Nastere naturala dupa cezariana?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

quote:
Originally posted by mira_m

Cum adica se scoate? Se rezeca pielea cu cicatricea?
Se poate lucrul asta, adica accepta medicul sa faca asemenea artificiu?



Normal ca asa se face, rezeca vechea cicatrice daca tot taie in zona. Pai de ce sa nu accepte, ce mare lucru e..oricum nu e vorba de acceptat ca nu ii propune cineva, pur si simplu asta e procedura. Ar trebui sa fie tampit sa te lase cu doua cicatrici aiurea...

Ioana 23 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Cred ca daca nu ii spui ce vrei face ce il taie capul. Eu i-am zis pana in ultima clipa ca vreau orizontala, ca sa fiu sigura ca nu ma trezesc cu vreo surpriza.
Oricum si chiar daca se rezeca pielea, cicatricea care ramane va fi mai mare si tot aiurea e.
Cicatricea mea arata foarte bine si mi-e frica ca m-as putea trezi cu vreo surpriza!

Don't talk unless you can improve the silence!

Mami & minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Stiti ce nu inteleg eu? Despre ce taietura vorbiti? Ca eu sunt taiata orizontal la suprafata, dar uterul este taiat vertical. Deci e risc crescut sa se rupa la o eventuala nastere normala, nu?



Andreea, mami de Tudor - 10.08.2005
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

Ioana,uite eu l-am nascut natural pe fiul meu dupa o cezariana cu fiica mea.Nasterea a decurs normal fara nici un risc,asa ca VA ROG, nu mai spuneti ca nu se poate.Se poate,orice se poate,aici se incurajeaza nasterea naturala chiar si dupa o cezariana.Nu este absolut nici o problema atita timp cit copilul are o pozitie corecta. La prima nastere am fost nevoita sa fac cezariana si asta dupa 9 ore de incercat natural.A fost o chestie psihologica pentru ca mi s-a rupt apa si am constatat meconium,deci fiica mea facuse kk in lichidul amniotic iar eu nu am avut timp sa astept durerile naturale.Ei mi-au provocat durerile cu oxitocina care au fost groaznice.In 9 ore nu m-am dilatat decit 9 cm asa ca mi-au facut cezariana.Cu fiul meu totul a decurs natural,a durat destul de mult, fiul meu fiind si mare de 4060gr dar am reusit si sint foarte fericita cu doi copilasi.Un al treilea nu mai vreau nici intr-un caz,am trecut prin ambele modalitati de nastere,cezariana si natural si imi ajunge.Fetelor,daca puteti naste natural,nu alegeti cezariana.Dupa o nastere naturala va puteti ridica imediat din pat,puteti face dus singure,ai mei se minunau ca ei ma plimbam de parca nu s-ar fi intimplat nimic in comparati cu dat trecuta cind totul se invirtea cu mine,nu puteam sa ma misc,m-am ridicat din pat doar a doua zi de m-am dus pina la toaleta dar nici eu nu stiu cum am ajuns inapoi in pat.


O zi buna

Anca,Bianca 02.02.03si Cris 12.05.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

Sorry,am scris ca in 9 ore m-am dilatat 9 cm,am gresit,nu ma dilatasem decit 3 cm.

Anca,Bianca 02.02.03si Cris 12.05.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Andreea, teietura de pe uter e importanta, nu aia exterioara. Asa ca daca esti taiata vertical pe uter, e posibil sa nu poti naste natural. Evident, numai doctorul tau iti poate spune exact, eu iti spun doar cum stiu eu.

Anca, mersi frumos de informatii. Acuma chiar ca ma bate gandul sa incerc natural.Singura temere ar fi ca la mine la cezariana, epidurala (pusa pentru durerile de dupa) nu a prins deloc si mi-e teama ca si la nasterea naturala sa nu prinda.
in rest, ar fi ok, cu toate ca mi-am reventi foarte bine dupa cezariana, totusi banuiesc ca dupa nasterea naturala va fi si mai si! A, si am o problema si cu epiziotomia si modificarile de pe "acolo" de dupa nasterea naturala... Ce imi puteti spune despre asta?
Am sa vorbesc insa cu dr meu despre varianta nasterii naturale.
Mersi inca o data!


Ioana 24 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

quote:
Originally posted by inaioana

Andreea, teietura de pe uter e importanta, nu aia exterioara. Asa ca daca esti taiata vertical pe uter, e posibil sa nu poti naste natural. Evident, numai doctorul tau iti poate spune exact, eu iti spun doar cum stiu eu.

Anca, mersi frumos de informatii. Acuma chiar ca ma bate gandul sa incerc natural.Singura temere ar fi ca la mine la cezariana, epidurala (pusa pentru durerile de dupa) nu a prins deloc si mi-e teama ca si la nasterea naturala sa nu prinda.
in rest, ar fi ok, cu toate ca mi-am reventi foarte bine dupa cezariana, totusi banuiesc ca dupa nasterea naturala va fi si mai si! A, si am o problema si cu epiziotomia si modificarile de pe "acolo" de dupa nasterea naturala... Ce imi puteti spune despre asta?
Am sa vorbesc insa cu dr meu despre varianta nasterii naturale.
Mersi inca o data!


Ioana 24 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja



Ioana,ce ai vrut sa spui cu epidurala(pentru durerile de dupa)?.Chiar nu inteleg.La nasterea naturala eu am avut epidurala doar atita timp cit am ajuns la 10 cm dilatatie,in momentul expulzarii eu nu am avut epidurala,defapt nici nu mi-as putea imagina cum as fi putut impinge nesimtind absolut nimic,e imposibil,deci eu nasterea in sine am simtit-o foooarte intens,simteam ca ies toate organele interne din mine.Epiziotomie nu mi s-a facut,aici nu se face doar daca doctorul sesizeaza ca este cazul si bine a facut caci la mine nu a fost,m-am ales doar cu hemoroizi care nu mi-au trecut decit dupa sase luni si asta ca m-am tratat cu tot ce era posibil incusiv creme.Nu m-am rupt probabil si datorita faptului ca bebelusul meu a iesit de citeva ori cu capul pe urma iarasi a intrat,mi-a fost atit de mila de el,doctorul,moasa,sotul meu imi spuneau tot timpul" impinge,impinge ca iese" iar eu le spuneam "dati-mi putere ca nu mai pot".Pina la urma doctorul m-a ajutat putin si cu pompa cu vacum.Nasterea in sine,deci expulzia a durat cam 30 min.Dilatarea e nasoala si te sfatuiesc sa ceri epidurala pina in momentul expulzarii.La mine a durat de la 22:00 pina a doua zi la 17:55.
Asta este,nastere fara dureri nu exista indiferent de modul in care nasti.


Sarcina usoara in continuare si daca mai vrei detalii,intreaba-ma

Anca,Bianca 02.02.03si Cris 12.05.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Anca, nu vreau sa zic nimic deosebit ci chiar ce am zis : am avut epidurala. Epidurala este o analgezie nu o anestezie. Stii bine ca e vorba despre un cateter pe care ti-l pun in coloana undeva si pe acolo iti baga doze de analgezice. Asa cum se face la nasterea naturala, se face si la cezariana (n-are legatura cu anestezia propriu-zisa a cezarienei!) si pe cateterul ala iti baga apoi (dupa cateva ore de la operatie cand trece anestezia si incepi sa simti durerile taieturii) analgezice ca sa nu le mai simti.
Ei, la mine nu a avut efect deloc. Simteam ca intra serul (senzatie de rece pe coloana), etc dar...efecte..pauza! Au incercat felurite substante si nimic! Pur si simplu mi-au bagat clasicul Algocalmin in perfuzia pe care o aveam si abia asa a fost ok. Ei, asta vroiam sa zic.

Cat despre epiziotomie...nu stiu ce sa zic, eu nu vreau!
Ceea ce ma motiveaza oarecum pentru nasterea naturala, inafara de cat de repede mi-as reveni fata de cezariana, este faptul ca maica-mea m-a nascut foarte usor (prima si singura ei nastere) cu travaliu de doar 2 ore, fara epiziotomie si fara sa se rupa catusi de putin. Si ma gandesc ca poate o mostenesc pentru ca semanam la corp, etc...
Spre hemoroizi nu stiu sa am vreo inclinatie, evident asta nu e o regula, dar nu am fost constipata in viata mea, nici in timpul sarcinilor...io stiu? poate scap De asemenea nici maica-mea nu a avut!
Oricum, vineri dupa amiaza ma duc la dr (pentr prima data , ca tocmai l-am schimbat!) si o sa-l intreb amanuntit toate astea!
Multumesc mult de informatii si daca mai e ceva...ma infiintez iar cu intrebarile!


Ioana 24 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

Ioana,nici eu nu am avut probleme cu hemoroizii,nici in timpul sarcinilor,m-am pricopsit cu ei din cauza impinsului,fiul meu fiind si mare.

Anca,Bianca 02.02.03si Cris 12.05.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Cum adica....nu inteleg!! Cu adica epidurala nu e o anestezie....cum adica nu are legatura cu anestezia facuta in timpul cezarienei?? Zau, m-ai bagat in ceata!! Adica eu stiu clar ca am avut cezariana cu epidurala....alt tip de antestezie nu am avut la a doua nastere...Adica am avut epidurala si alta anestezie separata??? Ma rog....imi mai bagau si in vena una, alta...Dar nu cred ca asta era adevarata anestezie...Imi bagau ca sa ma calmez, ca eram nervoasa!
Te rog frumos, lamureste-ma ce e cu epidurala! Deci tu ai avut epidurala impreuna cu alta anestezie in timpul opertiei? Despre ce e vorba?? Mie una mi s-a zis ca anestezia este EPIDURALA si nimic altceva!

quote:
Originally posted by inaioana

Anca, nu vreau sa zic nimic deosebit ci chiar ce am zis : am avut epidurala. Epidurala este o analgezie nu o anestezie. Stii bine ca e vorba despre un cateter pe care ti-l pun in coloana undeva si pe acolo iti baga doze de analgezice. Asa cum se face la nasterea naturala, se face si la cezariana (n-are legatura cu anestezia propriu-zisa a cezarienei!) si pe cateterul ala iti baga apoi (dupa cateva ore de la operatie cand trece anestezia si incepi sa simti durerile taieturii) analgezice ca sa nu le mai simti.
Ei, la mine nu a avut efect deloc. Simteam ca intra serul (senzatie de rece pe coloana), etc dar...efecte..pauza! Au incercat felurite substante si nimic! Pur si simplu mi-au bagat clasicul Algocalmin in perfuzia pe care o aveam si abia asa a fost ok. Ei, asta vroiam sa zic.

Cat despre epiziotomie...nu stiu ce sa zic, eu nu vreau!
Ceea ce ma motiveaza oarecum pentru nasterea naturala, inafara de cat de repede mi-as reveni fata de cezariana, este faptul ca maica-mea m-a nascut foarte usor (prima si singura ei nastere) cu travaliu de doar 2 ore, fara epiziotomie si fara sa se rupa catusi de putin. Si ma gandesc ca poate o mostenesc pentru ca semanam la corp, etc...
Spre hemoroizi nu stiu sa am vreo inclinatie, evident asta nu e o regula, dar nu am fost constipata in viata mea, nici in timpul sarcinilor...io stiu? poate scap De asemenea nici maica-mea nu a avut!
Oricum, vineri dupa amiaza ma duc la dr (pentr prima data , ca tocmai l-am schimbat!) si o sa-l intreb amanuntit toate astea!
Multumesc mult de informatii si daca mai e ceva...ma infiintez iar cu intrebarile!


Ioana 24 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja



_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

http://community.webshots.com/user/emmaandreea


Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput