea nu a vrut periuta decat sa suga pasta de pe ea si sa ii smulga perisorii.M-am luat dupa fetele depe aici si i-am luat o periuta electrica (pe baterii)....acum prima jumatate din timpul periajului o fac eu si mai apoi o las si pe ea sa se joace putin dupa ce imi fac eu treaba...ea mai mult o tine pe limba si pe falcute.Deci ,da , iti recomand o periuta electrica

---------------------------------------------------------------------

Autor: roxicucu
Raspuns la: 26/01/2006 10:53:32
Mesaj:

Exista periute cu baterii speciale pentru copii? Cam care sunt preturile si ce firma recomandati?

---------------------------------------------------------------------

Autor: Roxana80art
Raspuns la: 26/01/2006 14:58:15
Mesaj:

Si la noi se procedeza la fel:adica d-ra mea rontaie periuta,dar fiind deocamdata mai mica,1 an si 5 luni,incerc sa o mai coordonez eu prin gurita caci pe seama ei numai spalat pe dinti nu se mai cheama....
Aaaaa.....si ca sa o pot convinge si mai bine,imi i-au si eu periuta si-i arat,ea se amuza atunci foarte tare iar eu fericita ii periez dintisorii eeeeei....o adevarata aventura in fiecare dimineata aceasta mica inviorare


---------------------------------------------------------------------

Autor: maria2mami
Raspuns la: 26/01/2006 15:10:53
Mesaj:

Azi am vazut la Cora periute pentru copii de la Braun 55.00 ron (de sarbatori au fost la oferta si erau 35.00 ron.....si bineinteles ca nu am luat atunci)si de la Colgate 29.00 ron ......nici eu nu m-am decis de care sa iau....sa vedem......aaaa, si au si capete de schimb, separat la 2buc 25.00 ron.
Sanatate multa!

---------------------------------------------------------------------

Autor: Gabrielama
Raspuns la: 26/01/2006 15:50:06
Mesaj:

Roxana,

la mine a mers cu un cantecel pe care l-am inventat eu (un cantecel cretin, dar care ei ii place, ceva cu "Dintisori mititei, dintisori de catei, de purcei.... Mara ii spala pe ei") si "Puterea Exemplului" - adica cu spalatul in acelasi timp cu ea. Avem pasta de dinti de la Chicco (cu gust de capsuni), periuta de la Colgate si merge... a fost mai greu la inceput, dar acum (1 an si 9 luni) de fiecare data cand intram in baie, striga "dintii, dintii".

---------------------------------------------------------------------

Autor: MihaT
Raspuns la: 26/01/2006 17:29:50
Mesaj:

Alexia are 1 anisor,are 7 dinti si ii place sa o spal pe dinti ,sta cuminte ,i-am dat ei periuta in mana si apoi pun eu mana peste a ei si o spal, docamdata fara pasta pana se obisnuieste . dar deja stie cand ii pun periuta i mana o du ce la gura .

---------------------------------------------------------------------

Autor: roxicucu
Raspuns la: 26/01/2006 18:52:27
Mesaj:

Gabrielama, am incercat metoda ta cu poezia si, surpriza, a functionat. Multumesc pentru sfat, o sa incerc ca caut si o periuta electrica, pentru mai multa eficienta.
Mara are aceeasi varsta cu Stefan (1 an si 9 luni)?

---------------------------------------------------------------------

Autor: Gabrielama
Raspuns la: 27/01/2006 08:01:10
Mesaj:

Buna dimineata, Roxana.

Mara es nascuta pe 7 aprilie 2004, deci aproape aceiasi varsta ca Stefan! Sa-ti traiasca!

Despre periutele electrice pot sa va spun ca in alte tari se gasesc periute speciale pentru copii, cu diferite desene, culori si forme si care canta cand sunt folosite. Evident ca pentru copii asta e o mare gaselnita... Cred ca functioneaza precum olita cantatoare, pe care e Mara o iubeste si fuge repejor sa faca pipi la ea, ca sa o auda cantand!

--------------------------------------------------------------------------------




cand incepem spalatul pe dintisori ???De la: Mesaj:

Autor: eduard2005
Subiect: cand incepem spalatul pe dintisori ???
Trimis la: 17/03/2006 19:43:28
Mesaj:
Buna fetelor,
Am si eu o mica intrebare, de cand incepem sa spalam bebicii pe dintisori? Eduard nu are decat 2, vine al 3 - lea , dar incepem sa ne pregatim
multumesc anticipat !

Raspunsuri:

Autor: corinadana
Raspuns la: 17/03/2006 20:01:25
Mesaj:
Incepe de cand bebele nu are inca dintisori!
Fara fluor daca ia supliment de fluor daca nu,e ok cu fluor!



Autor: eduard2005
Raspuns la: 17/03/2006 20:25:15
Mesaj:
multumesc "corinadana", dar poti sa-mi spui si cum se face la un bb de aproape 8 luni , ce periuta trebuie sa-i cumpar? Chiar sunt nedumerita


Autor: Davina
Raspuns la: 17/03/2006 20:31:16
Mesaj:
noi am inceput cu o perie care se imbraca pe deget si asa-i curatam gingii .Dupa am cumparat o periuta mica pentru bebei si o pasta de dinti care e ok sa o inghiti .



Autor: corinadana
Raspuns la: 17/03/2006 20:39:21
Mesaj:
Pai uite asa! E un soi de degetar de silicon care l bagi pe deget. Acest "degetar" are niste tepi pe el. Apoi pui puuuuuuuuuutina pasta pe el si i freci usor gingiuta. Apoi iti cumperi tifon din acela steril ce se gaseste la plicuri si iei unul si i stergi gingiutele. Si gata!
Succes!



Autor: narcisa
Raspuns la: 17/03/2006 22:24:21
Mesaj:
Noi am inceput de cind au aparut dintisorii, de la primii 2 cu pasta de dinti! Inainte de dintisori aveam un fel de periutza(nu stiu daca era din silicon?!?) dar mai mult pt. obisnuinta si masarea gingiilor, e speciala pt. bb.
toate cele bune


Autor: laureta
Raspuns la: 17/03/2006 22:35:20
Mesaj:
Noi suntem mici dar deja avem 3 periutze .
Am inceput de cand i au iesit primi dintisori.Avem acum o periutza de la Chicco,Oral B si Colgate,scrie pe ele nr,iei cum numarul cel mai mic.


Autor: joker
Raspuns la: 17/03/2006 23:39:43
Mesaj:
Spalarea pe dinti

Inca de la aparitia primului dinte al copilului, masati-i gingiile. Aceasta va ajuta urmatorii dinti sa iasa mai usor. Atunci cand are mai multi dintisori, puteti sa-i dati o mica periuta de dinti adevarata si putina pasta de dinti pentru copii, pentru a accepta cu bine acest obiect nou.

Fiti un exemplu pozitiv, deoarece vazandu-va ca va spalati pe dinti, bebelusul dumneavoastra va dori sa va imite. Dupa ce a implinit 3 ani, invatati-l sa se spele singur pe dintisori de 2 ori pe zi (dimineata si seara).

Dentistul

Nu este necesar sa mergeti cu copilul la dentist de cand ii apare primul dinte. Primele vizite la stomatolog vor avea loc pe la 3 ani, la inceput, pentru o familiarizare cu dentistul (pentru ca, mai tarziu, sa nu-i fie frica sa mearga la dentist). Dupa implinirea varstei de 4 ani, puteti incepe vizitele regulate la medicul stomatolog.

Cariile dentare

Primii dinti ai copilului, numiti "dinti de lapte" se pot caria. Aceste carii sunt cu atat mai neplacute cu cat se pot transmite viitorilor dinti, care sunt definitivi.

Cariile evolueaza mult mai repede la copii decat la adulti, in consecinta, aratati chiar si cel mai micut punct negru dentistului: cu cat mai devreme este descoperita si cu cat mai repede este tratata o carie, cu atat este mai putin neplacut pentru bebelus.

Daca dintele de lapte nu este tratat la timp, va trebui sa fie extras, si, in acest caz, dintele definitiv ar putea sa iasa stramb.

Importantt - Spalatul pe dinti trebuie sa dureze ... trei minute

Daca nu va spalati pe dinti in fiecare dimineata, minimum 3 minute, inseamna ca ati irosit timpul degeaba. Cei mai multi pacienti ajung la stomatolog tocmai din cauza unei proaste ingrijiri a danturii.

Pentru o igiena bucala corespunzatoare sunt necesare pastrarea sanatatii dintilor prin periaj dentar, efectuat dupa masa si extractia dintilor distrusi. Tratamentul cariilor, indepartarea tartrului, inlocuirea lucrarilor incorecte. Cea mai des practicata metoda de spalare pe dinti este periajul orizontal, care prezinta o serie de inconveniente majore:
resturile alimentare sunt aglomerate astfel in spatiile interdentare
se favorizeaza retractia paridontiului dezgolindu-se radacina dintilor
nu se efectueaza un masaj al gingiei

Datorita acestor inconveniente, metoda e indicata numai pentru copii, pentru etapa cand acestia trebuie sa invete sa se spele singuri. Cea mai eficienta tehnica de periaj este metoda periajului vertical deoarece:
efectueaza o buna curatire a suprafetelor dentare si a spatiilor interdentare
activeaza circulatia parodentara, evitand retractia gingiei si dezgolirea radacinii

Periuta se foloseste astfel:
de sus in jos la dintii superiori
de jos in sus la dintii inferiori, miscare efectuata din articulatie.

Se periaza astfel fiecare grup de dinti, atat dinspre obraji, cat si dinspre limba si palat, pe fiecare grup cu 10 miscari verticale. Singura modalitate apare la perierea fetelor dinspre limba, cand pozitia periutei trebuie sa fie verticala, iar miscarea se efectueaza la fel: de sus in jos pentru dintii superiori, de jos in sus pentru dintii inferiori. Se continua apoi cu perierea fetelor de masticatie a dintilor laterali, cu miscari orizontale, dinspre interiorul gurii spre inafara sau invers. Dupa perierea tuturor dintilor se face clatirea gurii cu apa. Se ia apa in gura, se inchid buzele, apa fiind trecuta cu putere printre dinti, apoi se elimina din gura. Clatirea se face de 4-5 ori. Daca efectuati aceasta tehnica corect, periajul nu are cum sa dureze mai mult de trei minute.

Rolul alimentatiei:

Alimentatia are un rol extrem de important in dezvoltarea unor dinti sanatosi, care vor fi mai rezistenti la aparitia cariilor. Doua ingrediente sunt absolut necesare pentru a asigura dezvoltarea unor dinti si oase de buna calitate. CALCIUL si VITAMINA D (care este necesara pentru absorbtia calciului din alimente).

Cele mai bune surse de calciu sunt: laptele si produsele lactate, ouale, painea, legumele verzi, fructele. Vitamina D este numita si "vitamina soarelui" deoarece organismul uman poate produce si poate stoca aceasta vitamina cand este expus la soare. Sursele alimentare de vitamina D include: laptele integral, untul, margarina, pestele. Se recomanda ca toti copiii pana la 18 luni sa primeasca vitamina D, zilnic, iar dupa aceasta varsta, pana la 12-15 ani, sa primeasca vitamina D in sezonul rece.

Exista o legatura directa intra vitamina D si absorbtia de calciu. Calciul este extrem de important pentru dezvoltarea oaselor si a dintilor. Cercetarile au aratat ca, la copilul intre sase si trei ani, exista riscul deficitului de calciu din cauza ratei mari de depunere in oase la aceasta varsta.

Nu exista nici o indoiala ca o dieta corecta si o igiena dentara buna pot reduce incidenta cariei dentare la copii.



Autor: mamagiuliei
Raspuns la: 18/03/2006 06:50:07
Mesaj:
Noi am inceput periatul gingiilor la 5 luni cu periuta OralB stages nr.1 frecand cu Calgel. La 8 luni ne-au iesit primii 2 dinti, incisivii centrali de jos si am trecut pe pasta de dinti adevarata Colgate pt copii, punand cat juma` de bob de mazare. Continuam cu sarg si acum la un an +7 luni, la inceput o frecam noi bine pe dintisori (avem 8 dinti + 4 jumatati de masele )si apoi se planteaza singura in fata oglinzii si roade periuta De cate ori ne vede pe noi ca ne spalam pe dinti, cere si ea periuta.
Am fost si la dentist, ca na, eu una nu am o dantura buna, aici sper ca-l mosteneste pe tata`so, asa ca sa se obisnuiasca de pe acum cu atmosfera din cabinet



Autor: roxana1974
Raspuns la: 18/03/2006 08:48:13
Mesaj:
Mda, sunt de acord cu tot ce vad aici, cam asa am facut si noi...dar avand in vedere ca lui Serbanica i-a aparut primul dinte la 8 luni jumate, cam de atunci am inceput si cu periutza...dar fara pasta....abia de curand am inceput si cu pasta...

Autor: eduard2005
Raspuns la: 18/03/2006 11:26:36
Mesaj:
va multumesc din suflet pentru ajutor, acum plecam la cumparaturi sa luam periuta si pasta pentru bebelasul meu. Pediatrul nostru mi-a zis ca nu este necesara spalarea pe dintii atat de repede . V-am intrebat pe voi pentru ca intotdeauna m-ati indrumat bine.
mii multumiri si sanatate maxima !!!



Mari, mama lui Edy

Autor: adinell
Raspuns la: 18/03/2006 18:29:25
Mesaj:
Am citit undeva, nu mai retin in ce carte, ca se incepe periatul la bb inca de cand apare primul dintisor.


Autor: Kittie
Raspuns la: 20/03/2006 10:34:42
Mesaj:
Si noi tot de la primii dintisori .. si cu pasta, chiar! I-a placut foarte tare, probabil din cauza gustului de la pasta de dinti (pun foarte putina, pentru ca o inghite) si cand uitam uneori , fiind pe graba, observam in maxim 2 zile ca dintisorii capatau un strat galbui depus si sus si jos :( . am reluat activitatile de periaj si nu s-a mai ivit depunerea.


periatul dintilor de la cate luni?De la: Forumul Mesaj:

Autor: yh
Subiect: periatul dintilor de la cate luni?
Trimis la: 02/04/2006 20:17:48
Mesaj:
buna , bb meu are la 11 luni 7 dintisori ,am inteles ca trebuie inceputa spalarea dintilor , ce pasta de dinti si ce periuta (infarmacie nu am gasit periuta pt.11 luni se terminasera iar capasta mi-a dat aquafresh ) folositi . Astept sa-mi spuneti cum procedati voi , si cat de greu a fost .
Raspunsuri:

Autor: LUCIA MIRELA
Raspuns la: 02/04/2006 20:26:15
Mesaj:
Dintii bebelusilor trebuie periati din momentul aparitiei, ca sa nu mai spun ca la carte scrie ca trebuie sterse sau curatate gingiile inaintea aparitiei dintilor, cu un tifon steril. Dupa aparitita dintilor poti folosi o pasta de dinti speciala pentru bebelusi, am auzit ca exista si pasta de dinti comestibila. Asadar cu multa rabdare, cu o periuta adecvata varstei si cu o pasta de dinti de bebelusi cureti dintisorii cu multa grija.



Autor: miki_c
Raspuns la: 02/04/2006 20:30:46
Mesaj:
Ar fi bine sa incepeti spalarea pedinti.poti cumpara periuta de dinti speciala pentru copii din supermarchet sau din farmacie sau poti folosi periuta electrica. Pasta de dinti trebuie sa fie fara fluor pana cand copilul va sti sa se clateasca si sa scuipe. In farmaciise gaseste o pasta de dinti speciala pentru bb fara fluor sise numeste NENEDENT care este prevazutacuo periuta speciala de curatare a dintilor. Este bina sa va spalati pe dinti macar seara la inceput. Un secret pentru a se obisnui cu spalatul spunei tot timpul periajului "gura mare" si aratai dupa vrsta de 1 an cum sa scuipe si incet incet va invata. noiavem1,5anisi ne spalam de cand a aparut primul dintisor si am invatat si cum sa scuipam cat de cat.



Autor: vladhana
Raspuns la: 02/04/2006 21:43:31
Mesaj:
Lui Vlad i-au aparut dintisorii la un an si de atunci il spal cu Nenedent pentru ca ii dau si Zymafluor.Il spal o singura data pe zi,dupa sfatul stomatologului care mi-a spus ca e prea mic ca sa il spal de mai multe ori pe zi.Dar daca mai vreau,lui ii place f. mult,de cate ori intra in baie imi cere sa-l spal,pot sa o fac fara pasta de dinti.Iar daca ii schimb pasta de dinti si-i iau una cu fluor,in loc de o bobita de pasta pe periuta,trebuie doar stearsa periuta de pasta cu fluor.



Autor: mariussimiuc
Raspuns la: 02/04/2006 23:54:45
Mesaj:
Noua tot la un an ne-a iesit primul dintisor.La scurt timp dupa aceea am inceput sa-i spalam.Nu stiu daca se cheama chiar spalat ceea ce facem noi acolo,dar macar ne ibisnuim cu periuta si cu ritualul...


Autor: sirimie
Raspuns la: 03/04/2006 01:08:44
Mesaj:
Eu l-am "spalat" de cind i-a aparut primul dinte (acum are 2 ). Cu periuta de silicon si pasta de dinti Nenedent, care nu are fluor pentru ca eu ii dau Vigantoletten cu fluor.

Dar cred ca poti sa ii iei periuta adevarata, prima virsta (am vazut asa ceva la OralB parca) si pasta de dinti de copii. Daca ii dai fluor, trebuie sa iei o pasta de dinti fara fluor pentru ca excesul de fluor e daunator (eu stiu ca numai Nenedent nu are fluor). Altfel poti sa folosesti orice pasta de dinti pentru copii.


Autor: coraly
Raspuns la: 03/04/2006 10:48:00
Mesaj:
Eu il spal de la 5 luni, cand avea deja 2 dinti. Pana acum l-am spalat cu cea degetar - Nenedent, fara pasta. Acuma am trecut la periuta nr. 1 de la Colgate, ca deja avem 16 dintisori. Si o sa incep si cu pasta (nenedent).



Autor: yh
Raspuns la: 05/04/2006 11:21:29
Mesaj:
multumesc pentru sugestii , chiar am sa incerc pasta si periutele ,ca mie de la farmacie mi-a dat aquafresh pentru copii pana la 7 ani si nu am vrut sa o folosesc.

Autor: emaaimee
Raspuns la: 05/04/2006 12:51:37
Mesaj:
bb trebuie spalat in gurita inca de la nastere.intai cu periuta degetar de cauciuc.apoi de la aparitia dintilor cu o periuta de bb,cu maner lung cu perii moi,2 ori /zi.si pasta de dinti se poate folosi de la 3 ani pt ca atunci o sa inteleaga copilul ca trebuie sa scuipe.chiar daca exista paste de dinti pt varste mai mici nu ar trebui sa ne tenteze.sfatul asta l-am primit de la dr stomatolog la orele prenatale.
noi asa am facut.fetei mele ii place mult periuta de dinti noi avem 6 dinti de la 7 luni si se vad inca 2 acum care stau sa crape gingia.


Autor: Rufus
Raspuns la: 05/04/2006 13:12:36
Mesaj:
Taman am cumparat un set de 3 periute, dintre care ultima are par, celelalte doua au diverse forme din cauciuc. Se folosesc inainte de aparitia dintilor. Acuma ce sa zic...



Autor: aurelia1278
Raspuns la: 05/04/2006 13:19:27
Mesaj:
Pareri si pareri. Pediatra mea crede ca daca are dinti foarte putini nu e bine sa o spal cu periuta de dinti pentru ca ii zgarie gingiile. Banui ca periutele tip degetar sau compresele de tifon nu au aceasta contraindicatie.
Eu am trecut la periuta adevarata (pentru 0-24 de luni) aproape de 2 ani si o folosesc fara pasta de dinti. Incerc sa o invat si sa-si clateasca gura cu apa, progresam incet-incet.


Autor: OlgaTarziu
Raspuns la: 05/04/2006 14:59:18
Mesaj:
Si noi am spalat gingiile de la nastere cu tifon curat cu apa, apoi am trecut la periuta degetar iar acum la periuta. Bebele nostru are 10 luni si 6 dinti. Cat despre pasta de dinti... la inceput doar cu apa iar de doua luni folosim o pasta pentru bebelusi care are enzime de lapte si poate fi inghitita.


Spalatul pe dinti

Mesaj:

Autor: clau07
Subiect: Spalatul pe dinti
Trimis la: 01/05/2006 23:26:14
Mesaj:
As avea nevoie de niste sfaturi pentru a o convinge pe Alexandra sa se lase spalata pe dinti. La cele 22 de luni ale ei, de cate ori incerc sa o spal pe dinti se lasa cu scandal. La inceput a fost mai usor. Dar nu stiu ce s-a intamplat: poate am fost prea ferma , am frecat prea tare sau am iritat-o. Vrea sa se spele ea singura. De fapt ea suge peria si nu ma lasa sa-i arat cum sa ferece dintii. Cand iau peria in mana sa trec eu la frecat, nu mai vrea sa deschida gura. Am incecat sa o tin dar nu se lasa si mi-e teama ca o sa aiba repulsie pentru spalatul pe dinti mai tarziu.
Cum sa procedez? As incerca o poveste despre carii si ce se va intampla daca nu se spala bine pe dinti. Oare as convinge-o?
Orice idee e bine venita! Multumesc


Raspunsuri:

Autor: miria_cristina
Raspuns la: 02/05/2006 00:49:44
Mesaj:
Sunt curioasa ce sfaturi vwi primi pentru ca si eu vreau s-o invat si inca nu stiu cum si cu ce paste de dinti!


Autor: Babisa
Raspuns la: 02/05/2006 00:57:08
Mesaj:
Puiuca mea (1.5 ani acum ,dar ce iti spun este inca de la 8 luni cand am inceput sa o spal),la fel nu ma lasa sa o spal ,ci dor sugea periuta de dinti.La noi a avut mare succes periuta electrica,cateodata vrea sa se perie numai ea ,uneori o perii numai eu ,uneori ea putin si eu putin ,dar cert este ca ii place...si cghiar daca nu da din manuta atunci cand se spala sigurica,numai faptul ca pune pe dintisori ,periuta isi face treaba si freaca locul.Ti-o recomand si tie .



Autor: mariana tache
Raspuns la: 02/05/2006 00:59:16
Mesaj:
Si noi am trecut prin faza suptului de periuta (cand se spala singur); dar ca sa-l linistesc si sa-mi fac eu treaba i-am dat periutza mea; si e f incantat: eu il spal pe el, Stefan pe mine ; la inceput a fost mai reticent, nu ma lasa mult sa il spal; acum ma lasa cat vreau si ii spal inclusiv limbutza.
Sa iti spun in ce pozitie stam: eu imi pun piciorul pe vana, Stefan sta calare pe piciorul meu, incat suntem fata in fata. Asa mi-e f comod.


Autor: AB
Raspuns la: 02/05/2006 01:04:12
Mesaj:
Mda si noi avem doua periute: una a ei, una a mea. Ea nu mai suge dar freaca aiurea cu periuta.
Evident sunt cu desene animate si ultima gaselnita e sa spun o poezie cu Dintii veseli si curati
Seamana ca niste frati....
Ea sta pe un podium mic ca sa ajunga bine la chiveta, iar eu in fata ei cu un genunchi jos.
Si elementul cheie este unpahar cu putina apa de clatit care clateste baia, hainele ei care oricum merg la spalat.... abia asteapta sa ne clatim.


Autor: parpalak
Raspuns la: 02/05/2006 01:37:29
Mesaj:
Am trecut prin faza in care voia sa se spele el, asa ca l-am lasat bucuroasa c-am scapat de-o grija.. .. Dar nu l-a tinut mult, acuma prefera sa-l spal eu.. De spalat, era mai mult limba spalata, dar m-am gindit ca vreo citeva zile fara dinti periati n-o sa fie capatul lumii.. Pasta folosim din alea pentru bebei, care se pot si inghiti, ca mai avem pina sa (re-)invatam scuipatul..


Autor: mate
Raspuns la: 02/05/2006 06:37:12
Mesaj:
Si eu il spal pe al meu,daca ne vedeti,ta-su il tine si eu il spal.Nu se impotriveste si ma lasa sa-i frec dintisorii si limbuta,dar inghite tot,asa ca folosim pasta speciala pentru bebei.




Autor: Boca Daniela
Raspuns la: 02/05/2006 14:06:50
Mesaj:
Lui Alex , care are 1 an si 9 luni ,ii place foarte mult sa se spele pe dintisori, i-am arat eu cum si el se straduieste sa se spele bine, dar nu reuseste decat pe cei din fata ,apoi trec eu in actiune si il spal mai bine, deocamdata ma lasa, sa vedem cat ii tine. .Si el inghite pasta si apa uneori, i-am luat din aia speciala pt. copii.



Autor: clau07
Raspuns la: 02/05/2006 16:42:59
Mesaj:
M-am gandit si eu la periuta electrica, dar nu stiu daca o sa o atraga sau o sa o sperie, si nu o sa o bage in gura. Noi nu avem periute electrice. Poate daca am avea si noi, ne-ar imita.

O sa incerc sa ii dau si ei o periuta ca sa isi faca de lucru in timp se o spal eu. Poate si un pahar cu apa.



Autor: Flaflo
Raspuns la: 02/05/2006 16:49:27
Mesaj:
Cristina, incearca Nenedent! E o pasta speciala de bb care se poate si inghiti! Cu spalatul nu am avut probleme, Bianca se freca harnica cu periuta, doar cu clatitul nu functioneaza ca nu stie sa scuipe!



Autor: she_wolf
Raspuns la: 02/05/2006 23:38:23
Mesaj:
Cristi de obicei se spala cu placere, in general il spal eu, dar mai incearca si el si deja se descurca binisor, dar mai sunt si momente in care refuza cu indarjire. In cazurile astea ii spun ca e ok, daca nu vrea, nu vrea, dar asta inseamna ca nu mai primeste nimic dulce, nici iaurt cu fructe, nici suc, nici ciocolata ca deja ar fi prea mult pentru bietii lui dinti nespalati...si imediat se arata dornic de spalat pe dinti.


Autor: oana_tiganila
Raspuns la: 03/05/2006 06:56:53
Mesaj:
Buna!Am inceput sa il spal pe dinti dand exemplul meu ,il luam in baie cu mine si ma asezam ciuci si ii aratam cum ma spal,dupa cateva zile a vrut sa fie spalat si el.Intai il spal eu si la sfarsit il las si pe el sa se spele singur.Si stam amandoi in baie si ne spalam pe dinti ,pe ciuci ,in fiecare zi.Trebuie sa ii creezi un tabiet dragut,o chestie distractiva legata de dinti nu sa il sperii cu povesti despre carii(oricum nu intelege exact ce vrei sa ii spui).Creeati un joc,spalatul pe dinti sa fie o intrecere sau un "secret" care sa il atraga.


Autor: anya
Raspuns la: 03/05/2006 08:42:40
Mesaj:
La noi functioneza cel mai bine partea cu scuipatul. Frecatul mai putin. Matei are 3 ani si se spala singur cu periuta obisnuita, dar fara pasta. Refuza cu desavarsire pasta, desi am cumparat speciala pt copii cu tot felul de desene pe ea...etc. Cat despre periuta electrica nici atat nu poate fivorba deoarece ii este frica de "baz-baz" adica: aspirator, blender, masina de ras, periuta electrica si alte asemenea. Partea ciudata e ca seara accepta sa se spele, dar dimineata nici in ruptul capului.
Ce a mai functionat? Faptul ca taica-su a avut o rezectie la un dinte si i-am aratat ca "tati a fost cusut la dinte cu ata neagra". Acum, cand face mofturele ii spunem ca aducem ata neagra si merge la spitalul de dinti....
Cum il conving sa accepte pasta?



Autor: anaisanais
Raspuns la: 03/05/2006 11:37:35
Mesaj:
Buna ziua, dragi mamici!
Vlad al meu are 1 an si 10 luni si este fan spalat pe dinti.Mai intii ne-a observat pe noi, i-am explicat ca ''trebuie sa fim cuminti // si sa ne spalam pe dinti''; apoi a incercat sa ne imite, cerea pasta de dinti direct pe degetul lui aratator( la inceput, la periuta, ignea!). Dupa care am cumparat pasta de dinti NENEDENT, care este special creeata pentru copiii care invata sa se spele pe dinti ( adica, poate fi inghitita, poate sa ramina pe limba si pe dinti fara sa provoace neplaceri), iar pasta are in dotare o periuta de silicon, deci este neagresiva pentru gurita copiilor,care se pune ca un manson pe degetul parintelui; cu asta il spalam pe dinti noi ( bine, facem si ''piese de teatru'', pentru ca periuta are sentimente si experiente de povestit copiilor care invata sa se spele pe dinti!). Acum sa nu va imaginati ca Vlad se spala pe dinti ca un adult!!!! Nu, nu stie sa scuipe, apa de la clatitul gurii este ba pe linga, ba in burtica, adica fie o ''scapa'' din gura, fie o inghite, ma rog, este o aventura intreaga. Dar un lucru este sigur, daca ar fi dupa el, Vlad s-ar spala pe dinti din 5 in 5 minute.
Pina la urma cred ca fiecare copil are un ritm propriu de invatare, air pentru ei este foarte important sa respecte '' ritualul'', adica sa ii respecti, ca parinte, programul pe care i l-ai creeat tot tu!



Autor: turtita fermecata
Raspuns la: 04/05/2006 11:50:22
Mesaj:
Eu ii spun Ilincai(tot 22 de luni) ca daca nu ma lasa sa o spal, o sa-i cada dintii ca lui tati. Noroc ca are tati o "pauza" la maselele de minte... .
Dar de multe ori o las pe ea sa se spele singura, si chiar daca nu prea are succes, o sa invete. Si ea suge pasta de pe periuta, mai nou. In general ii place actiunea, ca o tot practicam de pe la 7-8 luni.
Cand nu vrea cate o zi sa se spele, iau o bucatica de tifon si-l pun pe degetul aratator si-i curat asa dintii bine de tot.


Curatarea dintisorilor la bebei

Mesaj:

Autor: Dory232002
Subiect: Curatarea dintisorilor la bebei
Trimis la: 27/05/2006 08:35:27
Mesaj:
Help!
Fetelor, am o fetita de 7 luni si 1 saptamana si are deja 6 dintisori, as vrea sa incep sa o obisnuiesc cu spalatul dintisorilor, dar nu stiu cum.Exista vreo metoda speciala?, vreo periuta de dinti speciala pt. copilasii asa mici?Am auzit de o periuta degetar, dar unde se gaseste?
Voi cum ati procedat?



Raspunsuri:

Autor: cony77
Raspuns la: 27/05/2006 09:47:28
Mesaj:
Buna fetelor! bine v-am gasit!
Piticul meu(2 ani 7luni)nu a acceptat periuta decat dupa un an, iar pasta pe la doi.
Cand era asa mic ii curatat dintisorii cu degetul infasurat in tifon steril(asta dupa ce a inspectat tifonul; este foarte atent la tot ce-i intra in gurita.





Autor: aime
Raspuns la: 27/05/2006 10:05:06
Mesaj:
Buna!
si sa-ti traiasca domnisoara!
pai la 7 luni si cu atatia dintisori poti sa-i iei periuta degetar cu pasta speciala Nenedent, se gaseste la Sensiblu de ex, dar nu numai si va puteti juca astfel ca piticutza sa invete "igiena dentara" inca de pe acum.


Autor: anca tanasica
Raspuns la: 27/05/2006 13:42:13
Mesaj:
moi curatam si gingiile inainte de aparitia dintisorilor cu tifon steril si ser fiziologic...cand au aparut dintisorii am inceput sa folosim periuta de deget...cand s.a facut mai marisoara (cam 1 an) am inceput cu periuta mare cu care o spalam noi...acum ne spalam singurele de 3 ori pe zi ...si ne face f. mare placere...



Autor: anis
Raspuns la: 27/05/2006 14:01:35
Mesaj:
Da exista o periuta speciala.O gasesti la farmacia "Dona" e o periuta degetar "Nenedent-babay"
Eu o spal de la 5 luni, primul dinte i-a iesit la 4 luni.
Se obisnuieste f repede acum ca e mica.



Autor: elyanne
Raspuns la: 27/05/2006 14:22:30
Mesaj:
Mai exista si perita de la Oral B (Stage 1) care este pentru 4-24 de luni. Eu ma preferat-o pe asta in locul celei degetar... pentru ca ma musca rau de tot... Cea de la Oral B este ca o periuta obisnuita, numai ca este mult mai mica... ca si gurita lor...
Eu o spal de cand am obs. ca stau sa iasa primii dinti, pentru ca in felul asta ii masam si gingia. Dar nu reusesc s-o spal decat o data pe zi, seara la baita.
Cand mai creste, mai vedem...


Autor: irina74
Raspuns la: 27/05/2006 16:21:33
Mesaj:
Si eu i-l spal pe dinti cu periuta obisnuita pt copii,dar pana la 1an ii curatam dintii cu tifon infasurat pe deget.e mai usor pt inceput si asa ii masezi si gingia care oricum o doare si o mananca.succes



Autor: alondra25.2006
Raspuns la: 27/05/2006 22:24:31
Mesaj:
Oau!!!Atatia dintisori!!!Micuta mea are 6luni si 23 de zile si de abia i-a aparut un dintisor.
Cred ca conteaza faptul ca nu am alaptat-o decat o luna.
Felicitari si la mai multi.

Autor: Dory232002
Raspuns la: 27/05/2006 23:09:26
Mesaj:
alondra25.2006, si eu am alaptat-o doar 3 luni fix, deci nu e mare diferenta intre 1 luna si 3



Autor: gabi.i
Raspuns la: 28/05/2006 02:18:51
Mesaj:
Eu il spal pe dinti cu Oral B-Stage 1(o gasesti si prin supermarketuri) de la 6 luni.Mie mi se pare mai buna decat Nenedent si folosim pasta de dinti cu aloe de la Forever.



Autor: clau2toma
Raspuns la: 28/05/2006 17:08:20
Mesaj:
Deci eu am inceput sa-l spal pe dinti ,adica exact de la primul dinte aparut la 6 luni ca asa auzisem io ca cica igiena orala se dezvolta la prunci cu primul dinte aparut .Deci pe la 6 luni i-am luat una bucata periuta de dinti cred ca Oral 1 si Vademacum ca pasta de dinti si dai cu placerea in gura bebeului pe un singur dinte . Si acum sa nu zic ce-i mai place sa se mai spele pe dinti .



Autor: Gandacel
Raspuns la: 29/05/2006 11:39:37
Mesaj:
Si eu citisem ca trebuie spalati dintisorii de cand au aparut, insa cand am intrebat-o pe doctora, s-a uitat la mine de parca am innebunit si nici macar nu mi-a raspuns! Era expresiva privirea... Eu ma gandesc ca daca mananc fructe, lapte si eventual legume (na, ca nu prea vrea!) mi se umplu dintii de bacterii si ar trebui sa-i spal, ca altfel se strica! Ai bebeului nu?! Ma bucur ca am gasit parerile voastre. Periuta nu cred ca incerc inca, pentru ca imi e teama sa nu-i ranesc gingiile care sunt f sensibile si apoi sa nu mai vrea sa manance/suga. Si asa facem nazuri!


Autor: anis
Raspuns la: 29/05/2006 11:46:21
Mesaj:
Da , trebuiesc spalati pe dinti de cand apare primul.LA Ingrid a aparut la 4 luni primul si cand mi-a zis dr s-o spal pe dinti am zis ca face misto de mine, dupa care mi-a explicat ca din momentul aparitiei dintilor si a mancarii solide, cariile pot aparea oricand.
La aproape 10 luni avem 8 dinti, 9 pe drum o alaptez inca.



Autor: Darry
Raspuns la: 02/06/2006 01:36:13
Mesaj:
Ceau! La David dintisorii au inceput sa erupa pe la 6 luni si jumatate si la 7 luni jumate avea deja 7 dintisori. M-a speriat toata lumea ca daca i-au iesit asa de devreme se pot strica foarte repede si din cauza asta am inceput sa-l spal de la 9 luni cu periuta de dinti de la Colagate Primul Pas (foarte micuta si moale) si pasta de dinti tot de la Colgate, speciala pentru copii. Acum la 1 an si 10 luni are dintii frumosi si sanatosi si sper sa nu avem probleme. De vreo 3 luni dimineata se spala singurel pe dintisori. David si Darry

dintisori nostri

Mesaj:

---------------------------------------------------------------------

Autor: calida
Subiect: dintisori nostri
Trimis la: 25/01/2006 19:29:37
Mesaj:


Buna!As vrea sa mai aflu si alte pareri.De cand folosim pasta de dinti si cum ii obisnuim pe puiuti nostri sa nu o inghita.Eu nu am reusit cu al meu inca,si as vrea si alte pareri!


Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------

Autor: corinadana
Raspuns la: 25/01/2006 19:36:10
Mesaj:

De cand e bebe! De cand inca nu are dinti!Eu o spalam pe Raluca mea cu periuta cu pasta si o stergeam apoi cu un tifon ptr ca era prea mica sa poata clati gurita! Si ca sa n o inghita pune i si tu doar un piculet!
Acum am vazut ca in loc de perie e un soi de degetar de silicon care i f bun ptr bebi.
Spor la spalatu l pe dinti! E f important!
---------------------------------------------------------------------

Autor: Diana Mirela
Raspuns la: 25/01/2006 20:45:57
Mesaj:

Inainte ca bebelina mea sa aiba dinti, ii stergeam gingiile cu o compresa sterila in fiecare seara.
Acum ne mandrim cu doi dintisori pe care ii spalam cu pasta si perie de dinti tip degetar, din silicon moale, Nenedent Baby.
Se pune f. putina la inceput, cat juma' de bob de mazare. Pasta are gust de fructe si e speciala pt. bebelusi, care nu stiu ca nu trebuie inghitita.
Notiunile de igiena dentara trebuie deprinse cat mai de timpuriu, iar copilul trebuie obisnuit de mic cu spalatul pe dinti.

---------------------------------------------------------------------

Autor: calida
Raspuns la: 26/01/2006 13:18:52
Mesaj:

Buna!Multumesc pt ajutor,si noi folosim pasta de dinti Vademecum cu gust de mere,parca astazi am inceput sa o toleram mai bine.Sa fie oare pasta de dinti problema?
Sanatate la copilasi!
---------------------------------------------------------------------

Autor: Kittycat
Raspuns la: 27/01/2006 15:25:56
Mesaj:

Eu am inceput sa o spal de p[e la 9 luni (dintii au inceput sa-i apara de la 7 luni jumate). Mai intai am folosit o periutza cu peri moi de la Fralin, fara pasta, apoi de pe la 10 luni jumate am trecut la pasta de la Nenedent. Nu ai cum sa-l inveti deocamdata sa nu inghita pasta, pana aproape de 2 ani sau chiar mai tarziu e imposibil, de asta si exista paste de dinti speciale pt copii mici cu continut redus in fluor sau fara fluor. faptul ca inghite pasta nu este motiv sa nu fie spalati pe dinti.
---------------------------------------------------------------------

Autor: daniella4
Raspuns la: 27/01/2006 16:19:34
Mesaj:

Nu e prea devreme de la 9 luni?
Noi la 1,2 ani avem doar 4 dinti, din care cei de sus abia au iesit.
Chiar ma intrebam de cand sa incepem periajul!
---------------------------------------------------------------------

Autor: calida
Raspuns la: 27/01/2006 18:23:17
Mesaj:

Noi umblam cu periuta de pe la 9 luni,ne frecam gingiile,problema mea era sa nu inghita pasta de dinti,desi are continut redus de fluor.Dar acum ne place gustul,chiar sugem periuta de dinti!



Spalatul dintisorilor

---------------------------------------------------------------------
Autor: Melania 14
Subiect: Spalatul dintisorilor
Trimis la: 15/01/2006 20:38:27
Mesaj:


Dragi mamici de puiuti mici, cand ati inceput actiunea "pasta de dinti si periuta" ? Noi avem 1 an si 6 dintisori (4 sus si 2 jos )si va intrebam cand sa incepem sa-i spalam sau macar sa stim ce e periuta de dinti ? E prea devreme ?



Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------

Autor: Elle_seb
Raspuns la: 15/01/2006 20:53:43
Mesaj:

Nu este prea deveme, Melania, este, dupa parerea mea, perioada cea mai buna sa-l obisnuiesti pe puiutul tau cu aceasta depreindere. Al meu are 1,8 luni si am inceput sa-i periez dintisorii. La inceput nu prea i-a placut, insa acum se amuza cand mergem la baie si ne spalam pe dinti impreuna . La noi este si mult mai important asta, pentru ca este posibil ca puiul meu sa aiba un inceput de distrofie dentara (sau sindromul biberonului, cum zic unii) , motiv pentru care trebuie sa fiu foarte atenta cu dintishorii lui.
Se va obisnui si va ajunge sa-i placa, intr-un final!
Mult succes!
---------------------------------------------------------------------

Autor: Diana Mirela
Raspuns la: 15/01/2006 21:01:54
Mesaj:

Sa-ti traiasca puiuta!

Noi avem doar 6 luni si 2 dinti , dar folosim periuta de dinti tip degetar ca sa-i curatam, bineinteles, mai mult in joaca.
Inainte sa aiba dinti ii stergeam gingiile cu o compresa sterila si s-a obisnuit, iar acum accepta periuta care are dintii foarte moi, e din silicon.

Eu merg pe ideea ca e bine sa se obisnuiasca repede cu igiena bucala, cu cat mai repede, cu atat mai bine. Asa ca sfatul meu e sa incepeti!

---------------------------------------------------------------------

Autor: mariussimiuc
Raspuns la: 15/01/2006 21:03:41
Mesaj:

Noi avem 1 an si 2 luni si detinem 3 dinti jos si 2 sus.Am inceput deja sa-i spalam,numai ca mai uit din cand in cand.Sper sa nu dureze mult asta si sa-mi intru in ritm.
---------------------------------------------------------------------

Autor: Ana68
Raspuns la: 15/01/2006 21:04:09
Mesaj:

Melania,eu am inceput spalatul dintisorilor Luanei cam pe la 1 an si 2 luni...I-am cumparat o periuta de dinti seciala,de la Oral B,se numeste "First step"(habar n-am de ce tocmai step ) si are cauciucul moale,sa nu raneasca gingiuta si perii sunt moi,de asemena.Iar ca pasta de dinti...tot de la Oral B, are desenat pe Winnie Pooh pe ambalaj,insa farmacista ne-a recomandata sa punem pasta de marimea unei bobite de mazare...Cel mai tare ma necajeste faptul ca nu am reusit sa o invat pe Luana sa scuipe spuma din gurita,ea inghite pasta.Si nici nu o pot clati in gurita,ca strange buzele.Am gustat si eu din pasta ei,sa imi dau seama care e motivul pentru care strange buzele...Pai e...Yumy...gust de fructe.Eu as unge-o pe un biscuite...
Pai,pentu linistea ta,ai putea intreba medicul de familie sau chiar la farmacie...Bafta!
---------------------------------------------------------------------

Autor: Melania 14
Raspuns la: 15/01/2006 21:13:15
Mesaj:

Multumesc fetelor !
Ana68, cred ca o sa incepem numai cu periuta, deocamdata , si apoi cu pasta .
Sper sa-i placa actiunea si sa o gaseasca interesanta ca si puiutii vostri pt ca oricum baia e atractia principala a casei !
---------------------------------------------------------------------

Autor: Elenalove27
Raspuns la: 15/01/2006 21:26:54
Mesaj:

Noi am inceput spalatul pe dintisori de la 6 luni de cand a aparut primul dintisor...la inceput cu periuta tip degetar si acum cu periuta de dinti de care spune si Ana68.

---------------------------------------------------------------------

Autor: anemona
Raspuns la: 15/01/2006 22:35:59
Mesaj:

Noi am inceput de la primul dintisor, la 8 luni. O curatam cu o compresa sterila imbimata in ser fiziologic (inclusiv pe gingiute, caci acolo se aduna bacterii si resturi alimentare). Apoi am cumparat periuta de la Oral B - stage 1, asta pe la 9 luni, si o spalam cu apa plata. Acum are 1 an si 6 luni, 9 dinti si 4 masele si o spal cu pasta de dinti pt copii Nenedent (doar putin, cat o perluta, ca il inghite, dar e special pt copii si poate fi inghitit) si cu periuta de la OralB.
Are seri cand nu prea mai vrea, dar o conving dandu-i periuta lui tati in mana ei, fara pasta, si ea il "spala" pe tati, iar eu o spal pe ea. E un fel de joaca cu care s-a obisnuit si prinde bine.

---------------------------------------------------------------------

Autor: anyc79
Raspuns la: 15/01/2006 23:15:37
Mesaj:

Fetita mea are 1 an si 3 luni si detine: 8 incisivi, 4 masele si un canin e pe drum. De 3 sapt incearca sa sparga gingia si ... nu poate... greu e cu caninii. Nici cand i-au dat 2 incisivi si 3 masele odata nu a fost asa. Eu o spal pe dintisori de aprox o luna si-i place. Nu stie ea inca sa nu inghita pasta dar ii pun cam cat un bob de mazare si e ok...
---------------------------------------------------------------------

Autor: Babisa
Raspuns la: 16/01/2006 02:54:27
Mesaj:

_Noi avem un an o luna si jumatate...i-am cuparat periuta inca de la primii doi dintisoi ,dar nu vroia sa stea la periat...de pe la un an far 2 saptamanui ,am auzit la fete pe forum ca vb de periuta electrica...am dat fuga si am pus-o in practica...acum de cate ori intram in baie ,fie ca vreau doar sa o spal pe manute sa la fundulec...ea cere periuta sa o pornesc (dar o spal decat de 3 ori ...nu ma pun la mintea ei).Avem 4 dintisori sus,4 jos si ne-au dat 4 maselute.
---------------------------------------------------------------------

Autor: coralia_popa
Raspuns la: 16/01/2006 07:12:15
Mesaj:

Ioana are 1 an si doua luni. De pe la un an, am cumparat si noi periuta degetar Nenedent. Am folosit-o cam o luna, dar mi se pare putin eficienta la dinti, mi se pare potrivita pentru gingii. Acum am luat o periuta de copii Colgate.. insa nu prea mai vrea sa stea ... la cei de jos, mai treaca mearga.. dar la cei de sus, nu ne prea lasa... Ce trucuri ati folosit ca sa-i convingeti? Ea ar vrea sa-i dam ei periuta, sa se joace.. insa.... sunt cam stresata ca mi se pare ca dintii de sus au inceput sa devina pana pe la jumatatea lor mai inchisi la culoare.. sa fie inceput de carie? Dar e asa mica, nu mananca dulciuri, nu suge biberon decat pentru lapte, nu suge suzeta.. doar degetele din cand in cand...A mai patit cineva asa ceva? Trebuie sa caut un stomatolog pentru copii..

---------------------------------------------------------------------

Autor: gangurici_licurici
Raspuns la: 16/01/2006 10:03:58
Mesaj:

Matei are 4 dinti sus, 2 jos, si 2 masele. Deocamdata il spal cu periuta degetar, de silicon. Am inceput pe la 10 luni, ca sa aiba timp sa se obisnuiasca, la inceput a protestat putin, dar acum ii place. In curand trecem la periuta normala, cu pasta de dinti pentru copii.

---------------------------------------------------------------------

Autor: Kittycat
Raspuns la: 16/01/2006 14:01:25
Mesaj:

Noi am inceput de pe la 9 luni, la inceput fara pasta de dinti, foloseam o periuta cu niste tzepi moi de plastic, de la Farlin. La inceput o amuza si statea, apoi, dupa ce si-a pierdut din noutate, n-a mai vrut. Asa ca am inceput sa ma spal pe dinti in fata ei cu periutza mea si cand vreau sa o spal, ii pun in manutza periutza mea; eu o spal pe ea, ea incearca sa ma spele pe mine (desi in general imi nimereste ochelarii sau si mai interesant, narile sau urechea). De pe la 10-11 luni am trecut la spalatul cu pasta de dinti Nenedent, folosind periutza in forma de degetar.

---------------------------------------------------------------------

Autor: sinzi_ana
Raspuns la: 16/01/2006 14:07:53
Mesaj:

Noi de la 2,10 ani folosim o periuta electrica de care ne este tare drag si care curata ff bine...
Si eu am inceput de pe la 6 luni sa il spal pe dinti, fara pasta, desi primul dinte l-am avut la 4 luni...

---------------------------------------------------------------------

Autor: heny
Raspuns la: 16/01/2006 17:10:31
Mesaj:



Si eu tot dupa varsta de 1 an am inceput folosirea periutei de dinti. La inceput fara pasta si doar cu periuta adaptata varstei. Joaca noastra preferata cand periam dintii se petrecea in fata oglinzii de baie si era cam asa: spune "i" (eu periam dintisorii), spune "a" (prilej cu care introduceam varful periutei pentru dosul dintilor). Acum, dupa ce copiii au crescut, au ramas cu obiceiul de a-si peria dintii acompaniati de vocale .

---------------------------------------------------------------------

Autor: bubu05
Raspuns la: 16/01/2006 18:27:52
Mesaj:

Azi am cumparat si noi periuta de dinti de la nenedent, din aceea tip degetar si cu pasta de dinti, si am avut succes prima data, a stat cuminte, chiar i-a placut. Si Vlad are 2 dintisori jos si 4 sus.

---------------------------------------------------------------------

Autor: sirimie
Raspuns la: 16/01/2006 19:32:29
Mesaj:

Unde se gaseste periuta degetar? Gasesc la farmacia 2na de la Unirea?

Vladut are 2 dintisori iesiti, dar cel mai mare are numai 3 centimetri
---------------------------------------------------------------------

Autor: Melania 14
Raspuns la: 16/01/2006 20:18:18
Mesaj:

Fetelor cu periute electrice, nu i-a deranjat pe puiuti bazaiala si vibratia ? sau erau obisnuiti cat de cat cu periuta normala ? Acum nu mai stiu de care sa cumpar !
---------------------------------------------------------------------

Autor: cattalina
Raspuns la: 16/01/2006 21:16:36
Mesaj:

si eu am luat periute de ceva vreme dar inca nu folosim cu regularitate....ii place dar problema noastra ii ca nu mai vrea sa lase periuta dupa ce o are in mana....si cu greu il pacalim sa i-o luam...ar sta cu ea in gura cat de mult...
incet incet invatam....
pasta de dinti mai incolo.....

---------------------------------------------------------------------

Autor: bubu05
Raspuns la: 16/01/2006 22:42:05
Mesaj:

Sirimie, eu am luat-o de la farmacia Dona, dar trebuie sa aiba si acolo, am dat 220.000 lei.
-------------------------------------------------------------------------------


Spalatul pe dintisori

---------------------------------------------------------------------

Autor: simona_filipas
Subiect: Spalatul pe dintisori
Trimis la: 01/02/2006 12:34:36
Mesaj:


Am si eu o intrebare pentru mamicile de bebici dintzosi. De la ce varsta a-ti inceput sa-i spalati pe dintisori. Ce fel de pasta de dinti folositi ( speciala pentru copii dar ce marca )si care este tehnica? Ma refer la faptul ca nu prea imi imaginez cum s-ar clati pe gurita. Cam plastica exprimarea dar sper ca ati inteles ce vreau sa spun.
Va multumesc pentru rabdarea de a-mi raspunde la intrebari.

Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------

Autor: Freia
Raspuns la: 01/02/2006 12:41:33
Mesaj:

pe Capsunika am inceput sa o spal pe dintisori de pe la 1 an. Dra nu am avut mari succese. De la 2 ani ne spalam regulat pe dintisori cu pasta de la Chicco care poate fi inghitita, ae gust de capsuni si e f buna la gust (testata si de mine inainte sa dau la copil ). Periutza e stage 1 de la ORAL B. Le gasesti si in hipermarketuri. Inca nu a invatzat sa se clateasca. Inghite si apa si spuma de la pasta. Asa ca ramanem inca pe acest tip de pasta care e scumputza, cam 150 de mii un tubuletz de 200ml. Dar o am de 3 luni si nu s-a terminat inca.

Pt pici pana la 2 ani exista periutze speciale care se pun pe degetul parintelui. Cei care fac gelul de dinti Dentinox au si asa ceva, special create pt bebelusi. Le gasesti in farmacii.
---------------------------------------------------------------------

Autor: inaioana
Raspuns la: 01/02/2006 13:06:49
Mesaj:

Pe Katja o spal pe dinti dinainte de un an pentru ca pe la 10 luni avea deja 16 dinti. De vreo 2 luni o spal si cu pasta (pana atunci doar cu periutza si apa) doar sa ai grija sa fie una cu procent mic de flour (sau deloc..eu n-am gasit!) daca ii dai si Zymafluor si sa se poate inghiti. Inghite pasta, nu stie sa o scuipe. Face ea "Pu-pu!" deasupra bideului dar degeaba, nu scuipa nimic doar scoate sunetul!
---------------------------------------------------------------------

Autor: Mirela72
Raspuns la: 01/02/2006 13:23:59
Mesaj:

Noi ne spalam pe dinti de la aparitia primilor dintisori cu Nenedent. Se gaseste doar in farmacii,nu contine fluor, se poate inghiti- este o pasta de dinti formulata pt. bebelusii de la 6 luni la 2 ani. Costa destul de mult (peste 200 de mii), dar te si tine cam 2 luni un tub. Are si o periuta tip degetar de silicon cu care poti sa-i cureti eficient gurita.
---------------------------------------------------------------------

Autor: diadaniela
Raspuns la: 01/02/2006 13:28:59
Mesaj:

Eu o spal de la primi 2 dintisori,ca sunt obsedata de carii.
---------------------------------------------------------------------

Autor: Diana Mirela
Raspuns la: 01/02/2006 14:06:06
Mesaj:

Noi avem doi dintisori, pe care ii spalam cu pasta Nenedent Baby. In cutie este si o periuta tip degetar din silicon moale . Pasta se poate inghiti, e speciala pt. bebelusi. Se gaseste in farmacii sau o poti comanda de pe site-urile pt. bebelusi.

Inainte de a avea dintisori ii stergeam gingiutele cu o compresa sterila, in fiecare seara.
---------------------------------------------------------------------

Autor: Kehleyr
Raspuns la: 01/02/2006 14:12:44
Mesaj:

Eu o spal pe fi-mea de pe la 1 an si jumatate cu Blend-a-med pentru copii si periuta de dinti Oral B faza 1. Nu stie sa se clateasca asa ca inghite pasta de dinti. Tehnica este sa faci o distractie din toata povestea; noi am transformat-o intr-un mare ritual de seara, ne-a vazut pe noi in timp ce ne spalam, iar acum o lasam si pe ea sa se joace un pic de-a spalatul dupa ce facem noi procedura corecta.
---------------------------------------------------------------------

Autor: impreuna
Raspuns la: 01/02/2006 14:17:20
Mesaj:

Sara are 1,2 ani si nu reusesc nicicum sa o spal pe dinti, desi are 8 deja.
Ii dau periuta, se joaca cu ea, o baga in gura dar daca vreau eu sa o ating face scandal. I-am aratat inclusiv cum ma spal eu, cam ce trebuie facut, dar ea o baga in gura doar cu coada si rontaie pe ea.
Ce sa fac , sa o tin cu forta?
---------------------------------------------------------------------

Autor: bubu05
Raspuns la: 01/02/2006 16:14:23
Mesaj:

Si noi tot periuta(degetarul de silicon) si pasta de la Nenedent o folosim. Dupa ce il spal, eu ii sterg dintisorii cu o compresa imbibata in apa( cica ne clatim pe dintisori!). Aaa, am inceput la 1 an si are 6 dintisori

---------------------------------------------------------------------

Autor: roxicucu
Raspuns la: 01/02/2006 16:44:59
Mesaj:

Am deschis si eu un subiect legat de spalatul copiilor pe dinti. Eu il spal pe stefan de la 1 an pe dinti cu pasta de la oral b si periuta de la colgate, stagiul 1. Am ales periuta asta pentru ca e mai mica decat cea de la oral b si ma descurc mai bine cu ea. Problema mea era ca nu reuseam sa-l conving pe bebe sa tina gurita deschisa ca sa-l spal bine pe dintisori. O mamica mi-a spus atunci ca ea a facut o poezioara despre dintisori si ca la ea a functionat metoda asta. De atunci il spal si eu pe dinti pe Stefan si ii spun poezioara si, minune, chiar sta linistit.
---------------------------------------------------------------------

Autor: Kittycat
Raspuns la: 01/02/2006 17:15:54
Mesaj:

Eu am inceput sa o spal de pe la 8 luni si ceva. Mai intai am spalat-o fara pasta de dinti, cu o periutza speciala, de la Farlin. De pe la 10 luni am inceput sa o spal cu pasta Nenedent, nu contine fluor si de aceea e destinata special copiilor mici care nu stiu sa scuipe si inghit psta.
---------------------------------------------------------------------


Autor: ada2021
Raspuns la: 01/02/2006 17:29:57
Mesaj:

Noi ne spalam pe dinti de la 9luni.Mai intai cu apa iar pe la 1an si cu pasta(Chicco,Colgate,Oral B).Periute am folosit de la mai toate firmele-chicco,oral b.De aproximativ 1 an folosim periuta electrica -Oral B(ptr.copii).Ne este mult mai usor.Pasta de dinti ptr.copii poate fi inghitita in cantitati mici.Succes
------------------------------------------------------------------

Autor: claujro
Raspuns la: 02/02/2006 08:35:35
Mesaj:

Mi se pare foarte buna ideea de periuta electirca. Unde gasesc? la farmacie? La super-market?
---------------------------------------------------------------------

Autor: ada2021
Raspuns la: 02/02/2006 19:59:11
Mesaj:

Eu am luat-o din Gima.Se gaseste si in farmacii,dar e un pic mai scumpa(oral b ptr.copii).
---------------------------------------------------------------------

Autor: lena
Raspuns la: 03/02/2006 18:07:52
Mesaj:

Eu o spal cu capul in poala la mine fiindca altfel ei nu spala chiar foarte bine santurile dintilor si exact acolo daca raman bacterii se fac o colectie bunicica ...aici nu se da Zymafluor deci toate pastele de copii contin fluor insa intr-o cantitate mai mica decat pentru adulti de-aia si sunt special pentru copii.

Eu o spal de la 6 luni cand au inceput sa-i apara dintii, la inceput am spalat-o cu peiruta-degetar, de pe la 1 an o spal si cu pasta, dimineatza o las si pe ea sa roada si sa scuipe as un pic in chiuveta, dar evident ca frecatul ei este apa de ploaie, d-aia prefer inca sa o spal eu si sa numar pana la 2 minute, cat trebuie frecati dintii...stiti ca si la dintii de lapte pot aparea carii si atunci se instaleaza streptococus mutans care este se pare unul dintre factorii aparitiei cariilor
---------------------------------------------------------------------

Autor: AMarisa
Raspuns la: 03/02/2006 18:44:01
Mesaj:

Cu mandrie de mama ma laud ca fetita mea are 6 ani si jumatate, si-a schimbat 2 dintisori, i-au aparut toate cele 4 maselutze 'de 6 ani' si nu are nici o carie. E mereu laudata de doctorita ei si ii face mare placere. Am inceput periajul pe la varsta de 8 luni. Sigur ca intai a luat-o ca pe o joaca, rodea periuta si papa pasta, dar eu ii mai periam o data dintisorii la sfarsit. Treaba cu clatitul a inteles-o oleaca mai tarziu, dupa un anisor. E important sa il inveti CUM sa perieze dintii, sus-jos si jos-sus, gingiile si chiar limbutza. Si, desigur, ne-am achizitionat o clepsidra care spune CAT timp dureaza treaba asta. Micuta mea nu uita niciodata ca trebuie sa-si spele dintii,face parte din ritualul de seara si i-a intrat definitiv in cap, nu ca ceva OBLIGATORIU, ci ca ceva obisnuit, demult nu-i mai amintesc eu ce trebuie sa faca.
---------------------------------------------------------------------

Autor: alessia105
Raspuns la: 04/02/2006 05:15:49
Mesaj:

Noi ne spalam de cand erau primi dintisori la jumatate adica de la varsta de 4 luni si jumatate ..cum spunea si Lena , desi am cerut surplus de flour ni s-a raspuns ca atat timp cat se spala dintisorii odata pe zi ( asa este recomandarea si de pe pasta de dinti )cu pasta si periuta adecvate varstei nu este nevoie de supliment de flor ..asa ca .
---------------------------------------------------------------------

Autor: adjadyn
Raspuns la: 04/02/2006 16:30:34
Mesaj:

oau!!!inaioana!!!16 dintisori la numai 10 luni????fetita mea are 1 an si 1 luna si are doar 4 dintisori...acuma i-au iesit cei de sus, dar nu credeam ca un bb asa de mic poate sa aiba atatia d intisori la numai 10 luni:)
eu o spal pe dintisori de cand i-au aparut, si masaj la gingii e foarte eficace...pasta de dinti este speciala pt copii, nu stiu daca in magazine sau farmacii, aici in Austria cumpar de la magazin
---------------------------------------------------------------------

Autor: Pepsi
Raspuns la: 05/02/2006 15:12:34
Mesaj:

eu il spal de la primii dinti, inainte de 1 an, cu pasta fara fluor, ca s-o poata inghiti, ca ei nu se stiu clati pe dinti. cel mai important este ca pasta sa nu aibe fluor ca-i priculos daca-l inghit, sint paste speciale ptr copii, deci nu e important sa se clateasca!sint perii adaptate in functie de virsta, ptr cei care sint sub 2 ani peria e mai lata ca au inca gingii fara dinti(cine are) si de la 2 ani sint mai inguste!trebuie schimbata 1 data pe luna peria!
--------------------------------------------------------------------------------



Spalatul dintilor la bebe
---------------------------------------------------------------------


Autor: Oana_G
Subiect: Spalatul dintilor la bebe
Trimis la: 08/06/2006 10:02:45
Mesaj:


Daca stie cineva sa ne spuna si noua cind si CUM trebuie sa spalam bebei pe dintisori. Avem 7 luni jumate si 8 dinti care sint cam maricei. La virsta asta oricum BEBE nu stie ce-i aia periuta, pasta dinti (si mi-e greu sa cred c-ar sta la spalat). Cum ar trebui sa procedez? Cu ce fel de periuta, pasta dinti?

Oana si Andra (21.10.2005)

Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: mihaela agh
Raspuns la: 08/06/2006 10:13:54
Mesaj:

Eu i-am luat Dariei periuta si pasta de la Nenedent. Periuta e din silicon si se pune pe degetul tau. De stat nu prea sta decat cateva secunde. In schimb, la scurt timp dupa ce am inceput s-o spal pe dinti am observat ca are ceva depuneri galbui pe dintisori, nu pe toti. Pediatra mi-a recomandat sa renunt la periuta de silicon pentru ca nu abraziva si nu curata bine si sa pun pasta de dinti pe o compresa sterila infasurata pe degetul meu. Acum asa fac si s-au mai atenuat depunerile. Dar e neplacut pentru ea si nu prea sta. In schim i-am cumparat si periuta de la Colgate pentru stadiul 1 si pe aia o mai mesteca ea din cand in cand. O las pentru ca e bine si asa decat deloc. Am inteles ca este si pasta de dinti de la Colgate pentru bebelusi asa mici care poate fi inghitita, dar deocamdata o folosesc pe cea de la Nenedent.
---------------------------------------------------------------------


Autor: sirimie
Raspuns la: 08/06/2006 12:42:04
Mesaj:

Si eu am folosit Nenedent inca de cind i-a aparut primul dinte. Lui Vladut i-a placut, nu l-am frecat tare cit sa il deranjeze.
---------------------------------------------------------------------


Autor: mamitzica
Raspuns la: 08/06/2006 12:45:06
Mesaj:

Poti sa cureti cu tifon,pur si simplu ii stergi dintii pe ambele parti si daca te lasa si gingiile din spate.Nu trebuie sa folosesti pasta de dinti inca.
---------------------------------------------------------------------


Autor: alexmom
Raspuns la: 09/06/2006 08:06:56
Mesaj:

...sau poti sa afectezi o bucatica de carpa special ptr. operatiunea asta, o umezesti cu apa (fara pasta de dinti) si stergi usor dintisorii si gingiutele puiutului. In general e recomandat sa-i cureti dintii de 2 ori pe zi, dar daca reusesti si o singura data e super ok, bebeilor nu prea le place sa le umbli in gurita.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Darry
Raspuns la: 19/06/2006 02:48:06
Mesaj:

Noi am inceput sa spalam dintisorii de la 1 an. David avea la 7 luni si 2 saptamani 8 dintisori dar medicii au spus sa mai asteptam cu spalatul dintilor. Asta si pentru ca nu i-am dat niciodata ciocolata, zahar sau alte produse de genul asta. De atunci il spal zilnic de 2 oricu periuta normala de la Oral B sau Colgate pentru copii Pasul 1 si cu pasta de dinti pentru copii de la Colgate. Nu cred ca am gresit cu ceva... dat fiind faptul ca are dintisori frumosi si curatei. David si Darry
---------------------------------------------------------------------


Autor: Gandacel
Raspuns la: 19/06/2006 09:02:39
Mesaj:

Eu am cumparat si periuta, si pasta, insa imi e teama sa il spal, pentru ca e destul de clar ca va inghiti tot. Si nu cred ca face parte dintre cele mai sanatoase "papici" de bebei... Asa ca mai bine il las nespalat pe dinti decat plin de e-uri in burtica! Ce se poate intampla cu dintii lui de lapte, care oricum se vor schimba in cativa ani? Sa se carieze? Nici nu stiu daca astia dor... parca nu, din cate imi amintesc eu! Ma durea doar putin cand ii scoteam (cu ata legata de clanta usii!).
---------------------------------------------------------------------


Autor: malina_mircu
Raspuns la: 19/06/2006 10:11:39
Mesaj:

noi am folosit periutza imediat ce i-au iesit primii doi dintzi adica de la 1 an si (la noi au fost mai lenesi). Perituza Stage 1 de la OralB + pasta de dinti tot de la OralB. Sred ca cel mai bine e pasta de la Colgate care se poate inghiti. oricum nici acum la 2 ani nu ii pun decat ff putina pasta de dintzi.
Eu zic ca indiferent cat este de mic copilul daca are dintzi spalti-l, macar ca exercitiu pt mai tarziu (ca oricum nu iese un spalat ca la carte nici macar acum). Altfel o sa vedeti ca dintzii se incarca.
---------------------------------------------------------------------


Autor: sirimie
Raspuns la: 19/06/2006 17:56:11
Mesaj:

Nenedent nu are fluor. Daca tu ii dai bebelusului supliment de fluor, e bine sa folosesti Nenedent (pentru ca fluorul in exces este daunator). Daca nu ii dai fluor, poti folosi pasta de dinti Oral B sau Colgate, dar sa fie pentru copii mici pentru ca ei o inghit, nu stiu sa o scuipe.
---------------------------------------------------------------------


Autor: elena_oona
Raspuns la: 19/06/2006 19:31:14
Mesaj:

si noi ne spalam pe dinti cu pasta si periuta de dinti de la colgate stagiul 1 .ii pun ft putina pasta de dinti,pentru ca o inghite.Credeti ca ii dauneaza??
Snatate tuturor si dinti albi si frumosi!
---------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Simptome eruptie dintisori


Plange in somn!
---------------------------------------------------------------------

Autor: daniella4
Subiect: Plange in somn!
Trimis la: 16/02/2006 09:11:49
Mesaj:


Lui Alexis de 1,3 ani ii ies dintzucii ..si plange si scanceste toata noaptea. Ii mai dau Norofen dar nu prea sunt adepta medicamentelor.

Voi ce le dati copiilor in situatia asta pentru un somn linistit?


Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------

Autor: Fiquelle
Raspuns la: 16/02/2006 09:40:09
Mesaj:

Eu ii dau Dentinox gel...cica e mai bun decat alte produse similare. Se aplica prin masare pe gingiuta.
---------------------------------------------------------------------

Autor: miag
Raspuns la: 16/02/2006 09:41:49
Mesaj:

Ceau Danielle,

Si bebe al meu are 1 an si 3 luni si acum ii ies maselutele. Este o perioada grea, mai ales noaptea ca scanceste intr-una. Eu ii dau Nurofen si il ung la gingiute cu Calgel. Altceva nu prea avem ce, eventual panadol sau eferalgan- astea sunt pe baza de paracetamol, dar nu toate odata!!!!!!!!
---------------------------------------------------------------------

Autor: simona_filipas
Raspuns la: 16/02/2006 11:17:46
Mesaj:

In afara de Dentinox sau Calgel nu prea ai ce sa-i dai. Am inteles de la o prietena ca ar exista in farmacii( dar se elibereaza/prepara numai pe baza de reteta )o crema care ar fi de ajutor. Am intrebat si eu pediatra dar nu stia despre ce este vorba. Poate tu ai mai mult noroc.
---------------------------------------------------------------------

Autor: daniella4
Raspuns la: 16/02/2006 17:29:28
Mesaj:

Multumesc!
La farmacia de langa noi am gasit doar Calgel. Incercam la noapte..poate reusim sa dormim ceva mai bine.
M-am gandit si la un ceiut de tei..poate-l mai ajuta, ce ziceti?
---------------------------------------------------------------------

Autor: mariussimiuc
Raspuns la: 17/02/2006 19:30:43
Mesaj:

Am folosit si noi Calgel,dar fara rezultate spectaculoase.Este bun doar pe moment,asta daca ai noroc sa te lase bb sa umbli la el in gurita.La noi tzitzi a fost de baza,alinarea lui cea mai de pret.
---------------------------------------------------------------------

Autor: kiwwy
Raspuns la: 17/02/2006 20:18:33
Mesaj:

La noi nu a folosit decat luatul in brate si leganatul.calgelul sta si acuma in dulap,uneori i-am mai dat nurofen,si acesta ajuta.
-------------------------------------------------------------------

Autor: georgi75
Raspuns la: 17/02/2006 22:29:56
Mesaj:

Tot cu Nurofen am rezolvat-o si noi.Poate si putin ceiut daca-l bea.
In rest ...rugaciuni sa se termine mai repede
---------------------------------------------------------------------

Autor: luciana12
Raspuns la: 18/02/2006 11:37:02
Mesaj:

Mai exista "calma baby" de la erbavita, e pe baza de plante...dar are efect "asa si asa" (cel putin la noi) si cel mai eficient a fost peritolul (face si somn, si pofta de papa)...
---------------------------------------------------------

Simptome cand ies dintisori ???De la: Forumul

Autor: Ica 1975
Subiect: Simptome cand ies dintisori ???
Trimis la: 03/03/2006 15:26:11
Mesaj:
De 2-3 nopti fetita mea se tot trezeste in timpul noptii plangand fara sa-i fie foame, adoarme destul de greu si de ieri cam refuza sa suga. Ii este foame, pentru ca daca primeste biberon sau cu lingurita mananca, dar la san ... greu se hotaraste. Crede-ti ca ar putea fi dintii sau altceva? Nu are gingiile rosii, nu are temperatura, este chiar destul de "vorbareata".

Raspunsuri:

Autor: Danelutza
Raspuns la: 03/03/2006 21:06:57
Mesaj:
Fetitza mea suge fara probleme chiar atunci cind o dor gingiutzele. Daca spui ca-i dai cu biberonul, vezi sa nu fie de la el, pentru ca laptele vine mai ushor, nu trebuie sa depuna efort sa suga.


Autor: yh
Raspuns la: 07/03/2006 22:50:57
Mesaj:
ica , cand pui degetul si masezi gingia de jos te zgarie sau se vad dintisori formati? daca da iiiesdinti altfel poate avea altceva .in cazul in care ii ies dintisorii eu i-am dat bb meu paracetamol sau novocalmin supozitoare inainte de culcare si a dormit linistita


Autor: Pepsi
Raspuns la: 08/03/2006 03:47:12
Mesaj:
ce virsta are bebe. s-ar putea sa fie dintii, al meu bebe a inceput sa saliveze la 3 luni si i-a iesit primul dinte la 7 luni...deci simptomele apar cu mult inainte.


Autor: Ica 1975
Raspuns la: 08/03/2006 05:03:14
Mesaj:
Gazuta are 6 luni si jumatate, de salivat, saliveaza destul de mult. Pe gingiuta de jos nu se vede nimic insa de cele mai multe ori mozoleste suzeta cu gingiile, la fel si jucariile. Alte simptome nu are.



Autor: sirimie
Raspuns la: 09/03/2006 15:44:27
Mesaj:
Vladut a avut gingia alba inainte sa sparga dintii. Si bineinteles saliva mult (dar asta o face de pe la 3 luni si i-a iesit primul dinte la 10 luni)


Saliveaza foarte mult !!!

Autor: eduard2005
Subiect: Saliveaza foarte mult !!!
Trimis la: 28/03/2006 10:20:50
Mesaj:
Buna fetelor,
Am si eu o problema, Eduard are aproape 8 luni si saliveaza foarte mult, toata ziua stam cu bavetele peste hainute ca altfel ar trebui sa-i schimb hainutele din 5 in 5 minute. S-a mai confruntat cineva cu astfel de probleme ? ce poate fi ? credeti ca de dinti este ? Totusi mi se pare ca este exagerat de mult !! Multumesc pentru raspunsuri .



Raspunsuri:

Autor: strumfi2004
Raspuns la: 28/03/2006 10:57:10
Mesaj:
DA, DACA NU ARE INCA DINTISORI, SIGUR DE ACOLO ESTE. SI NOI AM AVUT ASTFEL DE PERIOADA.


Autor: eduard2005
Raspuns la: 28/03/2006 10:59:50
Mesaj:
are doar 2 dintisori



Autor: Tudorr
Raspuns la: 28/03/2006 11:15:30
Mesaj:
da , de la dinti. Tudor nu-i mai pun bavetele, ca nu fac fata am trecut pe la prosopele. apropo... stie cineva pina cind?


Autor: joker
Raspuns la: 28/03/2006 11:49:07
Mesaj:
E de la dintisori...si o sa va confruntati u problema pana ii apar cam toti..e specififc sa saliveze..dar vezi ca se cam deshidrateaza si are nevoie de multa apa sau ceai...



Autor: mamaluidavid
Raspuns la: 28/03/2006 11:57:54
Mesaj:
Lui David (1 an si 3 luni) i-au iesit toti dintii si maselele insa tot cu bavetica la gat stam .
Sta mereu cu gura deschisa,rade mereu si uita sa inghita.Asta este!
Are insa zile cand nu ii curge asa mult,si oricum am avansat, folosim doar 2-3 bavete/zi.
Abia astept sa scapam de ele definitiv!



Autor: adseana
Raspuns la: 28/03/2006 12:54:10
Mesaj:
Si la noi asa a fost pana cand i-au iesit 8 dintisori.Acum, de vreo 2 luni e pauza, si de atunci nu mai saliveaza asa...dar ai grija sa nu se deshidrateze, asa ne-a spus dr, sa ii dau ceai mai mult si apa plata.


Autor: eduard2005
Raspuns la: 28/03/2006 20:20:27
Mesaj:
multumesc de raspunsuri, speram sa trecem cu bine si peste etapa asta.
sanatatea maxima !!



Autor: ancutzathree
Raspuns la: 28/03/2006 23:01:22
Mesaj:
si al meu saliveaza la greu,de cand au inceput sa-i iasa dintzisorii


Autor: georgi75
Raspuns la: 28/03/2006 23:06:05
Mesaj:
subscriu la ce ti-au spus fetele.Si noi am patit la fel.
Noi avem o adevarata probleme cu suzeta acum.Daca o tine in gura, nu o suge.Doar da cu limba pe sub ea asa(cred ca intelegeti voi ce vreau sa zic ).Si uita sa-si mai inghita saliva .Si cu bavetica... nu mai sta.Si-o da jos.Asa ca schimbam la bluze la greu


simptome dinti

Autor: adinell
Subiect: simptome dinti
Trimis la: 30/04/2006 13:55:56
Mesaj:
Pentru ca nu merge butonul "cautare",ca sa pot sa ma informez din subiectele anterioare, am sa va intreb pe voi, cele care ati trecut cu bb vostri prin asa ceva.
Care au fost simptomele primului dintisor?
Andrei al meu(sapte luni si ceva), e marait, se trezeste plangand din somn, nu mai vrea papa(nici lapticul care ii placea intotdeauna). Nu stiu daca este sau nu de la dinti... Rar are un inceput usor de febra, ii dau nurofen sirop, si se calmeaza!!!(nu mai e marait).
Va rog, spuneti-mi la bb vostrii cum a fost???
Multumesc mult!

Raspunsuri:

Autor: 26-kara
Raspuns la: 30/04/2006 14:09:10
Mesaj:
clar de la dinti, dacab nu ii curge nasucu.
asa a facut si al meu. si face la fel in continuare ca ii dau maselute. ba ne si arata; duce degetelul in gurita
paracetamol sau nurofen, temperatura urmarita des... supeavegheata alimentatia.. am inteles ca unii bebei au probleme si de asta natura.

chiar? ii dau calciu? ca eu ma gandesc ca e indicat ca doar il ajuta la dentitie.. ce stiti?


Autor: Diana Mirela
Raspuns la: 30/04/2006 14:49:17
Mesaj:
Draga mea,

eu ma numar printre mamicile fericite, singurele simptome au fost o salivatie mai abundenta si rodea tot ce prindea.
Primul dintisor a venit fix la 5 luni, al doilea la 2 saptamani dupa, iar al treilea tocmai sparge gingia azi, tot asa fara probleme .

La voi mai mult ca sigur sunt dintisorii, in plus poate aparea si o usoara diaree sau iritatie la fundulet, sa nu te sperii.

Eu seara, la culcare, ii masez gingiile cu Dentinox gel, mi se pare ca are gust de musetel, Iulia il accepta.

Pupici multi si facem galerie dintisorilor!




Autor: Diana Mirela
Raspuns la: 30/04/2006 15:16:41
Mesaj:
quote:

Originally posted by 26-kara
...ii dau calciu? ca eu ma gandesc ca e indicat ca doar il ajuta la dentitie.. ce stiti?



Calciul nu se da decat daca e dovedit prin analize ca a scazut, altfel poate face mai mult rau decat bine.
Daca bebe e hranit corect si bea laptic, nu este necesar un supliment de calciu.

De ajutat poate ajuta fluorul, pt. o mineralizare mai buna, dar aici e o intreaga discutie pro si contra, s-a discutat destul pe forum. Poti sa intrebi pediatrul sau un stomatolog daca e cazul de pastilute sau daca e suficienta pasta de dinti cu fluor.



Autor: adinell
Raspuns la: 30/04/2006 16:02:28
Mesaj:
Ma fete, Andrei pana acuma rodea jucariile din cand in cand, insa acuma sta numai cu un ursulet in gura zici ca e mort de foame, sper sa fie de la dinti ca sa ma linistesc...
Multam de raspunsuri!


Autor: danialexandra
Raspuns la: 30/04/2006 20:31:30
Mesaj:
Eu stiu de la pediatrul meu ca nu se face febra de la dinti. Fetita mea are manutele mai calde, se mai maraie si mai roade ce prinde.
Odata nu mai manca nici ea si avea temperatura, iar eu ziceam ca e de la dinti, dar la control a iesit ca avea rosu in gat.


Autor: Hermis
Raspuns la: 30/04/2006 21:01:28
Mesaj:
Baiatul meu (care acum are aproape 6 ani) a facut febra la aparitia tuturor dintilor. La canini chiar a facut 39 - 39,5, si daca era numai atat era bine...Ii curgea nasul, dar era o secretie ca apa care se scurgea in continuu...
Partea cea mai frumoasa era ca, in momentul in care dintisorul iesea la lumina, toate simptomele mai sus amintite treceau din senin.
De fapt manifestarile fiecarui copil sint unice: unii parinti nici nu stiu cind le rasar dintii bb-eilor, altii (ca noi) se roaga pentru fiecare milimetru.
Cert e ca daca Nurofenul si Calgelul sint de baza. Pe un prospect de Bonnisan am citit ca da o stare de calm si usureaza neplacerile din perioada eruptiei dintilor. Despre el insa nu pot sa va spun acum nimic din experienta proprie.


Autor: ancutzathree
Raspuns la: 30/04/2006 21:43:55
Mesaj:
lui Alex ii scade pofta de mancare,de abia mananca ceva,isi roade mainile si e ffff foarte marait si mofturos,nu e chip sa-i faci pe plac...asa ca zic si eu la fel, ca e de la dintzi



Autor: adinell
Raspuns la: 30/04/2006 23:07:29
Mesaj:
sa de-a Dumnezeu sa fie de la dinti fetelor si nu de la altceva! Asta seara dupa baita, am observat ceva nou, isi plimba limba pe gingia de jos f. agitat parca l-ar gadila ceva, dar ma enerveaza ca nu se vede nimica... si nici nu se simte nimica, nici un zimt!!! De mancat abia il oblig sa bea un pic de laptic, nimic altceva in schimb nu il pot obliga ca nu am nici un succes!



Autor: Boca Daniela
Raspuns la: 30/04/2006 23:40:11
Mesaj:
Si Alexut al meu are aceleasi manifestari cand un dintisor vrea sa iasa: nu papa nimic numai lapte, este marait tot timpul si plange din orice ,febra nu a facut niciodata de la dinti ,doar usoara diaree.Dar am avut si perioade cand nu prea manca si am crezut ca-i de la dinti, dar nu a fost de la ei,acum trebuie sa ne iasa caninii, sper sa nu faca febra mare ca asa am auzit de la alte mamici ca la iesirea caninilor este mai dureros si cu febra.



Autor: mariana tache
Raspuns la: 30/04/2006 23:56:56
Mesaj:
Manifestari la primii dintzisori???
Am 2 copii si nici unul nu a avut nici o manifestare ; numai ne-am trezit ca le-au dat coltii! La Stefan nici macar nu-mi imaginam ca o sa-i iasa (avea 4 luni si jum cand au aparut incisivii de jos); i-am descoperit fiindca au facut galagie pe linguritza .
In schimb au aparut manifestarile la canini si la ultimele masele (ma refer la Stefan): nervozitate ffff mare, trezit noaptea cu urlete, mancat numai ce era dat prin blender (nimic ce era de mestecat); groaznic a fost.
Succes cu dintzisorii; sa nu aveti probleme mari!




se poate sa nu manance din cauza dintilor?
---------------------------------------------------------------------


Autor: aprilie1976
Subiect: se poate sa nu manance din cauza dintilor?
Trimis la: 11/01/2006 12:21:23
Mesaj:


Avem 4 1/2 luni si ziua nu mancam mai mult de 150 ml lapte. Noaptea are progranul normal de somn (poate putin mai agitat)cu doua mese de 170 ml dar ziua urla si mai mult de 20-30 ml la o masa nu vrea. Inainte manca din trei in trei ore cate 130 ml lapte. Este posibi ca din cauza dintilor sa nu mai manance? Ce sa fac? Cat dureaza pana ii dau dintisorii? Ajutooor. Dati-mi si mie un sfat. Aseara i-am dat cu lingurita vreo 50 ml dar mai mult nu a mai vrut...


Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: Kittycat
Raspuns la: 11/01/2006 13:00:25
Mesaj:

Pot fi dintii de vina. Poate fi si o toana de moment. Mai poate fi inca o explicatie pt aceasta agitatie, o explicatie pe care am aflat-o tot pe forum de la o alta mamica; e vorba de agitatia varstei de 5 luni. Explicatia ar fi ca in jurul acestei varste creierul este bombardat de mult mai multe informatii decat este inca el in stare sa proceseze, si astfel se produce o adevarata furtuna neuronala. Inclin sa ii dau dreptate acestei mamici, pt ca atat eu, cat si alte cateva mamici pe care le cunosc am patit la fel in jurul varstei de 5 luni; brusc, pt aproximativ 2 saptamani, copiii au inceput sa devina extrem de agitati (practic n-o mai recunosteam pe fetitza mea...); la fel de brusc cum apare, la fel si dispare perioada asta. Orice ar fi, nu dureaza prea mult, din fericire. Daca insa totusi crezi ca este si o problema de sanatate la mijloc, mai bine ia legatura cu pediatrul fetitzei, sa vezi ce iti spune si el.
---------------------------------------------------------------------


Autor: emaaimee
Raspuns la: 11/01/2006 16:50:33
Mesaj:

Daca ati exclus orice alta problema de sanatate,mers la dr si nu are rosu in gat,probleme cu urechiusele,etc.,atunci pot fi dintii.Poti sa te uiti sa vezi daca are gingiutele umflate si de obicei bb baleste rau de tot si musca ce prinde.Pe Oana a tinut-o destul de mult.Pe 17 dec(5luni si 2 sapt) i s-a simtit ca un varf de ac dintele stang de jos si nu m-a lasat sa ma uit in gurita pana pe 30 dec cand i-am vazut ambii dintisori pt prima data .A fost f agitata,musca tot,noptile se trezea din h in h.A fost chin.Nu a papat mai deloc-a laut doar 320gr/luna.Si a apucat-o cam cu vreo 2 sapt inainte sa ii simt varfuletul.Si a tinut-o pana pe 30.Acum cred ca o apuca ca vad ca a inceput iar
Iti doresc nervi de otel daca sunt simptomele dintisorilor
---------------------------------------------------------------------


Autor: aprilie1976
Raspuns la: 12/01/2006 08:55:51
Mesaj:

Revin. Cred ca sunt dintisorii, ca alte simptome nu are. Dar este posibil sa ii apara un colt mic alb si dupa vreo saptamana sa dispara?? Asta s-a intamplat jos, iar acum i-a aparut sus un coltisor.Sper sa nu dispara si asta.
---------------------------------------------------------------------


Autor: daniella4
Raspuns la: 12/01/2006 17:55:52
Mesaj:

Esti sigura ca nu ti s-a parut?




bebe de 6 luni:plange toata ziua de la dintisori!


Autor: silvia_d
Subiect: bebe de 6 luni:plange toata ziua de la dintisori!
Trimis la: 16/05/2006 18:13:43
Mesaj:
am un bebe de aproape 6 luni(2 dec-05,data nasterii) care nu a avut o zi de colici,a fost f cuminte,a fost si este f mancacios...dar de cateva zile "ne omoara"...sta pe burtik un pic,apoi maraie,kiar daca suntem acolo,il pun la loc pe spate,incepe sa hohoteasca,ne mai jucam,rade...buun...plec din camera o secunda:da-i hohote de plans,FARA LACRIMI;treaba asta cre'c-a pornit de-acu'o sapt,de cand a luat un virus,care s-a manifestat cu febra si diaree,si noi l-am gurgalit si l-am pupacit de numa',si l-am tinut numai in brate!
numai in brate ar vrea ...
acum,banuiala mea e ca vin si dintisorii,ca se vad gingiutele imbobocite,da'tare rautz s-a facut.
intrebarea mea pentru mamici patite e urmatoarea:v-ati confruntat cu astfel de scenarii la venirea dintisorilor,sau dupa o repriza prelungita de rasfatz?si daca da,care-i solutia??
ca am ajuns sa-l plimb cu carutu prin sufragerie...


Raspunsuri:

Autor: NanaMotoc
Raspuns la: 16/05/2006 18:18:52
Mesaj:
Daca intr-adevar sunt dintisorii, cumpara de la farmacie Calgel, este special pentru bebelusi cand le dau dintisorii, si unge-l pe gingiute. O sa-i ia durerea cu mana si se va linisti cu siguranta.



Autor: sirimie
Raspuns la: 16/05/2006 19:31:17
Mesaj:
Eu cred ca se poate sa il doara in continuare ceva, poate dintii. Nu toti copii reactioneaza la fel. Noaptea doarme? Se poate si sa ii fie foame sau sete, incearca sa ii dai apa cind plinge.

Parerea mea e ca nu e neaparat rasfat. Eu l-am luat in brate pe Vladut de cite ori a plins pina acuma, si nu mi se pare un mare rasfatat (poate si pentru ca nu stau numai eu cu el..).



Autor: silvia_d
Raspuns la: 16/05/2006 19:42:02
Mesaj:
Simona,ce sa zic...de mancat,manank bine,doarme noaptea bine-se mai trezeste la 4 sa pape un bibe,dar adoarme dup'aia;da'ziua ma termina!
Il iau si eu in brate,iar il pun in patut,ma duc pana la bucatarie,deci fac 5 pasi-el incepe sa bazaie asha mitzait...
Ok,zic de maine ca tre' sa-l mai las si sa maraie...
Da'pb e ca daca-l las singurel,cum va spuneam,sta pe burtik si nu mai stie sa se-ntoarca,si se umple de bale si de mucucei de-atata plans...si are si obrajorii rosii de-atata efort,dar tb sa-l invat barbat,nu?



Autor: ligia13
Raspuns la: 16/05/2006 21:53:29
Mesaj:
Poate il doare ceva, poate e de la dinti sau poate ca doar s-a prins ca plinsul e o arma!

Ce sa zic, eu nu l-am invatat barbat , eu l-am rasfatat. Cu buna stiintza.
La 6 luni deja il luam cu mine si la bucatarie (in cosuletul de masina) si peste tot.
Acum la fel, numai ca acum vine singur !


Autor: Witchie
Raspuns la: 16/05/2006 22:15:44
Mesaj:
CALPOL!
dar ai grija, il adoarme! ii dai doar cand altfel nu se mai poate.



Autor: AB
Raspuns la: 16/05/2006 22:25:41
Mesaj:
Avem si noi un pui de 11 luni care dintoseste acum.. si e mir in sus, mir in jos!
Asta e il tinem in brate, mangaiem, punem inele dedentitiela frigider sa se faca reci si uneori (seara ) ii dam putin paracetamol ca dupa vaccin (max o data pezi, max trei zile pe sapt) E antiinflamator....
Si imi pun intrebarea retorica... Ce atata chin pentru ca apoi sa-i piarda???!!




Autor: Flaflo
Raspuns la: 16/05/2006 23:47:03
Mesaj:
La virsta asta e greu de stiut daca il doare ceva sau sint mofturi. Pe mine nu m-a lasat sufletul sa o las sa plinga, mai ales in perioada cind ar fi putut fi dintii. Si sint convinsa ca de multe ori nici nu a fost de la dinti.... Dar asta este, va trece si ne vom dori tate sa mai ne stea puii asa in brate!
quote:

CALPOL!
dar ai grija, il adoarme! ii dai doar cand altfel nu se mai poate.


Anda, la noi are efect invers, parca intra in priza dupa Calpol!



Autor: KSorana
Raspuns la: 17/05/2006 04:27:06
Mesaj:
Copilul plinge ca il lasi singur in patut / camera,nu ca il dor dintii.Vrea sa stea mai mult in prezenta ta ,sa va jucati.E virsta la care vrea mai multa companie.Sint unii copii care nu le place sa se joace singuri.Iar baietii sint cei mai mofturiosi in privinta asta.Incearca si varianta asta ,poate cine stie merge.


Autor: silvia_d
Raspuns la: 17/05/2006 06:46:07
Mesaj:
Multumesc mult,fetelor pentru raspunsuri.Sunteti f dragute.
Si-acu'sa fac o sinteza:
-bebe Stefanel e f rasfatat,eu nu ma duc ink la serviciu,asha ca sta 24 de ore cu mine,iar eu stau in raza lui vizuala tot atatea ore...
Am citit intr-o carte ca nici asha nu-i bine,ca nu mai are bebelu'satisfactia de a-si vedea parintii venind sa-l ia in brate si sa-l alinte;
-de luat iun brate,il iau de un milion si vreo enshpe mii de ori pe zi,si-l alint,si-i cant...deci,exclus vreun dor de mama sau de leganat...
-si sa va mai zic ceva:copilul mi-a cazut acum 2 sapt,din pat,mai bine zis s-a prelins pe langa stinghia patului,si-a cazut;ma-ntreb oare de-aci sa nu mai vrea sa stea pe burtik sub niciun fel,poate-l dor coastele de la "prelingerea"aia;oricum,mai avem putin pana la vaccin,si-o sa-i zic pediatrei sa-i palpeze si coastele;ce-o rade aia de mine cand m-o auzi!
jucarele are multe,multicele,azi o sa-i iau calgel sau dentinox;
Multumesc inca o data pentru sfaturi!



Autor: amelie-chan
Raspuns la: 17/05/2006 14:50:09
Mesaj:
Buna, Silvia...
Fetita mea are 6 luni, a implinit pe 12.05. dar cu o sapt. inainte a devenit si mai mofturoasa si mult mai plangacioasa ca niciodata, tot ce-i faceam nu-i era in voie ca, intr-un final sa ne trezim cu doua margelute frumoase (incisivi mediani inferiori).Dar eu de la vreo 4 luni o tot suspectez de dintisori si o tot dau cu Calgel*care nu a avut nici-un efect la noi).Buburuza mea asa a fost de cand am nascu-o, tot timpul sa stai langa ea , sa o ti in brate sa o giugiulesti si cateodata si in brate plange....si la toaleta mergem impreuna de cele mai multe ori...Ca sa nu m abat de la subiect, incearca sa-i dai Nurofen (sirop pt. copii), sau mergi la pediatru si in functie de greutate copilului sa-ti prescri niste Ketof. Bafta multa si in primul rand multa, multa rabdare si nervi de fier!!!!!!!!!!


Autor: KSorana
Raspuns la: 17/05/2006 15:09:27
Mesaj:
Silvia,nu te lua prea mult dupa carti ca nu prea se potriveste cu realitatea.Poate doar sa te ghidezi.Cel mai bine invata de la copilul tau ,el stie mai bine ce vrea.Asta daca sti sa-l asculti.
Si la virsta asta ar trebui sa faca "exercitii" de stat in fundulet ,de a merge in "4 labe".Dupa cum vezi fiecare copil e diferit si cartile vorbesc la general.
bb tau re 6 luni ,nu 3 sau 4 ca sa-l pui pe burta/spate.
Eu stiam ca de la 4 luni ar trebui sa poata sa isi schimbe singur pozitia de pe burta pe spate si invers.Invata-l .Poate o sa-i placa noua miscare si te mai lasa in pace.
Dar daca tu crezi ca e de la dinti .Tu esti mamica lui ,tu sti mai bine.


Lipsa somnului - molarii????

---------------------------------------------------------------------


Autor: coraly
Subiect: Lipsa somnului - molarii????
Trimis la: 27/05/2006 18:25:56
Mesaj:


Copilul meu nu a dormit bine niciodata, insa acum este groaznic. Ii sunt umflati 2 molari de vreo 2 luni, iar de 2 saptamani nu mai poate adormi. Ziua incerc uneori cate o ora sa-l adorm, el incearca la fel, dar nu poate. Noaptea se trezeste in draci si de multe ori sta treaz peste 30 min, pt ca nu poate adormi. Va intreb, mamici care aveti molari in dotare, credeti ca e posibil sa fie de la ei? A mai avut perioade de aste de 2-3 zile si inainte, dar acum este foarte rau, si nu mai stiu ce sa fac cu el. Practic a ajuns de la 12,5- 13 ore/24, cat dormea inainte, la 9-10-11 trase de par.

Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: Elenalove27
Raspuns la: 27/05/2006 18:54:03
Mesaj:

coraly, si noi am trecut prin faza asta cu molarii! eu ii dadea inainte cu culcare cu orajel acolo la gingie si dormea fara probleme . Cand a fost mai serioasa treaba si nu mai putea dormi si imi facea si febra atunci am introdus si medicamente de calmare.
---------------------------------------------------------------------


Autor: sanziana72
Raspuns la: 27/05/2006 19:27:19
Mesaj:

Si noi suntem cam in aceeasi faza. Mai dau cu gel pe gingii cand nu mai poate si ne rugam sa treaca! Inca nu am ajuns sa ii dau si medicamente de inghitit. Dar iau iesit deja mai multe muchii, de la vreo 4 masele!
---------------------------------------------------------------------


Autor: Teodora D.
Raspuns la: 27/05/2006 19:30:55
Mesaj:

Coraly, baietelul meu e in aceeasi situatie; mai trebuie sa erupa 4 molari si de vreo doua saptamani are tulburari serioase de somn; se trezeste urland si nu e chip sa mai adoarma. solutia de compromis a fost sa-l luam la noi in pat cand se trezeste, dar bineinteles ca toti dormim prost.
astept sa treaca odata perioada asta, desi cred ca se poate prelungi saptamani la rand, la copilul meu nu e tumefiata inca gingia in zona molarilor.
voi incerca sa-i dau seara o lingurita de sirop de paracetamol, sa vad daca nu doarme mai bine.
---------------------------------------------------------------------


Autor: coraly
Raspuns la: 27/05/2006 20:54:24
Mesaj:

Elena, ce e Orajel? Gel de dinti? Si eu ii dau, dar nu prea are efect se pare, i-am dat si nurofen seara si uneori dormea bine 3-5 ore, cat tinea efectul probabil, dupa care gata, trezit din ora in ora sau stat treaz 30 min pana la 3,5 ore intr-o noapte! Mai nou si eu am incercat faza cu luatul in pat, de la o anumita ora cand nu mai pot efectiv sa stau aplecata peste patul lui sau sa defilez din 10 in 10 min. E groaznic. Sper ca asta e cauza, ca altfel ar fi nasol. Si numai unul e tare umflat, ce ma fac pana ies 4?. Ca sa nu mai zic ca de 2 saptamani se scoala la 5.20-5,30 dimineata si nu-l mai pot culca la loc...
---------------------------------------------------------------------


Autor: alondra25.2006
Raspuns la: 27/05/2006 22:18:50
Mesaj:

Si bebitei mele i-a iesit doar un dintisor...de fapt acum treb.sa iasa,e inca micut.Ce bucurie pe noi ca are si ea un dintisor,sa ne dea lacrimile de bucurie,nu altceva.
Dar acum a inceput cu nopti nedormite,maraieli...etc.Nu pot sa zic ca nu doarme dar nu ca inainte,acum sa foieste,maraie,ii dau ceai,suzi,o intorc pe cealalta parte....si iar o i-au de la capat.Iti dai seama si singura cum e...Asta e...Asteptam si noi sa treaca aceasta faza.Are doar 6 luni jumate.
---------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Carii, tratare, sigilari


Tratare carii cu laser la copii

Autor: oanagabriela
Subiect: Tratare carii cu laser la copii
Trimis la: 02/03/2006 04:24:58
Mesaj:
Am fost cu Antonia (care are aprope 6 ani) la controlul de rutina la dentist. Noi am inceput controalele la 4 ani, de ori pe an. Spre marea mea suparare, i-a gasit 2 carii f.mici, intre masele de jos .

Eu o spal pe dinti in fiecare seara, nu maninca dulciuri (ca nu ii plac) si am tot sperat ca nu vom avea probleme. Din pacate mostenirea de la ambii parinti este f.proasta (si eu si sotul meu am avut probleme cu dintii de mici copii) si se pare are o influenta negativa si la ea.

Stiind ce dificil poate fii un tratament clasic (cu anestezie si obtuare cu freza) am cautat o alternativa, tratamentul cu laser. Aici la Montreal sint mai multe clinici care ofera astfel de tratament (fara anestezie si fara dureri).

Intrebarea mea este: a folosit cineva un astfel de tratament si cu ce rezultate? Ati auzit ceva de aceasta metoda?

Raspunsuri:

Autor: lidiadanaila
Raspuns la: 02/03/2006 12:45:42
Mesaj:
Nu este dificil un tratament clasic cum spui tu , mai cu seama ca sunt 2 cariute mici iar Antonia are aproape 6 ani . Cit despre laser pentru tratarea cariilor nu stim prea multe nici noi medicii....aici , nu , dar daca ai sansa asta poti incerca. Sa nu confundam obturatiile foto ce se pun cu lampa foto !...multi pacienti spun :" mi-a pus plomba cu laserul"...ceea ce-i total fals.



Autor: oanagabriela
Raspuns la: 03/03/2006 02:11:28
Mesaj:
Pina la urma ne-am hotarit si ne vom duce la un dentist care trateaza cu laser. Ne-am gindit ca merita incercat. Am tot cautat pe internet, am gasit informatii despre cum functioneaza, nu prea am gasit pareri de la pacienti.

Mai astept pareri, poate ati auzit ceva de acest tip de tratament.



Autor: oanagabriela
Raspuns la: 08/03/2006 23:03:19
Mesaj:
Revin cu noutati: azi am fost la dentistul care face obturatiile cu laser. A fost nesperat de bine, este impresionant unde s-a ajuns cu tehnica moderna.

Deci totul s-a derulat fara nici cel mai pic suspin, fetita nu a simtit nici o durere (fara anestezie si freza traditionala). Aparatul cu laser seamana cu cel clasic, doar ca nu are nici un contact cu dintele, trimite unda de lumina plus un jet de apa. Dentistul a fost extrem de amabil si s-a purtat extraordinar cu copilul. Ca urmare fetita mea a iestit din cabinet zimbind. Pentru noi a fost o mare usurare.

Sigur ca din punct de vedere financiar, ne va costa mai mult decit un tratatemnt clasic, dar pentru primii ani sintem gata sa facem acest mic sacrificiu si sa vad ca ea nu este traumatizata ca noi de cabinetul stomatologic.



Autor: Elle_seb
Raspuns la: 09/03/2006 00:25:44
Mesaj:
Iata o veste buna, tratamentul cariilor dentare cu laser! In bucuresti exista astfel de clinici? Stie careva!





sigilarile dentare

---------------------------------------------------------------------


Autor: miki_c
Subiect: sigilarile dentare
Trimis la: 07/02/2006 22:17:01

Buna.

Ce stiti despre sigilari?

Copilul meu cel mare are carii de biberon pe care le tratam cu constiozitate de la 4 ani ca sa nu se extinda prin control regulat la medic. Laultima vizita i-am propus medicului sa- i faca sigilare detare la o maseluta si mi-a spus ca are dinti frumosi si nu este cazul. Mai mult a subliniat ca are si mari dezavantaje : sigilantii trebuie reinnoiti la un anumit interval si ca distrug smaltul dintelui in timp. Asa ca am pus o mica plombita si atat.

Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------

Autor: helbi
Raspuns la: 08/02/2006 08:57:06
Mesaj:

buna,

aici se discuta subiectul

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63427



Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput